İstanbul Boğazı Sarıkanat ve Lüfer kerterizleri (Anadolu bölümü)

Konu, 'Bölgeler' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. swordkit

swordkit ismail kılıc

tesekkürler uzun bir arastırma gereken bilgileri bizimle paylaştıgınız için ben gaziosman paşadan bayağ bir kilometre yaparak hafta sonları anadolu kavağına geciyorum genellikle bana istanbuldan ayrı bir sahil kasabası hazzı vermiştir her zaman tabi artık ulasım beykoza kadar kolaylaştığı için o özelliğini kaybetmek üzere.ama dediğiniz kösede avlanmamıstım hiç bayağda ara vermiştim balık avına gene eski heves geri gelmeye basladı yeni bir surf takım yaptım ıkıncısını de tamamlamak üzereyim makıne tamamda kamış kaldı sadece.ama büyük balıklar için iki üc ay beklıyeceğiz gibi genede yada levrek arıyacagız.

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İsmail istersen levrek aramak için biraz daha yol git ve Rivaya git.

Beence hem dere içinde ve hemde yakın çevresinde levrekte daha şansın olacaktır.

Amncak Rumeli yakasını uzak semtlerinde oturanların,levrek için nerdeyse yakın zamanda erişebilşecekleri,boğazın uc kısımları yerine,Sultanköy,Marmara Ereğlisi,Yeniciftlik dolaylarında levrek kovalamaları daha isabetli olacaktır.

Sevgiler

3. Ycl82

Ycl82 Yucel

vedat abi öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 1-2 eylül tarihlerinde şile de olacağım. balık sevdam yeni başladı ve henüz çok acemiyim. surf olta setine sahibim ancak daha önce hiç o bölgede avlanmadım. tavsiye edeceğiniz yerler neresidir ve ne tür bir malzemeye ihtiyacım olacak. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

4. çaparici.ibrahim

çaparici.ibrahim çaparici

cumartesi galata köprüsüne gitmek istiyorum yaklaşık bir senedir falan gitmiyorum sizin bilgilerinize ihtiyacım var oralarda durum nedir acaba degermi son gittigimde balıga küstüm :)

5. sukrucansiz37

sukrucansiz37 sukru cansiz

Favori Kamış:
    alba star crocodıle 2580
    Favori Makine:
    okuma savartine 65
    En İyi Avı:
    istavrit kilolarca
    ÜSTADA TEŞEKKÜR

vedat abı bu degerlı bılgılerın ıcın cok tesekkur hafta sonu vaniköy dolaylarında olacagım tavsıyelerıne uyacagım selamlar

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

7. Safa Sunay

Safa Sunay Safa Sunay

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sorrento 4.30 ,Okuma V System 2.70 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Blue Hawk,Okuma Safina Pro spa25
    Vedat amca dönüp dönüp okuyorum bu raporu desem yeridir sanırım bi anda kendimi üsküdar radarın önünde buluyorum rapor biterken bi bakıyorum karadeniz önümde engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim bu akşam için bi gece avı düşünüyorum ama öyle güzel alternatifler sunmuşsunuzki bize kararsız kalmamak elde değil.

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Safa

Tam 39 sene İstanbul Boğazı ve yakın çevresinde avlandım.Son teknemi sattıktan sonra ise nerdeyse hergün Salacaktaki evimden gün ağırırken çıkar,trafik yoğunlaşmadan avlaklarıma rahatlıkla erişir,oltacı kalabalığına uğramadan gönlümce avlanırdım.

O günlerde surf kamış kullanımı,alta ince misina, önüne şok düğümü ile bağlanmış kalınca leader misina avantajını sadece ben kullanır,hemen hergün belkide limit kavramına uymadan çok balık yakalardım.

Ancak asla kraçaya olta atmazdım.Kraca benim sadece çinekop zamanında yemlik olarak tuttuğum balıklar olurdu.

Böyle günlerde,o zamanlarda satıcılarda bulunmayan,pilli seyyar kompresör kullanır,tel livarımda canlı tuttuğum kraçalarımı işime giderken genişçe bir kovaya doldurur,kova kenarına kompresörü takar ,iş yerime geldiğimde ise bunları büyük bir leğene döker,atölyenin bazı yerlerinde borularda gün boyu dolaşan büyük kompresör havasını uygun bir hortumla leğene sokar,kraçaların iş çıkışı halen kimi daha canlı şekilde muhafazsını sağlar,aynı şekilde gece yemli avı için deniz kıyısına erdiğimde,yem derdi yaşamadan,üstelik halende çok taze ve kimi halen canlı kalabilmiş kraçalarla avlanır,behemahal herkestende fazla çinekop ve sarıkanat,seyrekte olsa lüfer alırdım.

