Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=16473

Bu linke atmıştım iğneleri. hatta Lüfer çaparisinide anlatmıştım en yeşil beyazlı olanı bakarsan zannederim anlarsın. bu ne demek nasıl aliconun önerdiğiı iğneler. ne anlama geliyor bu

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Lüfer çaparisi WMC 2/0 ile donatılmış ...

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    3/0 wmc iğne

Serdar bu iş oyun değil. anlıyormusun. oyun değil asla olmadıda.
    burda sana gösterdiklerim oyuncak değil olamazda. herşeye tamam ama balıkçılık konusunda. asla taviz vermem ne sana nede başkasına. Okuduklarına ve gördüklerine iyi bakmanı tavsiye ederim....

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Bu resimde senin attığın iğneler

Bu senin buraya kopyaladığın iğneler.

bu da benım iğnelerim.

bak bakalım aralarında uzaktan yakından bir gram yakınlık varmı?

yok o zaman boş konuşmamızında bir anlamı yok değilmi. üsttede bu iğnelerle donatılmış bir lüfer çaparisi var. Çapari dedim. bilmem daha önce gördünmü?
    Önünde 1,5 Kg ağırlıkla çalışır. ve kurşun takımın ortasına takılır. köstekler arkada yürür. bana sağdan soldan bulduğun iğneleri kopyalama. bunlar benim iğnelerim olamaz. benim önerdiklerim hiç olamaz.

5. ergir

ergir ergir

o senin yaptığın kırmızı tüyden capari lüferde calışırmı.

6. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ergir üstad palamut çaparisi o Lüferede çalışır ancak ben yıllardır denedim. ve yeşil beyazda lüfer için karar kıldım en ıyı çalışan bu oldu.

7. ergir

ergir ergir

resimden pek secemedim.şimdi bir beyaz ve yeşil tüyü aynı anda tek iğneyemi bağlıyorsun yoksa renk başına bir iğnemi.

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    farketmez 2 yeşil 1 beyaz olabılır komple yeşilde olabılır diğer kosteklerde beyaz olabılır birşey değiştirmiyor. olayda. ama palamut kırmızıya daha guzel gelir.

9. ergir

ergir ergir

peki düğümlerin sonu oje ile kırmızıya boyansa bi şey farkedermi.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Hah, işte bunu de sevgili Alico... Şurada kutuda belki 40 çeşit iğne var VMC marka..

Malzemeciye gitsek, VMC iğne ver desek, ne diyecek? Biz model söylemeyince, kendi kafasına yatanı, uyanı verecek, bizde "yok bu değil" diyebilecek miyiz?

http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=01010000

Buyur, yukarıdan bu iğnedne alacak olsak, hangisinden alacağız? Nerden bileceğiz hangisi olduğunu?

İğneler markası, modeliyle bir şey ifade eder sevgili Alico.. VMC veya Mustad yada OWNER, yüzlerce farklı, alakasız şekilde iğne üretir.. Eğer model nolarını/adlarını yazmazsan, o zaman bu tarif yanıltıcı olur.. Hele buradaki, hayatında belki hiç iğne almamış yeni başlayanlar için..

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

Arkadaşım sen gerçekten şaka gibisin. benim tüm raporlarıma bakarsan. kullanılan iğnelerin hepsi budur. ve burda bir konuda açıp yazmışım daha ne yapmam gerek takla atıp iğne numarası da bumudur yazmalıyım. bir zahmet raporlara bakarsan. görürsün iğnelerin ne olduğunu. WMC 2/0 iğne ver dersen uzun pala başka iğne vermez arkadaşlar sana yada 3/0 önüne bu kutu çıkar. yoksa olayı bana bir tane 9142 PS WMC 3/0 lara kadar taşırsak o zaman işte. bizim işimiz var.

isteyen arkadaşlar linkteki kutudan yarım alabılırler her zaman her zaman bu diycek halımız yok. çaparının altındakı iğnelerde budur. uzun oltadakı de budur. Hatta palamut çaparisinde kullandığıomda budur. KISACA LÜFERE KULLANILACAK İĞNE BUDUR.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    hiçbirşey arketmez üstadım. ben ojelemedım hiç. zaten biz bu iğneleri tüyleri. kendı kendıne bağlarız yanı arada ibrişim vs başkada birşey kullanmayız.

2/0 iğne üstüne tüyler 0,45 misina ile bağlanır ve köstek oluşturulur.

13. ergir

ergir ergir

peki kıyıdan atma için 8li capari yapsam köstek ve beden kac numara olcak.köstek uzunluğu ne kadar ve araları kac cm olcak

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgili Alico.. Şuradan geçiyordum, bu foruma denk geldim..

Sen gibi bir ustadan öğrendim, ne güzel, "VMC 3/0 iğne" alıp lüfer tutucam.. Vermişsin işte tarifi:

2,0- 3,0 WMC Zargana için (yaprak.şakşak, canlı, tekgöz vs tüm türler)
    4,0 Kısapala- 5,0 Kısapala Mustad

Ama yeşilköyde oturuyorum, mahalledeki malzemeci kazıkçı, yarında işe gideceğim, öbür gün malzemeciye gitsem, balığa gitmek zor, en iyisi internetten alayım hemen..

Giriyorum internete.. WMC diye bir marka yok.. Neyse VMC var, olur herhalde.. Tık..

http://www.erginbalikcilik.com/kategori.asp?cats=240

O da ne, envay çeşit VMC.. Şimdi ben hangini almalıyım? Bunu nerden bileceğim..

