olta makinaları makine aksamı ve işlevleri, yorumlar/sorular

Konu, 'Makineler' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. düzceli

düzceli

Favori Kamış:
    kamış,360cm dam banax makine
    En İyi Avı:
    11.120kgturna,16.100kg yayın
    merhaba arkadaşım.benim şuan 22 tane çeşitli markalarda makinalarım var bunlardan 3tanesi banax makinada marka secmem fakat kamiş olayı farklıdır inan ben makarayı sadece misinayı toplamak için kullanıyorum yani balığı maarayla değil kamışla çekip misinayı topluyorum buşekilde yaparsanmakinanın gücüne ihtiyacın kalmaz.tabi bunları akarsular vegöller için söylüyorum deniz balıkcığını bilemem denizde nasıl çekilirbilmem çünki hiç gitmedim ama aynıdır gucü makaraya verirsen makaranın ömrü kısa olur balıgın kaçmaşansı yüzde atmış artar benim tecrübem bu

2. giritli

giritli

Yılmaz bey selamlar...öncelikle imza ayarlarınızı yapmanızı öneriyorum...
    siz balığı nasıl çekiyorsunuz bilmiyorum ama şunları söyleyebilirim...
    1- kamışı suya paralel tutarsanız tüm yük makinaya bineceği için hem makinayı hemde kendinizi had safhada zorlamış olursunuz...
    2- kamışı suya dik açıyla tutarsanız bu seferde nerdeyse yükün tamamı kamışınıza bineceği için kamışı kırma riskiniz ortaya çıkabilir...
    3- en sağlıklısı kamışı suya 45 derecelik bir açıyla tutmaktır...bu sayede yükü kamış ve makina ikilisine nispeten eşit olarak dağıtmış olursunuz...
    4- şayet kamışınız esnekse balığın yüklenmelerini optimum seviyede absorbe edecektir ve misinayı çatlatma riskiniz minumuma inecektir...
    5- ancak tuttuğunuz balığın ağırlığına göre oldukça fazla bir çekere sahip misina kullanıyorsanız ya da misina yerine ip kullanıyorsanız kamışın az esnek ya da çok esnek olmasının çok da fazla bir önemi yoktur...
    6- balığı çekerken makinanın kalama ayarını yapmak tuttuğunuz balığa göre farklılıklar gösterecektir mutlaka...şayet sizi ya da makinanın dişlilerini zorlayacağını düşündüğünüz bir balık tuttuğunuzda balığın yüklenmeleri esnasında misinanızı çatlatmayacak ya da dişli sıyırtmayacak kadar kalama ayarı yapmanız gerekmektedir...ben genellikle balığı olduğu yerde saydıracak ya da balık 1 mt çekiyorsa ben 1,5 mt çekebileceğim sıkılıkta ayar yapıyorum...şayet balığı çuval çeker gibi çekerseniz balık yorulmaz,sadece siz ve makinanız yorulur...püf noktası da bence şudur : kolu belli bir rölantide çevirirken zorlanmıyorsanız balık kendisini yoruyor demektir...bu birazda deneme yanılma yöntemiyle öğrenilebilecek birşey olduğu için ne kadar anlatılırsa anlatılsın yüzeysel olacağı kanısındayım...
    7- ve en önemlisi kullandığınız makina ve kamışın kalitesidir...mesela en son shimanonun NAVI XSA 7000 modeli surf makinasını aldım...makina tek bilyeli olmasına rağmen kalitesinden dolayı hem kıyıdan surf atışlarımda,hem tekneden katiti yaparken hem de sırtıda hiç korkmadan kullanıyorum...banaxın sx 2000 modeli ile çektiğim ve çekerken kafa darbelerini hissettiğim mercanları shimano ile çekerken güle oynaya çekiyorum diyebilirim...

umarım birazcık olsun faydalı olabilmişimdir...saygılar...rastgelsin...

3. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    yılmaz seni anlıyorum. bende şimdiye kadar okumadan, banax'a kadar muhtelif makinalar kullandım. şuan ise dam distance 870 makine kullanıyorum. boğazda özellikle iri istavrit için uğraş veriyorum. açıktan balığı alıp kıyıdan oyalanmadan sarıma geçiyorum 150 gr kurşun 10 tane iri istavriti hiç ama hiç yorulmadan çekebiliyorum makine biraz ağır ama sonuç harika şidetle tavsiye ederim. ama bir araştırma yaptığında fiyatının çok yüksek olduğunu fark edeceksin . ama bu makinalar 2007 modeldir. benim yaptığım gibi bir önceki modelini bulursan 80-90 ytl bu işi halledersin.;)

4. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Selam Onur,

Şu kullandığın katiti lafını bizim tekneci abilerimizde kullanıyor.Hatta onlar kadeti diyorlar.Hep merak ederdim ne demek olduğunu, sen kullanınca dikkat ettim.Açıklarsan sevinirim.Şimdiden teşekkürler.:)

5. giritli

giritli

Güven abicim selamlar...
    katiti tarzı avcılık benim bildiğim kadarıyla tekneden yemli oltayı dibe indirerek yapılan klasik tarzdaki balık avcılığı...saygılar...rastgelsin...

