olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)
    hareketli değilse onun oturdugu bir yuva vardır kafa kısmına bi bakın eger içerideki kanal ın biri kısa biri uzunsa ona gore mili denk getirin belki yannıs takıp kırdınız..eger orada bi kırılma yada bi asınma varsa kafayı deiştirebilirsiniz... yoksa eger tamiciye gostermekte fayda var

2. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    kafanın oturduğu yer eşit. belki de zorladım. kırılmış olabilir. yedeği yok maalesef.

3. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    malzeme konusunda tecrubeliyimdir yanılmıyosam o mil celikten yapılmıstır yada herhangi sert bir metalden kafa ise ondan daha yumusak malzemedendir aliminyum yada sert plastik... o milin kırılmış olabileceğini sanmıyorum birde kafayı cıkartıp takarken bastırdıgınız yere bakın eger bastırınca o kanallarda bi hareket oluyosa sorun yoktur eger olmuyosa dicek bişeyde kalmıyo bence :)

4. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    simdi kendi makinamı inceledim sistem aynı o mil sıkı olarak giriyo onu zorlarsanız esitleyebilirsiniz... birde onceki soylediğim gibi kafayı cıkartmak için bastırdıgınız yerde de arıza olabilir...

5. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sert plastikten yapılmış misinanın sarıldğı kısım. ve en tepesine bastırınca içinde bir hareket oluyor. kafayı takınca biraz üst kısımdan çektim yukarı doğru. çıkmadı. taktım çıkardım rahat takıldı. sorun yok mu diyorsunuz. ben ortadaki küçük milden huylandım. bir tarafı kısa olunca. gerçi hatırlamıyorum eski halini.

6. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Orçun Kardeş,bir kargaburnu ile mil ortalamaya çalıştınmı,bence bir dene,selamlar

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    O milin kırılmış gibi bir hali yok.. Uç tarafına bak, kırık olup olmadığı oradan anlaşılabilir. Ama hiç kırılmış gibi durmuyor..

Tahminim mil kenara kaymış. Öbür tarafından hafifçe vurarak (tık tık tık, hafif vuruşlarla) ortalarsan sorun kalmaz.. Eğer pek rahat hareket ediyorsa, öyle sıkı durmuyorsa, ortaladıktan sonra biraz japon dökün..

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    bende quick atp 160 var. mil ortalanmis olarak duruyor, bir taraf uzun bir taraf kisa degil. cok hafifce vurarak ortalayip, serdar hocamin da dedigi gibi japon ya da hizli kuruyan bir metal yapistiricisindan bir damla milin her iki tarafia da uygularsaniz sorun kalmayacagi kanaatindeyim

9. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    herkese selamlar. valla kırılmış bir hali yok sanırım.çok hafif yamulmuş gibi. doğrultmaya çalıştım. ama yerinden hareket etmiyor. içeri de girmiyor, düzleşmiyor da. fazla da zorlamak istemedim, aksama zarar vermemek için. aslında misina kafasını taktğım da çalışıyor ama düzeltmem gerekir dimi?

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çalışıyorsa, boş ver öyle kalsın.. Ziyanı olmaz..

Fotoğraflarda pek belli olmuyor.. Ama, düzeltmek için yapacağın müdahale o pimi düzeltiyorum derken, şaftı yamultur filan, dertsiz başına dert açarsın..

Ama pek bir keyfine keder veriyorsa, şöyle bir şey yapabilirsin..

Sana güzel bir mengene lazım.. Şaftı mengeneye bağlayıp ezecek kadar sıkmadan güzelce tutturacaksın.. Sonra küçük bir çekiçle, pime kenardan ufak ufak tıklatıp düzelteceksin. Tercihan sarıdan mamul uzunca bir şey (havan eli vs.) pime dayanıp, öbür ucundan vurulursa daha iyi netice alınır. Tahminim yamulup içe zorlamış ve kasmış..

Eğer kafanın oturmasında sorun yoksa, hiç macera arama.. Ustası diye götüreceğin insanlarında çok iyi olacağını sanmam.. Bir ara getirirsin, köprüde balık tutarız, hem bakarız...

