Tatlısu Kefali (Kasna) avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol sevgili Metin,teşekkürler

2. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Delikanlı
    Yukarıdaki bazı cevaplarımdada belirttiğim üzere,STrike Pro'nun özellikle Kurbağa Taklidi sahtesinin siyah beyazı ve ayrıca aynı markanın bahsettiğin arısı (sarı turuncu reni hakim olanı)her zaman günü kurtaran,her an en büyük tatlısu kefalini avcısına verebilecek değerde kandırıcılardır.
    Bunlar ağırca ve büyükcedirler.
    Nispeten küçük balıklarıda kandırabilmektedirler.Ama hedef iri balık oluncada,her an bunlarla en irilerini yakalayabilirsin.
    Hatta bu akarsuda bukadar büyüğüde varmıymış diyede şaşırabilirsin.
    Arıda kanatlarını kesmende büyük fayda vardır.
    Bunlardaki tek eksiklik iğnelerinin zayıf olmasıdır.İri balıklarca kolayca açılabilmektedirler.
    En iyisi onları daha sağlam olanlarla değiştirmektir.
    Sevgiyle kal

3. oscars

oscars Emin

sevgili Vedat abi.. 0 numara meps ile her avımda 30cm üzerinde en az bir iki kefal almakta iken suyun bir miktar bulanık akmasıyla artık derinlerden balık tutamamaktayım.. mevsim gereği suyun eskisi gibi berrak akacağıda şüpheli.. kasna avının belirli bir mevsimi var mıdır? yoksa mepps yerine bahsettiğiniz yem sahtelerini kullanarak sonuç elde edebilir miyim..?

not: balıkçılık geçmişim 2-3 aydır.. yazınızı okuyarak başladım desem yeridir.. :)

4. oscars

oscars Emin

dün bunu yazıp gittim, 2 saatte hiç tutmadığım kadar balık tuttum iyimi.. :)

5. sagarmata

sagarmata hakan

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA BX TELESPIN 2,70 MH
    Favori Makine:
    SHIMANO SEIDO 4000S RF MAKİNE
    güzel av tebrıkler ama ufak balıkları gerı salmayı unutmayalım,, bu avda ne kullandınız yem veya sahte olarak, bolu golcukdede guzel kefaller cıkıyor , tavuk cıgerı kullanıyorum genelde ama bu hafta ıcınde meps de denıyecem 2 numara , bırde vedat abının tavsıe ettıgı Yo-zuri Aile Goby Maket Balık ı denıyecem bakalım nasıp ne olacak

6. oscars

oscars Emin

12cm nin altında balık yok resimdekinde üstadım.. zaten hayvanda kan görmezsem bırakıyorum o boydakileride.. yaralıları diğer balıklara yem edeceğime eşe dosta veriyorum güzel hayır duası alıyorum.. =)

en fazla kullandığım mepps bu.. fakat neredeyse her kullandığım mepps sonuç verdi..

Yo-zuri Aile Goby'yi bende sipariş ettim.. av malzemesi satan amcam getirecek haftaya umarım..

şunu tavsiye etti birde.. en yakın zamanda deneyeceğim..

7. fikret maden

fikret maden Fikret

merhabalar

forumda yeniyim.bulunduğum ilçeye de adını veren dalaman çayında avlanmak istiyorum.araştırmalarıma göre tatlı su kefali ve kefale göre daha kızılımsı olan şiraz denilen balık var.daha önceki denememde 3 no gümüş zemin üzerinde kırmızı benekli mepps kullandım fakat hiçbir sonuç alamadım.çay balık kaynıyordu.irili ufaklı balıklar suda zıplayıp duruyordu fakat benim meppse hamle yapan bile olmadı.nerede yanlış yaptığımı anlamadım.yapay kurbağa veya çekirge denesem işe yarar mı acaba?teşekkürler

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ufaklarını lütfen sal olurmu

