Türkiye'de Big Game Avlanma Metodlari:

Konu, 'Makaleler' kısmında Tuna Hunter tarafından paylaşıldı.

1. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    1. Bölüm: Orkinos Türü Avciligi:

Amerikali bir kaptan’dan, 2002 yilinda, Orkinos avi hakkinda aldigim bir ögüt:
    „ - baligin pesinde kosma, baliklar sana gelsin.....bosuna benzin harcama dostum“…………

Aslinda bu avlanma yöntemi 50 seneden beri amerikada uygulanan cok etkili bir yöntem. Türkiye’de uygulanip, uygulanmadigindan haberim yok, ama yazin 2006 senesinde teoriyi, pratige dönüstürüp, Antalya Körfezinin aciklarinda denemeye karar verdim ve........ kaptan hakli cikti.

Yazmis oldugum av teknikleri, Antalya Körfezinin aciklarinda, genellikle gece saatlerinde uygulanmistir.
    Gece cünkü havanin en durgun oldugu dönem. Klasik Antalya Yaz hava programi söyledir:

Saat 1000-1100 Lodos baslar, ve saat 1730-1800'e kadar devam eder (3-5 kuvvetinde)
    Saat 1800'den sonra hava yatmaya baslar, dalgalar azalir.
    Saat 2000 hava tamamen durgun ve dalgalar tamamen yatar.
    Saat 2000-0800/1000'a kadar sifir rüzgar ve dalgasiz gecer.

Arada bir hafif meltem yoklar, ama panige gerek yok. Poyraz ise, takimlari topla, hemen kiyiya..... - firtanaya isarettir!!

Yemleme saat 2100-0400 arasinda gerceklesmistir.
    Avlanma saatleri, baligin gelisine baglidir....

Uzunkanatli / Yazili / Büyük Mavi Orkinos Mazmuzlama Teknikleri:

Sabit Mazmuzlama:

Bu yöntem, teknenin motorlari sönük ve hareketsiz olarak gerceklesen mazmuzlama. Koku izi akintinin sayesinde gerceklesiyor. Ne kadar akinti coksa, o kadarda etkili.

Kunlanilcak Malzemeler:

a. 10-15 litrelik su bidonu. ( her tarafini, bicakla 2x2 cm’lik delikler yapilir)
    b. 5 metrelik halat, teknenin bas tarafina baglanip, öbür tarafini bidona.
    c. 10-15 kilo taze (mutlaka taze olacak……. Orkinoslar les yeme gelmez!!) yagli balik… benim favorim Uskumru veya Sardalya. Baliklar 3-5 cm’lik parcalara kesilip, bidona atilir.
    d. 10 ila 100 kilo arasinda, baligi yakaliyacak takim…………… 5 kiloluk Yazili mi, 10-30 kiloluk Uzunkanatli mi.... yoksa 150 kiloluk Büyük Mavi mi gelecek bilemezsiniz! Karisik halde de gelebilirler!

Parcalanmis baliklar bidona atilir ve 3-5 metre arasinda suya birakilir. Ondan sonra bekleme zamani................................ o aciklarda, sifir gürültü kirlilige sahiptir. Sakin radio/cd falan calismasin. Denizde en ufak sapirti, baliklarin geldigi haberidir. Her 45 dakikada, bidona asilacak. Asildikca, yeni ve taza koku izi birakirsiniz..... kesinlikle bidonu sudan cikartmayiniz... Yapilan en büyük hatalardan biri, koku izinin bölünmesi.

Yüzeyden hareketlenmeler basladi ve duyuyorsunuz. Yapilabilecek iki sey var. Ya bidona bir pet sise baglayip, samandra olarak duracak, sonra tekneyle etrafinda rapala cekilecek veya, ölü yemle at cek yapilacak. Eger Büyük Mavi geldi ise, rapala isini unutun.... onu ancak 80-130lb'lik takim alabilir....

Hertürlü Orkinos cesitleri, Köpekbaligi gibi kana hassasdirlar..... ve ayni sekilde davranir. Ve bu da bir sorun oluyor bazen. Cünkü bu mazmuzlama yöntemi her ne kadar Orkinoslar icinsede, Köpekbaliklarin da ilgisini cekmekte. Köpekbaligi kendini gösterirse, Orkinoslar kayiptir, kacmistirlardir ve köpekbalikleri zaten hicbir zaman ilgimi cekmemistir..... yer degistirmekten baska cagre yoktur.

