İstanbul Boğazı kıyı rapala avcılığı taktikleri, uygun rapalalar Bölüm 2

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. dionyzos

dionyzos A. Yavuz

Favori Kamış:
    arıyorum
    Favori Makine:
    arıyorum
    En İyi Avı:
    malesef :-(
    Arkadaşlar, levrek konusu geçince bi sorayım dedim,

Çeşme Çiftlikköy civarında levrek için en uygun yer ve yöntem nedir...( kıyıdan tabii )

Buraları bilen arkadaşlardan bilgi alabilirsem sevinirim...

2. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    sayın vedat bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler rapala çekme teknikleri hakkında bilgi verirmisiniz ayrıca rapala başlangıç mevsimi nedir nisan mayıs gibimi,dipten çekme uygunmu ben kanlıca,yeniköy ve kulelide çıkmayı düşünüyorum

sevgiler,saygılar

3. busters/istanbul

busters/istanbul eyyüp güven

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme 4.20
    Favori Makine:
    mıtchell armada pro 8000
    En İyi Avı:
    12 kilo aynalı sazan ve 13 kilo yayın
    sayın avcı dostlar ben yaklasık 5 senedir bogazın cesıtlı yerlerınde sahte yem kullanıyorum. bir arkadas telefon caldıgı anda vuruyor demıs cok hosuma gıttı cunku aynı seyı bende yasadım tekne gecerken beklemek zorunda kaldı sahte suda ve o sırada lufer atladı. yasanabılıyor sanırım lufer veya palamut balıgın dogru hareketı vermesını beklıyor. Ben bogaz kıyılarında her markayı denemeye calıstım ama dıkkat ettıgım şu oldu genellıkle suyun rengı ve akıs hızından dolayı asırı farklar olusuyor genellıklede renk olayında balık asırı secım yapıyor. Bence marka takıntısı olmamalı sızlerde bılıyorsunuz eskıden sahteler yoktu yerıne kasık vardı. Bu kadar baglı kalmayıp uretmeyede calısalım. Bir gun sıze kendı yaptıgım ve cok basıt olan ama karanlık gecelerde asırı verımlı olan fosfoslu sahtemın resımlerını gostermek ıstıyorum ( ayrıca malıyetı cok uygun ) herkese RASTGELE

4. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    rapala

sevgili vedat abi ben rapala hakkında anlamadığım birkaç konu var cevaplandırırsanız sevinirim,şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim
    1-rapala yüzme derinliği nedir mesela 1-1,5 metre ne anlama gelir mesela ben kanlıcada dibe kadar indirip çekmeyi düşünüyorum yüzme derinliği neyi etkiler
    mesela ben kanlıca,kuleli yeniköy gibi yerlerde netip kullanayım yüzmederinliği ne olmalı
    2-rapala mevsimi boğazda nezaman başlar
    3-hesaplı işgören rapala markası nedir

saygılarımla

5. KARAGOZ

KARAGOZ oğuz

Vedat bey, sizi dinlemek büyük keyif yazı ve bilgi için teşekkürler

6. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İskender
    Cevaplıyorum
    1)Hemen her marka rapalanın ambalajının arkasında o sahtenin asgari ve azami dalma derinliği yazar.Demekki çekme hızına,kamışını tutma açına,o sahtenin gagasının yapısına göre bir sahte daha derinden veya daha sığdan yüzerek gelecektir.
    Bahsettiğin bölgelerde kimi zaman çinekoplar kıyılar.Bu gibi hallerde,Spin kamış kullanarak,rapalanın arkasına bir ağırlık bağlamadan avlanabilir ve güzel neticeler alabilirsin.
    Rapalaların bazısı hareketsiz haldeyken batar,kimisi yavaş batar ve kimiside su üstünde kalır.Bu durumda ambalajları üzerinde yazılmıştırŞöyleki
    Sinking(S);Batan
    Floating;(F);yüzde kalan
    Suspending,yavaş batan.
    Kurşunsuz kullanımlarda biraz daha derinden gelmesi için rapalaların uzun gagalı modellerinden veya Batan diplerinden kullanman fayda sağlar.
    (S)Modeli kullanıyorsan sahteni at az bekle,dibe doğru biraz batsın,sonradan çek ve daha derinden gelebil,netice alırsın.Ancak takılmalara dikkat etmeli,fazla beklememelisin.
    2)Rapala mevsimi bazen sezonlarda değişiklik göstersede genelde Ekim sonu gibi başlar,normalde ocak ortalarına kadar sürer,ancak anormal durumlarda,evvelki sezon olduğu gibi neredeyse nisan ayınıda kapsayacak kadar uzayabilirde.Birde Karadenize çıkan balığın göç süresi esnasındada az bir miktar rapala ve kaşıkla balık alınacaktır.Buda Mayıs ortaları gibi olur.
    3)Muhtelif maraaaakalar vardır.Örneğin Strike Pro gibi.Konumda bunlardan bahsetmiştim,tekrar okumalısın.
    Yada Sponsorumuz Cengiz balıkcılığa,onun yakınlarındaki Ergin balıkcılığa git,yada Kısık balıkcılığa,selamımı söyle,tavsiyelerde bulunacaklardır.
    Rasgelsin

