olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. wunsch

wunsch

Bu şekilde bir kırılma söz konusu

2. Tamiri çok kolay
    Hatta sen bile evde yaparsın
    yok beceremen dersen kamışını aldığın yere götür orda tamir ederler...
    Birde kırılma neden oldu anlatırmısın
    sorun sizden mi yoksa kamıştan mı

3. wunsch

wunsch

Teşekkürler. Teleskobik ne onuda anlamadım.

Benim kamış biraz kalitesiz sıkışma yaptı içeri girmedi biraz ittirince kırıldı.

4. Şimdi anlaşıldı...
    Teleskopik iç içe geçen anlamındadır.

Öcelikle beni bayan arkaşlar yanlış anlamasınlar
    Hepimiz yaşadık hepimizin başından geçti...
    Kullandığımız olta ve Kamışlarda, sanki bir bayan gibi narin ve nazlıdır...
    Ben böyle düşünürüm.
    Bunları açarken nazik olmalı, atarken de gözümüz ileri bakmalıdır.
    Avamız bittiğinde de elimizle sıkışan kamışımızı elimizle yüzüklerin olduğu yerden hafifçe gevşetip iç içe geçirip toplamalıyız.
    Yere vurarak katlama yüzüklere zarar verir.
    Evlerimize gittikten sonrada tatlı su ile kamışlarımızı yıkarsak uzun ömürlü olur.

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bundan sonra kamışta katlanmada sertlik sorunu olursa he bir bölümün uç bölümünden değilde daha kalın olan alt bölümünden katlamaya çalış o zaman kırılma olmaz uctan bastırırsan en ufat bir deng değişikliğinde kırılabilir. Kaliteli kamışta kırılır bu şekilde kalitesiz olmasına gerek yok.

6. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    kırılan uçtaki yüzüğü çakmakla biraz ısıtırsan çıkacaktır. kırılan ucuda bıçakla düzeltip japonla yapıştır. aldığın yere gitsen oda aynısını yapacaktır.

7. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    kolayyyyyy.
    ben devamlı bu tamiratları kendim yaparım,kırılan uç yüzüğünün içini ince saatçi tornavidasını kullanarak boşaltır(çakmak işini hiç denemedim,ama deneyecem). kırılan yeri biraz zımparalayıp ,iki alaşımlı yapıştırıcıyla yüzüğü yerine takarım.ama uç bölümü ortalardan kırılmışsa yenisini almak lazım.
    sizinki baştan kırılmış ,yani kendiniz yapabilirsiniz.

Son düzenleme: 11 Eylül 2006
  8. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    kAMIŞ TAMİRİ (Alternatif çözümler resimlerle)

Arkadaşlar hatırlarsanız aşağıdaki link daha önce bana ait kırılan bir kamışa ne yapılabilirliği hakkındaydı..
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3140

işte benim bulduğum çözüm umarım işinize yarar
    NOT:
    bu uygulama sap kısmı çok yukarıdan ''makineye yakın'' kırıldığında çok daha pratik bir çözüm olabilir. Amaç makina bağlantısını koruyarak bunu monte etmektir.
    BU UYGULAMADA KAMIŞ BOYU BİR KLAVUZ BOYU KADAR KISALACAKTIR UNUTMAYIN.

NOT: iSTEĞE BAĞLI OLARAK BİR ÜST KLAVUZ HALKASI KESİP ÇIKARILABİLİR ben öyle yaptım makinenin halkaya yakınlığı atış sırasında mesafe kısalması yaratabilir.

1. resim: kIRILAN KISIM
    2.Resim :Makine bağlantısının hemen altından kırılan kısmı kesip düzeltiyoruz.
    3.Resim: Bir alt kılavuzun altını sert sünger yardımıyla doldurarak üst klavuzu buraya çevire çevire sıkıştırıyoruz.
    4.Resim Alt kısmıda aşağıya kaymayı önlemek amacıyla sıkı bir şekilde ince kauçuk veya sünger yardımıyla sarıp tesisat vs bantla iyice sarıyoruz
    5.Resim: Daha sonra bisikletçiden aldığımız gidon süngerini bu kısmın üzerine takıyoruz.

Son düzenleme: 15 Eylül 2006
  9. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    6.Resim : alt kısma kırılan parçanın kırılan kısmını düzgünce kesip boyunu ayarlıyoruz.
    7.Resim : alttaki sapı takmadan önce gidon süngerini bu kısma takıyoruz.
    8.Resim : Alt sapı takacağımız kısmı sapın sıkaca gireceği şekilde bant veya uygun bulduğunuz bir şey vasıtasıyla dolduruyoruz.
    9.Resim.
    FİNİSH : artık boy olarak daha küçük ama eskisi kadar sağlam bir kamış.

10. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Makinaya Bakim (alternatif çözümler)

Arkadaşlar: hepimizin uygulayabileceği basit bir yöntemi anlatmaya çalışacağım.

