kamışla uzağa atma teknikleri ve surf casting

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SİNAN tarafından paylaşıldı.

1. İSMAİL

İSMAİL

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    600 GR MIRMIR
    Hemşerim Şerif'in dediği Shok Leader düğümlerinden birisi Albrıght knot dedikleri düğümdür. Bu düğümü anlatan linki aşağıda belirttim. Umarım faydalı olur.
    www.animatedknots.com/albright/index.php

Kırmızı renkteki olan ip kalın olandır.

2. çinekolog

çinekolog Gökhan

Ama öyle 200+ m atacak kamışta markette pek görünmüyor.. Yok değil, ama en azından insanların elinde pek fazla görmüş değilim..

serdar abi merhaba gökhan ben üsküdar'da palamut maceramız olmuştu :) umarım hatırlamışsındır:) peki iyi bi kamış derken castıng için hangi kamıştan bahsettin? bu aralar olabildiğince iyi bi kamış almak istiyorum 4.20 turnasurf var ama artık oda pek kesmiyor! bu konuda beni aydınlatabilirsen sevinirim! şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım

3. Peki çıkrığa dönelim diyorsunuzda neden uzun mesafe yarışlarında bu işin uzmanları spın makıne kullanıyor:confused: :confused:

Son düzenleme: 10 Temmuz 2007
  4. Buyrun makine uzak atış için üretilmiş olup harikalar harikası:)
    keşke olsa ülkemizde:( :( daıwa

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    buyurun bır tane de benden olsun
    shimano aero technıum xt

6. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Erdal burda yaniliyorsun bu isi yapanlar hepsi Cikrik kullanir hatta benim de uye oldugum dernekte dunya sampiyonu bile var . hemde cikriklarin fren sistemini komple degistirerek ve yaglarini degisik daha ince kullanilarak bu mesafeler atilir
    benim su anda sahsi rekorum 181.95 metrede daha cok calismam lazim cok
    Shot with FinePix2800ZOOM at 2007-07-12

7. Peki öyle olsun:)
    Birde şu işin (neden çıkrık) tekniğini açıklarmısınız????
    Dediğiniz fren,yağ çıkrıkla uzağa atmak için yapılan işlemler olmasın:confused:
    Benim arkadaşım spın makina ile 234 m. yi buldu ne yağ ile oynadı nede başka bişeyle(Daıwa makina shımano kamış,0,18 misina,175gr ağırlı ile)
    Birde netteki uzak atış teknikleri videolarına,Makinalarına bi bakın derim
    ben spın ile 120-130 metre atabilirken çıkrıkla 50m yi zor buldum 234 metre atan arkadaş bilemedin 70m.
    Sanırım benim çıkrığa 20/50 yağ ve frendeki malzemeyi inceltmem gerek :confused: Böylece sadece atış için bir makinem olur;)

8. Samet Eryavuz

Samet Eryavuz Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Okuma V system 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Bende bişey sormak istiyorum.Silikon Dolgu Kamışlar hakkında ne dersiniz ?

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    en çok 100 atıyroum benim menzilimdeki balıklara yetiyor şu an.
    Normal 3 metre kamış dam iyi bir makina ile.

10. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Erdal cim su spin makinasinlan 234 m atan arkadasin kim bir de 0.18misinaylan nasil 175 gr atiyor????
    yoksa onunde shokleadermi var hem ben gecerli olan seylerden bahsediyorum
    0.18mm misinaylan bir kere 175 gr armak YASAK en az 0.35 olmasi lazim malum ozaman ben de 0.10 misina takar ataraim ne kadar ince olursa o kadar daha surtusme ve daha uzaga gider .
    Vallahi nette ben fazla goremedim spin len atani fazla aramamada gerek yok bence uye oldugum SURF CASTING Derneginde 99% cikrik kullaniyor tesaduf dunya sampiyonuda var bu arada senin o arkadasini biraz fazla geciyor 278m
    ama eger gercekten 234m atabiliyorsa ve olculmusse ki bu adimlan degil tabii:)
    Super hemen yarismalara katilsin dinya 5 cisi falan olur :D :D