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yarar elbet,rasgelsin

10. oscars

oscars Emin

belkide en zevk aldığım kısım balığı salmak sevgili Vedat abi.. ama takdir edersiniz küçük balıklar kaşığa genelde ağızlarından değil solungaçlarından burnundan hatta gözünden bile takılabiliyor.. hatta bugün başıma geldi yavrucuk balığın gözüne girmiş kanca.. böyle olunca salmak içimden gelmiyor.. onun dışında aldığım balıklar 15cm nin altında olmuyor.. tabii tavsiye verirseniz bunu daha yukarıda çekebilirim.. sonuçta yemekten zevk aldığım bir balık değil.. eşe dosta dağıtıyorum hep..

11. sagarmata

sagarmata hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bugun bolu golcukde saat 08:00 den 12 ye kadar yaklasık 10-15 arası balık aldım tavuk cıgerı ıle,genelde kadife geldı ama 1 tane guzel kefal da aldık:D , 50-60 defa muhtelıf meps denemelerım hıc bı sonuc vermedı ,vedat abının tavsıye ettıgı katıl Yo-zuri Aile Goby de haftaya denıyecem , bana pek uymuyo bu at cek olayı hem yorucu hemde tık yok :D ,hava kapalı ıdı belkıde ondandır, acaba ozel bı puf noktasımı var? kullandıgım mepslerın bazıları

12. sagarmata

sagarmata hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bugun bolu golcukde saat 08:00 den 12 ye kadar yaklasık 10-15 arası balık aldım tavuk cıgerı ıle,genelde kadife geldı ama 1 tane guzel kefal da aldık:D , 50-60 defa muhtelıf meps denemelerım hıc bı sonuc vermedı ,vedat abının tavsıye ettıgı katıl Yo-zuri Aile Goby de haftaya denıyecem , bana pek uymuyo bu at cek olayı hem yorucu hemde tık yok :D ,hava kapalı ıdı belkıde ondandır, acaba ozel bı puf noktasımı var? kullandıgım mepslerın bazıları

http://img696.imageshack.us/i/29211buyuk.jpg/
    http://img26.imageshack.us/i/26329buyuk.jpg/
    http://img228.imageshack.us/i/7655buyuk.jpg/

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Hakan
    Bolu Gölcükte inşallah birgün rastlarsın,sahte ile öylesine üst,üste Kasna alırsınki şaşırabilirsin.
    Göllerde tavuk ciğeri ile randımanlı av yapmak olağandır.
    Ancak akarsularda en büyük kasnalar hep muhtelif sahtelerle alınabilmektedir.
    Hayatımın ilk balığıdır tatlısu kefali.Hep yemli, avalanırdım.Ancak arık emin ve biliyorumki muhtelif böcek rapalaları,kurbağa ve sair benzer sahteler inanılmaz iri ve randımanlı kefal tutma sahteleridir.
    Bir yerde hep beklemek yoktur.Aşağıdan yukarı bölgelere hep atıp çekerek hemen her vadeden yeri deneyebilerek hem iri ve hemde adetli balık alırsın.
    Keşke imkanın olsada gelsen olayı fiilen yaşasak.
    Bolu Gölcük herzaman meppsle av vermez ama gününe rastlarsan dediğim gibi üst,üste alırsın.Burada avalandığım için söylemekteyim.
    Muhtelif sahtelerle geç sonbahar ve ilkbahar ile yaz ayalarında böcek hayatının devam ettiği günlerde randımanlı av yapılır.Kış aylarında sular iyice soğuduğunda ise devreye tabii yemler girer.Sahteler böyle aylarda asla iş görmez.