6. Samet Eryavuz

Samet Eryavuz Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Okuma V system 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Makina Hakkında

Merhabalar;
    Bana hediye gelen bir makina hakkında yorumlarınızı paylasmanizi rica ediyorum.
    Bunun hakkında hic bir fikrim yok internetten arastirmalarima gorede cok kesin fikirlerim yok.
    Sizlerden ricam kullanan veya bilen varsa bunun kalitesini ozelligini ve kaba tahminle ömrünü vs.. paylasirsaniz cok sevinirim.Cunku kafamda makina alma fikri vardı eger bu makina iyiyse turkiyeye donerken baska bir adet almayayim.Bulgaristanda cok daha ucuz hazir burdayken alirim. Yorumlarinizi bekliyorum.Saygılar tesekkurler herkese simdiden.Bir kac foto eklemeye calistim cok net olmasada.
    Eger isterseniz sizin icin buradan İstediginiz malzemenin fiyat arastirmasini yapabilirim.2 Temmuzda Turkiyede olacagim herhangi bir sey siparis etmek isterseniz yardimci olmaktan mutluluk duyarim.
    Makina : Aries GR3500

Son düzenleme: 24 Haziran 2007
  7. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    İnternette biraz araştırdım. Makina güzel bir şeye benziyor bence Türkiyede gayet rahat kullanılabilir. Ayrıca 5 bilyeli olması ve bir çevirişte 5,2 tur yapması ayrı bir avantaj. Geniş makarası sayesinde çok misina alması uzağa atmak için çok vantajlı. Bence güzel bir seçim gibi güle güle kullanın. Ömrü konusunda diyebileceğim bir şey yok o daha çok kullanıcı ile alakalı bence.

8. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Samet doma6no gibi sınırda ona da kıllık çıkarmasınlar.nerde üretilmiş,kaç bilye,devir? sen bir kalite kontrolü yap aşağı yukarı anlarsın.

9. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    pardon Önder kardeşimin bilgilerini görmemiştim.gayet kullanışlı birşeye benziyor.peki kaç leva fiyatı artık oradan tahmin edelim kalitesini ;)

10. Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Cok tesekkur ederim abi verdigin bilgiler icin.Hediyeye simdi sevindim ozaman :)

Ertan abi varnada dolaştım bi kac yeri 2 yerde vardı.54 leva digerinde 60 levaydı.

11. Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Vallahi ertan abi bavul buyuk en diplere sokucam sorun cıkarsada artık bişiler yapmaya calısıcam umarım cıkmaz.

12. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Samet orada en düşük emekli maaşının yarısı.bence kalite kontrolü iyice yaptıktan sonra saldır derim.desene zamanında delfin marka rus makaraları kullanmışız bunlar tereyağ gibi :D :D :D

Son düzenleme: 24 Haziran 2007
  13. Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    :D :D :D :D :

14. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    bu ay sonunda ben de Plovdiv'teyim bakalım oradaki lovnoribarskide raslayabilecekmiyim iyi birşeylere.

15. themad2

themad2 Serdar

aynı ayar bendede var ama daha farklı istarvitte çok işe yarıyo balıgın yerini bi bulun tamamdır olay

16. monur72

monur72

D.A.M SPACE EVO 340 RD makine aldım iyi midir kötü mü bilen var mı?

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    d.a.m urunlerinin kolay kolay kotusu olmaz;) makine cok guzel bir makine bende var aynisi..tabi kullanmakta önemli temiz kullanirsan uzun yillarca kullanirsin ama bakmazsan yaglamazsan cabuk olur...:)

18. ozan

ozan Ozan

D.A.M ise at çöpe yaramaz o makina:D

19. whitefoxss

whitefoxss

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşkina 1.420/Levrek 3.400/Karagöz 1.240
    Adresinide yazıver altada koca çöplükleri karıştırmayalım..:)

20. M3hm3T

M3hm3T

Favori Kamış:
    gama 50, lineaeffe rapid 60, alba carbostar, diamond shark,
    En İyi Avı:
    1 kg kefal, 400 gr domuz balığı
    merhaba. makinanın vidalarını açtığımda makinayı ikiye ayırdığımda içinden yay tel ıvır zıvır zıplar mı sağa sola yani yağı temizleyip yeniden yağlamak istiyorum. mesela eski makinamı açtığımda böyle birşey olmadı direkt sistem çıktı karşıma sorun olmadan da kapatabildim ama yeni makinalarım eskiye göre teferruatlı biraz. nasıl hallederim bu işi? biri alba gama biri lineaffe rapid