Yayin Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında amateur01 tarafından paylaşıldı.

1. turacpalazi

turacpalazi

Yamula barajı...

Hayrullah Bey, yamula barajından tutabileceğiniz tatlısı kefallerini canlı olarak şamandıralı ve dip oltalarına ayrıca yaprak yem olarak dip oltalarına takabilir bununla avlanabilirsiniz.Ben yayın konusunda tecrübeli değilim.Ama teze balık en iyisi diye düşünüyorum.Rastgele...
    Not:Yamula barajında sazan avlama şansım oldu güzel bir mera ancak hiç ağaç olmaması çok kötü.Yaz mevsiminde yanıp kavrulmuştuk...

2. hayrullah savruk

hayrullah savruk hayrullah savruk

Favori Makine:
    RYOBİ 6000Vİ
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 4.233 KG
    SALİH BEY ilginize teşekkür ederim sazan da hiç problem yok bende adana da tuzlada karataşta çok balığa geldim sazan yılan balığı gelebicin tuttum fakat yamula barajında kelebek çok tuttum ama büyük kısmet aolamadı yoksa kızılırmakta güzel avlaklarımız var solucanla bu sene hemde gündüz saat 3 te 3 kiloluk yayın aldım ama derdim gölde atçek yapsam ne olur acaba;? saygılar:

3. s_tabaker

s_tabaker SERKAN TUNÇ TABAKER

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    YAYIN - 9.5 KG
    merhaba arkadaşlar bende belki sizler kadar olmasada yayın hakkında tecrübeye sahibim. benim avladığım yayınlar yapığım istatisliklere göre dolunal olduğu gecelerde daha çok çıkıyor. nedeni ise benim anlaya bildiğim kadarıyla dolunay zamanında yayın göl yüzeyine 2 metre civarında avını arıyo ve 1 metre civarında saldırarak alıyor. oltanın basında bekleme mevzuna gelince sessizlik mutlaka şart ışık ve ses kesinlikle olmamalı ama olta ele alınmamalı sağlam bir yere bağlanarak oltanın yakınlarında sessiz beklenmelidir. nedeni ise yayın balığının yemi alması bira zhırçın olabilirgerektiğinde mutlaka müdaheleyi gerektirir. kesinlikle zil takılmamalıdır. bu cicardaki diğer balıklarıda kaçıracak ve sizin olduğunuz bölgenin yayın açısından yem yoğunluğu azaldığı için olusuz bir bölge olmasına neden olacaktır. yem olarak sizin tecrübelerle sabitlediiiz yemlere birşey diyemem ama ben her seferinde gümüş balığı , kurbağa ve sülükle avlandım içlerinde en yüksek oran gümüş balığı aldı. bu arada kimbilir belkide benim dolunaylı gecelerde gümüş balığı ile boş dönmemem balığın parlamasıdan ve hareketli bir balık olmasındandır nedrsiniz ... rastgele

4. turacpalazi

turacpalazi

Hayrullah bey geç gelen cevap için çok özür dilerim.At-çek metodunu kullananlar var.Özellikle avrupada.Fakat yaygın bir yöntem değil.İşin doğrusu bu metoda ben de çok meraklıyım ve biraz araştırma yaptım.Bu sezon gereken takımları tedarik edip deneyeceğim.Haziran 15'ten sonra bu konuda edindiğim tecrübeleri ve deneyimleri burada paylaşırım inşallah.Fakat şu an için önerebileceğim en iyi yol taze hatta canlı yemle avlanmaktır.Biraz uçuk bir örnek olacak ama izlediğim bir filmde alman balıkçılar İspanya'nın meşhur Ebro nehrinde 2 kilogram ağırlığında sazanı dev şamandıralarla(Boa deniliyor bu şamandıralara) donatılmış takımlarına takarak çok büyük yayınlar yakalıyorlardı.Sizde yem balık ne kadar büyük olursa onu yiyecek düşmanı da o derece büyük olur önermesini gerçeklemeyi deneyebilirsiniz:) Rastgele!

5. cafer baydemır

cafer baydemır cafer baydemır

Favori Kamış:
    DAM green fıber 300. SHIMANO tıtanos xt 10000
    En İyi Avı:
    gumus 10cm
    serkan bey dolunay ıle ılgılı cıkan sonuclar ıstatıstıklerle ılgılı .yayının yemı gorupte almaması gıbı bır sey sadece yemın balık ıcın cezbedıcı olmamasındandır.ayrıca buyuk yayın her gece avlanmaz .sadece bır oncekı gece yeterlı avlanamamıssa ertesı gece yıne avlanır.en buyuk balıgımı bır bucuk ay aynı yerde ugrasarak yakaladım .(dolunayda)

6. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Hay maşallah be biladerim.
    Ortamı altüst etmişsin ne bu hız
    Bir gecede 33 parça :eek: :eek: :eek: :eek:

Avatarındaki balık 33 balığın kilosunamı tekabul ediyor:confused:

7. cafer baydemır

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    gumus 10cm
    Zoru Basaririz Imkansiz Biraz Zaman Alir .yaptiklarimiz Yapacaklarimizin Teminatidir.

