Yeşilköyden Haftasonu Haberleri.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SahEmre tarafından paylaşıldı.

1. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Selam Balıkçılar,

Bugün sabah yine aldığım kurtlarla birlikte sahile inidm ama denizin pek keyfi yoktu, çok dalgalıydı ve balık tutmak hiç zevk vermiyordu balık gelmiyorduda. Herneyse geldi gitti ay kaçırdım falan derken öğleye kadar 1 zargana 1 kefal aldım. Birer tanede önüme kadar çekip kaçırdım. Hatta bir kefali elime adım elimden kayıp kayaların arasına girdi (Bakırköy Belediye başkanı bize iskele yaptır). Onuda öyle kaçırdım moralim biraz bozuldu tabi. Cumartesileri çok fazla balıkçı gelmediğinden bugün bulunduğum mevkide tek balık tutan bendim. Dolayısıyla hiç sevilmeyen bir durum olan kedilerin hepsi başımdaydı. Şimdi yaşadığım bir sorunu anlatayım. Ben şamandıralı takımda 9 numara iğne kullanıyorum. Kefal geldiğinde karaya çıkarır çıkarmaz iğneden kurtuluyor ve ancak düzgün bir yere düştüğünde kontrol altına alabiliyorum aksi takdirde kayalıkların altından kaçıp gidiyor. Bu sefer kefalimi güzelce çektim tam elime alacam kurtuldu iğnedne ve o fitne hayvan kedi, geldi koca kefali kaptı götürdü, pıst mıst dedim ama oda biliyor kayalıkların üzerinde onu kovalayamayacağımı. Sonuçta 2-3 tane kefali çekmeme rağmen alamadım. Akşama doğru zargana biraz canlandı, bu arada biri çok iri 4-5 tane daha zargana aldım. Koyun baş tarafından sanırım lokantaların olduğu taraftan denize bir yığın ekmek döktüler ve kefaller suyun üstünde cirit atmaya başladı, bunu fırsat bilip şamandırayı onların olduğu bölgeye salladım aslında daha çok almayı bekliyordum ama bu arada sadece 1 tane daha kefal alabildim. Kediler kadar denizde canımı sıktı çok hareketliydi ve bir şey anlayamıyordum. Akşama doğru düzeldide biraz balık aldım işte işallah yarın daha tatlı bir deniz olursa iyi balık alırım.

Acaba iğnemi 9 numaradan 7 numarayamı çıkarmalıyım bu sorun için bu arada zarganalarda bayağı irileşti onları alırkende 7 numaranın çok sorun olacağını sanmıyorum. Öneriniz var mı?

İşte resim çok fazla çekmeye gerek duymadım.

2. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    emre selamlar zorluklara rağmen güzel balık almışsın tebrikler :)
    sen şamandıralı oltayı sabitleyipmi bekliyorsun
    zargan hareketli yemi daha çok sever o açıdan sordum bide kullandğın kanca mustad veya vmc ise kaçması biraz zor 10 numara idaal derim ama kefal için hırsızlı ve yem olarakta ekmek takıyorsan 6 veya 7 numara derim rastgele:)

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Saol Mustafa,

Şamandıralı oltayı sabitlemiyorum sabit durduğum en çok 15 saniye yada yemin başında balık olduğunu hissettiğim yada gördüğüm sürece tutuyorum. Aksi takdirde çok hafif bir tempoda sürekli sarıyorum. Zaten sabit tutunca pek bi şey olmuyor. Balık genelde çekerken geliyor zaten. Kullandığım kancalar kaliteli değil öylesine alınmış kancalar. Kefal için de zargana içinde ben şamandırlaı takıla kurt atıyorum zaten ben tek bir oltayla avlanıyorum hangisi gelirse o geliyor yani birine özel bişey yaptığım yok. Ama iri zargana hatırlarsan bir geçen hafta aldım birde bu hafta ve her ikiside karaya aldığım anda misinayı koparttı. Misina 0.20. ve aslında zarganada iğne sorunum yok kefalde iğne sorunum var. Kefalim ağzı çok yumuşak sanırım karaya alır almaz ayrılıyor oltadan zargana öyle değil zaten ayıramıyorsun kolay kolay zarganayı.
    Ben yarın bu kefal için 9 numara olan iğnelerimi şimdi 7 numara hazırlicam belki faydası olur. Ama en çok hoşuma giden şey takımlarım yani güveniyorum takımlarıma temiz takım hazırlıyorum. Milleti görüyorum düğümler iğne düğümleri vs. felaket ihihiihiih :)

Yarın kalabalık olur eğer gelicekseniz erken gelin buluşalım birlikte takılırız.

4. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    kısmet ise gelmeyi düşünüyorum hayırlısı :)

5. manblue60

manblue60

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüferlerrr
    slm

arkadaşım emre yeşilköyün tam olarak neresi ben hiç gitmedim ama anlatıklarından sonra gitmeyi düşünüyorum.... çok merak ettim bide ben hiç kefal felan tutmadım takım konusunda orada alabileceğim yer varmı teşekürler

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Valla takım alma umuduyla yeşilköye gelirsen balık tutanları seyredrsin. Hafta sonu bi amca geliyor olta vs. satmaya ama hazır takım satmıyor çapari satıyor.
    Yer olarakta zaten yeşilköy sahili kayalıklarla çevrili genelde heryer aynı derecede av yapıyor çok özel bir bölge yok yani. KEfal için ayrı ayrı yöntemler kullanılıyor genelde özel olarak kefale gelenler kıbrıs takımlar dipten iri kefal alıyorlar. Kırmızı şapkalı bi amca var 3 kamış birden atıyor dip kıbrısyla her pazar neredeyse 10 tane kefal alıyor. Ayriyeten şamandırları takımla kurt atılırsa şansınıza kefal yada zargana eliyor ama genelde zargana.

7. manblue60

manblue60

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüferlerrr
    slm

sağol kardeşim anlaşılan hazırlıklı gelicez:)

8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben yine gidiyorum akşam görüşürüz.

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bugün ters bir gündü herhalde benim için. Öğleden önce aldığım 2 kefal livardan kaçıp gitti. Uzun bir sür sonra 1 tane daha alabildim. Mustafa iyi iş çıkardı ama sabah 2 zargana öğlen olmadanda 2 kefal aldı. Öğle molasını 2 zargana 2 kefalle verdi sonra bir kaç kefal 1 tane daha zarganayla ayrıldı. Ben sonra 1 kefal 2 zargana tuttum. Ama günün olayı yanımızdaki abinin şamandırlaı takımla aldığı devasa kefali kayalıkların arasından kaçırmasıydı.
    Mustafa haftaya yada daha sonra buluşursak benim ilk başta olduğu yere gidip orada avlanalım garanti bugünkü av yerimizden daha iyidir. :D

10. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    inşallah emre bakalım kısmet olursa bu sefer o tarafta avlanırız sevgiler ve saygılarımla............;) :) :)

11. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    lüfer, sarıkanat, çipura, zargana, palamut v.s...
    Herkeze selamlar...

Merhaba arkadaşlar. Ben hakan ergin. Yaklaşık olarak 1 yıldır sefaköy deyim ve tutkunu olduğum balık avcılığını buraya geldiğimden beri yapamadım. Haftasonu yeşilyurt a otelin arkasında biyer tarif ettiler iyi balık çıkıyor diye ama zarganaya attım, istavrit bile yoktu. :) Geç saatte iskorpit denedim oda yoktu. Bende moralimi bozup eve döndüm. Dediğim gibi yeniyim, buralarda nerede nasıl avlanacağım konusunda pek bilgim yok. Bana da yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada çarşamba günü resmi tatilden dolayı ben çalışmıyorum. Eğer biyerlere gelecek olan arkadaşlar varsa banada haber verirseniz sevinirim. Yeşilköy sahide takılacam. Çiroz diye biyerden bahsettiler. Heralde oraya gidecem. Birde bana nedense Florya sahil i zargana için çok güzel göründü. sosyal tesislerin önüde su çok güzel. Orada zargana alınabilir gibi geliyor. Bu konuda sizlerinde fikrini alamk isterim.

Aranıza katılmak güzel. Umarım iyi arkadaşlıklar kurarız.

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Selam hknrgn,
    Öncelikle aramıza hoşgeldn.