11. 0.18 ile 175 gr atmak bizim buralarda serbest.İstediğini kullan abi;)
    dıtancecast ile ilgili herhangi bir siteye girin ve bakın bakalım adamların kendi aralarında yaptığı mesafeleri kaçkişi 234m yi geçiyor.
    Biede kim bu dünya şampiyonu arkadaş ben son resmi yarışta ilk 5 te türk göremedim:confused:
    nerde hangi dünya uzak atış yarışmasına katımış.Birde sizi şu çıkrıkla 180 küsürmetre atarken görmeyi isterdim

12. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Son düzenleme: 18 Temmuz 2007
  13. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Kamışla uzağa atma

Arkadaşlar belki tecrübeli arkadaşlarımız zaten biliyordur fakat bilmeyenler için tecrübe ettiğim bir yöntemi anlatmak istedim.

Kamışla uzağa atmak için makinanın kamışa takılı olduğu noktayı baz aldığımızda işaret parmağımız bağlantı noktasının hemen önünde misinayı tutuyor,diğer 3 parmağımızda bu noktanın gerisinde olduğu halde fırdöndümüzü de yaklaşık 10 cm salıyoruz.Vücudumuzla değilde omuz hareketi ile hafif yandan gelerek atışımızı yapıyoruz.İlk zamanlar misinayı baya bi yukarıdan tutarak daha hızlı atabileceğimi düşünüyordum.Genelde mekanizma kapanıp kurşun ile birlikte takımı koparttığım çok olurdu.Ama bu yöntemle inanın 25 mt atabiliyorken artık 50-60 mt mesafeye atabiliyorum.Saygılar sevgiler

14. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    ilk zamanlar bende senin gibi çok takım kopardım denize çok kurşun ve iğne bıraktım yine de paylaşımın için teşekkürler bilmeyenler için özel olacağı kesin

15. aynen Osman abim gibi düşünüyorum:)

16. Burada Kurşunun kopma nedeni atıştaki teknik hata değil..Makinedeki hatadan kaynaklanır.
    Eğer bir makina atarken (line holder)misinayı tutan yay kapanıyorsa bu sizden değil makinedeki sorundan kaynaklanıyordur.
    Yayı bir üst çapla değiştirirerek konuyu çözebilirsiniz.

17. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Ben geçen sene kamışı suya atanını gördüm:D :D tam bir komediydi genç bir arkadaş uzağa atıyım kurşunu derken kamışıda attı tabi oda peşinden atladı:D

aslında bazen o kadar uzağa atmamıza gerek yok diyede düşünüyorum balık her zaman 50-60 metrede olacak diye bir şeyde yok 20-30 metreden hatta bazen10-15 metreden güzel balık gelir şans işi bu;)

18. simendifer

simendifer Sennur

Barış bilgiler için teşekkürler. :)

Bununla ilgili sabit bir başlığımız "av teknikleri" bölümünde mevcut. Konuları birleştireceğim bu nedenle. Bilgi vermeye devam etmek istersen, diğer başlık altından devam edersen sevinirim. ;)

19. muratsadioglu

muratsadioglu

Favori Kamış:
    Olta..
    En İyi Avı:
    5 kilo İstavrit.
    Bravo Azizoğlu.

Azizoğlu arkadaşım,

Surf Casting ile ilgili yazınızı bu gün okudum.Sitenizde zaten yeniyim.
    Arada çok güzel şeyler yazan arkadaşlarım hoş görsün.Onların deneyim ve bilgilerine döneceğim.

Zaman zaman aynı kıyıda avlandığımız kimi arkadaşlarımda,bakıyorum:balık gani..Afiyet olsun..Bende yok,ya da çok az..
    Herkes yapar bunu:göz ucuyla atış mesafesine,yem'e,misinaya,floş rengine,iğne cinsine filan bakar:confused: ...40 yöntem denerim:) ..Akşamı bulurum.:( .

Azizoğlu arkadaşımız ve diğerlerinin yazdıklarından,balık avının bir bilgi,bir yöntem hatta bir bilim işi olduğu anlaşılıyor.
    Kendi hesabıma,surf casting'i en yakın zamanda deneyeceğim.
    Sağol Azizoğlu.

20. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    evet ama bizlerde ne olursa olsun daha uzağa atma psikoljisi var