Sudak avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. Güzel fotğraflar paylaşım için teşekkürler.

Umarım bir gün bizde bunun gibi güzel balıklar yakalarız .. Yalakanma medotlarını da öğrenmek isteriz ...

2. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek

burdada klasik tekniklerle yakalaniyor bildigim veya duydugum enterasan bir teknik yok.en iyi isleyen teknik slicon baliga takili tekli kanca ve olubalikla yakalama burda sikca kullanilir sudak icin ve dipte cikar.

3. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Sanirim bu konunun fotograflar arasinda olmasi daha uygun olur!

4. ergungorgun

ergungorgun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 8 kilo
    çok yakışıklı balıklar, paylaşım için teşekkürler...:)

5. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan
    Paylaşım için teşekkürler. Hasta oldum ben bulaklara yok mu güzelim Türkiye de böyle balıklar?

6. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    insallah bende birgun boyle bir sudak tutarimda burada yayinlarim.darisi hepimizin basina.

7. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben tesekkur ederim.;)

8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    begendiginze sevindim:)

9. fisher35

fisher35

Bende yakaladığım bir sudağı sizler için yayınlıyorum.....

10. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    tebrikler

Ahmet bey hikayesini de yazsanız. cok guzel bir balık

11. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    Eskiden,,,,,
    Ahanda Böyle Sudaklar Vardi Kapulukayada.

12. muratyılmaz

muratyılmaz

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 13 KİLO KURTBOĞAZI
    ya ahmet bey herhalde süloğlundan almış onu bu yaz bende aldım çünkü ordan böyle bir kaç tane ha geçen sene de köprüköyden aldıklarını gördü ama onlar ona senatör levrek diyolardı ve resmiaynı ilk sayfadaki gibiydi
    :)

13. fisher35

fisher35

Evet Murat bey balık Süleoğlu Barajından.....

14. Spider

Spider Mert Eren

köprüköyde kaç kg ya da cm levrek var acaba?
    iriliği konusunda bilgi verebilecek var mı?

15. balıkcı50

balıkcı50

Favori Kamış:
    olta,
    En İyi Avı:
    yayın 12 kg
    ilk fotoğraf pek inandırıcı gelmedi.............
    inandırıcı olsun diye başka bir fotoğraf buldum...:))

Son düzenleme: 3 Ekim 2006
  16. Spider

Spider Mert Eren

valla foto inandırıcı da
    beynim kabul etmiyor :D :D :D

17. orumar

orumar ömer yılmaz özcan

En İyi Avı:
    14 kğ sazan
    ah ah ah

kardeşler vallahi eskiden bayındır barajı ankarada şimdi mavi göl olmuş ismi orada yakalardık sudak ya her at çekte gelirmi öyle çoktuki sasi ile canlı yemle off off at çek ama bitti bitirdiler en son 3 yıl önce gitim 5-6 tane yakaladık ama şükürler olsunki o günleri gördük.:( :( :( (sipider kardeş benim yanımda yakaladı adam vallhi 4-5 kg gelirdi bu balıktan)

18. DR_BLOoD

DR_BLOoD

bizim sularımızda nerelerde bulunmuz yani istanbul çivarında be nokadar göl gezdim ama bulamadım bu balığı bilen varmı nerelerde çıkar..

19. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    sudak

öncelikle herkese iyi günler. bu benim ilk mesajım. sudak avı ile ilgilenen arkadaşlar edirne'nin süloğlu ilçesindeki süloğlu baraj gölünde sazan, kefal, yayın, tatlı su levreği, ve sudak avlayabilirsiniz. hepside sizi mutlu edecek boyutlarda şahsen ben 5.3 Kg sudak ve 14 Kg yayın yakaladım. bundan sonra fotoğraflarınıda çekicem inş. ayrıca 4-5 Kg'lık sazanlarda çıkıyor.
    gelelim sudak ve tatlı su levreği avına. buralarda yöresel olarak tatlı su levreğine köstereç ve testere balığı deniyor. sudak ise levrek olarak tabir ediliyor.
    tatlı su levreği bence en iyi canlı yemle av veriyor ve av için canlı yem olarak yöresel balık kullanılması gerekiyor. o su alanında hangi balık yavrusu varsa onu kullanırsanız en iyi sonucu elde edersiniz. balığı sırt yüzgecinin başladığı yerden takarsanız yemi alması daha zor oluyor ve böylece av kolaylaşıyor.
    iğne tercihim mustad uzun pala 2 no iğne keskin ucuyla avcılığı çok zevkli.
    tatlı su levreği kıyı kesimi derin ve taşlık yerlerde yemlenmeyi çok seviyor. ayrıca bulunduğunuz yerdeki su alnlarında tatlı su levreği ve sudak varsa, balığa gittiğiniz yerde balık yavrusu sürüsü gördüğünüz yerlerin yakınlarına oltanızı atın mutlaka balık yakalarsınız.
    olta düzeneği olarak iğneden sonra 30-40 cm kadar köstek ve kösteğin bitim noktasına bir fırdöndü bağlayın. fırdöndünüzün renginin parlak olmaması daha başarılı bir av verir. fırdöndüden sonra 30 gr kurşun takın ve stoper ayarlı gezer şamandıra kullanın. oltaya vuran bir balık değildir yemi aldığı gibi gider ve tasmaladığınızda müthiş bir dirençle çok zevkli bir av yapmış olursunuz.

sudak avına gelince; sudak inanılmaz tedirgin bir balıktır ve gürültüyü hiç sevmez ilk nokta bu. avcılığında tatlı su levreği avındaki tüm kriterler geçerlidir. ancak bu şekilde 1,5-2 Kg nin üzerinde sudak yakalama şansınız azdır. daha büyük avlar için tek iğneli dip oltası kullanmanızı öneririm bunun için 0,50/0,55 sağlam bir misineyi gövde olarak kullanın veya makaranıza çekeri yüksek yumuşak bir 0,35 misine takın. misinenin çekerinin 12-13 kg den az olmamasına dikkat edin. çünkü 5-6 Kg lık bir sudak 10 Kg lık balık gibi asılıyor. misinenin bitim noktasına bir fırdöndü bağlayın ve 80-100 gr kurşun kullanın. hem fırdöndüyü hemde kurşunu eski malzemelerinizden kullanırsanız karardıkları için daha avantajlı olursunuz. fırdöndüden sonra 50-60 cm mesafe bırakıp kurşunu bağlayın. fırdöndünün kurşunu bağladığınız ucuna bir misina daha bağlayarak 60-70 cm mesafeli köstek bağlayıp iğnenizi bağlayın. köstek olarak örgü ip kullanmanızı öneririm yoksa sudağın dişlerinden dolayı hüsrana uğrayabilirsiniz. iğnenizin ucuna 10-12 cm bir yavru balığı ağzından takın. çünkü ağzından takarsanı yavru balık daha rahat hareket ediyor.
    ayrıca hem tatlı su levreği hemde sudak canlı yeme kafadan saldırdığı için yem takarken iğnenin baş tarafına yakın olmasına özen gösterin.

hepinize başarılı avlar diliyorum

edirneli arkadaşlar haberlerinizi bekliyorum.

20. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    Merhaba balıkçı dostlarım.

Şimdi gelelim Tatlı Su Levreği ve Sudak avının ayrıntılarına.
    Her iki balıkta avcılığı açısından çok zevk veren sert karakterli hırçın balıklardır. Yemi gördüklerinde direk olarak saldırırlar ve yemi genelde bütün olarak yutarlar.
    İğne olarak uzun pala etli çapraz mustad 1521 kullanmanızı tavsiye ederim. Uzun paladan dolayı canlı yem takması çok kolay oluyor ve çaprazı sayesinde balığın kaçma şansı azalıyor. Ayrıca uzun pala sayesinde kargaburunla iğneyi balığın ağzından çıkartmak kolaylaşıyor. Böylece oltanıza gelen küçük balıkların yaşam şanslarını arttırmış olursunuz.

