tatlı su kefali avlama yöntemleri ve tüyolar

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında atabey07 tarafından paylaşıldı.

1. atabey07

atabey07

arkadas biliyosunuzki kefal zamanı geldi ve artık tatlı sular kefal kaynamaya basladı herkes tatlı su kefalı avlama tekniklerini ve tüyolarını maceralarının buraya yazarsa sevinirim bende aranıza yeni katıldım umarım herkes birbirlerine yardımcı olur :)

2. atabey07

atabey07

ben genellikle cırptırma yani 3lü igneyle avlanıyorum cok zevkli oluyo ve faydalı benim takımım ise 5metrelik kargı,agac samandıra,siyah 3lü igne,ve kargının boyunda 30luk misine.yem olarakta bazı arkadaslar bazı konularda hep solucan ve kurt yazmızlar tamam herkesin kendi zevki ayrıdır ama ben genellikle ekmek kullanıyorum cok temiz oluyo üstelik arasıra sazanda alıyorum kefal ekmegi sever ama tabiki kara balık yani yayınbalıgı yakalıcaksanız kesinlikle solucanla avlamanız gerekir.bana dilediginiz soruları sorabilirsiniz :)

Son düzenleme: 25 Mayıs 2006
  3. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    selam atabey07

bende 6 metrelik kamış kullanıyorum avlanırken yem olarak solucan,kurt ,ekmek kullanıyorum birde sinek,arı ve böcek kullandığımda oldu.yalnız anlamadığım birşey var 3 lü iğneyle nasıl avlanıyorsun yani çırptırmayı 5 metrelik kamışla mı yapıyorsun.yoksa 3 lü kancaya yem mi takıyorsun.benim bildiğim 3 lü kancaya yem takılmaz..yardımcı olursan sevinirim.

4. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Bakın bunu bende isterim:) avı çok keyifli. nereye gidiyorsunuz siz?

5. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Kırklareli Kayalı barajında tatlısu kefali var. İlgilenen arkadaşların bilgisine...

6. remorg

remorg Tuncer

Ben kefal avında 4 metrelik kargı kullanıyorum.
    kargının uç kısmına yaklaşık 3 metrelik misina bağlıyorum.
    Bir adet kalem şamandıra.stoperle derinliğini yere göre ayarlıyorum.
    şamandıranın altına küçük kıstırma kurşun.
    4 numara mustad kırmızı iğne.
    (Birgün önce tavuk ciğerini kare kare kesip yem olarak hazırlıyorum.)
    Tavuk ciğerini takıyorum. Sonra beklemeye başlıyorum.
    Herkese iyi avlar

Son düzenleme: 27 Mayıs 2006
  7. SaLTaDoR

SaLTaDoR

Favori Kamış:
    kamışlı olta
    En İyi Avı:
    hatırlamıyorm walla :)
    arkadaslar bende sivasta kefale gittim 3 yada 4 köstekli olta kullandım yem olarak solucan yada hamur takıorm verimli avı oluyo ... ( yemin ederim alabalıkdan daha cok asılıyo oltayı cekmek misinayı sarmak bile ayrıbi zevk :D tavsie ederim rast gele :)

8. mericcas

mericcas

dostum bende Sivastayım kefal avına nereye gittiğini söylersen sevinirim

9. enver15

enver15

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    8.5 kg Sazan
    slm atabey ben geçen hafta sonu antalya acısuya kefale gittim ve biraz kefal tuttum kefal tutmak için 6 mt. li bir kargı 12-13 numara sustat iğne 1 gr. lık hassas şamandra ve 1gr. kurşun 3-5 tanede ekmek ekmeğin bir tanesini ufalayıp avlanacağım alanı yemledim ve yarım saat demeden gelsin kefaller avdan önce mutlaka yemlemek lazım karşılığını fazlasıyla alırsın

10. KUKIR

KUKIR EREN AKCİ

Tatli Su Kefal Avlama Yontemi

Ben Yillardir Tatli Su Kefali Avliyorum Ve Yillardir Kullandigim Yem Tavuk Cigeri Arkadaslar Cigeri Aksamdan Baliga Gitmeden Kucuk Sekilde Dogruyorum Ve Buzdolabinda Bir Sure Bekletiyorum Ki Sertles Sin Diye Kefal Icin En Mukemmel Yem Diyebilirim Tabiki Yerine Ve Ortamina Gore Kendi Etinide Kullanabilirsiniz Bazi Derelerde Kendi Etine Daha Cok Rahbet Ediyor Ama Kizilirmak Ta Genelde Tavuk Cigeri Ile Avlaniyorum Herkese Bol Sanslar