8. Cafer kardeşim Bu mesajın bu konu ile ilgisini anlayamdım..??..:confused:
    Biraz açarmısınız :)

NOT.site olarak burada malzeme satan bayilerin rekabet alanı olmayı yeğlemediğimizden bir önceki mesajınızı siliyorum bilginiz olsun:)

Malzeme satışı yapan biri olarak Tebliğler hakkında bilginizin olduğuna eminim .Ancak yayın avının av limitleri ile ilgili bölümünü hatırlatmak isterim.Yayın günde 1 ve 70 cm avına müsade edilen bir balıktır.Bu nedenle tebliğlere uymayan av bilgilerini içeren mesajlarınız tarafımdan düzeltilecektir.

9. Cafer bey sanırım Mesajımı görmediniz...Size Yayın balığının av limiti ile ilgili bilgi vermiştim..Yayın balığı günde 1 adet ve minumum 70cm olarak avlanabilen bir balık..Eğer yakalaan bir kelebeği (yayın yavrusu,palazı) suya bırakmak yerine midesine bakmak tebliğlere aykırı davranış olacaktır..;)

10. cafer baydemır

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    gumus 10cm
    Uyarilariniz Icin Tesekkur Ederim .ama Yinedeyakalayip Tekrar Birakmaninda Yasak Oldugunu Bilmiyordum.ben Meslegimi Sirf Soruldugu Icin Yazdim .reklam Yapmaya Niyetim Yok.sirf Siteniz Ve Konular Hosuma Gittigi Icin Araniza Girmek Istedim.

11. Cafer bey sizi burada görmekten mutluluk duyarız.:)

Ben bir mesajınızda balıkları bıraktığınızı yazdığınızı biliyorum ve bundan dolayı Duyarlılığınız için size teşekkürlerimi bildiririm.:)
    Ancak tek mesajınıza bakıldığında bu durum anlaşılamadığından küçük düzeltmeler yaptım.Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.Teşekkürler:)

12. cafer baydemır

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    gumus 10cm
    Bende Sizin Duyarliliginiz Icin Tesekkur Ederim .sadece Paylasim Icin Sizinle Beraberim

13. cafer baydemır

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    gumus 10cm
    sevgılı surffıshıng bılındıgı gıbı yayın balıgı buyuk ve kuvvetlı takımlarla yakalanır.ama balıgın agız yapısı musaade ettıgı ıcın kucuk yayınlarda bu buyuk takımlara vurabılıyor.yayın balıgının galsamasındakı mıde ve ıc organları ayıran kese elımızde olmayan sebeplerden dolayı bu buyuk takımlar tarafından parcalanıyor ve sırkulere uysada uymasada balıgın olumu kacınılmaz oluyor.populasyonun yogun oldugu yerlerde bu olumler(ıstemeden )fazlalasabılıyor.ben ılk tutulan yayının otopsısının alınmasından yana degılım.ama bu avda bu olumler kacınılmazdır.:( :( :( :(

14. Cafer bey sizi anlıyorum fakat benim yazdığım sizin bu konudaki ilk mesajınıza binaen yazılmış bir cevaptır..Tıpkı av limitlerinde yazdığım mesaj gibi..

İlk mesajınızı okuyan bir kişi bu açıklamayı okumaz ise doğal olarak benim anladığımı yani tutulan bir kelebeğin midesine bakılması olarak algılayacaktır.Bu nedenle yazdığınız konulara sonradan açıklama getirmek yerine baştan açıklama getirirseniz bizimde ilave yada düzeltme yapmamızın gereği kalmaz.

Bu durumdan dolayı bizi mazur görün:) ;)

15. yplt

yplt Yalçın POLAT

Favori Kamış:
    .....
    Favori Makine:
    .....
    Herkese selamlar. bakılkçılığa yeni merak sardım. şimdilik yayın avı cesaretini kendimde bulamıyorum ama ilerisi için bu bölümde paylaşılan bütün bilgileri toparladım arşivime ekledim
    yorum yapan ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum

16. yplt

yplt Yalçın POLAT

Favori Kamış:
    .....
    Favori Makine:
    .....
    Kurbağanın sohbete katılması olayına çok güldüm gerçekten allahta sizi güldürsün rasgele

17. albeton

albeton Ali

En İyi Avı:
    kötü av yok
    Şanlıurfa Atatürk barajında kuşbaşı yağlı et ile hayatımda ilkdefa yayın yakaladım.aynı yemi başka yerde denedim ama işe yaramadı.