Sevgiyle kal

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emin.
    Senin için demiyeceğim ama,küçük balığıda alıkoymanın bahanesi,hep balığın can alıcı yerlerinden yakalanmış olması gerekcesidir.
    Ama lkütfen inanki,böylesine yerlerinden yakalanmış olsada salıverilen balıkların çoğu yaralarını iyileştirip hayatlarına devam edeceklerdir.Yeterki iğneyi çıkarma aşamasında balığı elle çok sıkı olarak tutmamak,üzerindeki sümüğümsü koruyucu saydamsı tabakayı pek bozmamak gerekir.Yoksa salınan balık esas bu tabakası iyice bozulursa mikrop kapıp ölür.
    En iyisi salınması amaclanan balıktan iğne çok kolay eczacılık malzemesi satılan yerlerde bulabileceğin,makass görünümlü ancak ucu forseps olan yakanada kilitleyerek asabileceğin aletle salmaktır.
    Komşularada dağıtmak için alıkoyma.Lütfen yemeyeceğinden fazla olanları bir şekilde sal.
    Sevgiyle kal

15. oscars

oscars Emin

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim sevgili Vedat abi.. bir işi ustasından öğrenmek sanırım böyle birşey.. ben kargaburun kullanıyordum çıkarmak için ama bahsettiğiniz makası az önce eczacı yakınımı arayıp bulmasını istedim.. hiç şüpheniz olmasın ki hassasiyetle ve büyük zevkle ufak balıkları yaşamlarına geri salacağım.. aslına bakarsanız suya bıraktığım balığın topuklayıp uzaklaşmasını izlemekte zevk aldığım bir hobi haline geldi..

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Hassasiyetine teeşekkür ederim sevgili Emin

17. sagarmata

sagarmata hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    sevgılı vedat abi sızın kefal ıcın onerdıgınız YO-zuri Aile goby olan modelını aldım ,, fakat bu maket balık 0,3cm ve 2,5gr agırlıgında bana baya kucuk geldı resımlerde cok buyuk duruyodu :D ,, sımdı ben bu yemı nası gol ortasına kadar atarım dıye kara kara dusunuyorum, kursun eklesem yemın ozellıgı kaybolur dıye dusunuyorum ne yapmalıyım ??

Uploaded with ImageShack.us

bu arada bugunde gıttım at cek denedım meps ve dıger kasıklarla tık yok 1-ve 2 numara meps kullandım ama gelen gıden olmadı galıba bız yeme talım edıcez yada su yo-zurı benı yem derdınden kurtaracak

Son düzenleme: 29 Eylül 2010
  18. fikret maden

fikret maden Fikret

mepps...

ben de 3 no fransız malı gümüş zemin üzerine kırmızı benekli mepps kullandım.misina kalınlığı da 0.16 idi.balıklar nispet yaparcasına suda oynaşıyordu lakin benim meppse hamle yapan bile olmadı.dip oltasıyla solucan kullanarak iki adet 25 cm civarı tatlı su kefali alabildim.3 adet de yayın tuttum ama hepsini geri saldım tabi.çok küçüklerdi.vedat abiden bu konuda ben de yardım isteyeceğim.mepss kullanımının özel bir yöntemi,sırrı mı var?

19. hüseyingözel

hüseyingözel hüseyin

tatlısu kefali

sazan sezonu kapanıyor artık kefale yönelme zamanı geldi ankarada nerede avlayabiliriz

20. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Ben bu konuyu henuz gordum.
    Vedat Dayim.Tecrubelerini bizlerle paylastigin icin cooook tesekkur ederim.
    Bu aralar merak saldigim konular arasindaydi bu konuda zaten.
    Cok guzel olmus bu konu.
    Ayrica kucuk bir sorum olacakti.O resimlerdeki sahtelerden en cok hangisi is yapti acaba?
    Ben kendi video arsivlerimi kurcaladigimda buranin nehirlerinde genel olarak turuncu crankbait tarzi sahtelerin is yaptigini gordum.Acaba renk olayi her akarsuda degisirmi kasna icin? (Tabii ki de farkli renkdeki sahteler ile de tutuluyor fakat acaba sence turuncu olmasinin bir ayricaligi olabilirmi Vedat Dayi ? )
    Tekrar tesekkur ederim bu degerli paylasim icin.
    RASTGELE...