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O pim, kafanın sağa sola dönmesini engelliyor. Kafayı yerinde tutan yuukarıdaki segman yatağı. Eğer makara tık deyip oturuyorsa bu segman yatağına, kalama sıkı iken sağa sola dönmüyorsa sorun yok demektir..

Bir ihtimal, makaradaki bu pime karşılık gelen yatakta, bu pimin yamukluğuna göre deforme olmuş olabilir. Bu durumda pimi düzeltirsen yatağa oturmayacak veya makarayı iyi tutmayacaktır..

12. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kalama sıkı iken çok hafif dönme var. şimdi denedim. hiç dönmemesi mi gerekiyor.

13. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Bence de.Eğer elindeki modelden memnunsan aynısından al ki birbirinin yedeği olsun.Biri bozulursa diğerine yedek parça olarak saklarsın.;) Genelde makinalar yedek kafalı satılır, alırken sor bakalım yedek kafası var mı?:)

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hiç dönmeme değil de, çoook zorlamadan dönmemesi gerekiyor. Kalama basit bir fren tertibatıdır, her durumda biraz kaçırır. Kabaca en azından 6-7 kg. kuvvet vermeden kalamanın kaçırmaması lazım.

Makaranın içindeki, milin oturduğu yeri gözden geçirdin mi? Bir fotoğrafını filan çekip yollama imkanın olur mu?

15. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaşlar problem çözülmüştür. götürdüm tamire okula gelirken. ufak bir operasyon ile sorun çözüldü. biraz darbe ile yerine getirdi eleman. gayet iyi çalışıyor. yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlar teşekkürler.

16. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Ocağınıza düştüm:)

Arkadaşlar bir adet alfa 60 makinam var. Yepyeni, ama sarma telinin rulmanı sıkıştığı için misina iz yapmış ve bu iz misinayı zedeliyor. Bu yüzden kullanamıyorum Burda bulamadım. Hurda bir alfa 60 makinanız varsa yada kullanmıyorsanız bana sadece komple atma telini gönderebilirmisiniz. Zira rulmanı çıkarayım dedim ama o teli oraya nasıl soktularsa çıkaramadım. Bu yüzden komplesine ihtiyacım var. Ha tabi atma telinin rulmanının sağlam olması koşuluyla...

Eğer gönderebilecek bir rkadaş varsa özelden mesaj atması yeterli.:)

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aynısından bende de var ve aynı problemden dolayı hurdaya çıktı.. İşin kötüsü, ben dyneema sardığım için, misinayı harap edemedi, kendisi kesilip gitti..

Bir iyi bir kötü haberim var. Önce kötü haber. O bilyalar vs. takım olarak bulunmuyor piyasada. Yani orjinalini bulma şansın pek yok. Ama iyi haber şu, bilyalar standart.. Yani bir bilyacıda kolayca olmasada bulunabilir. Daha iyi haberde şu. Bu bilya takımını oradan atıp, diğer makinalarda kullanılan türden burç tipi bir mekanizma takıyorlar. Geçen takarlerken gördüm, gayet başarılı oluyor, makina 8 bilyaya düşüyor..

Ben ikisiyle de uğraşmadım, gittim BETA60 aldım.. Onun bu tür malzemesi birazcık daha iyi. Ama genede sürekli obilyaları gresliyorum ki kilitlemesin..

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Atma teli, o bilyadan ayrı, çıkarman gerekmiyor. Biraz kireç/pas çözücü dök makaranın üstüne, yada kireç çözücüye daldırıp bekle.. WD40 bulursan daha etkili olur.. Sonra kolayca çıkar, makara ve bilyalar..

19. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    mehmet kardeş kemeraltında bir olta malzemesi satan dükkan var bir kez gitmiştim adam bit pazarı gibi eskilerden binlerce parça var.. ona bir baksan..

20. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    kemeraltında cıcekcılerın bulundugu bir pasaj var. o pasaja konak tarafından gır arka kapısından cık sola don 50 mt sonra bır balıkcı var. orada aradıgın her turlu makına parcasını ve tamıratını yaptırabılırısn