Ögrenci işi Sal Projem.

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında 131m3rt tarafından paylaşıldı.

1. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Öncelikle Merhamalar.

Kaliteli botların fiyatı bütçemi aşmakta.Ucuz yollu bişey ayarlıyayım diyorum onada güvenemiyorum.Olta takılır kayaya çarpar bişey batar riskine girmek istemiyorum.Düşünürken aklıma şöyle bir yöntem geldi.Neden amator taşınabilir tahtadan bir sal yapmıyayım.Hem kendim yaptıgım için nerde ne olabilir bilirim.Hem naylondan daha dayanıklı hem patlama gibi birşeyin söz konusu olmayacagı hemde ugraşmasından zevk alabilecegimi düşünüyorum.

Fikrimin Ana mantıgı şudur. Birleştirmeli tahta bir sal ( kutu şeklinde ) birleştirmeli derken kontaplak tarzında tahtaları parça halinde götürüp avlakta birleştirmek.Hesaplarıma göre 10 - 15 dk sürüyor.
    Ve bu salın su üzerinde hem yüksekte durması hemde su alıp batma olayını çözmek için salın altına deniz makarnası tarzı köpük parçalar koymayı düşünüyorum.

Ana fikrim budur.Tabi bu fikrin üzerinde biraz düşündüm eklemeler olacak elbet mesela çapa atma tarzı bir sistem düşünüyorum akıntıda sürüklenmemek için.Hareket etmesi içinde şuanlık kürek olacak gibi ama üzerinde düşünülürse düşük hp bir motor olabilir.

Agırlık olarak ne olacagını tam bilmiyorum sal gövdesi için kullanan malzemeye göre degişkenlik gösterir.Nekadar saglam olursa okadar agır olur.Ama Çok kalın kontaplak ihtiyacı yok gibi çünki alttan deniz markarnası ( köpük ) destegi verecegim için üzerine cıkınca kırılmaz diye düşünüyorum.
    Tahminim 15- kg civarı max olur.Ve sırt çantası ile parçalar taşınabilir.Tahimi söyledigim agırlıktaki sal kafamdaki yani Genişligi 100cm Uzunluk 150 cm.

Güzel olan tarafı Maliyeti ve Max 50 TL ye maal olacagını tahmin ediyorum.
    Şuan Bir Makina ressamlıgı ögrencisi olarak Ayrıntıları kagıda döküyorum.Tam anlamıyla bitirdim dedigim zaman buraya atarım elbet.

Sizden ricam fikirleriniz.Böyle birşey olur olmaz gibi veya nasıl geliştirmeler yapabilirim ? gibi fikirlerinizi esirgemezseniz çok memnun edersiniz.
    Bu arada planlarım kafamdaki gibi olursa benim gibi imkanları kısıtlı hobidaşlarım ve ögrenci kardeşlerim fikirlerimizde yararlanabilir umarım.

Ras gelmesi dilegiyle.

2. mikadiel

mikadiel murat

3. mikadiel

mikadiel murat

Duba yerine kamyon yada traktör iç lastiğinin ( traktör iç lastiği daha iyi olacaktır ) bir ucunu kesip U şekline getirip gideceğin yerde şişirip montajını yaparsın. Ama vermiş olduğun ölçülerde bir salda ayakta durman zor olacaktır.

4. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Kafamdaki arkadaşın attıgı linkdeki gibi birşey.Ama naylon malzeme kullanmak istemiyorum.İnşaat malzemecilerinden Köpük alıgım. 2 tane karşılıklı ortasına kontaplak gelecek kontapılagıda 2 parça olacak bu iki parçada kendi içinde 3 parça 50-50 3 tane yanyana üst üste katlanacak yani 50x50 kontaplak yan yana geldiginde 150 cm olacak bu 2 parçada birlestiginde 150 cm ve 2 tane böyle 3 lük parça yaptıgımda genişlik 100 uzunluk 150 olacak.altınada Slindir şekilinde 2 adet köpük ayarlıyacagım.Ve bu köpükler şekil olarak 1-1 aynı ve agırlık olarak aynı olursa dengesizlik yaratacagını düşünmüyorum.Bu konuyu açtıktan sonra biraz araştırma yaptım ve kontaplakların agırlıkları 50x50 1 karede 1 kg olacagını varsayarak 6 parça konta plak 6 kg köpüklerde ikisi toplam max 500 gr olacagı için 6.5 kg agırlık buldum.Bence gayet iyi ve botlardan daha güvenli.Patlama olanagı yok en fazla devrilirsin ve ters dönersin sudayken tekrar çevirip üzerine cıkabilirsin gibime geliyor.
    Önerileriniz için teşekkür ederim.Söylediklerinizin üzerinde duracagım bu fikirler şuan kafamda oluşan şeyler üzerinde pek düşünmedim.Birazcık hesap birazcık düşünme birazcık araştırma ile güzel bir sonuç cıkacagını düşünüyorum.

5. 131m3rt

131m3rt Mert Sarialtin

En İyi Avı:
    Turna
    Konta plakları yaprak menteşe ile birleştirecegim bu sayede hem katlanabilir olacak hemde içeriye su dolma tarzı bir sorunum olmayacak deliklerden içeri giren su dökülecek.Katlanabilir yapmamın sebebide katlayıp taşıyabilmek.Gövde yani 50x50 yer kaplayacak kalınlıgıda 20 30 cm anca olur.6 kg at çantaya götür :)