Karataş/ADANA Kıyıdan veya Tekneden Av

Konu, 'Bölgeler' kısmında muskar tarafından paylaşıldı.

1. muskar

muskar Mustafa

En İyi Avı:
    Ceylan,3kg
    Merhabalar Herkese,

Haftasonları genelde Yumurtalık'tan tekne kiralayarak 2-3 kişi ava çıkıyoruz.Mercan ağırlıklı balıklar tutuyoruz.Ağustos,Eylül'de gece çok güzel istavrit avlarımız da oldu.

Benim merak ettiğim konu şu:Bazı arkadaşlarım Karataş'ın Yumurtalık'tan çok daha verimli bir avlak olduğunu söylemekteler.Ben açıkçası bu iki bölgeyi kıyaslama fırsatını bulamadım.

Yoğun iş trafiğinden ayırabildiğim bir günümü de şansa bırakmak istemediğimden Karataş'ı hiç denemedim.

Karataş'ta avlanan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Kıyıdan avlanırken dibin kayalık olması nedeniyle oltaların takılma problemi yaşandığını duymuştum.

Ayrıca sahil güvenliğin tekne ile avlanmayı yasakladığını duymuştum.

Ben ve arkadaşlarımın hem BEYAZ hem SARI kartları var.

Karataş'tan tekne kiralama şansımız nedir?
    Ve bu teknelere ne kadar ödeniyor?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

2. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Yumurtalik-karataş

Öncelikle merhabalar.

Şimdi söze yumurtalıktan başlayıp,Karataşda bitirecem.

Ayas yüzevlerde 20 senedir yazlıkçıyım.Yumurtalıkda nerde hangi balık var,hangi su çamur,hangi su taş,kayalık vs iyi bilirim.Tekneden ve kıyıdan balık avcılığı yaptım.

Ayasın suyunu bilen bir avcı asla derin su avcılığı yapmaz.Genelde Adanadan gelip tekne kiralayan avcılar, Kaptan-klavuzları önderliğinde mercan sevdasıyla diye açılırlar derin sulara doğru,fakat yakaladıkları balıklar mercan değil CERMİT diye adlandırılan derin su balığıdır ve boyları 1 karışı pek geçmez.Kiraladıkları teknenin kaptanları asla onları,barikat serdikleri ,taşlık-kayalık derinliği 10-25 metreyi geçmeyen BABACAN ORFOZ-MERCAN-KİLOLUK ÇUPRA-LEVREK-PABUÇ SARGOZ-BARAKÜDA-MELANUR-ZÜBER-PABUÇ MIRMIR gibi kıymetli balıkların bulunduğu avlak bölgelerine götürmezler.Derin suda genelde avlar: CERMİT-ÇATALKUYRUK-BOL BOL EŞŞEK İSTAVRİTİ-BELKİ GARGUR olarak karşımıza çıkar.

Yumurtalıkda çok değerli avlak bölgeleri mevcuttur.Ve bu avlaklar kıyıya uzaklığı 2 km yi geçmez.

En çok kullanılan av bölgesi ise BOTAŞA DOĞRU UZUN KAYALAR DİYE TABİR EDİLEN,AŞİYAN TATİL SİTESİNİN HEMEN ÖNÜDÜR.Derinlik 10-15 kulacı geçmez.Fevkalade ÇUPRA-Melanur-Mırmır-Domuz Balığı-Trakonya yapar.ÇAPA ATILMAZ(Bu çok önemlidir) Akıntıya bırakılır.Misinanız mutlaka min 1 sefer kıracak bir balık olur.Hele kayalık-taşlık bir meraya denk gelirseniz kiloluk ORFOZLAR misinalarınızı çatır çatır kıracaktır.

Yukarıdakiler Ayas-Yumurtalıkla ilgili yalnızca 1 fikir idi.

Karataşda 7 senedir limanda bağlı,kendime ait teknem oldu.İşlerim dolayısıyla bu yıl Seyhan Baraj Gölünde bekletiyorum.Karataşda Tekne avını çok yaptım.