Lüfere, bahsettiğin yemlerle kullanılan iğne budur, güzel, budur da, bu nedir? MArkası tamamda, modeli, kalite nosu neyse nedir?

Senden bunuda öğrendik işte nihayet :) Biraz kızdırdık ama olsun, bir daha iğne tarif ederken model yazarsın ki, bizde engin bilginden faydalanırız bol bol..

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    gerçekten seni anlamakta zorlanıyorum arkadaşım Oradaki W ile V nin sonuçta sen iğne markası olduğunu anlayacak beyın kapasıtesine sahıp bir insansın.
    sen konunun aslına gel.

benim ağzımdan laf almak değil arkadaşım ben buraya resmini çekip yollamışım. herkesle paylaşmışım herkese anlatmışım olayı benım fantazilerle işim yok. butun raporlar bununla ilgilidir hepsi ama bakarsan tum balıkları bununla tuttum çaparilerde öyle.

PS serisi olmalı : (Neden?) nedeninide sen bul yaz. ben herşeyı yazdım. birazda araştırmak lazım gerisini.

O yüzden benim karşma çok rica ediyorum ciddi olurluğu kanıtlanmış modelelrle çıkarsan memnun olurum. yoksa. hikaye oluyor anladınmı. bak o konuyu görmemişsin bile okumamışsın. tekne avcılık takımları konusunu okusaydın orada kutuyu bile görürdün.

Ama amasıda var olayın bu sene değişik bir metod daha deneyeceğim. takımları hazırladım. sistem aynı sistem iğneler yine 2/0-3/0 channele. onun üzerindeyım. kısaca bizde saklamak yok. herkes tutabılır balığı.

Ama hayali takımlar, sansasyonel iğneler, mantarlar, boncuklar, teller. şunlar bunlar yok. parmakların ucunda bir şansın var ya sen balığı alacaksın yada balık yemini alacak. olay bu kadar basit.

ve seninle tartışmaktan bıktım yine bıktım. değerli bilgilerin için sağol....

bak hala bu saatte bile benim takımlarımı oluyorsun ne mutlu banaki sana bile birşeyler verebiliyorum

skoylu skoylu şuan çevrimiçi
    Senior Member

son Aktivitesi: Bugün 02:11
    Konu okuyor Süper Konu:2 (Tekne) balık avcılığı takımlarımız @ 02:11

Son düzenleme: 22 Ağustos 2009
  16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ve artık yatmam lazım erken kalkmak zorundayım boyanacak bir teknem ve çok işim var. cevaplarını ben buradayken yazarsan daha kolay yanıt verebılırım zannedıyorum. kolay gelsin iyi sabahlar.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alico, ben sana iğne soracak adam değilim, biliyorsundur..

Sen, güzel, hayırlı bir şey yapıyorsun, güzel tarifler veriyorsun, ama eksik kalıyor.. Kimse bilmez senin fi tarihinde, forumun dibinde bir yerde bu iğnelerin resmini koyduğunu, ki şahsen ben bilmiyordum mesela..

Mesele benim iğne meselem değil, burayı izleyenlerin daha sağlam bilgi alması.. Eğer iğnenin markası kadar modelini söylemezsek, ne olur, karışır, anlaşılmaz..

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O eski konunua baktım, bilmediğim bir şey öğrendim.. Lüfer, yeşil çapariye daha iyi geliyormuş.. Benim bildiğim lüferin yeşil rengi maximum görebildiği, maviyi daha zayıf gördüğü, kırmızı ise orta/iyi görüşe sahip olduğuydu.. Bu bilgiyle o bilgi örtüşüyor, birbirini doğruluyor.. Sanmıyorum, çapari yapmam herhalde, ama bu bilgi mutlaka bana bir fayda sağlayacaktır..

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Sevgili serdar bilgiler şahsa yönelik değil olmamalıda zaten, herkes faydalansın diye yayınlamıyormuyuz bunları. arkadaşlar balık tutsunlar diye resmetmiyormuyuz. şimdi dahada ileri taşırsak olayı. Yeşil ve turuncu denizde en son kaybolan renktir. he zaman kullanılabilir.

Şu an lüfer başlasa ne yapmak lazım. bu sefer balık nazlı olacağından köstek aralıklarını dahada uzun tutmak gerekir. yani 1,5 kulaç araya birer köstek bağlanmalı. bu işler hep sistem meselesi. dediğim gibi. hatta daha da enteresan olan durumlar var. biz 1,5 kilogram kurşun dıyoruz.mesela. ama bazen lüfer su üstündede olabiliyor tamamen kurşunsuz. bilhassa akşam karanlığında. böyle durumlarda var. yani balık merelara bir insin onu tutmak kolay.sadece dediğim gibi doğru zamanda doğru takım doğru yem. doğru zamanlamayla. bunlar hemen öğrenilecek bilgiler değil deneme yanılma.

Lüfere bazen rapala kullanırız benım favorım herzaman princesstir. fakat özellikle ben lüfer rapalası olarak bir alet kullanacağım ve verım almak istiyorum dıyorsanız oda yıne princess üstü turuncu altı siyah olanıdır. buda bir not olarak yazılabılır bir taraflara.

sevgiler.
    Ama bana dersen iğne nosu budur. şumudur bumudur. inan her zaman bunları yazacak durumum yok birazdan balığa gideceğim bir arkadaşımla. Ama bzim takımların iğneleri standarttır. ben değiştiği zaman zaten buraya ekliyorum.

20. ergir

ergir ergir

bunun bi resmini koyabilirsen iyi olur..ona göre bakarım bende.