Takimin Hazirlanisi:

0-20 kiloya kadar:
    Cikrik / Kamis: Burda 30-40Lb'lik cikrik ve kamis fazlasiyla yeter.
    Misina: 0,70'lik mono.
    Firdöndü: 25-50Lb'lik
    Köstek: 0,90 mono (3-4 kulac)
    Yapay Yem: Rapala Magnum veya ayni boydan baska markalar.... pek fark etmiyor. Yeterki renkleri ortama uyacak sekilde. (Derin suda oldugumuz icin, mavi/beyaz renkleri tercih ediyorum....)

20-100 kiloya kadar:
    Cikrik / Kamis: Burda 50 Lb cikrik ve 80-120 Lb'lik kamis kunlaniyorum.
    Misina: 100-130 Lb'lik Spectra örgü misina. Gece avciliginda mutlaka Sari renk kunlanilmali....
    Firdöndü: 80/130 Lb
    Köstek: 4-5 kulac +1,38mm'lik FC misina
    Dügüm: Bu kadar kalinliktaki FC'yi elle baglanmaz. Onun icin, gelistirmis özel kitleme/klips sistemi bulnur.
    Yem: Burda Rapala ve benzeri suni baliklar kücük kaliyor. Onun icin 2 baska tercih vardir.
    - suni kalamar ve 10/0'lik igne veya
    - tüm kücük boylu uskumru veya sardalya. Burda 8/0'lik igne kunlanilir. Hazirlanisi resimdeki gibi olacak.
    Kemer: Bu büyüklükteki baliklari cekmek icin gelistirmis düzenek.

100 / +100 kilo:
    Cikrik / Kamis: 80-130 Lb cikrik ve 130 Lb'lik kamis.
    Misina: 180-200 Lb'lik Spectra örgü misina. Gece avciliginda mutlaka Sari renk kunlanilmali....
    Köstek: 6-7 kulac +1,57mm'lik FC misina
    Firdöndü: + 200 Lb
    Dügüm: Bu kadar kalinliktaki FC'yi elle baglanmaz. Onun icin, gelistirmis özel kitleme/klips sistemi bulnur.
    Yem: Büyük boylu uskumru veya sardalya. Burda 9/0'lik igne kunlanilir. Hazirlanisi resimdeki gibi olacak.
    Kemer: Bu büyüklükteki baliklari cekmek icin gelistirmis düzenek.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Her ne kadar, donaminiz yerindeyse, malesef her zaman basariya ulasilamiyor..... , +200 kiloluk bir Orkinosun, yakalandigi anda ne yapacagi belli olmuyor. Olay asagidaki resimde cok güzel anlatiyor. Burdaki arkadaslar, tam 11,5 saat ugrasmislar, ve sonuc??? Misina malesef kopuyor...... cünkü balik bir türlü her ugrasa ragmen tekneye gelmek istemiyor. Bu durumda yapilacak hicbir sey yok..... cünkü kontrol balikta..... agirligi yüzünden yeterince misina cekilemiyor.... cekilemiyince, baliga mola verme firsati oluyor.
    Baligi 2 sefer yüzeyde görüyorlar ve agirligi hakkinda sunu söylüyorlar: " - gecen hafta 250Lb'lik bir balik yakaladik..... bu balik.... bu balik en az 2-2,5 katinda"..... Kunlandiklari takim 80 Lb'lik cikrik ve 100'luk Power Pro örgü misina....

Burdan Herkese Rastgele.........

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Nisan 2007
  2. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    güzel av güzel anlatim güzel paylaşım teşekkürler

3. Avcılığın yanı sıra deniz hakkında veridğiniz tüyolar için özellikle teşekkürler, umarım yazınızın bu kısmı da dikkate alınır :)
    Balık fazla bile olsa Poyrazda oltaları topluyoruz Akdenizde ;)

4. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Paylaşım için teşekkürler dostum. Benim için çok faydali oldu.

5. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Detaylar harika.. Teşekkürler..

6. Hakanh

Hakanh

En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 9,5 kg.
    guzel anlatım guzel bilgiler tesekkur ediyorum.

7. Spider

Spider Mert Eren

N@mık nerde???

eklemeleri vardır eminim..
    o da big game hastası ne de olsa ;)

8. kefal terbiyecisi

kefal terbiyecisi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    685 gr baba çitle
    tek kelıme ile müthis olmus

baska dıcek birsey yok müthis olmus paylasımın icin saol

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Serkan gayet güzel bir anlatım.
    Eminim bu işe gönül verecekler için gayet yararlı bilgiler bunlar.

