Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg
    Kurt İğneleri

Herkese merhabalar,

Acaba boru kurduyla avlanmak için aşağıdaki linkteki iğne veya benzerlerinin performansı nasıl? Gercekten o tırnaklar işe yarıyor mu?

http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=MUS10010

Bir de bu tırnaklar balık yemi yutarsa iğneyi çıkarmak için ayrı bir sorun çıkarıyor mu?

2. mach1

mach1

Favori Kamış:
    silstar kamış dam zri 450
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    kıyıdan küçük ve orta boy balık için kancalar

selam
    bugun antalyada kıyıdan dip oltası attım yandaki adam 1kilo balık çıkardı sokar mercan bana balık vuruyor ama takılmadı bende 9 yada 10 luk ince oltalardan var adamlarda minicik kancalar vardı benim tahminim kancalardan uzmanlara sorayım dedim
    şimdiden cavaplar için teşekkür ederim

3. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    arkadaşım mercan için kancan uzun sap olmamalı ve balığın vurmamamsında sadece iğne değil misina ,yem ve uzağa atmakta oldukça önemlidir

4. mach1

mach1

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    yok balık vuruyor çektiğim zaman balık bırakıyor yemde aynıydı yanımdaki insanlarla yemi nasıl taktıklarınıda baktım bir tek fark kancalar ama çantada buldum oyle kanca artık yarına bakıcam osman abi ilgilendiğin için teşekkür ederim yarında tutamazsam bende sorun olduğunu düşünecem:confused:
    herkese rastgele

5. batuhanoc

batuhanoc

Favori Kamış:
    3.60
    Burak kardeşim ne oldu sonuç ?

6. ozan

ozan Ozan

burak bu bahsettiğin mercan ve sokarlar konya altı sahilde milletin avladığı modellerse bırak iğne aramayı parmak kadar sinarit yavrularını kırmaya gerek yok

7. mach1

mach1

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    bu sefer tutum demekki değişiyor ben kunduda o kancalrla bir şey tutamandım bu kancalar şimdi tutmaya başladı balıkçık değişik iş yada bizim balıklar cins ufak sinaritleri atıyom büyük sokarları alıyomda bu sokarlarda sokamsında bizi ondan korkuyom bunun ineleri hangileriydi

8. mach1

mach1

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    demeyi unuttum 560 gr sokar yakaladım 2saate lodos vardı ama:rolleyes:

9. mach1

mach1

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    iğne rengi balığı gelmesini etkilermi

bugun malzemeciye gittim 10 numara sinek iğne alcaktım adam siyah renk verdi sorduğumda bir fark olmuor dedi ama benim pek hoşuma gitmedi .
    benim teorim balık o kancayı görünce parlak dikkatini çekiyor ama birde size sorayım dedim:confused:

10. mach1

mach1

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    antalya kayalıkların orda cupra ailesinden olan karagözmüdü karakuyrukmudu karıştırdımda
    bu balığı tutarken misineye asılırdsan misineyi kesip atıyor bu yuzden misineyi salip balığı yoruyoruz ondan sonra çekiyoruz babam 3 tane ondan çekmişti 8000 kg ye yakın balık tutmuşlardı obalıkları gördükten sonra bende balık merakı başladı

11. simendifer

simendifer Sennur

Açtığınız konuyu, bu konuyla birleştirdim...

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=531&page=2

Daha önce bu konunun 2. sayfasında buna cevap verilmiş. Yine de bilgileri olanlar aktaracaklardır. Sorularınızı, ilgili başlıklar altında arayıp, bulamadığınızda yine ilgili başlık altında sorarsanız, hem bilgileri bir yerde toplamış hem de konu dağınıklığını önlemiş oluruz. Teşekkürler...