Yeni çıkan makinaların bir çoğu grafit veya benzeri metaryellerden yapılmaktadır..Bunlar hafif olması bir avantaj ama zamanla rulman yataklarında boşluk yapması muhtemeldir.

Bu yüzden bir makinede en fazla zor gören ve en çabuk deforma olan kısım.

ÇEVİRME KOLUNUN ÜZERİNDE BULUNAN ANA RULMANLARIN YATAKLARIDIR.

genelde kolun 2 tarafında birer adet bulunup makineyi her çevirişimizde bu yataklara çok yük biner..

bu durumda kolun bağlantı kısmından esnetmeye çalıştığımızda bir boşluk oluşur..

bu boşluk artıp belli bir noktaya geldiğinde ANA DİŞLİNİN SIYIRMASINA KADAR GİDEN BİR DURUM YARATABİLİR.

NE YAPILABİLİR.
    benim kendi basit yöntemim.

KUTU İÇEÇEKLERDEN ALIYORUZ (aliminyum tenekelerden)

Bunu evdeki makasla önce düzgünce kesiyoruz.

Daha sonra çıkardığımız rulmanın üzerine koyarak aynı daire çapında ve aynı genişlikte kesiyoruz..

Bu kesilen parçayı yuvaya oturtuktan sonra rulmanları tekrar yerlerine takıyoruz ( biraz sıkı geçebilir rulman çapında bir metal ile çekiç yardımıyla hafif hafif tıklamamız gerekebilir.

şimdi toplayıp makineyi bakın bakalım boşluk kaldımı..

yakında resimlerle olayı tekrar anlatırım.

selamlar.

11. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    uzaktan kumandalı yakıtlı araçlarla uzun bir süre uğraştım Türkiye şampiyonası dahil yarışlara katıldım. 50 ytllik bir oyuncağı 500 ytl'lik bir araca dönüştürdüm..

meslek motor bölümü mezunuyum, gemilerde, sanayide, bobinajda, fabrikada vs bir çok farklı yerde işim mekanik üzerineydi.

bu yüzden benim için olmaz diye bir şey yoktur. elimden gelir.

Teşekkürler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ya biraz araştırdım ama pek bir şey bulamadım makinama 2 yıldır hiçbişey yapmadım biraz sertleşti bu aralar birde ciik ciik ses geliyor sararken sanırım bakım zamanı geldi ne yapayım açayım mı ?
    bişeyler önerebilirmisiniz.

Makinam ucuz bi şey şu çapı boyutu geniş ve büyük olmayan daha ufak bişey.

13. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Bazı arkadaşlar makine sökülmez gibi bir şeyler yazıyor bu yanlış. farklı yerlere ava gidiyoruz. kimi zaman makine kumsalda kumlara bırakıyoruz, denize düşürüyoruz veya denize düşmesede denizin tuzu resmen makinenin içine işliyor. buda makine içindeki yağı sertleştiriyor.

sökeceksen: sökme sıralamasına dikkat et. vidaları ayır. hangisi hangi yerden bunlara dikkat et yeter..

dişili üzerindeki ve rulman üzerindeki yağları temizle. (bunun için eczanelerde satılan alkolü kullanabilirsin)

sonrada tekrar yağla dişili üzerine biraz rulmanlarada daha az (yağ olarak vazelini kullanabilirsin)...

selamlar

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler. Evet bi kaç yerde makinayı sakın sökmeyin gibi şeyler duydum ama takmasını ve sırasını parçaları bildikten yada akılda tuttuktan sopnra nasıl bir sorun olabilirki denyeceğim saol.

15. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    ben makinamı her temizlediğimde bir parça artırıyorum ve asıl yerini bulamıyorum tekrar sökmeye korkuyorum yine bir parça kalır diye (ben çok usta bi tamircimiyim ne, en iyi usta parça artırandır demişlerdide?)

16. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    abi buna rağmen birkaçkereden sonra hala makine çalışıyorsa gerçekten ustasın demektir.:D

17. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    :D :D bak bu çok doğru işte :D :D

Vallaha konu olta makinelerim olunca bırakın arttırmayı ilave bile yapıyorum..:D

İşin şakası : dandik bir makinada toplam parça adeti 30 iken 10 rulmanlı sağlam bir makinada sayı 100 e çıkıyor işte ozaman kutusundan çıkan simulasyonunu önümüze koymak ve bulmacayı çözmek gerekir:D

özellikle kol rulmanlarının önündeki küçük ince pullara dikkat (eğer varsa) bunları yine yerine takmalıyız.

bunlar koldaki büyük dişlinin...göbekteki çevirdiği küçük dişli ile arasındaki boşluğu ayarlıyor..

bir tarafa fazladan takarsanız makina sıkışmaya başlar zor döner:D
    eğer bir tarafa az takarsanız bu seferde anormal boşluk oluşur ve makine zorlandığı anda dişli sıyırır. işte ozaman kötü:D

