tekneden mercan için kamış-makine?

Konu, 'Makineler' kısmında cutloose tarafından paylaşıldı.

1. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    tekneden derin suda ( 50-75 metre ) çipura,mercan.karagöz vs ) avlamak için uygun kamış özellikleri ne olmalıdır ( boy, atar vs ) ? birkaç ta tavsiye verirseniz sevinirim..

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Tekneden El Oltası nı neden tercih etmediğinizi sorabilirmiyim?

3. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    yok el oltası da olcak ama bi de kamışlı takım da olsun istedim)))

4. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    çok sağolun...atar kaç olmalı bu kamışın?yani önemli sanırım çunkü az atarlı kamışlarla kamış o derinliğe dayanmıyo

5. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    e o zaman onu anlat namik abi)))kamışın üstünde çeker yazmaz genelde..neyine bakcaz))) atar da kalınlık ve dolayısıyla dayanıklılık konusunda bir referans olabilir diye sormuştum..

6. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    ok..çok sağol..ama albaya acaip uyuz oluyorum...2 tane var bende illallah ettim...almam bi daha...ha pahalı modelleri iyi olabilir ama markaya antipatim var artık(((başka uygun bişeyler bulurum artık...sağol namık abi))benim aslında öğrenmek istediği olay şu idi...kıyı balıkçılığı için kullandığım 2,70 50-100 atarlı alba falcon kamışa 75 gr kurşunla 40 mt de avlanayım dedim kanmş daha 20 kulaç inmeden eğilmeye başladı kaldıramadı basıncı...hem yoruldum hem korktum))

7. Burayı anlayamdım..:confused:

Kurşun derine indikçe ağırlığımı artıyor:confused: ..

bence bunun nedeni dip akıntısı olmalı..misina bir yelken gibi akıntıda direnç oluşturur bu dirençte kamışın eğilmesine neden olur..

8. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    abi derinlik basınçı olayı...yani kurşun her metre derine indikçe ağırlığı daha fazla hissediliyo ve etki ediyo...e tabi kamış eğiliyo...

9. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    namık abi...ben remixon hero 1.80 dolgu silikon kamış aldım bugun...genelde hepsi aynı idi..bildiğim bir marka almak istedim..ayrıca porselen yüzükler paslanmaz tipte idi...bu da önemli benim için...17.5 ytl ye aldım artık...bir de hırsızlı el oltası ayarlarım tamamdır sanırım...yanlız sap kısmı kısa bu kamışın...bi sorun olmaz demi tekneden...satıcı böyle iyi dedi ama bilmiyorum....sapı uzun olanlar da vardı bunu tavsiye etti..evdeki makinelerden 35 lik olan birini de kullanırım bu kamışla...ne dersin)))

10. sky

sky

kamışınızın ucunun eğilmesinin sebebi albanın çok sevdiğim 2.70lik falcon kamışın hassasiyetinin yüksek olmasıyla beraber ,suyun altında akıntı olması ve teknenizin suyun üstünde sürüklenmesi.bence tekneden dip oltacılığı yapmak için el oltasının yeri doldurulamaz.;)

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında Namık çoğu açık, bazısı şifreli pek çok bilgi vermiş.

Daha fazla kişiye yararlı olabilmek bakımından
    "tekneden mercan avında kullanılabilecek kamış ve makine takımı"
    terimini iyice bir açıklayalım. Zira çoğumuzun kıyı avcısı olduğu bu ortamda takımın tarifi ve ihtiyaç duyulan özellikleri yönünden bazı yanlış anlaşılmalar olabilir.

Tekneden Mercan Balığı avcılığı nerdede ve nasıl yapılır?

Tekneden mercan avcılığı;
    30 metreden derin ve 100 metreye kadar inebilen (Namık ve ekibinin Antalya körfezinde çok daha derinlerde bile avlandığını, ama İzmir körfezinde 30 metrenin ortalama bir deinlik olduğunu not düşeyim) dibi taşlık, kırmalık, yada kaya yamacı olan av sahalarında,
    ve,
    0.50 mm ve daha kalın misina yada 0.18-20 mm ip bedenli, orta sularda bulunan yüzey ve ortasu balıklarına yem kaptırmamak, oltanın iniş ve çıkışını hızlı ve kısa sürede yapmak için ortalama 100-300 gramlık bir kurşun ile, 2 yada üç kancalı bir dip oltasıyla
    yapılır.

Bu oltanın dipteki mercan balıklarının yanına inişi ve çıkışı arasında uzun zaman geçer, takım ağır ve kalın olduğundan akıntıya çok direnir. Genelde bildiğimiz standart kamış ve makineler ilk günün yarısında pes eder, 350 gram atarlı diye bildiğimiz kamışların çoğu ortadan kırılır, 70 lik dediğimiz çoğu makineler sıyırmaya başlar.

==========-0==============-

Namık'ın da belirttiği gibi;
    kısa ve dolgu tipi kamışlar kullanılmalı ve mümkünse en azından en uç halkası makaralı olmalıdır.
    [​IMG][​IMG]
    D.A.M ALLROUND BOAT 100-250 GR KAMIŞ======D.A.M SPEZIPOWER BOAT 210 CM KAMIŞ
    [​IMG][​IMG]
    Albanın Çıkrık kamışı olarak ta kullanılan Neptün ve Plüto serileri

Eğer alışkın değilsek çıkrık makinelerden kaçınmalıyız.

Onun yerine derin makaralı, en az 50 lık sağlam bir makine seçmeliyiz.

[​IMG][​IMG]

DAIWA BG serisi ========- ==========- ====- DAM QUICK EFFZET serisi

Misina olarak kişisel tavsiyem 0.20 mm lik ip misinalardır.

Son düzenleme: 17 Aralık 2007
  12. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    almış olduğum kamışı demedim bayramın son günü...süper idi..pek balık alamadık ( gopez ve erkek mercan aldım ben 7-8 tane kadar ) ve hatta ben acaip hastalandım akşam...allahtan iyileşiyom...yardımlarınız için sağolun=))