11. --COCHISE--

--COCHISE-- Serdar

Favori Kamış:
    Eurostar TraverseX ve Captain Camelon 1500
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500
    En İyi Avı:
    orta boy çipura, kefal, turna, vs vs
    Ben bir kere gitmiştim Çankırı - Orta tarafında bir baraja... çekirgeye bayağı rağbet etmişlerdi.. Bu böcek milletini de anlamak mümkün değil; gezmeye çıktığınızda ayağınıza yapışırlar, balık için aradığında ara ki bulasın :)

12. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Eren bey forumumuza hoşgeldiniz, tecrübeniz ve paylaşımınız için teşekkür ederiz. Tatlısuda avlanan arkadaşlarımız arasından tavuk ciğerini daha önce denemeyenler sizin mesajınızdan faydalanacaklardır...

13. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    tavuk ciğeri kefal için iyi bir yem ancak çok cabuk dağılıyor. Bulabilirseniz hindi ciğeri veya yüreği kullanabilirsiniz dayanma süresi biraz daha iyi. Ve mevsimine göre çevredeki böcekler:)

14. KUKIR

KUKIR EREN AKCİ

tatlı su kefalı

Herkese bol şanslar arkadaşlar tatlı su kefali hakkında bır önerım daha olacak bazı derelerde özellıkle cankırı soganlı ve melan cayında tatlı su kefalını yapay dana burnu nu kullanabılırsınız at cek sıstemı ıle şamandıra ıle avlanacak arkadaslara bı tafsıyem de yem olarak denız yosunu kullansınlar cok guzel verım verıyor. herkese bol sanslar dılegıyle

15. hunter06

hunter06 ferhat

Favori Kamış:
    iki parçalı kamış ve makina
    En İyi Avı:
    2 kilo turna 2,2 kilo kasna
    benim de en çok avladığım balık bir ilave yapayım tavuk ciğeri kesinlikle taze olacak yoksa atın gitsin hiç bir işe yaramaz ciğeri bir parça kesin keserken bıçak jilet gibi olsun ki ciğerin içindeki damarları yırtmayın sonra bu damarları kullanarak iğneye takın ki balık kolayca alıp gitmesin suya atıpta oltayı bırakıp gitmeyin gözünüzü şamandıradan ayırmayın kararlı bir şekilde şamandıra gidince çekin ki balık takılsın yoksa balık ciğeri yiyip iğneyi geri çıkarıyor çok uyanık namussuz sürekli avlıyorum ama bu kadar uyanık ve akıllı bir balık görmedim
    bir örnek tıklayın tuttuklarımdan biri benim elimde fırıncı kureği gibidir ama benim elime bile sığmadı
    http://img520.imageshack.us/img520/3926/dsc03282io6.jpg

Son düzenleme: 13 Mart 2008
  16. balance

balance Hüseyin Çakıroğlu

Tatlı su kefalı

Herkese merhaba,
    Ankara ve civarında tatlı su kefalı tutulacak avlak arıyorum.Şu mevsim itibarı ile soğanlı hem zemin hemde mesafe olarak sıkıntılı melan çayından bahsetmişsiniz onu tarif edebilirseniz sevinirim.Ayrıca Bolu gölcük hakkında fikri olan varmı? Mekan olarak çok uygun bir yer ancak serbestmi bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler.

17. KUKIR

KUKIR EREN AKCİ

selamlar sevgılı kardesım balance melan cayını sormussun melan cayı soganlı cayının asagı kısımları bolge bolge cayın ısmı degısıyor iyi bir kefal avı ıstıyorsan kızılırmak ta avlanabılırsıntavuk cıgerı ıle sımdıden bol sanslar kardeş