Ekranın sol üst köşesinde Profil bölümü var oradan imzana girip ad, soyad, yaş ve bunun gibi bilgilerini yazarsan daha rahat iletişim kurabiliriz.
    Ben hafta sonları (C.tesi, pazar) ve belki Çarşamba (yarın) Yeşilköyde avlanıyorum. Yeşilköy sahilinin farklı yerlerinin arasında pek bir fark olduğunu sanmıyorum yani öğrneğin Çirozla (Son Durak olarak ta geçer) Yeşilyurt arasında yada Florya tarafı arasında balık açısından bir fark olduğunu düşünmüyorum. Bende Çiroz tarafında avlanıyorum. Nasıl avlanıyorsun dersen, bir kere yemli atmak çok aor kayalık bölge olduğundan çok takım bırakıyorsun, bırakmadığın zamanda yosunlarla başın çok derde giriyor ama yinede yemliyle uğraşıp ispari çekenler var. Ama bu pazar mustafaylabirlikteydik sahilde 1 saat kadar yemli atmayı denedi ve çırçırdan başka bişey çekemedi. Yani anlayacağın çırçır, kayabalığı vs gibi balıkların arasında ispari bulabilirsin. Ben tam bilmiyorum ama ispariyi daha yoğun yapan bi kaç nokta varmış.
    Ben sahilde akşamları çapariyle istavrite giderdim önceleri ama bu zamanlar şamandıralı takım ve yem olarakta kurt kullanarak, güzel zargana ve kafal alınıyor. Hatta geçen gün yanımızdaki abi çok sağlam bir kefal çekti. Kimiside kıbrıs takımla dibe yatıp anaç kefal tutuyor. Ama bana şamandırlaı takım ve zargana daha cazip ve heyecanlı geliyor.
    Zargana bazen akın yapıyor yarım saatte 4-5 tane alıyorsun bazende kesiyor 2-3 saat boş atıp çekiyorsun. Gününe ve saatine gör değişiyor açıkçası.
    Birde suyun çok hareketli olduğu zamanlar da pek bişey alamıyorsun malşum suyun üstündeki yem sürekli alabora oluyor balığı kıskandırmak pek mümkün olmuyor. Havanın nispeten rüzgarsın ve Suyun da durgun olduğu zamanlarda daha çok av yapıyor. Ama malesef bu aralar pek durgun değil su 2 haftadır sürekli suyun durumu değişiyor bi saat hareketli bir saat durgun olabiliyor. Yem olarak ben kurt kullanıyorum şamandırlaı takıma. Kurtuda k.çekmeceen alıyorum sabahları. YEşilköy sahilde çıkrılan yerlerde varmış spatulayla kayalıklardan da çıkarıyorlar, ayırca mustafanın dediğine göre de kumluk yerlerdende kumdan çıkyormuş ama ben denemedim.Yeşilköyün kurtu daha dayanaıklı oluyormuş kaya kurtları ama ben çekmecenin kurtundanda gayet memnunum iğneden kesinlikle düşmüyor. Umarım yeterli bilgi vermişimdir.

13. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Teşekkürler

Uzun ve açıklayı cevabın için teşekkürler. Kısmet olursa yarın ben sabah erkenden sahilde olacam. Sende oralarda olursan görüşür ve tanışırız inşallah. Bu arada ben daha önce kurt kullanmadım hiç. umarım kayalıklarda falan bulabilirim.

Tekrar teşekkürler.

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kayalıklarda da bulunabiliyor ama ben daha önceki denememde pek başarılı olamadım çok çaba sarfetmeme rağmen iğneye dahi takılamaycak küçük kurtlar bulabildim. En iyisi K.çekmecedeki dereden almak aslında bir kürekle gidilirse kenardan bile 2-3 kürek çamur alındığında yeteri kadar kurt çıktığını söylediler ama ben orada çıkaranlara 2 milyon verip fazla fazla kurt almayı tercih ediyorum. Malum dere pek sıhhatli değil.

15. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Valla ben daha önce hiç kurtla denemedim :D Nereden bulabileceğimide bilemiyorum. Sen gelirsen eğer banada alırsan çok memnun olurum. Dediğim gibi ben sabah erkenden çiroz denilen yer neresiyse oralarda olcam.

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu olsun. Bugün balıklarda bayram etti sayılır.
    Yeşilköy kayalıklarda 7-8 Zargana 4 tanede kefal aldım.

17. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    rasgele

arkadaşlar bu gün kumkapıdan fenerin olduğu yerden (yatık geminin olduğu yer) çok mükemmel iri boyda zargana aldım ama mümkünse hafta içi sakinken kalabalık degil;) ken giderseniz randıman ala bilirsiniz ayrıca aynı yerden çapari ile bir kaçtanede çingene palamutu aldık sanırım şans olsa gerek ilerki günlerde aynı yerden sanırım ekimin yirmi sini bulur ben hersene aynıyerdeyim iri boyda sarıkanat ve bol miktarda çinakop alabilirsiniz şimdiden rastgele

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mevsim yaz iş yok güç yok sevgilimde istanbul dışında, napacaz şimdi.
    Tabiki akşam balığa çıkacaz, :) bakalım şu istavrit akını iri istavritler ne alemde ben size haber veriirim gelince :D

Son düzenleme: 5 Eylül 2006
  19. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Gittim geldim hatta tutuğum balokları yedim bile,
    Güzel izmarit ve baya eşşekçe istavrit vardı zevkliydi hafta sonu zargana kovalicam :D

20. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Ellerine sağlık :) Afiyet şeker olsun :) Bal tutan parmağını yalarmış, bizde balıkçıdan alıp yiyebiliyoruz :D