Fly Tying - Böcek Bağlama

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    FLY TYING - BÖCEK BAĞLAMA

Bölüm -1

Hepimizin bildiği gibi, bir çok balığın başlıca besinini su içinde veya dışında, ama suya bağımlı yaşayan böcekler ve av olacak büyüklükte balıklar oluşturur.
    Bu böceklerin yaşam evrelerine göre değişen formlarını çeşitli materyaller kullanılarak sahtelerinin yapımını becerebildiğim kadar aktarmaya çalışacağım.

Aktaracaklarım böcek bağlamaya başladığım 2001 yılından bu güne kadar öğrendiklerim, yapabildiklerim, bence doğru olan ve avda denenerek başarı sağlamış öneri ve örnekler ile sınırlı olacaktır.

Günümüzde internet aracılığı ile ulaşılabileceğiniz bir çok kaynak, Fly Tying yani Böcek Bağlamak konusunda bizlere çok geniş bilgi sağlayacak durumdadır. Türkçe olarak yayınlanan pek fazla kaynak bulunmasa da, araştırdıkça ne kadar bol bilgi kaynağı olduğuna sizde hayret edeceksiniz, eminim.

Eğer doğal ala balıklarımıza ve avına değer veriyorsanız, fly fishing yaptı veya yapacaksanız, yani uçurtmacılığa merak sardıysanız ;) hele birde kendi yaptığınız yemle balık avlamak istiyorsanız, en başta böcek bağlamaya başlamanızı engelleyecek önyargılardan kurtulmanız gerekmektedir.

Nedendir bilmem, bazı konularda yapabileceklerimizi çoğu zaman gözardı eder, kendimizi küçümser, kolayına yönelir, kendimiz yapacağımıza, hazır olanları kullanır veya tamamen uzak dururuz.

Hemen söyleyeyim.
    Böcek Bağlamayı ve bu yapay yemlerle avlanmayı mutlaka deneyin. Sonuçta büyük bir olasılıkla başarılı olacak ve büyük keyif alacaksınız.

En azından başlangıçta, böcek bağlamak için gereken aparatlar ve imal edeceğimiz sahte böceklerin oluşumunda kullanılan malzemenin temininde bir kaçı hariç (iğne ve taşıyıcı tüyler) çevremizde bulunan imkanlar yeterlidir.
    Ben öncelikle yakınımızda bulunan imkanlarla başlayabileceğiniz aparatlar ile yapım malzemelerini aktarıp, ilk adımda fazla bir masrafa girmenizi engellemek ve aynı zamanda yaratıcılığınızı harekete geçirmek amacındayım.

Avcılığın özünde de yer alan araştırmak,
    gözlemlemek, uygulamak ve el becerinize güvenmek
    söz konusu olduğuna göre, neden olmasın?

En azından ben yaptım ve oldu.
    Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

Yapacağınız yapay böceklerle birkaç kez balık, hele de alabalık avlamanız durumunda ise dipsiz bir kuyuya düştünüz demektir ki, kesenizin elverdiği her türlü imkanı sağlamak, daha iyisini elde etmek ve uygulamak için dışa açılmak, ne yazık ki dışarıdan malzeme temin etmek mutlak olacaktır.

Umarım ülkemizdeki balık avcılığı sektörü yeni yeni başladığı şekilde Fly Avcılığı için gereken ihtiyaçları bizlere uygun ve değişik seçeneklerle sunmaya devam eder.

Seçim sizlerin.
    İster 100 ile 500 dolar arasında bir masraf ile başlangıç aparat ve malzemelerinden temel nitelikli olanlarını elde edebilir veya benim aktaracaklarım ve kendi hayal gücünüzü de katarak bu aparatları da imal eder, malzemeyi de çevrenizden elde ederek böcek bağlama işine başlayabilirsiniz.

Kendinize güvenin ve isteyin, bence benekli şeytanların birçoğunu kandıracak böcekleri yapabilirsiniz.

Eğer fly avcısı olacaksanız heyecanlı, zevkli ve uzun bir yolculuğa çıktınız bile.

İmal için gereken öncelikli aparatlarlar aşağıda listelenmiştir.

� İğne tutucu,
    � Tüy tutucu,
    � Birkaç adet makara tutucu,
    � Düğüm aparatı,
    � Makas,
    � İp çekme aparatı,
    � Kıl hizalayıcıdır.

