Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yusuf

Ben bu tip kandırıcıları Kasna avında kullanırken 2-6 ve 0-5 gr atarlı boyları ise 1,65 ila 1,80cm boyunda olan kamışları kullanmaktayım.

Ancak bu tip kamışları kullanırken,balığı sudan kesme aşamasında ,kamışınızı dikine kaldırmayınız.Hassas ve nazik kamışlardır kırılabilirler.

Böyle kamışların kullanılmasının artısı ise sahtelerle nokta atşı yapabilmeye yardımcı olmaları,ayrıca kullanılacak ince ve kaliteli misinayla uzağa erebilmek,etrafı ağaçlık sarp yerlerde kullanma kolaylığı ve nihayet mücadele esnasında çok büyük bir balıkla mücadele eder gibi avcıya haz vermesidir.

Sevgiler

2. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    CORMORAN BULL FIGHTER SPINNING LIGHT 270cm
    Favori Makine:
    DAIWA MEGA FORCE 100TSHL BAİT CASTİNG MAKİNA
    En İyi Avı:
    Barakuda 5.19 kg vatos 6 kg=Pattaya/thailand
    sağolasın bey amca avların daim olsun başımızdan eksilme...

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Üstadım saygılar.;)

Geçtiğimiz Cumartesi günü Tortum’da Muharrem hocamla (KorkutAta) birlikteyiz. Günün 3 çeyrekten fazlası gitmiş bir vuruş bile alamamışken birden Hoca “ Ya Allaaaah!!!” deyip sağ tarafına doğru tasmayı attı. Kamış bir büküldü, neredeyse hocanın etrafında bir daire çizip tekrar sapıyla birleşecek. Balık gelmek bilmiyor. Döndü sol tarafa, bu kez aynı durum tersten vuku buldu. Hoca yine dairenin içerisinde, kamışı zapdetmeye çabalıyor nefes-nefese. Aha beklenen trofe geldi zannıyla kepçeyi kaptığım gibi saniyeler içerisinde yanında dikildim.reeling

Bir ara bu balık hocayı da götürür, ne yapsam hocayı mı tutsam acaba diye de düşündüm, öyle basıyor balık.:eek: Kan-ter içinde çok yorulsa da hocanın pehlivanlığı balığı tuş ettirdi sonunda. Aldı dışarı; 25 cm.lik bir siraz.:laughing:

Saldığı balığın ardından ellerini göl suyuyla yıkıyor. Olsun, değdi valla, yaşattığı adrenalin yeter. O ne balıktı bee, helal olsun.:p :D

4. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    aldıgı sahteyide yazsaydın bari.ha birde bu bizim bildimiz kefallerdemi hani derelerde bazen tuzlu su da gördümüz burda ya kimse bilmiyo yada yanılıyom kefal sahteye atlamaz diyolar :)

5. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    up up upupupupupup

6. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Vallahi öyle. Dünkü sıfır vuruşlu avdan sonra adrenalin salgılayan yerlerim ağrir:D :D :laughing:

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Siraz yada benzer familyadaki bazı balıklar sahtelere pek itibar etmezler.Ancak şu bir gerçektirki arada sahte hemen burunlarının dibinden geçerse kimi zaman atlar ve yakalanırlar.

Tuzlu suda gördüğünüz kefallerle tatlısularda yaşayanların familya birliği yoktur.Sadece şeklen benzerler.

Tatlısukefali(Kasna)hemen her türlü sahtelere itibar eden,mesela çeşitli küçük kaşıklar,meppsler,7 cm ve altı rapalalar,muhtelif imitasyon fly(sinekler)muhtelif aynı suları paylaşan böcek ve kınkanatlı mahlukatın sahteleri,bu arada kurbağa,danaburnu ,çekirge,arı,yusufcuk,tırtıl,semender ve küçük kertenkele,tatlısu istakozu,karınca imitasyonlarına,usulünce sunulduğunda hışımla atlarlar.

İnanızki kasnanın en iri bireylerini bu sahtelerle yakalamak mümkündür.

Sevgiler

9. crowtattoo

crowtattoo yusuf

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    s.a bi kamış aldım 3-15 gr atarlı 1.80 lik lakin 2 gramlık sahteyi ortalama tahminen 10 metre var yok mesafeye attı misina 0.18 lik makina güzel alab alık için bide 5 gramlık rapala floting miniklerinden denedim onuda 15 metre felan attı lakin bu sefer misina 0.25lik di bunlar normal degermi yoksa nerde hat yapdım kamış biraz pahalı daiva nın

http://www.anadoluavmarketi.com/u-daiwa_crossfIre_1,80_m_3-15_gr_spIn_kamis-6742.html

buyrun bi bakın kamışa

10. laborant1986

laborant1986 mesut

vedat abi çok teşekür ederim verdiğin bilgiler için daha önce balıkesirde çekirge ile
    500 600 gram kasna yakaldım bu yaz gittiğimde 3 4 tane sahte böcek ve 2 tane maps götürdüm 3 4 gün boyunca gunluk 1 2 saat denedim hıc balık alamadım sanırım bizim ordaki büyük balık yok çünkü 500 600 gramlık balığı tuttuğum da baya dikkat cektim :) orda
    Vedat abi kasna için önerebileveğin kamış ve makina varmı

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Hem kasnada hemde alabalıkta en fazla 0,20 mm misina kullanmanı tavsiye ederim.
    Misinan ne kadar inceyse okadar uzağa erersin.