18. serdaralpaslan

serdaralpaslan serdar

Sevgili arkadaşlar, yayın avı ile alakalı yaklaşık 10 yılı aşkın bir sportif çalışmam var, tüm metodları, sezonları, yatakları, avlakları, cinsleri, yemleri, takımları vs. v.s... Yayın, diğer balıklarla arayı öyle açmıştır ki onu anlatmak yakalamak kadar meşakatli ve yorucudur...Lakin dinlemesi de yakalanma ve kıyıya çekilme anına paralel bir okadar keyiflidir... Şukadarını söyleyeyim, geride bıraktığım son 6 yıl içerisinde bu hastalığa harcadığım para ile mübalaasız sıfır bir araba sahibi daha olurdum :) güldüğüme bakmayın, gerçekten samimi söylüyorum..Gezmediğim memleket, oltamı atmadığım ırmak-nehir-göl ve sazlık kalmadı neredeyse... Özellikle italya, ispanya, hollanda ve belçikada sevgili dostumuz yayın( nam-ı diğer silurus glanis ) ile alakalı onlarca fan/club ve binlerce katılımcı grup ve ilgili var inanır mısınız ;) Cüssesiyle macera tutkunlarını, sinsiliği ile gizem hastalarını, lezzeti ile tatlı-su balığı lezzetseverleri peşinden koşturan bu tatlı-su devi köklü bir geçmişe sahiptir... konuya şimdilik bu şekilde giriş yapmak istedim, 33 yaşındayım ve Ankarada ikamet ediyorum... sizlerle bir arada olmaktan da ayrıca minnettarım :) yazılarınızı ilgiyle okumaya devam ediyorum arkadaşlar, sağlıcakla kalınız..

19. ADDY

ADDY Alper

Favori Kamış:
    ALBA 2,70
    Favori Makine:
    SIMANO
    En İyi Avı:
    YAYIN BALIĞI 9 KG
    Yayın Avı

MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞLAR...BEN EDİRNEDEN YAZIYORUM BİLİYORSUNUZ Kİ EDİRNEDE 2 NEHİR TUNCA VE MERİÇ NEHİRLERİ BULUNMAKTA DIR BU NEHİRLERDE BİR ÇOK CİNS BALIK BULUNUYOR..SAZAN ÇEŞİTLERİ AYNALI,YERLİ VE BURALARDA BULGAR SAZANI DİYE ADLANDIRDIĞIMIZ EKONOMİK DEĞERİ BULUNMAYAN SAZAN TÜRÜ KÖSTEREÇ YANİ GERÇEK TATLI SU LEVREĞİ,TURNA VE BENİM AVCILIĞINI ÇOK SEVDİĞİM YAYIN ASLINDA BU BALIK SANDIĞIMIZ KADAR AKILLI Bİ BALIK DEĞİL KARNI AÇ OLDUKTAN SONRA HAREKET EDEN HER TÜRLÜ CANLIYA SALDIRABİLEN BİR BALIK ASLINDA SULARIMIZDA ÇOK SAYIDA BULUNMADIĞI VEYA HAŞLAK DEDİĞİMİZ YAVRULARIN YAKALANIP TÜKETİLDİĞİ İÇİN :mad: AZ BULUNDUĞUNDAN YAKALNMASI ZOR BİR BALIK BURADA YAKALANAN 83 KG BİR YAYIN BALIĞININ İÇİNDEN ASKERPOSTALININ ÇIKTIĞINI RENKLİPOŞETLERİN ÇIKTIĞINI DÜŞÜNÜRSEK YAKALAMASI O KADAR ZOR BİR BALIK DEĞİL YETERKİ OLTANIZI ATTIĞINIZ YERDE YAYIN BULUNSUN ARKADAŞLAR LÜTFEN YASAL ÖLÇÜLERE UYALIM SULARIMIZ ASLINDA CENNET BU CENNETİ YOK ETMEYELİM UNUTMAYIN KÜÇÜK BALIKLAR O NESİLİN GELECEĞİDİR RAST GELSİN

20. valenn

valenn bayram

Favori Kamış:
    albastar leader
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    2kilo sazan,1.5kg turna,700g kadife,3kg sakarya yayını
    s.a arkadaşlar öncelikle eski konularda paylaşılmış olan bazı yazılarda dolunayda balık vurmaz yazıyor bende nedense tamamen dolunaylı gecelerde sazan ve yayın tuttum. özelliklede iri olanları . sonra rapala vs suni yemler türkiyede pek işe yaramaz avrupada balık avcılığı bizimki kadar ileride olmadığı için epey balık mevcut :) oyüzdendir balık ne görse saldırıyor türkiyede tamamen tavuk ciğeri ve hindi ciğeri tavsiye ederim boş dönmessiniz özellikle irileri ağustos ve aralık 15 arası sıkca gezer .