İzmir Balik Avi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında cagrierden tarafından paylaşıldı.

1. cagrierden

cagrierden Çağrı

arkadaşlarim abilerim bu konuyu buraya açma sebebim bir av arkadaşi aramam ve daha önemlisi izmirden yardım alabileceğim öğrenmenin yaşı Yoktur başınızı ağrıtmadan bir anımdan bahsetmek istiyorum.. balık malzemeleri satan bir yere gittim neyse o alişverişimi yaptım babam ile birlikte onun az çok deneyimi var ben hemen Balik peşinde koşma derdindeyim dedi oğlum yarın sabah gidelim ama benim işim var dedim eyvallah akşam uzeri baliğa çıktık açtım kamişimi makineme öyle güveniyorum ki tüm balıklari çekip çıkaricak bir at Yok iki at Yok (bu arada yemli atıyorum) artık hevesin önüne bir anda kızgınlık geçmeye başladı hop bir araba durdu yanımıza çıkardi takımları birinci olta denize indi ikinci üçüncü derken bak bu adam işi biliyor yem takip atıyorum benim için uzak balikçi camiasi için kısa mesafeleri arşinliyorken yemlerimin biri sağa diğerleri sola daha kurşun deniz yüzeyi ile buluşmadan savruluyordu dedim bu bizim abi bilir gidiyim el öpmeyle yüz ağirmaz abi dedim merhaba ben bu bu bu ben Yen'i başladim derdim de bunlar bunlar inanirmisiniz 7 dk muhabbetimizden sonra baliktan tutmaktan herşeyden soğdum bir kendini beğenmişlikler paylaşmayi çok görmeler derken mütevaziliğimi sinirimi hiç bozmadan devam ettim her gün baliğa çıktım aracım var sahil evleri Urla Güzelbahçe ilica ildir alaçati Çeşme derken tüm avlarimin sonucunda ufak bir Karagöz yakaladim benim amacim yemek değil fotoğraflayip suya iade ettim eve gelince lidaki olduğunu öğrendim ve tuttuğum baliğin 5 yıl sonra çipura olabileceğini öğrendiğimde ise işte dedim ki anlatilamaz birşey her eve geldiğimde raporlari eski avlari herşeyi okudum artik kendi bedenlerimi yapmaya başladim her ava giderken bir Yemcide kaç çeşit yem varsa almaya bir o kadar gereksiz olduğuna karar verdim işte benim de başlama anim bu güne gelişim 0 bilği %100 öğrenme ile geçti bu yazıyı yazmamdaki amaç öğrenebileceğim balik avi anıları dinleyebileceğim bir çayı paylaşabileceğim dostlar kardeşler aramamdir kusura bakmayın uzun oldu kannımca teşekkürler.

2. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Çağrı merhaba diğer mesajına cevaben; hoşgeldin öncelikle.

Nasıl hayatta çeşit çeşit insan varsa bu hobiyle meşgul olan insanlar da çeşit çeşit. Bir işe yeni başlayanı hakir görmek, ters davranmak bizimki gibi medeniyetten nasibini almamış toplumlarda maalesef sık karşılaşılan bir durum. Yine de bir iki çürük elma seni soğutmasın. Sen de okudukça görmüşsündür ki, gerek burada gerek diğer forumlarda çok güzel insanlar mevcut. Zaten forumun amacı da bilgi paylaşımı olduğu için senin ihtiyaçlarına cevap bulabileceğin yegane ortamlar bunlar. Anladığım kadarıyla epey okumuş araştırmışsın. Bundan sonrası deneyip yanılarak tecrübe kazanma faslı olmalı. Ne kadar birilerinden akıl alayım desen de en güzel dersi oltan suya temas edince almaya başlıyorsun. Tuttukların, kaçırdıkların, beklediğin halde olmayanlar, beklemezken gerçekleşenler, kaptırdığın takımlar, yediğin rüzgarlar, suratına çarpan dalgalar, bunlar hep yaşadıkça tecrübeni şekillendirecek şeyler.

Ben de senin gibi buraları okuyarak kendi kendime öğrendim bu işi ve her geçen gün yeni bilgiler edinmeye devam ediyorum ama inan ki hiçbir bilgi kendi tecrübe ettiğim şeyler kadar yarar sağlamadı bana. Nihayetinde bu işin yüzde yüz doğrusu diye bir şey yok. En doğru yol bildiğin yoldur hesabı, aklına yatan bilgileri kullanmanı ve içgüdüne güvenmeni tavsiye ederim.

Karşıyaka'da yaşıyorum ama genellikle Ayvalık taraflarında avlanıyorum. Öyle kıymetli av anılarım falan yok ama olur da denk gelirsek memnuniyetle bir çay içer balık muhabbeti ederiz tabii ki.

Rast gelsin.

cagrierden bunu beğendi.
  3. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Balıkçılık sabır işi.. İlk zamanlar bir şey tutamamak çok normal.. Stres yapmamak gerek..

Ayrıca o usta gibi görünen kişilerin çoğu usta değildir emin ol.. Yani onun paylaşacağı bilgi belki de senin hiç işine yaramayacaktı, yani onun bilgi vermemesiyle hiç bir şey kaybetmedin inan bana..
    Bazen bana sahilde yanaşıp "şöyle çek" "şöyle at" "o renk çapariye balık gelmez" "o kurşun çok hafif" "dibe indirsene" "hızlı çeksene" "yavaş çeksene" diye karışlanlar oluyor.. Bakıyorum adamın bir halt bildiği yok aslında.. :D
    En sağlam bilgi, kendi denemelerinle tecrübe ederek edindiğin bilgidir.. Sabırla denemelisin..
    Veya tutabilen kişileri gözlemlemek ve taklit etmek de güzel bir yöntemdir.. Çünkü insanlar lafla size yalan yanlış bilgi verebilirler, ama uygulamada bir insana habire balık geliyorsa onun yanlış yapıyor olma ihtimali çok düşük..

cagrierden bunu beğendi.
  4. cagrierden

cagrierden Çağrı

@jumaru Abi tenezzül edipte cevap yazman bile beni o kadar onure ettiki beni anlatamam sana senin kişiliğin sevgin İnanmişliğin yeter bahsettiğim düşüncelere sende zamaninda ortak olmuş ve bu güzel yorumlarini esirgememişsin belli ki senin gibi bende yılmıcam belli ki elbette o taraflara gelince bir çayıni içmek farz oldu artık sağlicakla kal abim benim en güzel baliklar senin olsun rastgelsin:)

jumaru bunu beğendi.
  5. cagrierden

cagrierden Çağrı

@Engin79 Abi o kadar haklisin ki her yerden en iyisi bu en iyi makina şudur bundan öncesini bilmem etmem dercesine tavsiyeler yıldırıyor insani beni kaale alan cevabin içinde çok teşekkür ederim umarim aynı merada beraber balik olmaksizin bir sohbet edip av yapar muhabbetimizi yapariz:)

Engin79 bunu beğendi.
  6. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Sağol güzel kardeşim, her zaman beklerim. Cevap alamadığın bir sorun olursa mesaj yoluyla da ulaşabilirsin dilediğin zaman. Görüşmek üzere.