İğne tutucuyu başlangıçta benim yaptığım ve üstte görüldüğü gibi küçük bir tezgaha bağlı metal ayağa kaynaklanmış, mümkün olduğunca küçük bir matkap mandreninden (uç tutucusundan) imal edebilirsiniz.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Ancak bir süre sonra daha rahat ve hassas çalışabilmek için yurakıdaki resimde görünen iğne tutuculardan bir tane edinmeniz gerekecektir. Ben öyle yaptım.

Makara tutucuyu, bir tükenmez kalemin dış kısmını gövde olarak kullanıp, iki çelik yassı telden makara tutucunun ayaklarını oluşturarak, bu ayakları gövdeye ip ile sarıp, sabitledikten sonra Japon yapıştırıcı yardımı ile yapıştırarak elde edebilirsiniz.

Veya yukarıdaki bu iş için dizayn edilmiş olan makara turuculardan satın alabilirsiniz.

Düğüm aparatını büyük boy bir ataç (7 cm.) veya uygun sertlikte başka bir tel kullanarak, yukarıda her ikisinin de bire bir ölçüleri verilmiş boyutlarına göre büküp, iki boncuk ve bir kablo izolesinden sap oluşturarak hazırlayabilirsiniz. Kablo izolesi tel üzerinde rahatça dönebilmelidir.

Veya üstte görünen bir düğüm aparatı satın alabilirsiniz.

Tüy tutucuyu ise mümkün olduğunca küçük boy bir forsepsin (ameliyat maşasının) gaga ucunu kablo izolesi veya makaron ile kaplayıp, tüyü kavrarken kesmesini engelleyecek bir duruma getirerek kullanabilirsiniz. Yaptığınız kaplama gagayı iyice kavramalıdır. Yine de iyi iş çıkartmak için altta görünenlerden orijinal bir tane edinmek en iyisi.
    Ne yalan söyleyeyim forseps ile çalışmak epeyce zor oluyor. :-\

Yukarıda görünen ip çekme aparatını ise makara tutucunun içinden ipi dışa doğru kolayca çekerken kullanacaksınız. Bu aparatı da makara tutucunuzun ipi geçireceğiniz uç kısmından geçebilecek incelikte bir çelik telden resimdeki şekilde büküp, herhangi bir sap takarak hazırlayabilirsiniz.

Kullanacağımız makas ise hemen hemen her kırtasiye dükkanında bulabilirsiniz. Bu makasın keskin bölümü mümkün olduğunca kısa bir yapıda olmalıdır. Uzun uçlu makasları kullanırken, kesme hamlesi sırasında istem dışı kesiklerin oluşmasını engellemek için bence bu gereklidir.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=213

.

Son düzenleme: 6 Mayıs 2011
  2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Fly Tying - Böcek Bağlama Bölüm-2

Bölüm - 2

Böcek bağlamada başarı sağlamanın bence en önemli anahtarı, avcının avını ve avlak doğasını çok iyi incelemesi, hatta okuması, avlak civarında bulunan ve balıkların başlıca besinini oluşturan böcek ve lavraların renk, boyut, şekil gibi özelliklerinin sahteleri üzerinde sabırla uygulaması, denemesi, hataların görülüp, gidermeye çalışılarak tekrar tekrar denemesi ile ele geçer.

Bizim baktığımızda aynı canlısı gibi görünen bir yapay böcek bile, doğada o mevsimde hemen hemen o böcekten başka bir şey yemeyen balıklara, özellikle de alabalıklara o an için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Hatta bulunduğu ortamı anında terk etmesine veya daha dikkatli gizlenmesine, ne yaparsanız yapın ilgisini çekememenize neden olabilir.

Yapay yemin gerçeği gibi su yüzeyinde veya su içerisinde yüzmesi, askıda kalması veya batması, büyüklüğü, renkleri, uzuvlarının tam ve yerinde olması, oranlarının abartısız olması gerektiği gibi, o çevrede ve o mevsimde hayatını sürdüren canlıların yapaylarının kullanılması gereklidir.

