İstanbulda spin av nerede yapabilirim :)

Konu, 'Bölgeler' kısmında Rigneck tarafından paylaşıldı.

1. Rigneck

Rigneck Remzi

Merhabalar foruma yeni kayıt oldum adım enes 18 yaşındayım.Yakınlarda 20 40 atarlı bir spin kamış edindim.Taaa yazdan beri balık tutmayı bekliyorum :p ama hiç müsait olamadığım için gidemedim.Bari sonlardan yakalıyayım dedim istanbulda nerede spin av yapabilirim kaşık ve rapala kullanacağım duruma göre.Hedef balığım çinekop lüfer varsa palamutda olur.Cevaplarınız benim için çok önemli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.Rastgele
    Saygılar reeling
    hooked

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Kardeşim öncelikle foruma hoşgeldin.

Belirtmek istediğim nokta, spin için 20-40 atar değil de 10-30, 7-35, 5-25 vb. gibi atar aralığındaki kamışlar daha uygun olacaktır. Değiştirme imkanın varsa değiştirmeni tavsiye ederim. Eğer yoksa atar aralığına uygun sahteler ve kaşıklar edinmelisin. 20-40 değerinde bir kamışım olsa, kaşık ve hafif jig işine öncelik verirdim.

Malum havalar soğuk, balık dipte yemleniyor. Kullanacağın jigler hafif akıntılı ve akıntısız sularda dibe inmeyi başaracaktır. Bunun için akıntının hiç olmadığı veya çok az olduğu noktaları kendine mera edinebilirsin. Liman içleri, haliçler vb. şekideki kıyı tiplerini deneyebilirsin.

Gece rapala deneyebilirsin herhangi bir yerde. Beyaz ve açık renk tonları son zamanlarda oldukça revaçta. Elbette çoğu zaman boş döneceksin, hepimiz boş döndük ve hala boş dönmeye devam ediyoruz. Ama bu iş tamamiyle sabır işi.

Şimdilik 20-40 atarlı kamışınla dediğim stilde avlanabilirsin, atar aralığına uygun sahteler, 20 gram ve üstü olursa senin yararına olur. Kendo Seabass Minnow 125'i edinebilirsin uygun fiyatlı olarak. Kaşıkta da Hansen Pilgrim 22 gram, Fladen Nidingen 28 gram; jig olarak Kendo Guntetsu 18-28 gram olanı ve bir de Savagear Psycho Sprat 28 gram jigi kullanabilirsin. Bir süre sonra da biraz bütçe ayırıp spine daha uygun bir kamış alabilirsin, senin tercihine kalmış.

Bol ve bereketli, limitler dahilinde avların olsun kardeşim, Fatih-Balat taraflarına yakın isen bir ara birlikte avlanmak isterim. İyi forumlar.

ridvan dilmen bunu beğendi.
  3. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270 M 10-30g
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    Gün doğumu ve gün batımına yakın , sığ ( akıntının olmadığı , durgun ) sularda spin yapabilirsin, ben geçen hafta dört defa çıktım hiç tutamadım.

İstanbul'da spin genel de nisan aylarında başlıyor, şu anda spin yöntemiyle balık tutma şansın az.

Şu anda su soğuk olduğu için , balıklar genelde derin sularda.

4. x-a-3

x-a-3 Timur

En İyi Avı:
    6 Kg Turna
    Spin disiplini gerçekten disiplin ve sabır gerektirir.. Arkadaşın dediği gibi çoğu zaman boş dönüyoruz ama diğer balık tutma biçimlerinden çok daha zevklidir...

Genelde kullandığımız sahteler 12-35 gr arasında oluyor ve bu yüzden kamış atarları 10-40 gr aralığında tercih ediyoruz...

Tavsiyem ilk olarak çok fazla kişinin gitmediği ve sana yakın olan meraları araştırman olucak.. Tecrube kazanana kadar elin kamışa ve sahtelere alışana kadar yalnız veya diğer avlanan kişilerden biraz uzakta dursan senin ve diğerleri için çok daha iyi olur... Görülmez kazalar ve yaralanmaların olmaması içindir bu tavsiyem yanlış anlaşılmasın...

Diğer taraftan spin için av mevsimi yemliye göre erken başlar ve erken biter tam tarih vermek gerekirse eylül ortasından kasım sonuna kadar olan göç balığı ve nisan başından mayıs sonuna kadar olan dönüş balığı furyasından av yapabilirsin.. İçinde bulunduğumuz aylarda bazı meralarda av yapılabilir ama kayda değer balık alamazsın yada hiç alamazsın o yüzden tavsiye ettiğim aylar içerinde avlanman en verimlisi olur..

Rast gele..

5. Rigneck

Rigneck Remzi

Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.Bende atarı benimkine uygun diye kendo olanını almıştım.Kullandığım sahtelerin çoğu 20 gram üzeri senin dediğin tekniğide araştırıcam :D

6. zedonetx

zedonetx serkan

Favori Kamış:
    Okuma Salina 420 cm lll 100-200 gr atarlı Surf Kamış
    Favori Makine:
    Yumoshi YB 7000 12 bilyalı
    En İyi Avı:
    Mığrı 50 cm
    merhabalar,
    Decathlondan caperlanın ilicium 210 cm 10-30 gr atarlı kamışını aldım dün. boyum 1.73m. Kamış boyu için 210cm iyi mi kötü bilmiyorum. 240 veya 270 mi almalıydım? Fikir verebilecek olan var mı? Boğazda veya Florya sahilde kullanmak istiyorum

7. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

ben olsam 2.70 alırdım boğaz için. atışı engelleyecek herhangi bir şey yok çünkü üstten(ağaç vb.). kullanmadıysanız değiştirin bence.

8. zedonetx

zedonetx serkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mığrı 50 cm
    kullanmadım. aslında normal fiyatı 130tl lik caperlan ilicium 210 (10-30gr) ı decathlonda 70tl ye bulunca alayım dedim bir anda. Tek kalmıştı ve seri sonuydu. :)
    İade edebilirim. Şuanda da Shimano Catana 270 (10-30gr) ları araştırmaya başladım. Hatta hepsiburadada sportcity şuan ek %20 indirimle 150tl ye satıyor, Ama Tele Spin. fiyat nasıl sizce?

9. zedonetx

zedonetx serkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mığrı 50 cm
    shimano telespin kamışlar ek yerinden sıkıntı olabiliyormuş. O yüzden kesinlikle parçalılara yöneldim arkadaşlar. Yanlış yönlendirme olmasın diye bilgilendirmek istedim.

caperlan ilicium 210 10-30gr ı şimdilik kullanıcam. Biraz kendimi geliştirince 270 lik 14-40gr MH (orta sert) bir spin kamış bakıcam (2 parçalı).

ibrahim1903 bunu beğendi.