Öneri olta kıyadan ve tekneden.

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında boolat tarafından paylaşıldı.

1. boolat

boolat Murat boolat

Slm ustalar,

Evet ben ve oğlum yeni yeni sıcak sıcağına başladık :)
    Bana hangi oltayı önerirsiniz?
    Kıyıdan ve tekneden olacak..
    Tekne ayda yılda... Yoksa daha çok Kıyıdan.

Bugün arkadaşla konuştum, 150gr kurşuna kadar takıyormuş kıyıda, teknede 250metreye kadar misina lazım olurmuş...
    250 cm olursa kamış iyi olur dedi.

İşte yinede ben en doğru ve mantıklı secimi yapmak istiyorum bu ekonomik krizde!

Birde o makarayı çevir çevir bitmiyor :) daha hızlı az çevirmeyle olursa güzel olur...

Maksımum 300liraya kadar 2 olta almak istiyorum.

Teşekkür ederim

2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkese selâmlar ,,

Size yardimci olmak istiyorum ama, yazilanlarda aceleden yahut yanlis anlasilmalardan kaynaklandigini tahmin ettigim bazi hususlar konusunda tereddütlerim var. Zira, yapilmak istenilenlerle rakamlar arasinda ortak bir nokta, bir beraberlik sezemedim.
    Cünkü,, 250 gr. kursun kullanimi,,,, malzemelerimizi, teknigimizi ve hedeflerimizi bir anda degistirecek sekilde hem kiyidan hemde tekneden , öncelikle hem kamis boyunu sonrada makina konusunu ayri ayri tartismaya actiracak bir öneme sahip !

Fakat soruyu , hem sahilden hem bottan,, taze yemli (*) beklemeli VE sahte yemlerle (**) atcek yaparak kullanabilecegimiz kamis ariyoruz seklinde sorarsak, her sey acikliga kavusur ve teklifler ardi ardina gelmeye baslar.
    (*) ve (**) konulari,,, kullanilacak kursun ve sahtelerin agirlik yelpazesinin bilinmesini gerektiren hususlardir ! Zira kamis , makina , misina örgü secimleri bu bilgilerden sonra gelir !

Yani önce,, hangi agirlikta kursunlarla, hangi agirlikta yumusak veya sert sahtelerle calisacagimiza iyi karar vermemiz gerekir.

Örnek vermek gerekirse…

40 -50 Gr. kursunla taze yemle , 2.70 m uzunlukta ve 15-50 atari olan bir kamisla 40 -60 metrelerde dipten beklemeli sekillerde avlar yapabiliriz ! Makine olarak , farkli markalarin farkli konsepteki 2500 den – 4000e kadar ürünlerinden secebiliriz. Ayni kamisi ve makineyi, (+ - ) 10 – 15 grlik yumusak sahtelere monte edilmis farkli agirliklarda ve farkli konseplerde üretilmis igneler ihtiva eden jig head’lerle dipten ,,, yahut ,, yine hazir donanimli (+ -) 15-50 gram sert sahtelerle su üstünden dibe kadar belirli su katmanlarinda yapacagimiz at cek seklindeki calismalarda kullanabiliriz !

Hatta yine ayni kamis ve makineyi, kiyidan ani derinlesen yerlerde , (+ -) 10 - 50 gr yelpazezindeki jig’lerle, SHORE JIGGING teknigindede kullanailiriz !

Bütün bu yazilanlari BOT konusunada uygulamak olasidir. Yanliz ACIK DENIZ (Derin su) AVCILIGI sürprizlere cok daha fazla acik olan sartlarda yapilir. Bu özellik, bulunulan bölgenin iklim, derinlik, akinti ve balik yapisinin iyi taninmasinida beraberinde getirir. Bu bilgiler dogrultusundada MALZEME SECIMI yapilir. Bunlardan eminseniz, kiyidan yaptiginiz avlarda karsilastiginiz sartlara ve balik cesidine uyuyorsa, ayni malzemenin kullanilmamasi icin hic bir neden olmaz ! Aksi durumda ise, neticeyi sadece beceriye ve sansa birakmak zorunda kalirsiniz..

Saglicakla

boolat bunu beğendi.
  3. boolat

boolat Murat boolat

Boran hocam cok teşekkür ederim mesajınız için.
    Dedikleriniz anladım ve mantıklı buldum.
    Hepsini bir arada bir kere mümkün değil.
    Şimdi o zaman yola şöyle çıkayım atcek olarak devam edeyim.
    Sonrada bir tane fazladan kamış alırım tekne için onada kullandığım makineyi üstüne takarım olursa?

Verdiğiniz örnek cok güzel.
    Hemen hemen baya opsiyonlu bir örnek verdiniz ve ben o tarafa secim yapayım.

Hocam peki at cekte fazla yorulmadan cok büyük masraf yapmadan hangi kamış, makine, misina, ile yola başlamak lazım sonra takılacak canlı veya sahte balığı çözeriz inşallah...

Saygılar sevgiler

4. boolat

boolat Murat boolat

hocam karar verdim LRF olarak toplamak istiyorum...

5. boolat

boolat Murat boolat

Aldığım malzeme
    Shimano catana dx 270 mh
    Okuma ceymar 40
    Nipoon misina
    Değişik sahte balıklar