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Ustam Allah bilir ya uykusuz kalmış olmalısın.:eek:

Kardeşimiz gerçi 0,25mm.lik misinayla da atış yapmış ancak 0,18 mm.lik misina ile de yaptığı atışlarda istediği mesafelere erememiş. Zaten soru da kamış ve atarıyla ilgili.

Konu içeriğine ters düşsün istemedim, dikkatinize sunma gereği hissettim nacizane.;)

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yok be Nuri,24 saatte sadece birkaç saat uyuyan birisiyim.

Bazı noktaları defaetle bilerek tekrarlarım.İsterimki dimağlarda yer etsin.

Ancak bugüne kadar gelen ziyaretci kardeşlerimin maalesef hiçbirisinde,genel anlamdada olsa tüm yazıp çizmelerime karşın halende çok önemli eksiklikler olduğunu görmekteyim.

Hani bazen diyorumki,herhalde balık yok edebiyatının gerçek sebebi buudur.

Sevgiler

14. enverfrat

enverfrat enver şinşek

Favori Makine:
    okuma
    Merhaba Vedat Abi. Bu siteye yeni katıldım. Malatya'da yaşıyorum ve genelde Fırat baraj göletine sazan avı için gidiyoruz. Yazılanları baştan sona okudum çok faydalı bilgiler vermişsin. Çok teşekkür ederim, birçok konuda yazdıklarından faydalandım. Kasna avı konusunda yeni yeni ilgilenmeye başladım işin doğrusu bizim buralarda bu balığa Karaca derler ve birçok arkadaşın belirttiği gibi pek ticari değeri olmamasından dolayı rağbet edilen bir balık değildir. Fakat yakalaması ve avlaması çok zevkli bir balıktır. Burada bazen dip oltasına takılan kasnaları çoğu zaman bırakmışızdır. Bir de bunların dışında sadece Fırat ve Dicle'de bulunan buralarda turna-kurşun denilen ama asıl adı Caner veya sis balığı olan bir tür var. Gerçekten 60-70 kg üstüne çıkmaktadırlar. bahsettiğin böcek sahtelerini bu sene bu balık üzerinde deneyeceğim. Bakalım nasıl sonuç verecek. Bir de Vedat Abi akarsu değilde gölette ve durgun suda avlanma teknikleri ve tüyoları hakkında bilgi verirsen çok sevinirim. sevgiyle kalın.

15. Mardukhan

Mardukhan Semih Tümer

Vedat abi, 0,18'lik tavsiye edebileceğin bir misina markası varmıdır? Çok pahallı olmazsa sevinirim tabiki:) Bir de yozuri aile goby'nin hangi renk tercihini öneriyorsunuz ben baya bi araştırdım ancak bulamadım.

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Enver

Batı Fıratta 3 sene boyunca avlandım.

Orada Kasnanın en büyük boyları bulunmaktadır.

Canere gelince mahalli olarak bu balığa Diyarbakır yörelerinde Şabotta demektedirlerki,hayatımın hatırlayabildiğim ilk balığıdır.
    Ben İlkokula Diyarbakırda başladım.Ama Dicle ve Şabotla başlamadan evvel tanıştığımı net hatırlıyorum.
    Rahmetli babam askerliğini orada şantiye mühendisi olarak yapmıştı.

Batı Fıratta Kasnaları 4 veya 5 nO yani en iri meppslerle avlardım.

İki kerede Caner yakalamışlığım vardır meppsle.

Bu balık özellikle kış aylarında av veren,kaşığa ve benzer sahtelere ilgi duyan bir balıktır.

Tabii olarak Turna balığıyla katiyen bir familya birliği yoktur.Ancak benzer yöntemlerle yakalanır.

Keza uygun yerlere canlı ufak balık bırakılırsa,en büyükleri böyle yakalanacaktır.

Sevgiler

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Piyasada o kadar çok misina markası varki bende şaşırdım.Ancak ben normal misina olarak Tubertininin Lake and River misinasını şu an kullanmaktayım.

Bazı makaralarımda ise 0,08 ip misina sarılıdır

Sevgiler

18. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Sabırsızlıkla bekliyorum zamanını tatlısu avcılığını çok seviyorum çok özledim

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende öyle,oralarda kendimi gerçek bir cennette hyissetmekteyim

sevgiler

20. Mardukhan

Mardukhan Semih Tümer

Çok teşekkürler vedat amca. Mart ayı geldi artık yakında sahtelerle başlarız herhalde değil mi? Bir de angel kiss'in 0,18 soft serisini öneriyorlar baya bi yerde ustam