Sardalyanın yem olarak kullanılması ve muhafaza edilişi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    ne kadar verimli olur bilemem ama tuzlanmış boru kurdu satılıyor malzemecide.
    poşetinde 5 ay kadar saklandıgını söylediler.

kullanmadan önce suyun içine atıyorsun ve şişiyor,yani eski haline dönüyor.
    tatile çıkarken yanımda götürüp deneyecegim,bakalım iş yapacakmı :rolleyes:

2. fish founder

fish founder Özgür

geçenlerde tuzlanmış olarak satıldığı iddaa edilen 'bence kurutulmuş' boru kurdu aldım ve avda deneme fırsatı buldum.
    genel fikrim şudur ki,boru kurtlarının kurutulmuş halde iğneye girmesi neredeyse imkansız.kabın içinde eski formlarına kavuşmalarını beklemek yaklaşık 30 dakikayı alıyor.şişdiklerinde iğneye takılmaları kolaylaşmakla beraber eski sıkı formundan ve görünüşünden çok uzaklaşıyor.balıkda çok iş yaptığını da söyleyemem.bu fikre ise şu şekilde ulaştım.aynı avlakda daha evvel canlı aldığım fazlasını kendim tuzladığım kurtlarla birlikde denedim.kendi tuzladıklarım gayet iyi iş yaparken kurutulmuş olan ne yazıkki hareketsiz kaldı.
    kendi tuzlama şeklim ise,kurtları zarlarında çıkarttıkdan sonra herhangibir ağzı sıkı kapanabilicek kutu içine,zemini kaplayacak şekilde kaya tuzu bir sıra kurt,üstünü kapatacak şekilde tuz ve böyle devam etmekde.
    buzdolabının sebzelik bölümünde bozulmadan yaklaşık 2 ay rahat gidiyor.lakin sıcak soğuk yaptığınızda yem çabuk bozuluyor.avda kullacağınız kadar dolapdan alıp kullanmakda fayda var.
    ayrıca son bir not : dolaptakii kutuyu en az 3 poşetle kaplayın.başlarda bayağı koku yapıyor,koku dolaba sinmesin.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Elbetteki organik her ürün yem olarak tuzlanır ve saklanır. Hatta bunun daha iyisi poşetlerde suyun içinde de satılıyor bu ürünler. Sülünez kurutulmuş vaziyette de satılıyor. Ancak takdir edersiniz ki av randmanı oldukça düşüyor, yada ben öyle gözlemledim. Sardalya ise tuzlanıp buzlukta saklandığında ilk gün tazeliğinde olduğunu defalarca gözlemledim.

4. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    henüz buraya yazamıcak kadar küçük :(
    arkadaşlar çözemedigim bi olay var sardalyayı kullanmak için tuzlayıp bekletmek zorunda degilmiyiz yani ben sardalyayı pazardan alıp pullarını temizleyip hemen yem olarak kullanırsam verim alamammı??

5. fish founder

fish founder Özgür

pullarını temizlemen balığın canlılık ve parlaklığını alacağından avın verimini düşürür.
    ayrıca taze kullanmaktaki tek handikap ise iğnede çok uzun ömürlü kalmamakla beraber yemin çabuk dağılmasıdır.tuzlanmışı daha sert olacağından işin kolaylaşacaktır.

6. kumadam35

kumadam35 semih

En İyi Avı:
    henüz buraya yazamıcak kadar küçük :(
    teşekkür ederim fish founder :) son olarak bişi daha sorayım yemi kaç gün bekletsem en iyi randımanı alırım??

7. fish founder

fish founder Özgür

özellikle şu kadar süre beklemesi gerekiyor diye bir limit yok,tuzlama detaylarını daha evvel ki mesajlarda okudun ise,gölgede tuzlanmış sardalyanın alt kağıdını değiştime esnasında sende hissedeceksin.ama genelde en az 2 kere alt değiştirmek gerekiyor,
    alt bezdeki ıslaklık katsayısı azaldıkça mutlu sona yaklaşılmaya başlandı demektir,

8. dragut

dragut mustafa

Favori Kamış:
    shimano-elegance
    En İyi Avı:
    levrek 8kg 300gr
    bu konuda bi fikirde ben beyan etmek isterim sardalyayı asla tuza yatirmayin salamura dediğimiz yöntemle saklayin

9. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    paylaşim için teşekkürler güzel konu açmişiniz gerçekten :) ben bu sene öğrendim güzel yem olduğunu daha kısmet olmadi kulanmaya :) ama ilk işim deneyeceğim ve saroz körfezinde en çok iş yapan yem bana söyleemdiler ama ben bunu her balikçi arkadaşima söylüyorum :)

10. askinnn

askinnn aşkın

paylaşımlar için teşekkürler herkese. sardalyıyı yem olarak banada kullanmak nasip olmadı. ama bu forumdan ve sahit oldugum bir avdan sonra kesin olarak deniyecegim. sahit oldugum ava gelirsem dun sahilde dosalıyordum bir cok kişi avlanıyrdu. genelde boru kurdu kullanıyordu herkes fakat sardalya atan bir balıkçı 800 gr civarında bir cipru aldı...

11. endorphine

endorphine osman

Favori Kamış:
    Mitchel 2.70
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    Yayın Balığı 3.3 Kg
    Paylaşım için teşekkürler, en kısa zamanda deneyeceğim...

12. drlinux

drlinux İbrahim Yılmaz

Favori Kamış:
    Kardez - Hunter
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 6kg
    çok teşekkürler arkadaşlar