İşte saydığım kerterizlerde hep bu avantajı yaşardım.

Bence balık tutma ciddi bir uğraş olmalıdır.Bu sayede avcı balık tutmanın keyfine sonuna kadar varacaktır.

Verdiğim bilgilerin sizlerce değer bulması,uygulanması ve müspet neticelerle süslenmesi büyük mutluluğum olmaktadır.

Sevgimle kal

9. Önder Kurt

Önder Kurt Önder

Favori Kamış:
    İtalcana BOLENTINO 220cm, DEDRA 400cm, Kombat 420cm
    Favori Makine:
    Shimano AERNOS C5000FA, Shakespeare CYPRY 6000
    En İyi Avı:
    Bir gün buraya yazabilecek balık denk umarım
    Vadat Abi selam,

Marmara Ereğlisi için mera önerebilir misin

saygılar

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Marmarada iki Ereğli vardır.

İlki İzmit Körfezindeki Karamürsele komşu Ereğli Balıkcı köyü,diğeri ise Sultanköy yakınlarındaki Ereğli.

Sanırım sen ikinciisini sormaktasın.

Geçtiğimiz 2011 senesinde oralarda iki gece avı yapıp 2 güzel levrek alabilmiştik.

Avlağımız Sultanköydeydi.

Esasen burası özellikle Trakya avcılarının gözde avlağı olup,hemen hepsinin zaman içersinde trofe levrekler,bu arada mevsiminde iri sargoz,lüfer ve hatta spinle kofana dahi alabildikleri bir bölgedir.

Buralarda mevsişminde kıyıdan kalkan ve hatta Minekopta yakalanmaktadır.

Nokta tarifi yaparsam şöyle anlatmam gerekiyor.

Sultanköye girdiğinde geniş,İstanbul asfaltına az paralel şekilde uzanan bir caddesi vardır.

Buradan takriben 1km kadar ilerlediğinde sağ kolda bir kahvaheneye benzer mekan vardır.Dikkat edersen bulursun.

İşte orasının hemen karşısındaki villaların arasında bir yol olup hemen denize yakındır.Oradan girersen sağlı sollu olta atacak yerleri bulursun.

Poyraz havalarda mevsiminde buradan surf kamışla oldukca uzağa atmak kaydıyla istikrarlı avla illaki iri levrek alabilmek mümkün olmaktadır.

Sultanköye hemen girmeden bir azmak denize ulaşmaktadır.Burasınında önleri güzel meralardır.Aralık ayının sonlarına doğru,gayet iri Sargozlar (Baltabaş karagöz)yakalamak mümkündür.

Keza Tekirdağ yönüne ilerlediğinde Yeniçiftlik yöresindede özellikle Kalkan ve minekop mevsiminde güzel b alıklar almak mümkündür.

Yeniciftliği geçipte Tekirdağ asfaltınıda ilerlediğinde Şerefli deresini göreceksin.Bir şekilde sazların hemen önlerine arabayla girmek mümkündür ve derenin hemen yanlarında Tekirdağ tarafındaki sahilde şansını deneyebilirsin.

Buradaki en önemli mesele o yöreye has,,kişilerin kumluk zeminden Bel kürekle
    çıkardıkları,kobra kurtları(Lugworm)ile avlanma gereğidir.

İnternette yazarsan önemli bilgiler edinirsin,bu kurtla ilgili olarak.

Bu kalın kurd aslında silikon kurtlarla taklit edilmiş orak kuyruklu bir kurttur.Kimi zaman deliğinden çıksada su içindeki deliklerinden izlenir ve derince bel ile kum zemin kaldırılarak içinden ayıklanır.

İri b ireyleri çok koyu siyaha yakın renktedirler,küçükleri ise koyu kırmızıya yakın renktedirler.

İğneye takılırken sarı bir sıvı çıkarırlar.Hemen temizlemezsen siyahlaşır ve günlerce ellerinden çıkmaz.

Bu sıvıyı pek akıtmamak çok önemlidir.Aksi takdirde kurt pörsür ve cazibesini önemli ölçüde yitiirir.

Bu bakımdan gayet iri olsada bir yem tığı ile tüm iğneye,fazlasını ise misina üzerinde yürüterek kullanılmalıdır.

Yem tığı çok önemli bir gereçtir,Cengiz balıkcılıkta Yıldıray kardeşimin imali iyi iş görenleri vardır.

