tekne almayı düşünüyorum tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında burakbey79 tarafından paylaşıldı.

1. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı
    Hatay da oturuyorum ve uygun bir fiber deniz teknesi almayı düşünüyorum. Tekne konusunda fazla tecrübem yok ama bir süredir internette dolaşıp duruyorum. Bir çok tekne buldum bazıları çok hafif 44 kğ fiber; bu gibi tekneler iş görürmü acaba yoksa çift kat olanlardan mı almalıyım.Onlarında denize indirme çıkarma problemi olmazmı ağır duruyorlar becerebilirmiyim acaba. Motor seçiminde nelere dikkat etmem lazım bunları fazla bilmiyorum. uzun veya kısa şaftmı almam lazım. Hatay,Adanada,Mersin civarlarında uygun fiyata motoru sağlam amatör işi bildiğiniz tekne varmı acaba. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.
    :confused:

2. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    mutlaka çift kat olanlardan al 4zamanlı motordan şaşma en önemlisi motor teknen küvette olsa motor iyi olmalı aslında en iyi tekne arkadaşının teknesi ama kafaya taktınsa iş bitmiştir:D

3. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    Burak bey birde imza ayarlarınızı yaparsanız daha çok kişi yardımcı olur kanısındayım

4. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    www.tekneborsasi.com linkinden satılık ikinci el fiber tekne ve motor ilanlarından bir fikir edinebilirsiniz. Hafif tek cidarlı fiberleri pek tavsiye etmiyorum.Çift cidarlı olmasında fayda var. Fiber teknelerin çoğu dıştan takma uzun şaft motora göre üretilir. Motorun büyüklüğü tekne ile orantılı olmalıdır. Teknelere takılacak motorların beygir güçleri üretici firmalar tarafından alt ve üst sınır olarak belirtilir. Forumuda bu konuda epeyce bilgi mevcut.Umarım gönlünüze göre bir tekne edinirsiniz.Şimdiden hayırlı olsun.

5. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Burak Bey;
    Herşeyden önce eğer ikinci el tekne alacaksanız, denizde tekne kullanmanın şartlarını öğrenin. Bütün bunları öğrendikten sonra ben yine de alacağım derseniz...

Öncelikle motorunuzu 4 zamanlı alın, sessiz ve az yakıt... her ikiside amatörün vazgeçemediklerindendir. Eğer 15Hp bir motor alacaksanız, yıllık vergisi 295.95YTL bu konuda da sizi uyarırım. 10Hp nin altındaki motorlar vergiye tabii değil. Bu da seçiminizde etkili olur sanırım.

İkinci el tekne alacaksanız ÖTB Belgesi olmayan tekne almayın. Zira mevcut düzenlemelere göre ÖTB Belgesi olmayan teknelerin noter satışı yapılamaz denilmektedir. Bu durumda sıfır tekne almak daha mantıklıdır.
    Ancak belgesi olmayan teknelere belge çıkarma yolları yok değildir, ama zorludur. Böyle bir durum için, bu belgeleri çıkaran aracılardan (muameleciler) bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Son olarak Tekne alırken hafif tekneleri tercih etmeyin, suda oturmazlar. Denizin bozuk olduğu havalarda teknenizle kıyıdan ancak denizi seyredebilirsiniz.

Bütün bunları birleştirirsek... 9.9Hp 4 zamanlı uzun şaft motor, 4.00, 4.20, 4.50... 5.00m ye kadar çift çıdarlı bir fiber tekne... ADB ve ÖTB Belgesi...
    Herşey hazır...
    Rastgelsin...

Sevgi ve saygılarımla....

6. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı

Çok sağol gerçekten faydalı oldu verdiğin billlgiler kafamdaki soruların hemen hemen çogunu sildi. Yalnız bişey duydum aslı varmı acaba 5 mt geçmeyen teknelerde vergi alınmıyormuş dogrumu. Teknesini satan birisiyle görüştüm 11 hp motoru vardı vergisini sordum oda böyle söyledi. Açıklamaların için Teşekkürler

7. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Teknelerden zaten vergi alınmıyor. Sadece fatura ile aldığınız yeni tekneye %8( KDV haricinde) ötv ödüyoruz.Motor için Motorlu taşıt vergisi ödüyoruz.Oda 9,9 hp den büyük motorlar için geçerli.Deniz ticaret odasının seçim kararlarından önce 25 hp ye kadar olan motorlardan vergi kalkacak diye bir açıklaması olmuştu. Ancak seçim kargaşasından unutuldu yada iptal edildi galiba:mad:

8. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Cüneyt Bey gerekli açıklamaları yapmış. Vergiye tabii olan motordur. 10Hp üzeri motorlardan, yaşlarına göre vergi alınır. Amatör Denizci Belgesi ile de 7.50m ye kadar tekneler kullanılabilir...

Cüneyt Bey vergiyi kaldırmayı bırak, başımıza başka işler açmasalar...:)

Sevgi ve Saygılarımla...

9. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Amatör Denizci Belgesi ile 7,5 metreye kadar değilde uzunluğu 24 metreye, ağırlığı 50 ton'a kadar olan özel tekneleri kullanabildiğimizi biliyordum.Ağırlık 50 tonu geçtikten sonra teknede bulunan ADB sahibi iki kişi tarafından idare edilebilir diye hatırlıyorum. Acaba yanılıyormuyum.

10. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Düzeltme için teşekkürler. 24m ye kadar ticari amaçlı olmayan tekneler kullanılabilir. 50 tonu geçen teknelerde ADB sahibi 2 kişi tarafından kullanılma durumu hakkında bilgim yok...

11. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Aman hocam ne olursa hangi model olursa olsun önce güvenli olsun...;)