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol sevgili Oğuz

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Göster bakalım sevgili Delikanlı,bekliyoruz.

9. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    rapala mevsimi

değerli arkadaşlar çinekop ve lüfer rapala mevsimi nezaman başlar ,örneğin nisan mayıs ayında birkaç arkadaşın raporlarında yakaladığını gördüm sözgelimi kuleli nisan,mayıs uygunmudur

10. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    vedat abiden özür dilerim

sevgili vedat abi yazdıklarını görmediğim için tekrar aynı soruları sormuş bulundum,verdiğin detaylı bilgileri okuduktan sonra çok memnun kaldım size teşekkürü bir borç bilirim verdiğiniz bilgileri ayrıntılı uygulayacağım

11. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    rapala

sevgili vedat abi ben yıllarca gemilerde gemi makine mühendisi olarak çalıştım o yıllarda birçok ülke gezdim balıkçılığa olan merakım nedeni ile hep mağazalara gittim boyboy olan rapalalardan gördüm ama hiç almadım belkide heybeliadada yemli balıkçılığa olan ilgiden sahteler bana inandırıcı gelmedi,şimdi tabi kafalara vuruyorum.
    geceleri balık pek tutmuyorum malum istanbulun güvenliği pek yok ,ancak çinekop lüfer mevsiminde akşam kanlıca civarından tutmak zevkli olur kanaatindeyim inşallah bu sene çıkarım benim sorularım
    1-bu sene mayısta rapala başlarmı,ve nereleri tavsiye edersiniz
    2-gece ve gündüz rapalası nasıl ayrılır,alırken nelere dikkat edilmeli
    3-örneğin palamutun rapalası alt kısım turuncu,çinekop ise sırtı yeşil bunların sebebi ne

şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim
    Sorduğun sorulara zevkle cevap veriyorum.
    1)Mayıs ayında bir miktar başlayabilir.Bu kesin ve uzunsüreli ayrıcada randımanlı olmayabiir.Ancak büyük bir ihtimalle bir miktar rapala avı verecektir.
    Bunu İstanbul boığazında arıyacağın sadece birkac nokta vardır.Anadolu yakasında Kandilli akıntı Burnu,Kuleli lisesi parkının başındaki akıntılı kısım,Arnavutköy akıntı burunu,Sarayburnu.Buralarda sabahın alaca karanlığında,ağırlıklı rapala düzeni ile bir miktar balık alınabiinir.
    2)Bu konuda üretilmiş rapalalar vardır.Örneğin Yo-zuri Crystal Minnow'lar gibi,Arc Minnowlar gibi.Ay ışığında görülenler,fosfor çubuyğu içereeneler,yada tamamı parlayaanlar gibi.
    3)Palamutun turunculu,çinekobun yeşilsırtlı kandırıcıları tercih ettiği bir vakiadır.
    Aslında hemen her balık levrekte dahil alt kısmı boyunca koyu turuncu yada kırmızı renkli rapalaları sevmektedir.Sebebini net olarak söylemem mümkün değil.Sadece deeeneme yanılma yöntemiyle bu sonuca varılmıştır.Kimi zaman tamamen değişik renkte olanlarıda yemektedirler.
    Sevgiyle kal

13. Hectic

Hectic Eren

Favori Kamış:
    2.70 Tolee Kawahagi Vsp 902 10-45gr
    Favori Makine:
    Cormoran Corcast Supermatch 8Pi
    En İyi Avı:
    Levrek