Sevgimle kal

11. Önder Kurt

Önder Kurt Önder

Favori Kamış:
    İtalcana BOLENTINO 220cm, DEDRA 400cm, Kombat 420cm
    Favori Makine:
    Shimano AERNOS C5000FA, Shakespeare CYPRY 6000
    En İyi Avı:
    Bir gün buraya yazabilecek balık denk umarım

Vedat Abi selam,

Öncelikle hiç üşenmeden satırlar dolusu tavsiyelerin için çok teşekkür ederim.

Yardımseverliğin ve tecrübelerin tüm forum sakinlerine paha biçilemez fayda sağlıyor..

Tahmin ettiğin gibi Sultanköy civarındaki Marmara Ereğlisini kast etmiştim. Şerefkent sitesinin karşısındaki sahilden askeri dinlenme tesislerinin yanındaki ara yoldan plaja iniyoruz yaz aylarında bu yaz da Temmuz ayında gündüz deniz gecede boru kurdu ile mırmır avı denedim veremli geçti. bahsettiğin kurtları biliyorum. Kürekle çıkartabiliyoruz aynı bölgeden..yine aynı bölgeyi kayalıklara yakın mesafeden su üstü sahte ile levrek için denemeler yapacağım önümüzdeki hafta.. bahsettiğin yerleride ziyaret edeceğim.

son olarak levrek avı için tavsiye edebileceğin en verimli yerler nerelerdir, Ağva, Riva, Erikli, Sultanköy bu noktalar bana yakın tabi senin tavsiyelerinde olursa dikkate alırım.

uzun tuttuğum için kusura bakma..

yardımların için şimdiden teşekkürler

saygılarımla

12. Safa Sunay

Safa Sunay Safa Sunay

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sorrento 4.30 ,Okuma V System 2.70 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Blue Hawk,Okuma Safina Pro spa25
    Vedat amcacım ilgi ve alakanız için öncelikle teşekkürü borç bilirim sizin bıraktığınız yerden bizler devam etmeye çalışıyoruz böylesine bi sevda için uğraş vermekten daha güzel bişey olamaz diye düşünüyorum sizden aldığımız bu bilgilerle umuyorumki çok güzel avlar yapıcaz sağlıcakla kalın

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yücel

Sadece Şİle Mendireğinden bile bu ara ve özellikle gece olta atarsan,lüfer ve familyası ile palamut yakalama şansın vardır.

Geceleri mantarlı takımla avlanırsın.Yem bulmak için gayet ince takımla,bu kere mendireğin iç ve baş taraflarından avlanmalı,tutacağın kraça ve istavritleri akşam avında kullanmak üzere güzelce muhafaza etmelisin.

Erken saatlerde Boğaz usulü rapala denemeleride yapabilirsin.

Sevgiler

14. swell

swell Tolga

Cok yararli bir konu. Paylasim icin tesekkurler.

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende ilgine teşekkür ediyorum

Sevgiler

16. murataydiner

murataydiner Murat

Değerli Büyüğüm Vedat abi forumda çok aktif olmasam da bir çok yazını okudum. Nacizane vaktinizi almadan bir sorum olacaktı.

Forumda açık açık belirtmişsiniz Ancak istanbulun yabancısıyız,

Yarın akşam İstanbul'a kıyıdan lüfer, sarıkanat ne çıkarsa avlanmak için geleceğiz. Bize yer tavsiyen olur mu bu mevsimde nereye gitmemizi ve ne ile avlanmamızı önerirsinz.

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Murat

Bugün aldığım habere göre çinekop,arada irisarıkanat ve hatta lüfer çıldırmış vaziyette her yerde var.

Bugün bir konu daha açacak ve sizlere bazı kaşık çeşitlerinden bahsedeceğim.Şu anda bu kaşıklar sahtelerin önüne geçmiş durumdadırlar

Sevgiler

18. murataydiner

murataydiner Murat

Teşekkürler Vedat abi

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Murat

Bak senin bu sorun üzerine tuttup yeni bir konu açarak Avrupa yakası kerterizlerinide yazdım.

Bir bak istersen

Sevgiler

20. Aqshşm

Aqshşm Doğukan

Merhaba üstadlar aranıza yeni katıldım ve balık tutma tecrübem neredeyse sıfır. Ama o kadar çok seviyorum ki balık avını anlatamam önceleri at-çekle 10-15 kez falan sahilden istavrit tutmuşluğum var o kadar. bu akşamda acemi acemi balık tutmak istiyorum. mantarlı ucunda 2-3 iğne olan olta aldım ( adını tam bilmiyorum ne deniyor- çapari diyecem ama değil ) ucuna da 150 gr lık kurşun aldım. biraz da yem istavrit sizce ne yapmam lazım bundan sonra nasıl tutarım ben eksik bişey var mı ? bir de istanbul anadolu yakasında nereye gideyim. yardımınız için şimdiden teşekkürler