18. Suatreis

Suatreis

Makine sökülmesin diye birşeyi bende söylemiştim. Demek istedimki kişi zaten az çok anlıyorsa bu işlerden, kimseye sormaz bakar işine yapar temizliğini. Ya ilk defa böyle bir mekanizma ile karşılaşıyorsa ya geri toplayamazsa ve makinesinin bakımını akşamdan yapıp sabahta erkenden ava çıkacaksa....
    biraz hüsran olmaz mı. Birde işin içinden çıkamayıpta toplatmak için para vermek zorunda kalmışsa... Anlamamıyorsanız bir anlayanın öğretmeden girişmeyiniz bu işe. İlaveten eczaneden alacağınız alkol ile makinedeki eski gres yağını temizlemekte yetersiz kalırsınız alkol gres için çözücü değidir bunun yerine dikkatli kullanmak şartı ile benzin ideal olacaktır. Bide rulmanlarınızı vazelin ile yağlamayın metal üstünde tutunucu olmuyor. kırmızı gres diye tabir edilen suya dayanıklı gresler vardır onları kullanın derim.

19. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Suat: Kutusuyla alınmış bir makina içinde kullanma klavuzu ile birlikte makinanın ayrıntılı bir şeması bulunur. iyi makinalarda bu parçların büyüklükleri dahi yazar..

Bir çok malzeme satıcıda makinayı sökmeyin der.. Ama arkasından bize getirin biz bakım yaparız derler:D

Vazelini bu işten anlayan ustalardan duydum ve denedim süper.

Kırmızı gresi rulmanlara sürersen makina zor döner.. amaç makinenin yağ gibi kaymasıdır. hele hele sakın gresi dişlilere sürmeyin derim.

Alkol iyi bir temizleyicidir aynı zamanda plastik aksam bakalit vs zarar vermez.

Elbette ALKOLÜ makinayı şöyle bir dökün temizlenir demedim.. bunun için bir resim fırçasıda işinizi görür daha iyisini isterseniz hava komprasörü bulursanız alkol ile o makinayı yeni gibi yaparsınız..

Evet benzin iyi bir temizleyici ama sen onu buraya yazarsan bilmeyen arkadaşlar kalkıp bunla şu makinayıda temizleyeyim derse sorumlusu sensin:)

sakın arkadaşlar metal haricine böyle bir şey denemeyin (Benzin)

Son düzenleme: 21 Eylül 2006
  20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Alkol (etil/metil) ile makina temzilemek, yasak savmak olur ancak murat :(

Eğer temizledim dediğine değsin istiyorsan, benzin idealdir. Ama bir kaç mahzuru vardır, mesela temizlerken sizi sarhoş edebilir, plastikleri eritebilir vs. Bu açıdan gazyağı, mazot ikinci bir tercih olur.

Vazelin de pek tavsiye edilmeyecek bir şey. Kırmızı gres bilyalara sarar, yavaşlatır, doğru ama bir süre sonra fazlası sıyrılır, çok ince bir katman halinde kalır ve daha koruyucu olur. Vazelin koruyucu görev yapamaz. Zaten kısa bir süre sonra sürtünen yerlerde kalmaz. Sık sık, hemen her balık dönüşü yeniden vazelinlemek gerekir. Ha, vazelin kullanırsanız alkol temizleyici olarak yeterli olur.

Şimdi olayın esprisi şu. Eğer makinayı, böyle yağlamayı vs. bilecek kadar mekanikten anlıyorsanız, alın makinayı güzelce kendiniz elden geçirin. Zaten hangi yağı ne yapacağınızı filan bilirsiniz. Ama, hallice bir makine ise, sizde tecrübesizseniz, hiç dokunmayın. Açıktaki bir kaç yerine ava çıkmadan/dönünce makina yağı damlatın ötesini boşverin. Arada malzemeciye filan götürüp bir elden geçirtin. Bence bu asıl mesele.

Peki Murat boşa mı yazıyor? Hayır. Ev koşullarında, ortalama bir mekanik yetkinliğe sahip, sıradan meraklı amatör için, muratın tavsiyeleri daha iyi. Evet, vazelin ideal değil. Ama evde daha kabul edilebilir bir şey. Gres kadar dayanıklı değildir, ama en azından ellerinizi yıkayınca elinizden çıkar. Gres ile girişirken, temizliğine filan özen göstermeniz gerekir. Tozlanmış gres, hiç olmayan gresten daha kötüdür. Kısaca, gres, benzin vs. biraz daha ustası olanlar için tavsiye edilir. İşi bilmeyen bunlarla makineye dalarsa, hanım da ona dalar, oklavayla..

Kısaca, işi biliyorsanız, benzin, gres, şanzıman yağı vs. Elimden gelir diyorsanız, vazelin, alkol vs. Ama işi bilmeyene en iyisi, bilen birine baktırmak olacaktır. Aslında daha daha iyisi, bu işlere biraz uğraşıp işi öğrenmek olacaktır..