Vedat baba bunlarda benim bebeklerim :) Forograf çok kaliteli olmadı ama az çok anlaşılıyor heralde. Çok azını deneme fırsatım oldu ve henüz siftahları yok :( Bu sahteleri nerede, ne şekilde ve hangi balık için kullanabileceğim konusunda yardımcı olursan çok sevinirim.Bunları satın alırken aklımda hep levrek vardı ama inşallah amacıma uygun sahteler almışımdır :)
    Bu arada kitabını sabırsızlıkla bekliyorum :)
    Cevabın için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 13 Mart 2010
  14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu sahteler amaca uygun görünmekteler.Ancak en önemli levrek sahteleri bunların arasında yok.Alt sol baştaki River2 Rover'e benziyor.Eğer buysa o renk değilde,grimsi renge sahip olanının daha verimli olduğunu söyleyebilirim.
    Sevgiler

15. slck24

slck24 selçuk

En İyi Avı:
    lüferler palamutlar
    vadet bey kandilli akıntı burnunda (yalıların önünde) genelde gittigimzde oraya gitmekteyiz bura hakkındaki bilgilerinizi paylaşır sanız genelde rapala atmaktayız hangi aylarda ne verimli olur şimdiden tşkederim sevgilerimle..

16. Hectic

Hectic Eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek
    Evet sol baştaki River2. Onun bahsettiğin grimsi rengi vardı ama at-çek yaparken misinamın kötü olmasından dolayı denize hediye etmek zorunda kaldım =(( Zaten o sahteyi verince misina konusunda nekadar hassas olmam gerektiğini anladım. Çünkü bayılıyodum o sahteye :) Senin de yazılarından okuduğum kadarıyla kesinlikle çantamda olması gereken sahtelerin başında Daiwa Saltiga Minnow 12cm Laser Sardine, Green Shiner ve Red/Gold, Maria Princess GX 7cm Mavi, Yo-Zuri Pins Minnow 7cm M176, M177, Yo-zuri Crystal Mınnow SP 9cm (R467-GT), Maria Tight Slalom 11cm, River2 Rover G15R ve bunlar gibi sahteler geliyor. Ben elimdekileri netten okuduklarımın doğrultusunda satın aldım ve baya oldu. Şimdi senin ve diğer ustalarımızın bu çok güzel önerileriyle sahte kolaksyonumuz daha da kaliteli hale gelicek :) Çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık...

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Selçuk
    Kandilli akıntı burnu,ilkbahar akımındada av veren,Boğaziçi rapalacılığının Arnavutköy akıntı burnundan sonra ikinci derecede önemli bir mahaldir.
    Neden Arnavutköy dersen ilk defa burada 2.No kaşık yanısıra rapala ile av denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.Arnavutköy akıntısı şayet bir sezon gayet az lüfer yapsa bile meraklı avcının illaki lüfer alabileceği bir yerdir.İşte hemen,hemen aynı özelliklere sahip Kandilli akıntı burnuda,kendisini oranın bekçisi ilan eden Haluğun ortadan kaybolmasıyla avcılara daha açık bir hale gelmiş ve meraklılarfına güzel avlar sunmuştur.
    Arnavutköyde daha ziyade 150 gr kurşun ekinde kaşık veya rapalıcılık yapılırken,Kandillide bu 200 ve hatta kimi zaman 250 gr' çıkabilmektedir.Bildiğin gibi en verimli av sahası en uçtur turnike halinde erbabı kişilerce avlanıldığın sorun cıkmaz.Burası ve akıntının daha az olduğu bölgelerde mevsiminde çapari ile çok güzel palamutta yakalanır.
    Mevsimine gelince;Mayıs ayı gibi burası yoklanılmalıdır.Yoklama saati karanlıkta sabaha karşı olmalıdır.Yo-zuri Crystal Minnow 9 cm'likler en verimli rapalalardandır.Üstü koyu gri tyanları parlak beyaz ve altı boydan boya koyu turuncu yanaklarında tek bir iri siyah benek bulunanlar en iiyisidir.
    Bir kere gidilip dedenip vazgecilmemelidir.Lüfer aniden başlayabilir ve hiç olmazsa birkac gün yoğun av verir.
    Burada sonbaharda 100 ila 125 gr'lık sıyırtma ekinde Yashino 3,5 cm Roglou 4,5 cm silikon balıklarla çok zevkli iri istavrit yakalanır.Mevsim ilerledikce silikonlara tektek lüfer sarıkanat ve çinekop atlamaya başlar.Bu durumda kolaycacık paralanan silikonlardan vazgecilip,2 No dövme(VMC)veya düz kaşıklar ve rapalalar denenmeye başlanılmalıdır.
    Konu hakkında ilave soruların olursa zevkle cevaplarım.
    Sevgiyle kal