Sıra makineye gelince Alba star MK KK 40 veya D.A.M Quıck Fınessa 450 RD Makine tercihimdir. Her iki makinede çok güçlü ve devirli makineler. Sorunsuz çalışmalarıda artı değer olarak öne çıkıyor

Kamış tercihime gelince Alba Star AK3233 300 yada D.A.M Spezıpower Tele Surf 300 kamış çok kullanışlı. Kamışlarınızı 300-350 cm arasında seçmenizi tavsiye ederim. Hem atış rahatlığı hemde balık çekme esnasında esneme payı çok önemli. Bu kamışların ikiside 100-250 gr atarlı ve oldukça güçlü kamışlar.

Misinelerde de tercihim Mustad dynamıte ultra misina 0.25mm 17.100 gr çekerlidir. Fiyatıda uygun daha iyisini almak istiyorum diyorsanız Mıtchell spıder wıre stealth misina 0.30mm 33.950 gr çekerli misina tercihiniz olabilir.

Bu hazırladığımız takım sadece tatlı su levreği ve sudak değil deniz balıkçılığı dahil tüm balıkçılıkta kullanılabilir. Eğer siz bir tasmalama ve kamışa yada misinaya yük bindirmeyle ilgili bir hata yapmazsanız 22-23 Kg’lık balıkları bu takımla alabilirsiniz.

Yeni sirkülere ve sonradan yayınlanan ek sirkülere göre trakyada tatlı su levreği avı 15 mart-30 nisan sudak avı 1 nisan-30 haziran arası yasaktır.

Her iki balıkta hafif kapalı ve parçalı bulutlu havaları sever. Hafif rüzgarlı havalarda suyun üzerinde oluşan küçük dalgalar şamandıralı takımlarla hayallerinizdeki avı yapmanızı sağlayabilir.

tatlı su levreği sezon açıldığında çok erken av veren bir balık değildir. derinleri sever ve iyi avı ancak 15 temmuzdan sonra başlar ve hatta su miktarının çokluğuna bağlı olarak bu tarih dahada sarkabilir. Ancak av vermeye başladıktan sonra resmen piranha gibi ava saldırır. hatta bazı günler 15 dakika içinde kotamızı doldurup döndüğümüz olmuştur. tatlı su levreği çok çetin kış şartları olmadığı sürece ocak ayının sonuna kadar av verir.

kış avcılığı daha zor olur. ( canlı yem olmadığı için ) Ancak rapala ve kaşıklada çok güzel av verir. 2 numara, Lüfer kaşık, Krom nikel kaplı çok harika av verir.
    ve bu kaşık av alnınızda kefal varsa kefal içinde çok güzel bir yemdir. rapala olarakta Tatlısu Levreği şeklinde, 10 CM Boy, 29 GR Ağırlık, Naturıstıc Wıldeye Perch, Kaplan desenli sahte balık 2m dalma derinliği 9cm boy | 7,5g ağırlık
    özellikle Turna, Sudak,ve Levrek avı için çok ideal av veren suni yemlerdir.

sudak ise yıl içerisinde sürekli av veren bir balıktır.(Sirkülere Dikkat) ancak trofe balıklar ancak eylül ayı sonundan ocak-şubat ayına kadar av verir. sudak avında köstek olarak mutlaka örgü ip veya çelik tel kullanmanızı tavsiye ederim. çünkü 2-3 Kg'nin üzerindeki balıklar ipi jilet gibi kesebiliyor.

ayrıca tüm arkadaşlarım lütfen tatlı su levreği ve sudak avına ara verelim.
    09.01.2007 de gittiğim avda yakaladığım dokuz balıktan sadece 2 tanesi gebe değildi. hepsi havyar doluydu hem tatlı su levrekleri hem sudaklar . hepsinin geri bıraktım. eğer daha iyi avlar yapmak istiyorsak sirküler bizim kitabımızdır ancak gerektiğinde bizde belirleyici olalım. bu sene havalar çok iyi gittiği için balık erken havyara çıktı arkadaşlarımdan sazanda bile havyar gören var.

kitap yazdım beeeee

herkese bol avlar

Elinizden Oltanız Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !