motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Okan Gül

Okan Gül Okan

Favori Kamış:
    en güzeli el oltası
    En İyi Avı:
    800 gr Çipura
    Cevap geLmedi ama yinede teşekkürler :) 25 lik motor aldık ..:)

2. wonder

wonder önder

selamlar herkese fikir alış verişi mükemmel bu kadar nezih birde bulunmaktan mutluluk duyuyorum öncelikle söyleyebileceğim budur açıkçası benimde diğer arkadaşlar gibi kafamı kurcalayan bi konu var daha doğrusu kararsızım sizlerle paylaşmak ve önemli bilgileriniizi dinlemek ve uygulamak istiyorum
    sıkıntım şu: orca marka 2.70 bot almayı düşünüyorum fakat bu bota uygun olarak motor seçimini yapamıyorum ekonomik olarak 3.5 hp 2 zamanlı mercury ilgimi çekiyor fakat eğer hava kötüleşirse beni 3.5 hp motor kenara dalgaları yenerek ulaştırırmı hem izmirde hemde antalyada kullanmayı düşünüyorum iki denizin birbirinden farklı karakterde olmasıda kafamı bulandırıyor açıkçası yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşşeür ederim herkese

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

3.5 hp motor sağlamsa 270 bota okyanusları aştırır. Hiç korkun olmasın. Yeterki motor sağlam olsun. 0 rüzgarda saatte 8 mil 2-4 havada 6 mil civarı gidersin. 3-5 te biraz ıslanırsın. Ama rahatlıkla ulaşırsın. korkma. Benzin parası derdin de olmaz.

4. wonder

wonder önder

abi senden Allah razı olsun beynimi kurt gibi kemiriyordu bu soru çok çok teşekkürler :)

5. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Lombardini Dizel Motora Modifiye

Arakadaşlar Lombardini dizel motorlar modifiye edilip güç artışı sağlanabiliyor mu ?

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Neden böyle birşey düşünüyorsun? Dizel motor sonuçta başına iş açarsın bence.

7. hakan özgenc

hakan özgenc hakan özgenc

hakan

selam arkadaşlar benim derdim baya bi buyuk 9,9 yamaha motorum var ve yurt dışından girme bu motorun faturası kayıp fatura sı olmadıgı için sorun oluyor ben ne yapmam lazım tşkler

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Faturası yoksa yapacak bir şey de yok. Faturayı bulsan da resmi belge çıkartmak için 1 Temmuz 2009 dan sonrası için faturanın yanında CE belgesi de gerekli.

Bu nedenle motorunu teknede kullanamazsın. Sahil Güvenlik kontrollerde bağlayıp hurdaya çıkaracaktır.

Ancak 4 m altı şişme botlarda kullanabilirsin. Motor uzun şaft bile olsa aparat takarak bota monte edilebilir. 4. m altındaki şişme botlara ÖTB belgesi çıkartma zorunluluğu yok. Ancak bu durumda da motorun çalıntı olmadığının ıspatı için bağlı bulunduğun muhtardan alacağınız bir sahiplik belgesini yanında bulundurmanız iyi olacaktır.

Ya da motoru internetten satışa çıkartıp onun yerine faturalı ve CE belgeli yeni bir motor almak daha pratik bir çözüm.

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Motoru internetten satmak bana daha cazip geldi.Yanlız Sahiplik belgesi sadece teknelerde var diye biliyorum.Tabi emin değilim motor içiin söz konusu ise sahiplik belgesi çıkarmak internette ucuza satmaktan daha mantıklı.

10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sizin ayrı kaldığınız dönemde teknelerde Sahiplik belgesini kullanarak ÖTB çıkartma olayı kaldırıldı. Konuyu sitede birçok kez duyurduk. Artık tekneler için sahiplik belgesi diye bir belge yok. Sadece fatura ve CE belgeleriyle ÖTB çıkartılabiliyor. Sahiplik belgesi ise 4.m den küçük botlarda belge zorunluluğu olmadığı halde çalıntı olup olmadığını ıspatlamak için faturalarını soran sahil güvenliğe faturalar yoksa gösterilecek bir belge olarak bulundurulmasını tavsiye ediyoruz. Yani SGK bazen kardeşim bu botun çalıntımı ben nerden bileyim diyebiliyor. Botlar için motor ve botun faturası yoksa en azından muhtardan onaylı bir sahiplik belgesi bulunsun yanınızdaki başınız ağrımasın.

11. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bilgilendirme için teşekkürler.Artık eski formumuza dönene kadar böyle ufak kazalar olacaktır.

12. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    arkadaşlar cehaletimi bağışlayın benim araba megane 2 hb [​IMG]
    biliyorsunuz ki hb modellerde bagaj sıkıntısı oluyor.yanılmıyorsam bagaj kapasitesi 330 lt. kısa şaft bir motor almak istiyorum ama bagaja sığarmı yanlamasına bilmiyorum. bilmeden alarak ta düşeşe gelmek istemiyorum. kısacası kısa şaft derken kaç cm uzunluktan bahsediyoruz?