Karataşlılar bilir:FENERİN AÇIĞI.Burası mükemmel bir av merasıdır.Fakat karataşda suyu çok iyi yakalamanız lazım.Birşeyler ters gittiğinde kesinlikle balık yapmıyor.Bu terslikler şunlar:YAKAMOZ-Yarıkkaya RÜZGAR(Hemen limana kaçınız,önce biranda ılık ılık eser ),Şark RÜZGAR (Doğu) estiğinde sahile paralel bir rüzgar oluşuyor ve akıntı yapıyor.

17 KULAÇ Derinliği bulmanız lazım.YÜKSEK kayayı bulmanız lazım.Ben Baracüda-Akya avını geceden sonra yaptığım için mutlaka YÜKSEK KAYA ararım.(4 YIL ÖNCE aynı gece, ÜST ÜSTE 2 kez 1.00 MM lik misinamı akyaya kırdırdım)

Sonuç:
    Yumurtalık : Balık bol çıkar. Büyük balık var yeterki suyunu bulun.Eliniz boş dönmezsiniz,mutlaka av verir fakat amatör ruhunuzu tatmin etmez.

Karataş :Eğer o gün sizin şanslı gününüz ise,Eğer şans eseri tam YÜKSEK KAYA da iseniz,unutamayacağınız bir av macerası yaşayabilirsiniz.

Bunlar benim nacizhane görüşlerim-önerilerim ve fikirlerim.O denizlerin tozunu yutmuş biri olarak size yardımcı olmaya çalışdım.Devamını da yaparım,,yeterki sen iste hemşerim.

Ermurat bunu beğendi.
  3. serkanbey78

serkanbey78 serkan

Favori Kamış:
    3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
    En İyi Avı:
    13 cm istavrit
    bunlar çok güzel bilgiler keşke bende gidebilsem

4. muskar

muskar Mustafa

En İyi Avı:
    Ceylan,3kg
    Onurum,
    Gerçekten çok teşekkür ederim dolu dolu bilgilerin için.
    Malum balık sevdası ile tutuşup bu hafta da Yumurtalığa gittik arkadaşlarla.
    Fena geçmedi.Gümüş ve çupra ağırlıklı balıklar tuttuk.
    Kiraladığımız tekne ile çıkıyoruz ava.Kiraladığımız tekne sahiplerine KIZIP bu haftasonu kesinlikle bir tekne almaya karar verdim.Artık yeter...
    Arabama römorku işletmek için biraz uğraşırım ama kararım kesin.
    "barikat serdikleri ,taşlık-kayalık derinliği 10-25 metreyi geçmeyen BABACAN ORFOZ-MERCAN-KİLOLUK ÇUPRA-LEVREK-PABUÇ SARGOZ-BARAKÜDA-MELANUR-ZÜBER-PABUÇ MIRMIR gibi kıymetli balıkların bulunduğu avlak bölgelerine götürmezler.Derin suda genelde avlar: CERMİT-ÇATALKUYRUK-BOL BOL EŞŞEK İSTAVRİTİ-BELKİ GARGUR olarak karşımıza çıkar." bu düşüncene çok katılıyorum.Adamlar anlamıyor benim AMATÖR balık tutma sevdamı.
    Lütfen tekne almak konusundaki düşüncelerini benimle paylaş.Sen ve senin gibi dostlar sayesinde avlakların yerini bulup kendi teknemle avlanmak istiyorum.
    Yumurtalığı iyi bildiğime inanıyordum.Dediğin gibi Aşiyan'ın önü çok güzel bir avlak.Bu aralar GECE çok güzel çupra çıkıyor.
    Bir de PİS TAŞ denilen bir bölge var.Orada da güzel çupra ve orfoz avlamıştım daha önceleri...
    Senin fikirlerin sonrasında Karataş'ı denemeye karar verdim.
    Önümüzdeki hafta Karataş'ta olurum.
    Çok teşekkür ederim değerli bilgilerin için.

Birgün birlikte avlanmak dileğimle...

5. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    ahh ah mustafa hemen yorum yapıp günaha giriyorsun
    o balıkçılar paragatı ya akşamcı ya sabahçı dökerler bahsettiğin derinliklerde fena halde leman derlerya balon vardır iki haldede gece atıp gece kaldırırlar paragatı gün ışığında balon takımları keser
    sense gündüz ketezeye gidiyorsun tuttuğun balığın paragat balığıyla ilgisi yok zaten istersen 3-5 bira al akşama doğru takım yemleyen birine yaklaş sosyal ol tanış aç biraları 2 muhabbetin belini kır beraber dökün kaldırın eve gece 1 de gidersin ama öğrenirsin bişeyler:)

6. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    sevgili onur kardeşim sende alınma ama en iyi avını değiştir
    orfoz koruma altında avı 4 mevsim yasak bir balıktır
    canım benim:) :)

7. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg

Ben 1 kez 12 yaşımda tekne kiralamışdım.O gün karar verdim 1 daha tekne kiralamayacağım diye.Çünkü seni kafalarına göre bir avlağa götürürler,oyalanır durursun,3-5 balık tuttum diyede sevinirsin.O sebebpten ötürü kıyıdan balık avcılığına merak saldım, ve kendimi o yönde geliştirdim.Daha sonra tekne sahibi oldum ve ohhhhhh çektim.İstediğim yere istediğim zaman gidiyordum.

Şimdiler de yumurtalıkda kullanmak üzere 3.10 bot+6 bg motor aldım,suya indirmek nasip olmadı.İşlerim dolayısıyla bot almaya karar verdim,çünki bayramdan bayrama Adana ya gittiğim için indir-bindir fiber tekne ile uğraşmam zor olurdu.Ayas sahil güvenliği de aradım,ne lazım bot için die,komutanlar da çapa olsun-can yeleği olsun yeterli dediler.Bundan iyisi can sağlığı ne tonalito belgesi nede liman kaydı yok.

Ayrıca benim avlanma tekniğime bot çok uygun oluyor.Sahile yakın kaldığım için bot daha cazip geldi.Boş vakitlerimde şişirip-söndürüyorum,kendimi bu şekilde tatmin ediyorum,aslında pratik yapıyorum, şimdilerde 20 dakikada hazırlıyorum botu.

Pis taş Biraz daha açıkda kalıyor.Orayı bulmanız nerdeyse imkansız.Balık bulucunuz yoksa hayatta bulamazsınız PİS TAŞI. PİS TAŞ MEŞHURDUR ama kiraladığınız hiçbir tekne sizi oraya götürmez.Ayrıca onlarda isteseler bulamayabilirler.Belirli bir kulacı var.Özel tekneniz olursa deneye deneye bulursunuz.Zaten antenli GERÇEK MERCAN çıktıgında bilinizki pis taştasınız.

Ben son zamanlarda karataşa sadece baracüda avlamaya gidiyordum.Lüks yaıkıyordum ve eğer altına sardalye sürüleri gelirse biliyorduk ki BARACÜDA da orada.Sahte yemler kullnıyorduk.Rapala DEEP down Husky Jerk yeşil en sevdiği sahte idi.1 keresinde Sardalye sürüleri suya çok yakındı ve kepçe ile 3 tane yakaladım.Lüksü hafif kıstım.Canlı yemin suya inmesiyle Baraküda nın asılması 1 oluyordu.1 tanesini içeri alabidim.O zaman örgü misina yaygınlaşmamışdı.Monoyu kesiyor Baraküda.Canlı yem bulabilirseniz hiç sahte ile uğraşmayın.Ve mutlaka bunu deneyin.

Karataşda ava gideceksen, seni bir abime yönlendirebilirim.Sana yardımcı olur tekne iiçin ve kaptanlara iyi bir avlağa gitmeleri için telkinde bulunur.

Karataş da dediğim gibi ,hava raporlarına bakacaksınız ve o şekilde gidiceksiniz.Ay çeyrek hilal olacak.Rüzgar 4-2 esecek
    bu olmazsa olmazlardan.

8. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Bu yeni bir yasamı? Şayet yeni ise bu uyarıyı dikkate alıcam.Eski ise : SU ALTI TÜFEĞİ İLE AVLANMASI KESİNLİKLE YASAKDIR die geçer sirkülerde.Olta ile serbesttir.Boy sınırlaması vardır oda 40 cm dir.Zaten 2 karışa ulaşmamış orfozları şartlar uygunsa salmışımdır.