18. takacoğlu

takacoğlu ahmet yalçın

Tatlı su kefali avı hakkında bir bilgide ben vermek isterim öncelikle şunu belirteyim benim için av denince balık avı ,balık avı denincede tatlı su kefali gelir.Doğduğum büyüdüğüm topraklarda akan bütün sularda bü güzelim doğa harikası hayvanlardan bolca bulunur. Altı yaşımdan beride avlarım, Benim için avdan çok bir yaşam biçimi olmuş durumda (nefes almak gibi).İmkanım olsa belgeselini çekerim.İsterseniz tekniğide yaşadığım bir anımla beraber anlatmak isterim. Yaklaşık 3,5 sene önce dolu dolu geçen bir haftanın ardından amcamla beraber yorgunluk atma ihtiyacı hissederek kefal avına gitmeye kara verdik.Akşamdan bütün malzemelerimizi hazırladık. Sabah erkenden avlak bölgemize yol alırken bir yandanda planlar yapıyor birbirimizle iddialaşıyorduk(en büyük balığı ben yakalayacağım).Derken avlak bölgemize vardık oltalarımızı yemleyerek kendimizden emin bir şekilde suya saldık.Kendimizden öyle emindikki yakalamama şansımız hiç yoktu.Fakat beklediğimiz gibi olmadı saatler ikindiyi geçtiği halde daha siftah yapamamıştık.Denemediğimiz yol kalmamıştı.Kefal adına bütün tecrübelerimizi denemiştik.Bu arada biz kızılcık deriz dere kenarlarında özellikle çok olan bir tür meyvenin yeterince olgunlaşmış olup bulunduğum yere dökülmüş olduğunu fark ettim.Yerimden yavaşça kalkarak çantamdan aldığım bir poşetin içini biraz topladım.Tam amcamada ikram edeyim derken internetten okuduğum bir bilgi aklıma geldi(doğal meyveler tatlı su kefali avında kullanılır).Hemen oltamı sudan çekerek bu güzelim meyvelerle kancaları süsleyip geriye attım, doğrusu yine umudum yotu. Sonra oltamı yüksek bir taşa yaslayıp biraz kızılcık alarak amcamın yanına yanına gittim onada ikram ettim.Tam bu sırada oltamın yüksek taşın üzerinden aşağıya düştüğünü duyduk,koşarak geldim. Evet... kefalimiz yakalanmıştı.Sonra tekrar taktım bir kaçtane daha yakalayıp avımızı sonlandırdık.Kasna avına giden arkadaşlara benim tavsiyem avlanma bölgelerinde bulunan doğal meyveleri dikkate alsınlar. Herzaman değil ama bazen işe yarayabiliyor

Son düzenleme: 22 Haziran 2009
  19. shero

shero SEREF KOCADÖLÜ

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano
    yıllardır denizde avlanan birisi olarak değerli ustam Vedat Abayoğlu ile tanışmamdan sonra tatlı su avı ile tanıştım. size şu kadarını söyleyebilirim benim için denizden çok daha zevkli ve heyecanlı. gerek doğal güzellikdeki avlaklar gerekse kasnanın yakalandığı andaki mücadelesi beni oldukça cezbetti.tüm arkadaşlarımız yemli takımlarla avlandığını yazmış. ben at-çek yakala- bırak yöntemi ile avlanmayı tercih ediyorum.
    kullandığım kamış shimano alivio AX165 makinem ise shimano exage 1000FB. misina olarak benim tavsiye edeceğim 0.18 kalınlıkdaki ip misinalar olacakdır. bunu isteğe göre inceltebilir yada 0.20 0.22 tercih edebilirsiniz. ince olması, kandırıcınızı istediğiniz uzaklığa atmanız için avantaj ki bu çok önemli bir detay,fakat bir o kadarda dezavantaj yakaladığınız balık iri olursa koparma ihtimali yüksek :)
    kandırıcı olarak oldukça fazla seçeneğimiz var. avlağımızdaki doğal hayatı gözlemleyerek, hangi kandırıcıları seçeceğimize karar verebiliriz. değişik böcek taklitleri, solucan şeklinde slikonlar, kurbağa taklitleri kullanabilirsiniz. takacoğlu arkadaşımızında bahsettiği gibi suyun kenarında gördüğünüz meyve ağacından kopardığınız meyvelerle( bahçe sahibine dikkat:) o ağacın altına oltanızı atarak pek ala çok güzel balıklar alabilirsiniz(ben bunu hiç denemedim ama ustamdan çok dinledim:)

daha ava başlamadan manzara karşısında zevk almaya başladık bile:)

ustam derki ''.ıçın suya girmeden balık alamazsın'' :)

amacımız belgeleyerek bırakmak olduğu için bu dev kasnayı Vedat ustam yaklaşık 10 dakika yorarak ve 70 metre suyun içinde çalışıp kumluğa çekerek aldı. demekki neymiş kepçesiz asla olmaz:)

kuğu gibi süzülerek geliyor :)

kıyafetim için özür dilerim malum kasna mevsimi sıcak olur:)

insan bu doğal güzellik karşısında kendini kaybediyor

20. Tugay22

Tugay22 Tugay

kayalıda eskisi kadar balık var mı durum nasıl?? gece kalmaya değer mi? özel avlak yerleri var mı yokse yer pek öenmli değil mi nasıl merak ettim gitme ihtimalimiz var da