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emre
    Saydığın rapalalar kendilerni ispat etmiş sahtelerdir.
    Bu sene bilindiği gibi İma sahteler devreye girmek üzeredir.Bu sahtelerin fevkalade olduklarını iddia ederim.Zaten erbabı eline alıp incelediğinde hemen aynı kanaate varacaktır.Bunlardan Komomo 9,5 slim yeşil üstlü ile aynısının koyu gri üstlü olanları henüz lüfer veya sarıkanatta denenmemiş olsalarda kanaatim bunların sair sahteleri sollayacakları yönündedir.Fiyatları henüz belirlenmemiş olsalarda nispeten daha pahalı olabileceklerini sanmaktayım.Ancak haklarını verecek kandırıcılar olacaklardır.En küçük boyları bile 9 cm civarındadırlar Bunlardan Sasuke'lerinde iyi iş çıkaracaklarını sanmaktayım.
    Bu konuda ilave soruların olursa beklerim.
    Sevgiyle kal

19. Hectic

Hectic Eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek
    Vedat baba bilgi ve zevkine hayranım :D Bu sahteler hakkındaki yorumlarına %100 katılıyorum. Vedat baba bu sahteleri yurt dışında nerede bulabileceğim konusunda bir bilgin varmı? Ayrıca forumdaki diğer arkadaşlara yardımcı olması bakımından bahsettiğin sahtelerin eşsiz fotoğraflarını ekliyorum. Saygılar...

İma Komomo İncelemek için: http://imalures.com/Ima2/?p=214

İma Sasuke İncelemek için: http://imalures.com/Ima2/?p=216

Son düzenleme: 14 Mart 2010
  20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Emre
    Birkaç ay evvel yeni nesil kandırıcılar başlıklı actığım konuda şu anda partnerimle kullandığımız İma!ların resimlerini çekmiş ve yollamıştım.İma Lures'ın yetkilisi gecen hafta Türkiyedeydi.Geniş bir liste olabilecek numunelerini bırakmıştır.Yakında İma Turkey adlı sahteleri sanırım tüm çeşitleriyle bulabileceksiniz.
    Dışarıdaki satıcılarda bulunabilsede çeşitlerinin hayli kırık kaldığını söyleyebilirim.
    Yani istenilen renkleri bulabilmek hayli zor.
    Burada arslan Partnerim Muharrem Kürümoğlu kardeşimin ismini zikretmek istiyorum.Bu yaman avcı büyük hassasiyet ve isabetle tüm yabancı siteleri inceler ve işe yarayacak sahteleri bulur ve getirtir.Bunlardan yakın arkadaşlarınada bazılarını hediye eder.
    Tuttuğu tüm levrekleri artık salma eğilimindedir.Yani muhteşem bir yakala,bırakcıdır.Yakında antiseptik solüsyonlarıda yanında bulunduracağından hiç şüphe yoktur.Bununla tuttuğu balıkları salarken,iğnenin açmış olduğu yaraları ilaçlayıp öyle salacaktır.
    Bu çekirdek levrek ekibimin baş avcısının nezdinde levrek neredeyse kutsal bir balık olarak addedilmektedir.Geçen sezon muhtelif İma kandırıcılarıyla 50ye'yakın,başta levrek olmak üzere aralarında birkacta sinagritte bulunan avcı balıkları kıyı atçeği ile tutmuştur.
    Gecen seneki trofe levrekleri ise sırasıyla 4,5 kg tekne sırtısıyla silikonla
    5,600 kg kıyı atçeği Daiwa Saltiga Laser Sardine'ile ve Nihayet Komomo Slim ile kıyı atceğiyle 6,700 gr dır.
    Keza ekibimizin diğer elemanı Erdem kardeşim çogunluğu İma Salt Skimmer ile olmak üzere muhtelif İma sahteler, ile daha fazla levreği yakalamıştır.Trofeleri ise 4,5 ve 3,5 kg'civarındadır.Mustafa Ünalan Kardeşim ise yoığun işlerinden bulduğu ilk fırsatta hemde Karadenizde 5 adet 1kg üstü levreği İma Komomo 9,5 cm Slim ile tutmuştur.
    İma kandırıcılarının sair avcı balıklardada etkisi büyüktür.Örneğin zarganalar dayanamaz.Keza Palamut,Torik ve Sinagrittede iş görmektedirler.
    Bu arada hem Erdem ve hemde Muharrem kıyı atceğinde İma'larına gelen dev Lambukalarla vaki mücadelelerini misinaların gücü yetmediğinden kaybetmişlerdir.
    Sevgiyle kal