Gece balıkçılığı aydınlatma elemanı

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında Tasarimciadayi tarafından paylaşıldı.

1. Tasarimciadayi

Tasarimciadayi Mehmet Subaşı

Merhaba

Gece balıkçılığında yanınıza alıp gemiye monte ederek kolay kullanım sağlayan, balığı ürkütmeden aydınlatma sağlayan ve olta iğneleri vb küçük malzemeleri üzerine takabileceğiniz, misina sarabileceğiniz, kısacası bir çok kolaylık sağlayan bir aydınlatma ürünü nasıl olurdu?

ben eskişehirde 3. Dönem tasarım öğrencisiyim.
    Proje dersim kapsamında gece balıkçılığı için gemiye monte edilebilen, taşınabilir bir aydınlatma elemanı tasarlamam gerekiyor.

Gece balıkçılığında kullanılan bazı yöntemleri araştırdım
    (lüks ışığı vb..)

Forumdakilerden beklentim ;
    - gece balıkçılığında karşılaştığınız aydınlatma sorunları
    - böyle bir tasarım için sizin tavsiyeleriniz

Nelerdir. Basit ve yüzeysel bir şekilde temel sorunları öğrenebilirsem tasarımımda bunları çözeceğim.

Daha detaylı bir şekilde yardım etmek, bilgi vermek isteyen abilerim mail atabilirsiniz.
    Teşekkür ederim

2. nester

nester Ersin

nasıl bişey tasarlamayı düşünüyorsun bilmiyorum ama aydınlatma ile ilgili temel sorunlarmızı sorduysan birkaç bişey yazabilirim.belki işine yaramayabilir ama olsun.ilk olarak bu işte kullanılcak aydınlatma su geçirmeyen bişe olmalı.hem deniz suyuna hemde yağmura karşı dayanıklı olmalsı gerek.ışık kaynağının lümeni ayarlanabilir olmalı.denizdekiler için yüksek lümenli ışık gereksinimi olabilir.kıyı için çok çok düşük lumen yeterli olabilir(15-20 lumen).portative bişeyden bahsediyorsak muhatemelen şarjlı yada pilli olması gerekecek.yani avın süresini kestirmek zordur o yüzden en az 10-15 saat kapasitesi olmalı(uzun kış günlerini hesaba katarsak).birde deniz suyu çok koraziftir o yüzden yapımında kullanılan malzemesi bu tuzlu suya mukavemetli olması gerek.yerinizde olsam kafa lambası+sandal yada tekne feneri şeklinde uyarlaanabilir bişey düşünürdüm