İlk başlarda bunlara dikkat ederek yapılan yemlerle sağlanan başarı, daha sonra yem üzerinde bazı artırma veya eksiltmeler yapılarak ve deneme yanılma yoluyla çok daha etkin bir hale getirilebilir. Ama işe başlarken öncelikle aslına uygun ölçülerde yapay yemler üretmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Av sırasında gözlemlediğim kadarıyla diyebilirim ki, gerçek böcek doğal yollarla suya düştüğünde veya su yüzeyine yaklaştığında yapayını en uygun şekilde hemen yanına düşürseniz bile özellikle alabalıklar öncelikle gerçeğine atlayacaktır.
    Sonrasında yapayını yemeyi tercih etmesi ise sizin bilgi ve becerinize kalıp, yine sizin için bir sınav anıdır. Gerçeğinin yanına düşürdüğünüz sahte yem tercih edildiğinde ise mükemmeli buldunuz demektir.
    Ben daha o aşamaya gelemedim. ::)

Fly avında balığın iğneye yakalanmasını takiben, sepete alıncaya veya suya geri iade edinceye kadar geçen her adım dikkat, bilgi ve beceri gerektirir. İğnenin battığı yerden çıkartılması, bu işlem sırasında balığın vücuduna en az zarar verecek oranda özen gösterilmesi gerekir. Bu işlem suya geri iade edilecek olan, ama önce fotoğrafını çekeceğiniz ve sonrada zaman geçirmeden kendisini toparlamasına yardımcı olarak salacağınız balık için çok önemlidir.

Sonunda balık sepete girse bile, yakışıklı bir fotoğraf çektirmek bence onların hakkıdır. Özellikle de doğal alabalıklarımızın.

Bağladığınız veya hazır alıp elde bulundurduğunuz yapay böcekleri avda kullanırken doğayı, alaların yeminize ve sizin hareketlerinize tepkisini, mevsim ve ışık farklılıklarını göz önüne almanız, bu konuda kendinizce bir mantık yapısı oluşturmanız ve buna uyum sağlamanız şarttır.

Unutmayalım ki, Fly avında diğer balık avcılığı türlerine nazaran şans faktörü en az etkendir.

Balığın bulunduğu bölgeyi kestirmeniz, yemi onu ürkütmeden ve ona hedef oluşturacak bir şekilde sunmanız, kendinizi göstermemeniz, ürkütecek ses çıkartmamanız, yemi kaptıktan sonra elinize geçmesi için vereceğiniz uğraş ve sonunda onu elinize almanız gerektiği düşünüldüğü veya (daha güzeli) yaşandığında, bana hak vereceksiniz.

Yine de her avda olduğu gibi RASTGELMELİ tabii ki.
    Yukarıda saydıklarımı gerçekleştiremezseniz, fly ile avda "başarı için en az etkendir" dediğim şansınız tavan yapmış olmalıdır.

Balık avcılığında doğru zamanda, doğru yerde, doğru yöntemle, doğru yemin kullanımının başarı getireceğini unutmayalım.
    Hele ki fly avında bu parametrelerden birinin olmamasını geçin, aksaması bile sonucu olumsuz etkileyecektir. Bu doğruların elde edilmesi ise daha önce de yazdığım gibi izlemek, balık gözüyle görmeye çalışmak, araştırmak, deneyimleri edinenlerden öğrenmek, sabırla uygulamak ve bol bol denemekten geçer.

Öğrendim diyemeyecek, öğrenmeyi sürdürerek devam ettirecek ve eminim bu uğraştan müthiş bir zevk alacaksınız.

Ayrıca unutmayın ki; alabalık her ne yöntemle avlanırsa avlansın, bu avlama yöntemleri içinde ona en az zarar veren fly ile avcılığıdır.
    Fly[ ile avlandığında suya iade, hangi boyda olursa olsun hemen hemen her ala için mümkündür. Ben fly iğnesini yutan ala görmedim desem yalan olmaz..
    Ala sadece dudağının ucunda küçük ve tek bir delik ile ya suya geri döner, ya da sepete girer. Geri dönenler bundan bir ders alır, etkilenir mi? Hiç sanmıyorum. :)
    O ne kadar ürkek, nadide, avı zor ve çevik bir balık olursa olsun, nede olsa bir balıktır.

Lütfen, iç sularımızın pırlantaları niteliğinde olan doğal alabalıklarımızı tebliğler aracılığı ile bizlere verilen avlanma tarih ve limitlerine uygun şekilde avlayalım. Kurallara aykırı, ona ve yaşam alanlarına zarar verecek yöntemlerle avlananları, davrananları ikaz edelim. Yanlış yaptıklarını anlatıp, ikna etmeye çalışalım. Olmadı, ihbar etmekten çekinmeyelim.
    Araştırıldığında görülecektir ki, iç sularında bizim ülkemiz kadar bol türde doğal alabalık barındıran ülke sayısı çok azdır. Avcılığını sürdürebilmek için onları mutlaka korumamız gerektiğini unutmayalım.

Bilmeliyiz ki,
    Avlamak yok etmek değildir.
    Avcılığın meyveyi dalından, dalına zarar vermeden
    almaktan bir farkı yoktur.
    Hepimizin bildiği gibi dal yoksa meyvede olmayacaktır.

