Teknemizin etrafındaki canavarlar :)))

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında Plankton tarafından paylaşıldı.

1. Plankton

Plankton Salih

Merhaba...Geçtiğimiz eylül ayında (2013) havanın güzel, denizin dalgasız olduğu bir gün, saat 16.00 da limandan ayrıldık.Yeterince kıyıdan uzaklaştıktan sonra kimselerin olmadığı bir yerde durduk.

Aldığımız sülünezleri iğnemize taktıkdan sonra oltalarımızı dibe yolladık.Tek tük mercan, karagöz, izmarit, isparoz derken zaman geçmiş saat 17.00 gibi oltamın ucundaki balığı (erkek mercan) tam sudan cıkaracağım son metrede koskocaman bir balık kolum kadar :D aniden gelip mercana saldırı girişiminde bulundu :eek: fakat sadece dibine kadar gelip sanki koklayıp geri döndü.. idk

Bu olay 1 metre önümde gerçekleştiği için ben şaşkınlık içinde
    -Ohaa !! bu da ne kocaman bir balık var köpek balığı gibi :eek:
    (kaptanımız yatar modda suya bakmıyor bile hihi )
    -Mayıs balığıdır o.. diyip geçiştiriyor :confused:

İlk kez mayıs balığı ismimini duyuyorum. idk Sonra etrafta görmeye devam ettiğim balığı tarif ediyorum teknedekilere (benden başka gören yok :D ) sırtındaki dikenlerin olduğu kısım ve yüzgeçleri mavi renkte fosforlu gibi parlıyor falan dereken diğer tarafta bulunan kişininde aynı olay başına geliyor ve oltasındaki balığı cıkartırken bir saldırıda ona oluyor :eek: (saldırı değil aslında balığı koklayıp gidiyor) ve bunların kofana olduğunu söylüyor ;)

Bu canavarlar birer birer çoğalmaya başlıyor ve 10 tane falan oluyorlar.Ben şaşkınlık içinde oltamdaki balığı cıkartmadan hafifçe dibe salıyorum ve tekrar cekerken canavarlar 1-2 geliyorlar 1 metre önüme kadar..Oyun oynamaya başlıyorum canavarlarla :D Oltadaki balığı sahte balık gibi yüzdürürüyorum gelip koklayı kaçıyorlar hooked Gerçi atlasa oltaya ben dahil komple aşağıya cekecek hihi

Bıraktım oltayı ve oyun oynamaya başladım canavarlarla :bathbaby:
    sülünez kabuklarını ileri doğru atıyorum suyun üstüne deydiği an ışık hızıyla oraya gidiyolar :D köpekmiş gibi at getir yapmaya calışıyorum :D

Bu balıklar neden korkumuyor bu kadar yaklasıyorlar falan derken nasıl yakalayailiriz muhabbetleri dönüyor ortada :blabla: Gamsız kaptan yine yattığı yerden :D sardalye olması lazım tek iğne misina falan bişiler söylüyor ama hiç biri teknede yok idk Zıpkın olsa vururum :laser: falan derken ben halen oynamaya devam ediyorum canavarlarla :boink:

Yaklaşık 1 buçuk saat teknemizin etrafında gezinen bu canavarlarla güzel vakit geçirmiştim.Birtanesini yakalasam fena olmazdı hani reeling
    dönüş vakti gelmişti ve canavarlara el sallayarak oradan uzaklaştık mrsparkle

Bu yaşadığım ilginç olayı hatırladığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istedim..Herkese keyifli günler reeling

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Akyaya mayıs balığıda derler bazı yörelerde.Sanırım sizin gördükleriniz akya palazı idi.

3. Querorz

Querorz Fatih

Akya , kofanaya benzer... Kofana olsa bu kadar yaklaşamazdı. Akya ise , makalelerde cesurluğuyla ve insanların etrafında rahatça dolaşmasıyla anlatılır. Fatih Abi'ye katılıyorum.

4. Plankton

Plankton Salih

Doğrudur,bu bahsedilen balıkları sadece isim olarak bildiğim için tam bilgi veremedim.Tarif edebileceğim tek ayrıntı 50 cm civarlarında oluşları (su içinde gördüğüm kadarı ile) bide sırtından kuyruğuna kadar olan yer çizgi gibi ve yüzgeçlerinin mavi renk parlaması fosforlu gibi :) O an video çekmekte hiç aklıma gelmedi. :(

5. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bizim buralarda teknelerin etrafında en çok lambuka sürüleri geziyor. Fosforlu gibi. Mavi sırt ve yüzgeçli. Yakalanan balığa bakıp saldırmıyor. Meraklı bir balık. zoka ve sardalye kullanarak yakalanabiliyormuş. Bizim de Aliağa da 3-4 kez başımıza geldi.