9. muskar

muskar Mustafa

En İyi Avı:
    Ceylan,3kg
    Ramazan Abi,

Sana kısacık balık avı sevdamı anlatayım.
    2006'da Diyarbakır'da çalışmaya başladım.Adana'da yaşıyor ailem.Haftasonları üşenmeden Adana'ya giderdim Cuma akşamları.550km yol sadece gidiş.Otoban açılmamıştı o zamanlar.Cumartesi gündüz aile saadeti,gece arkadaşlarla eğlenme,pazar sabah saat 5'e kurulur ve balığa gidilir Yumurtalık'a.Gide gele kanka oldum balıkçı abilerle.Gece çıktığım avlarda ağlarını beraber çok toplamışızdır sabahları.Dediğin gibi onlarla 3-5 biralık sohbetlerde çok şeyler öğrendim.(balon balığı DERT)
    Yumurtalıktaki tekne sahibi arkadaşlar(1 kişi hariç) olaya tamamen TİCARİ bakıyorlar.
    Denizde yön bulamam,onların vicdanına bırakıyorum doğru avlağa gitme işini.
    Fakat bazı zamanlar şunu seziyorum.
    "Balık tutamasınlar da sıkılıp erken gitsinler..."
    Ve bu durum beni çok üzüyor.
    Teknoloji ilerledi.Navigasyon cihazları çıktı.Bazen öyle güzel avlaklar yakalıyoruz ki doyuyoruz zevke.O yerleri navigasyon cihazına işaretleyip nokta atışı yaparak KENDİ teknemle bulabileceğime inanıyorum.
    Benim amacım tekneci arkadaşları yermek değil,sadece bu tutkumu daha dolu yaşama imkanını bulmak.
    Kararım verdim Ramazan Abi,
    Ya gariban bir balıkçının kötü teknesini YENİLEYECEĞİM ve ondan yardım isteyeceğim.Ya da kendi teknemi alıp başımın çaresine bakacağım.
    Tabii ki kıymetli ÖNERİLERİNİZE her zaman açığım.

Teşekkürler...

10. ozkan01

ozkan01 Nurettin

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    levrek 1.5 civarı

selam hemşerim :)
    28 ekim gecesi sabaha kadar lüx ile avlanacağımız bir tekne kiralamak istiyoruz.karataş için irtibata geçebileceğimiz kişi ve telefon verirsen menun oluruz 5 kişiyiz. teşekkürler

11. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    28 Ekimde deniz nasıl olur bilemiorum.Ama ay olmayacak,bu çok iyi lüks yakarak çok iyi balık alırsınız.Siz en iyisi meterolojiyi bekleyin.Ayın 26 sında meteroloji rüzgar raporlarını verecektir.O zaman ayarlarıs, ki garanti olsun.

12. orfoz01

orfoz01 Serdar

Merhaba, bu konu üzerine bende karataş kıyı balıkçılığı hakkında birkaç şey söylemek isterim. Karataş kıyıları genelde taşlık olduğu için çoğu balıkçı dip oltası atmak istemez ve at çek yaparlar. ve karataşın ormanlık dediğimiz bölgesi artık pek balık yapan bir yer değil. kıyıdan balık yakamak isteyen arkadaşlara sistemi biraz anlatayım, öncelikte kesinlikle boy çizmesi ve tepe lambası. ratınız ve 4 lük iğneniz ve karades. karataştan fenere doğru giriyorsunuz fenerin bulunduğu tepe üzerinde ki yoldan harbişe doğru giderken harbişe bir tepe kala arabanızı sol taraftaki tarlaya bırakıyor ve çizmeleri giyip balık çantanızı sırtlayıp, sol tarafa yani tepeden aşşağı ineceksiniz biraz zor olur ama ağır ağır inin. indikten sonra harbişe doğru gitmeniz için sudan geçmeniz gereken bir yer var orayı arka arkaya dizilip geçin genelde kimse göze alıp geçmez. ve av başlıyor, ha şimdi dedik ya dip kayalık olta takılıyor, tesbih kurşun almayı unutmayın sadece bir tesbih kurşun takıyorsunuz. zaten en fazla 10 mt ileri atmanız yeterli denizin durumuna göre gecede kalmak isterseniz orda kesinlikle eşsiz bir av yakalarsınız. genelde sargoz, lakos , bazı kumluk bölgelerde çupra yakalayabilirsiniz. ama kesinlikle en az 3 kişi gidin. yaklaşık 7 yıldır aynı yöntem ile ayda en az 3 kere gidiyoruz. saygılar.