Son düzenleme: 29 Nisan 2010
  13. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    motor kapaginin seklide boya etken. bu arada benim motorda kisa saft vê bagaja enlemesine sigmiyor.benim arabamda hatchback proton satria ve sinifinin eni en fazla arabalarindan biri....yani sonuç olarak bir koltugu yatirmak durumundasiniz

14. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    tüh bu hiç olmadı şimdi. enlemesine sığar diye tahmin ediyordum 2 çocuk bir sürü de bagaj oluyor tatile çıkarken bir de koltuğu motora ayırırsak hanıma yer kalmayacak :)

15. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    ancak arzertigim gibi motorun kafa kisminin büyüklügü-sekli bunlarda motorun genel uzunluguna etki etmekte; sadece saft olarak düsünmemek lazim. kafa kismi yassi-küt bir dizayna sahip motorla belki bir sansiniz olabilir zira benim 4 zamanlida kilpayi bi farkla sigamadi....2 zamanli motor yada daha ufak hacimli bir 4 zamanlinin sigma ihtimali var

16. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    ben bu gün mallaca kardeşimle yaptığım görüşmeden sonra kesinlikle tavan bagajı almaya karar verdim aksi halde ne motor ne de bot taşımam olanaksız. aceba port bagaj için karayolları bir sınırlama getirmiş midir bileniniz var mı?

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bendede port bagaj var zaten botum fiber taban oldugundan baska sansim yoktu....sinirlama konusunda kesin bir bilgiye ulasamadim bilen arkadaslar varsa bende bilgilerinden faydalanmak isterim. botu port bagaja koyacak arkadaslara tavaoyem kesinlikle gergili kayis kullanmalaridir. yurtdisindan gelen tirlar kayislarini sadece bir kere kullanip gergileri ile beraber birakiyolar. bem 2 sene önce oldukça kaliteli holllanda mali kayisi gergisi ile beraber pazarlikla 25tl ye almistim bostanci sanayiden. sansima dükkan sahibide denizle alakali biri idi ve onunda botu vardi. oda kesin emin olmamakla beraber aracin tavaninda tasinan yüklerin tavanin boyundan uzun olmamasi gerektigini söyledi
    en garantilisi port bagajda tasima isini kisa mesafelerde yapmak, 60 km hizi asmamaya çalismak vede mümkünse polisle hiç karsilasmamak....

Son düzenleme: 30 Nisan 2010
  18. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    gene önemli bir konu, ayni sene 2 adette yerli mali kayis aldim sifir,posetinde port bagaji taktirdigim yerden almistim. inanin hollanda mali kayisla arasinda korkunç bir uçurum var.....aman diyim botun seyir esnasinda yola düsmesi faciayla sonuçlanabilir yerli kayislar çok çok ucuz ama mümkünse bu konuda kaliteyi kolluyalim. geçen iki senede olsun olsun 50 tl olmustur tanesi.... 2 adet alinacak evladiyelik olacak risk almaya kesinlikle degmez....
    kayislarlada yetinmeyin ama, halatla destekleyin, özellikle botu tam sisik tasiyacaksaniz botun burnundaki yedekleme halkasi ile aracin burnundaki çekme halati yuvasi arasinda iki kat saglam-gergin bir halat hatti kurun. bu durum botun burnunun havalanmasini engelleyecektir....
    botu ufak olanlar yada araci büyük olanlar mümkünse botu ters kapak yüklesinler, çok daha rahat ederler (benim 310 da ve arkadasimin 290 inda mümkün olmadi-sigmadi ters kapak olarak)
    umarim yazdiklarim bi ise yarar vede heves kaçirmaz....gerekli önlemleri almak çok az bir harcama vede hazirlik asamasinda az bir zaman gerektiriyor sadece ama inanin buna deger

Son düzenleme: 30 Nisan 2010
  19. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bursa Trafik Tesçil Denetleme Müdürlüğü ile görüştüm.Aslında Teknik değişikliğe girer port bagaj dediler.Fakat internette 150-200TL ye satılan aracın üstteki oluklarına kolayca takılan bir nevi seyyar port bagajların denetlemelerde sıkıntı yaratmayacağını söylediler.En kötüsü çıkar kardeşim der sen de çıkarırsın. şeklinde cevap aldım.Kanımca sıkıntı olmaz.Ama ceza kotasını doldurmamış bir polise denk gelirseniz belki biraz sıkıntı yaratır :) Ben olsam taktırırım.Hatta taktıracağım.

20. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    değerli üstadlarım Umut ve Barış beyler verdiğiniz bilgilerden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım.