Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. ozkan79

ozkan79 özkan

Peki bu neye giriyor hihi

İlk kayda deger zargana avimda inceliklerini detaylarini yazacagim.

2. 10.murat

10.murat Mura TC an

Favori Kamış:
    Tahta
    En İyi Avı:
    48 Adet kefal
    Merhaba arkadaşlar

Zargana avlamak içinkendime takım yapmak istiyorum fırdöndü ve top mevcut ipek de var ipeği iğnelere nasil bağlamam gerekiyor sağ ve solda iğnemi olacak yoksa üstde ve altdami olacak iğneler reeling

3. Mustafa67

Mustafa67 Mustafa Kartal Yapıcı

İpege igne baglamana gerek yok ipegin 2 dügümü ortada buluscak sekılde tut ipegin tepe noktasından misineye bagla bu kadar

4. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
  5. glia

glia metin

En İyi Avı:
    eşkina,izmarit,zargana
    ya bu zarganada sahte işe yararmı acep

6. ozkan79

ozkan79 özkan

yaramaz kafanı takma boş işlere. :thumb:

akşama kadar atçek yapsan tutacağın 3 tane 4 tane.

7. ozkan79

ozkan79 özkan

Arkadaşlar merhaba;

geçen sene foruma yazdığım bu metin gözüme ilişti buraya yapıştırıyorum.

zargana hakkında dilimin döndüğü kadar bir kaç tüyo yazayım gerçi yazacaklarımı daha önce bilen bilir ama bilmeyenlerinde kulağına küpe olur sanırım..

öncelikle zargana avcı balıklardandır gücünün yeteceği her balığa saldırır,genelde sürüler halinde dolaşır,avını ''yılanlarda'' olduğu gibi diri diri yutar mesela bir izmarit gibi yemi tırtıklamaz bir kefal gibi yemi emmez yada bir lüfer gibi yemini ikiye bölemez avını diri diri yutar...

zargana balığı manevra kabiliyeti oldukça yüksek bir türdür,avcılık hususunda en iyi yemi gümüş balığıdır (kişiye göre değişir) zargana avını diri diri ve %99 oranından kafadan yutar,atıp beklemeli avlarda canlı yem kullanılmalıdır,zargana genelde yemi tek hamlede yutamaz,

şöyle bir örnekleme yapalım gümüş balığını oltaya taktık ve salladık hafif hafif sarıyoruz zargana yemi gördü ve saldırdı;yem gagasında;yutacak ama yutamıyor çünkü diğer zarganalar buna müsade etmez...

mesela irice bir kefali 15-20 tane martının arasına attığımızı düşünelim kefali ilk kapan martı tek hamlede kefali yutamaz ise diğer martılarda saldıracaktır buna mukabil bizim martıda ağzındaki yemi kaptırmamak için sağa sola hamleler yapacaktır,

aynı olay zargana avındada oluyor oltayı atıyoruz zargana yemi ağzına alıyor ama hemen sağa sola ani manevralar yapmaya çalışıyor,bu manevrayı yaptığı anda topun ağırlığını hissedip yemi bırakıyor ve balığımız kaçıyor..

tam 3 senedir bildiğimiz kalsik zargana topunu gezer zargana topu olacak şekilde modifiye edip o şekilde avlanıyorum,zargana yemi aldığı anda kalamayı açıp misinama iyice boşluk ve zarganaya yol veriyorum 15 saniye sonra takkk üstünde

kamışdan gelen misinamızı direk gezer zargana topunun içinden geçiriyoruz ve klipsimizi bağlıyoruz klipsin ucunada takımızı bağlayıp oltamızı açığa doğru savuruyoruz,zargana geldi yemimize hamle yaptı hemen kalamayı açtık misinaya boşluk verdik bu arada gümüşümüz zargananın gagasında gümüşü diğer zarganalara kaptırmamak için suyun içinde deli gibi zikzaklar çiziliyor misinanızdaki boşluk iyice azaldı az daha boşluk verdiniz zargana yemi alalı 15-20 saniye oldu ve hala yol istiyor...işte şimdi tasma zamanı

zargana gümüşü ağzına aldığında diğer balıklara yemi kaptırmamak için suyun dışına dahi sıçrayabilir (ağzında yemle)

bu noktada gezer topumuzdan misinanın akma değeri iyi olmalı topdaki delik ne kadar geniş ise misina o kadar iyi akar ve balık topun ağırlığını hissetmez,

zargana takımında iğnelerimiz keskin olmalı genel itibari ile et yapısı gaga yapısı oldukça sert olduğundan iğne balığın damağına saplanmayabiliyor iğneye bağladığımız misinanın kalınlığı mümkün mertebe 0.18'i geçmemeli,

avcılıkda iyi verim alabilmek için hırsızlı iğne kullanmalıyız,bir iğne gümüşün kuyruk bölümüne bir iğnede kafa bölümüne yakın ve iğneler kesinlikle beyaz kısa pala çapraz iğneler olmalı (gümüşü canlı yada ölü takmak tamamen kişinin vicdanına kalmıştır)
    oltamızı sararken (gümüş bize doğru yaklaşırken) gümüşün kuyruğu bizden taraf olmalı yani gümüşü ters takmalıyız bu çok önemli !!!

ipekle yapılan zargana avcılığında genel anlamda yakalanılan balıklar kalem diye tabir ettiğimiz yavru zarganalardır,iri boydaki 50 cm üzerindeki zarganalar ipeğe çok nadir kanıyorlar (tecrübe ile sabitdir)

gümüşü nerden bulacağım ?
    köprü ve iskele altları karanlık kuytu köşeler koy içlerinde bol bol bulunur,

piyasada gümüş çapariside satılıyor aklınızda bulunsun.

8. Mustafa67

Balıkçı67 Baran kardeşim k.b ö.m atamadım bazı nedenlerden dolayı belli seviyeye gelmeden atılmıyo felan yazıyodu bnde burdan cevaplıyım ben kapuz da oturuyordum daha once plajın orda plajın sag tarafında uc kayalıklarından ipek sallayıp tutuyordum gecen sene

bu sene kilimli 202 lere taşındım burda tahminlerime göre kilimli limanı cevresinde zargan yapar 1 2 gun ıcınde denıcem bakalım yemli olarak avlanmayada calısıcam daha once hıc denemıslıgım yok :D

9. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Sağol Özkan,
    Bilgi tazeleme oldu. Şimdiye kadar hep midye ile denedim ama gümüş ile hiç denemedim. Zaman bulursam bu sene gümüş ile de deneyeceğim. Gümüşü olduğu gibi mi takıyorsun fileto mu?

10. ozkan79

ozkan79 özkan

Mustafa merhaba,

gümüşü bütün takıyorum,

kendi adıma konuşuyorum,midye zarganda kullancağım en son yemlerdendir,aklında bulunsun.

11. Mustafa67

Merhaba Özkan abi gümüş balıgı felan demıssınde buralarda o balıktan varmıdır nasıl tutulur felan hıc bı fıkrım yok burda benım bıldıgım yemlık olan ınce uzun bı balık var hamsıye benzeyen oda palamut zamanı cok oluyor omu acaba gumus balıgı

12. ozkan79

ozkan79 özkan

evet o mustafa,

liman içlerinde hemen betonların altlarında falan bulabilirsin,

rizade bol olduğuna göre sizin bölgedede vadır kanımca.

13. Mustafa67

oluyor oluyor bazen istavrit oltasına 2 3 tane takıldıgı oluyor ben sadece balıgın ısmını bılmıyordum :D

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA

Özkan Bey, zargana yemi aldığında tasmalayıp kaçırdığım çok az olmuştur.

Yemi alıp yol vermek ilginç bir yöntem bunu farkedebiliyorsan süpermiş.

Zargana yemi aldığında ben hemen tasmalayıp alıyorum, beklediğim hiç olmadı ama bir defasında yemi suda fazla bekletmiştim, o zaman gerçekten iri bir zargana geldi ki bu durum senin büyük zargana ağzına yemi alıp gidiyor tezini doğruluyor gibi.

Senin gezer zargana topu ve gümüş balığı tezini de deneyeceğim.

Gümüş balığı konusunda; bu balık liman içlerinde her yerde bulunur mu? ben her zaman kurt ve zargana kuyruğu ile avlanıyordum, zargana kuyruğu gümüş balığı ile eşdeğer midir?

Bilgi ve tecrübelerini paylaştığın için sağol.

15. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  16. Mustafa67

Özkan abi gelir şimdi geç bile kalmıs aslında özkan abi aslında ufak bi yemli zargan avı çeksen hiçte fena olmaz ögrenmiş oluruz :D

17. toprak54

toprak54 taner

Favori Kamış:
    albastar surf 3.90
    Favori Makine:
    silverstar
    En İyi Avı:
    sazan,istavrit,mezgit,sardalya
    ZARGANA DA TURUNCU RENK KAŞIK İŞ YAPARMI DENEYEN VARMI HİÇ

18. ozkan79

ozkan79 özkan

Arkadaşlar merhaba;

zargana için genelde sarayburnu,cankurtaran,kumkapı,yenikapı,samatya,zeytinburnu,bazende galata köprüsünde avlanıyorum (ama uzun zamandır galatada avlanmadım)

benim amcaoğlunun eski bir videosu:

19. ozkan79

ozkan79 özkan

gümüş genelde liman içlerinde,özelliklede iskele altı teknelerin altlarında karanlık kuytu köşelerde sürüler halinde bulunur.

Zargana kuyruğu gümüş balığı ile eş değermi sorusuna şöyle bir cevap vereyim,

karnını temizlediğim zarganaların içinden defalarca hamsi,çaça ve gümüş balığı çıkarttım ama hiçbirinden midye kuyruk altı ak yem vs vs çıkmadı.

demek istediğim gümiş balığı yavru kefal hamsi çaça gibi balıklar avcı bir balık olan zargananın mekanında zaten bulunduklarından doğal yem sınıfına girerler,

sizin kuyuk altına gelir bakar ve geri dönebilir...

ama bir gümüş balığına gelip bakıpda geri dönme ihtimali çok zayıftır.

eski zargana avlarımdan bir resim ekliyorum yem gümüş balığı tarih 09-09-10

20. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bilgiler için sagol

Ornek bir gumus baligi ve zargana topu kombinasyonu gostermen mumkun mu

Meslegini elinden alacagizda:)