13. LapinCash

LapinCash

Yazın karataş gidebiliriz yani Mayısta ve mayıs dan sonraki4-5 ay boyunca.Büyük ihtimal gelirim.Konu 2008 olduğu için üstelememiştim.Ama iyi olur.

14. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    bu yaz yumurtalıkta tekne kiraladık geceliğine 100 tl ödedik. tekne sahibi bizi kafasına göre bir yere götürdü benim kerteze diye diye ve hayatımın en bereketsiz avını yaşattı oysa biz yumurtalığa kardeşim ve eniştemle taa torosların tepesinde saatlerce yol teperek gitmiştik. yer değiştirelim dediğimizde birazdan başlar birazdan almaya başlarsınız diye avuttu taaki sabah oluncaya kadar. günün sonunda bir sürü para harcamış bir sürü yorulmuş ve öfkelenmiş olarak toroslara geri tırmandık. kesinlikle kıyı balıkçılığı dedim o vakitten sonra. bu mesajları okuyana kadar bu yaz karataş deneriz diyordum ama sanırım denemeye gerek yok artık silifke erdemli oralara bakacaz veya iskenderun güzelim memleketimde bir balık için.

Son düzenleme: 28 Şubat 2010
  15. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    gerçi bu mesajı yazdıktan sonra bu paylaşımla karşılaştım. hürriyet gazetesinin araştırması imiş

Balık tutmak için en iyi 10 nokta

# GALATA KÖPRÜSÜ - İSTANBUL
    # SARAYBURNU - İSTANBUL
    # KARABURUN KANLIKAYA - İZMİR
    # FAROZ MAHALLESİ - TRABZON
    # MORDOĞAN İSKELESİ - İZMİR
    # GÜMRÜK İSKELESİ - ÇANAKKALE
    # FOÇA KÜÇÜKDENİZ - İZMİR
    # KARATAŞ SAHİLİ - ADANA
    # BEBEK AKINTIBURNU - İSTANBUL
    # KULELİ ASKERİ LİSESİ ÖNÜ - İSTANBUL

16. LapinCash

LapinCash

Doğru olduğu söylenebilir.Üstelenedebilir.Ama bence yanlış yani karataş ilk 10 da 8. sırada olamaz , neden ? Çünkü 1. sırada ya :D

17. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    Koray bey

27 şubat 2010 tarihinde yumurtalık fenerinin 1 mil kadar açığında çok iyi balık tuttuk.

çok verimliydi hatta bir ara sıkılıp tutmaktan vaz bile geçtim:D

Tekne kiralayıp olta atan lar ise yine pek bir şey alamadılar.
    Nedeni ise çapa atıp beklemeleriydi.Biz kendi botumuzda çapa atmadan (akıntıya bırakarak botu ) balık tutma zevkimizi tatmin ettik.

Denizde balık avlamanın en iyi yolu bence kendi bütçenize göre bir bot edinmenizden geçiyor.

18. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    bizde akıntıya bıraktık tarama yapıyoruz dedi kaptan ama biz hiç verim alamadık dedim ya hayatımın en bereketsiz avı oldu. toplamda 6 balık yakaladım 16 dan fazla yengeç

19. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    bu temmuzda adanadayım bol bol karataş yapmayı planlıyordum yanıma arkadaş bulabilirsem ama biraz okuyunca kıyıdan avlanmak için pek elverişli olmadığı kanısına vardım. önceki mesajlarımda yazdığım gibi tekne işi bitti benim için kıyıdan avlanacağım artık at bekle çek ve at çek yöntemleri ile yumurtalık zemin olarak kumluktu ama karataş için taşlık kayalık yazmış arkadaşlar bana pek uymaz gibi geliyor.

20. LapinCash

LapinCash

Abi bu yaz beraber gidebiliriz.