İğne rengi hakkında ?

Konu, 'İğneler' kısmında Senol_Temur tarafından paylaşıldı.

1. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Daha önce bu konu hakkında konuşuldu mu bilmiyorum aradım ama bulamadım . Merak ettiğim şey iğne rengi balığı ne kadar etkiliyor bir kaç test yaptım elimdeki gümüş renkli parlak iğneleri kullanınca hiç bir balık yaklaşmıyor ama kırmızı ve siyah iğneleri kullanınca normal geliyorlar . Balık türüne göre iğne rengide değişiyor mu ? Kırmızı iğneler bana sanki daha etkili gibi geldi siz ne düşünüyorsunuz bu konuda acaba idk ?

Not : Tatlı su avinda gördüğüm izlenimler renk konusunda . Deniz hakkında hiç bir bilgim yok.

Son düzenleme: 28 Temmuz 2011
  2. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    liffea carbon 4.20 spirit surf Liffea Turna Fress 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina 2 1600 Okumuma Trio 30S 12 kilo Cekerli
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    simlilere daha cok gelir

3. frozen06

frozen06 Yasin ÖZTÜRK

En İyi Avı:
    yosun:)
    balıkların sayah rebgini seçemediklerini duymuştum bilmem doğrumudur ama???

4. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    çaparide bölgesine göre iğne ve tüy seçimi çok farkediyor.. Boğazda çoğu yerde beyaz iğne yeşil tüy kullanılırken sandalcılar beyaz tüy siyah iğne kullanabiliyor.. Balığın doğal olarak yediği yem e benzemeyen bir renk varsa tercih etmediği bir gerçek..

Tatlı suda ise deneyimim yok.. sadece turna avında gün ışığına göre kullanılan sahtelerin renklerinin önemli bir husus olduğunu biliyorum..

5. bünyamin 11

bünyamin 11 bünyamin

Bende bir gözlemimi aktarayım. Atalar sahilinde yılardır olta atarım. Özellikle uzaktan aldığım balıklar siyah ve beyaz iğne kullandığımda kenara gelene kadar dökülüyor. İgne numaraları aynı olduğu halde Kırmızı iğnede bunu yaşamıyorum.Kımızı iğnelerin yanakları oval ve daha belirgin oluyor.Sanırım nedeni bu olmalı

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Senol arkadaş belli ki iç su elemanı ..

birincisi yemi taktıgında iğne gözükmemeli..bu durumda iğne renginin bir fonksiyonu kalmıyor değilmi???;) :)

hadi sana daha kolaylık olsun yemin rengine yakın iğne rengi kullan.. solucan takıyorsan kahverengi hamur takarsan beyaz ..gibi..:)

7. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Yemi takınca iğne kapanmıyor abi :) o kadar büyük mısır tanesi bulamadım daha ))) . 3 - 4 adet takarsam kapanır ama herhalde .

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    abisi birde iğnenin büyüklüğü ne göre yem olacak. ;) :) :) :)
    solucan taksan farklı mısır taksan farklı..mısırda şamandıralı avcılık yaptıgında iğne tamamen örtülü olsada ,ilk asılmada iğne balıga saplanır..heleki süt mısırda veya haşlanmış konserve mısırda..:)

9. haliloz95

haliloz95 Halil Özkan

Favori Kamış:
    oscar saılor 3.90
    Favori Makine:
    okuma safina sna 65
    hazır konu açılmışken kıyıdan çapari ile istavrit avında siyah mı daha etkili beyaz mı?

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Halil yigenim renk çaparide fark ediyor gerçi zamanini sebebini pek bilemiyorum sanki beyaz igne daha iyi gibi fakat takimini kendin yapiyorsan kesinlikle çapraz igne derim

11. haliloz95

haliloz95 Halil Özkan

Favori Kamış:
    oscar saılor 3.90
    Favori Makine:
    okuma safina sna 65
    ben çpari kullanımına en iyi sonucu beyaz iğneden aldım ama hava şartlarına göre değişiyor ama nasıl değişiyor :) ?

12. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Konuları gezerken yeni gördüm bu başlığı, ben de seçimimi aktarmak istedim;

Çapari yaparken, eğer açıktan sert aksiyon ile balık alacaksam düz beyaz iğneyi kullanırım. Düz iğne çaparide kösteklerin dolanmaması için önemli bir unsurdur...

Yakından ince takım ile sakin bir aksiyon yapacaksam yine beyaz ama çapraz iğne kullanırım.

Renk konusu benim için çok uç bir nokta değildir. Çapari için zatn renkli takımlar kullandığımızdan dolayı beyaz, siyah, kırmızı, sarı, bronz, mavi renkli iğnelerin hepsi ile rahatlıkla balık aldım. Benim tecrübeme göre saati, mevsimi hiç farketmiyor.

Yemli takımlarda da yeme göre tercih edilebilir.

13. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Ben bir çok renk kullandım...

Kırmızı-altın-gümüş-bronz-siyah-lacivert-beyaz siyah nikel felan......

Buradaki en önemli şey kullanılacak yeme göre iğne seçmektir... yeme göre iğne rengi kesinlikle değil...

Tuzlu su iğneleri genelde beyazdır...

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle son kat iğne kaplamaları sayesinde istenilen bir çok renge paslanmazlık özelliği kazandırılabiliyor..

Piyasada gördüğünüz bir çok kahve rengi iğne aslen sazan iğnesidir..

Bazı durumlarda yemin dikkat çekici olması için neredeyse tuzlu suya bir gün bile zor dayanan nikel kaplama iğneler bile kullanılabilir...

Kırmızı derinlik arttıkça suda görünmez olur... canlı yemli dip avlarında bu yüzden tercih sebebidir...

Lacivert-siyah-kahve bunlar berrak suda kullanılsa bile sudaki dip yapısıyla uyum sağlayacağından ve yeminde büyük oranda iğneyi kapatacağını düşünürsek ava hiç bir etki etmez..

Kamufle konusunu çok dert eden arkadaşlar yemle aynı renk veya derinliğe göre sudaki görünürlülüğünü kaybeden renklere sahip iğneleri tercih edebilirler..

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili Caner bir fikir alayım senden veya sizlerden.. . magazalarda satılır kırmızı iğne sazan için derler.. nedendir ? mesela ben derimki kahve rengi olsun..sazan iğnesi..?? :rolleyes: :rolleyes:

15. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Abi merhaba... :)

505 mustad forumda sıkça geçer adı sende bilirsin...

Bunun herşeyi aynı bir tek rengi mor olsun... sence sazan iğnesi olur mu?

Yemi tutuyor...

Balığın ağzınada oturuyor...

Kolayda açılan bir iğne de değil...

Olur tabi niye olmasın bal gibi sazan iğnesi..

Spektruma baktığımızda ilk rengin kırmızı olduğunu görürüz...

Kırmızı, derinlik arttıkça sudaki kaybolacak ilk renktir...

Profesyonel balıkçıların dip ağları kırmızı olur... teknelerde mutlaka görmüşsünüzdür... çünkü bunların derin suda görünmezliği artar..

Burada çok önemli bir detay var...

DERİN SU

Çünkü aksi olduğu takdirde kırmızı tabir-i caizse "ben saba tümer kırmızısıyım :)" diye suda bağırır...

Üretici bu görünmezlik meselesini çok iyi kullanarak kırmızı dipte görünmez o yüzden böyle birşey yaptık diye satıcıya verir, satıcıda bunu müşteriye görünmez dipte diye satar...

Dipte görünmez ama ne kadar derinlikte? ;)

Yoksa o iğnenin rengi pembe olsun o yine sazan iğnesidir... :)

Son düzenleme: 25 Ağustos 2011