Ah bir de bir kaç baba balık görsek işte o zaman tam süper olacak....

10. Spider

Spider Mert Eren

Bu arada resimleri tekrar yüklemek mümkün mü acaba?

görünmüyorlar...

11. Теrstокаt

Теrstокаt

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Hala denizde
    Yazı harika olmuş! Teşekkür ederim!

Resimler Yok birde sormal istedim şey:
    SES yok demişsin, Balıkları Görebilmek için IŞIK yakabilirmiyiz?

12. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Baliklarin ne zaman geldigini bilemezsiniz.... gelisleri su üzerindeki sapirtalariyla belli oluyor ;) ..... yani saatlerce isikla yüzeyi taramaya gerek yok...

13. ısık

birde ışık kullanmak . yasak . koca denize projektöru felan çevirmeyi dusunmuyosunuz dimi.
    "ben balıkların geldigini görmek istiyodum" diye kimseye açıklayamayacagınız bir yasal durum yaratır.

14. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Burdan arkadasimiza sunu demek istedim..... isikla gereksiz yerde, yüzeyden baligi izlemenin/beklemenin anlami yok. Ilgilerini en cok ceken mazmuzlamanin kokusudur. O aciklarda, sifir gürültü kirliligina sahiptir..... gelisleri 100-200 metreden duyuluyor ve sesi sanki birileri yukardan büyük taslar atiyormus gibi geliyor.....
    Orkinos türü baliklari gündüzde ayni tekniklerle avlanabilir, ancak yazdigim gibi hava kosullarindan dolayi pek mümkün degildir.

Son düzenleme: 20 Nisan 2007
  15. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok guzel bir paylasim, buyuk emek verilmis, sizi kutluyor ve devamini bekliyoruz..

16. kemalekdal

kemalekdal

Favori Kamış:
    Çıkrık
    En İyi Avı:
    Orkinos-25kg
    Süper

Ya ben bu kadar zamandır bunu nasıl farkedemedim? Kendim adına çok teşekkür ederim. Devamını çok arzuluyorum. Hatta elinizde kılıç balığı ile ilgili bu şekilde bir döküman varsa paylaşmanızı çok arzuluyorum. Çok süper bir bilgi.

17. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Kilic baligi hakkinda, insallah en yakin zamanda bi seyler yazariz.
    Doküman hazir, ancak baligi bekliyoruz ;)
    Dokümandan bir ipucu: "Kilic gündüz hayatinin %90'unu 300 metre ila 1000 metre arasinda, gece ise %90'ini 0 ila 200 metre arasinda yasar....." ;)

18. kemalekdal

kemalekdal

Favori Kamış:
    Çıkrık
    En İyi Avı:
    Orkinos-25kg
    İnşallah en kısa zamanda balık da gelir:) ipucunda gündüz hayatının %90'unu 300 metre ila 1000 metre arasinda geçirir demişin ama sadece aslında %5lik kısımda 300 mtye yaklaşır. %85de de 800-1000 mt arasında bulunuyor. Ben Cumartesi günü Kıbrıs'a gidiyorum ve kalacağım 1 haftalık sürede en az 3 gün balığa çıkacam. Ton için yazdığın bilgiyi bir gece deneyecem ve sonuçları yazarım. Umarım kılıç için olan belgede yetişir de onu da deneme şansım olur:) Şimdiden teşekkürler. Şunu da belirtmek isterim ki sizin gibi arkadaşlarla karşılaşmak da beni çok mutlu etti.

19. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Sayin Kemal....
    ..... size rastgele deyip, iyi avlar dilerim.
    Dedigim gibi..... gece cik sansini kat kat artirirsin ;)

20. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    bu teknigi biz cok oncelerden yapiyorduk...ufak tefek farkliliklar var tabi...uygulayin sabah gun agirmadan sapur supur sesler orkinoslarin atlamasi..ben sardelyenin icine kurdanla strafor sokuyorum igneyi taktiktan sonra balik yuzeyde kaliyo inanin balik daha iyi vuruyor..cunku ilk zamanlar rapala kasik sardelye atcek yapyik cok randilmanli olmuyordu bir balik anca aliyorduk sonra bir gun suya sardelyeleri salldik yuzeyde kalanlar pat pat gidiyor..hemen bir balik sectik yuzeyde kalan attik aninda aldi...ve kiyiya aldik bizde orkiyi...rastgele