12. gozutok

gozutok

Sayın balıkçılık meraklısı arkadaşlar,
    14 sahife olan bu konuyu da okuyup tamamladım.İğne/kanca (biz olta demeye alışmışız zamanında hala öyle gidiyor) bu meraka sahip kişiler için mühim konu.Ama bu işe çok para dökmenin de anlamı yok.Her balık için ayrı iğne lazım demek doğru değil.Ama tek tip bir iğne de her balığa olur demek de olmaz tabii.Bu meselede belirleyici hususların önde geleni,avlandığınız yöre ve av şekli.Yani siz eğer egenin bir sahil kasabasında kıyı avı ile meşgul iseniz ve çipura,levrek,saragoz,karagöz,mırmır peşinden koşmakta iseniz mustad 496 nın 5 numarası veya ona muadil bir iğne sizin tüm işinizi görür.İster kurşunlu ister kurşunsuz takim ile avlanin bu tür iğneler size son derece güzel baliklar yakalayacaktır.Hatta kendim için yazar isem bu oltalar ile rahatlık ile kefalde avlamışımdır (kurşunsuz ve hayvanin yemi emerek sağa sola taşimasi aninda çirptirarak/ sahil kasabalarinda yerli sakinlerin ufak oğlan coçukları kıyıdan ekmek ile ve kurşunsuz olta ile ispari/gamit gibi balik enikleri tutarlar,çirptirmak diye tarif edilen ve usta mertebesine gelmiş bir avcinin kesin bilmesi ve hiç değilse o çocuklar kadar becermesi gereken harekete denir çirptirmak).Yine bu iğneler ile yapacağiniz bir kıbrıs oltası ile ekmek ile kefal/çipura/karagöz avlamaniz mümkün olabileceği gibi,sardalyeye yapacağiniz sarma ile tahmin edemeyeceğiniz büyüklükte levrek de almanız olasıdır (bu sardalyaya kıbrıs oltası ile sarma yaparak levrek alma başlı başına bir konudur,nasip ise bir başka zaman o konuda bildiklerimi sizlere aktarırım.).Ben çok uzun yıllar mustadın galvanizli diye tabir ettiğimiz ve düz sade bir iğnesi ile avlandım (yanlış hatırlamıyor isem 11/12/13 numaralarını alırdım).Ancak bir malzeme alımında 496/5 iğneyi gördüm aldım ve çok başarılı sonuçlar alınca da yıllarca aynı iğne ile işimi rahatlık ile gördüm.Netice olarak bir avcı şunu yapmalı kanaatindeyim.Kendi avlanma usulüne uyan bir iki çeşit iğne bellemeli ve işini onlar ile görmeli.Bu arada şunu da yazmak istiyorum.İyi avcı ince misina kullanmalıdır bu tartışılmayacak bir husustur.İnce misina kullanan bir avcının ise iğnesinin açılması diye bir mevhum ile alakası olamaz.Yani diyelim 496/5 numara bir iğneyi siz 0,20 ile kullanmakta iseniz sizin iğnenizin açılmasından bahsedilemez çünkü oltaya takılan büyük balıkla kavga ediyorsunuz demektir bu, o asılmaya da zaten önce misinanız kopar.Halbuki iyi avcı oltaya takılan balıkla kavga etmez,onunla konusur sadece,şöylece örneğin ;......tamam guzelim tamam git bakalım biraz şimdi.....yavaş yavaş tamam bak bıraktım seni gidiyorsun/yoruldunmu guzelim gel bakalım yavaş yavaş gibi.......
    (iğneleri kutusundan ıslak el ile almayın,ana kutunuz olsun bir tane bir tanede yavru kutu.Avda yavru kutu içine önceden aldığınız iğnelerden kullanın gerekir ise, o zaman göreceksiniz anadakiler hiç bir zaman paslanmaz.Paslı iğne ile uğraşılmaz,hemen atılır,bir avda kullanılan iğneyi 2. ava ulaştırmamak doğru olan yoldur.Her yeni ava sıfır iğne makbul olan alışkanlıktır.Saklama kabı için fotoğraf filmlerinin kabları idealdir.)
    Rastgelsin.

13. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    arkadaşım vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Guzel bilgiler.Lutfen imza ayarlarini yapinizda bu bilgileri vereni daha yakindan taniyalim..(Profiliniz bolumune tiklayin.Isim, soyad-Istenirse, dogum tarihi, katilinan yer, kan gurubunuz.) Eger hala tanisma konusu acmamissaniz lutfen tanisalim bolumundede kendinizi tanitan bir konu acin. Keyifli paylasimlar.

15. gozutok

gozutok

Sayın Alparslan,
    Siteye yeni üye oldum.Üyelik kaydımı yapar iken şart olan kısımları doldurdum ama benim insiyatifime bırakılan kısımları boş geçtim.Ben kimliğimi sizlere açıklamak istemediğim için böyle davrandım.Eğer üyelik kaydı esnasında kimlik bilgileri şart olsa idi kaydımı da yaptırmaz idim.Bu yaştan sonra bana ait olmayan isimler ile kayıt yaptırmaktan ise yaptırmamayı yeğler idim.Siteniz çok güzel bende de 3 yıl öncesine kadar nonstop balık peşinde 25 yıl kadar koşmuş bir insan olarak bilemeyeceğiniz ölçüde pratiğe dönük bilgi var.Ben bu bilgilerimi genç arkadaşlara aktarmaktan mutlu oluyorum.Hatta inanın buraya yazar iken sanki balık tutmaya gider oldum gibi yeniden.Ama ne yazikki israr eder iseniz kimlik bilgimi açıklamam konusunda yapabileceğim bir şey yok.Sadece okuyan üyeniz olurum veya oda sizlerce sorun oluyor ise hoşçakalınız derim.
    Saygılarım ile...
    gozutok

16. Forum kuralları, lütfen okuyunuz.
    Aşağıdaki forum kuralları site yöneticileri tarafından düzenlenmiş ve üyelerin dikkatine sunulmuştur, sitemize üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır:

2. Forum Düzeni İle İlgili Kurallar

b) Foruma üye olan herkes imza ayarlarını yaparak, isim, yaş, kan grubu ve bulunduğu şehri belirtmek zorundadır. Soyadı belirtmek üyenin isteğine bağlıdır.;) :)

17. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Ne o ,neden bu gizlilik siz MOSSAT Ajanı mısınız :eek:

Altı üstü ,adını, yaşını, ve nereden katıldığını, yazıcaksın bunun neresi kötü, veya zorki,,

Biz size nasıl hitap edicez büyüğümüz iseniz abi, (tabi erkeksen)Küçüğümüz isen kardeşim demek isteriz,,

18. gozutok

gozutok

Sayın Canazor,
    Balıkları aldatmayı aklımıza koymuş insanlarız.Aldanmamak mühim konu bizlere.Ofisimden başka bir bilgisayardan siteye giriş yaptım,ilk üye olacak kişi gibi.Kuralların içinde kimlik bilgilerinin istenmesine dair bir madde yok.Onu kabul ettim ve gelen sahifede de aynı konuda hiçbir talepte yazdiğiniz kurallar yok.Yani yeni üye olan bir insanın üyeliğinin aktive edilmesi safhası dahil böyle bir kural ile karşılaşmak söz konusu değil.Eğer yeni üye sitenin genelini gezer ve vakti var da okur ise her yeri ancak o zaman bu kuralları görebilir.Bunun üzerinde durmamın sebebi bana başında söylenmemiş bir kuralı ihlal eden insan durumuna düşmüş olmam.Daha önceki mesajımda da belirttim açık kimliğim ile katılmak bana uygun gelmiyor.Geçen hafta 58 yaşımıda uğurladım,bu yaştan sonra beni üzecek davranışları, ancak bana ait olmayan bir sanal kimlik ile kaldırabilirim.Forumlarda maalesef bu gibi tartışmalara muhatap olmak olasılığı az değil.Ama bu kuralı öğrenmiş oldum.Uyamadığım içinde yapılacak şeyi yapacağım tabiiki.Sanırım üyeliğimin iptali hususunu forum sorumlusu arkadaşımız halledecektir.
    Rastgelsin hepinize diyorum...hoşçakalınız...

19. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(

Dur ADNAN abi gitmeeee:eek: :eek: :eek:

20. Siz bilirsiniz beyefendi.Kalıp kalmamak sizin insiyatifinizde olan birşey.Forum kuralları neyi gerektiriyorsa ona riayet etmek zorunlulugu hepimiz için geçerlidir.Madem "uyamam" diyorsunuz,dedim ya siz bilirsiniz,hoşçakalınız.