Büyüklerimizin siyah beyaz resimlerinden gördüğümüz, bir karış büyüklüğünde kuyrukları olan doğal alaları değil avlamak, çoğu kaynağımızda tüm boyları bir karış kadar olanları görmek bile zorlaşmaya başlamışsa, bunun tek suçlusu yine bizim insanlarımızdır.
    Bizim insanlarımız deyince kastım, sadece biz avcılar olmayıp, kural koymakla ve denetlemekle sorumlu birimler, avcılık sektörü, sanayicilerimiz, çiftçilerimiz, yetiştiricilerimiz, yani o kaynağa yakın olan veya uzakta olsa etkileyen bizim insanlarımızdır.

Birbirine bağlı ve karşı tarafı anlaması, dayanışması gereken bu gruplardan oluşan ayaklar bir sacayak oluşturmalıdır. Birbirimizi daha iyi anlayacağımıza, gelecekte daha sıkı bir dayanışma içinde olacağımıza ve bunun olmazsa olmaz bir faktör olduğuna ben inanmaktayım.

Biraz fazlaca uzattım herhalde.
    İster hazır olarak alınmış bir sinek bağlama başlangıç kiti ile, ister benim gibi kendi kitinizi oluşturarak tezgahınızı hazır ettiyseniz, ya da bilgi edinmek istiyorsanız, gelin böcek bağlama aşamasına geçelim.

Ne yazık ki mutlaka yurt dışından temin etmek durumunda olduğumuz, ülkemizde imal edilemeyen, ancak ithal edilmeye başlanan iğne ilk adımımız, iskeletimiz olacak.

Fly iğneleri farklı boyutlarda, farklı ağırlıklarda üretilmekte olup, 1 den 24 e kadar numaralandırılmıştır. Ülkemizde bulunan alabalık türlerinin avında kullanacağımız böcekleri bağlamak için ben genellikle 12-14-16 ve 18 numaralarda iğneleri kullanmaktayım.

Unutmadan bir hatırlatma; böcek bağlayacaksınız öncelikle kıldan, tüyden, telekten düzenli bir koleksiyon yapmaya başlayacaksınız demektir. ;)

Hemen hemen her tür doğal kıl, tüy, bir çok doğal ve sentetik malzeme ile çeşitli yapıda iplik çeşitleri kullanmanız gereken malzemeler olacaktır.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=213

.

3. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    Tarık abi güzel paylaşımın için teşekkür ederim:)

burdaki çoğu malzemeyi kendim imal edebilirim..malzemede var elimde..ancak sizin dediğiniz gibi,,ilersi için bir fly tezgahı kaçınılmaz olacak:)

sıparişini yarın vereceğim.. 2 ürün var,birisinin sıparişini vereceğim nasipse..

kafama takılan.. bobin ip..bu bildiğimiz bobin ip mi abi,deyilse,bobin iplerden farkı nedir?

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Kadir kardeş, fly imalinde gereken montaj iplerinin kullanım alanına göre özellikleri de değişmekte.

Dry fly için su tutmayan, en az ağırlıklı ip gerektiği gibi. Diğer fly türleri için bazen ağırlıklı, bazen çok sağlam, bazen kalın ve gösterişli, bazen de parlak malzeme gerekecektir.
    Tabii ki renk tercihi de başka bir kriter olacak.

Yani her ne yapacaksan ona göre montaj ipi edinmen gerekecek.

Benim tavsiyem " bu ip bu işi görür" diyerek bu konuyu pass geçmemen, hafife almaman olacak. Hele de dry fly üreteceksen.
    Bir kez alıp, senelerce kullanacağın kitler mevcut. Mutlaka amaca uygun üretilmiş ve yıllardır kullanılıp, kendini ispat etmiş ürünler kullan derim.

Mesela;

http://www.cabelas.com/product/Fish...793480;cat104721480;cat104340780;cat103886280

Tamamı 25 dolar.
    Tabii ki son tercih senindir.

Kolay ve RASTGELSİN.

5. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    teşekkür ederim Tarık abi açıklamanız için:)
    abi ben tuzlu su ağırlıklı çalışma yapacağım..göze hitab edebilen muhteşem çalışmalar gördüm..yapımıda tatlı su böceklerine göre daha kolay geldi bana..

fly mengene sıparişi verdim..türkiye de satılan şu tahta kutulu olanından..linaeffe nin..

çin den 3d balık gözü sıparişi verdim..simli polyester tüylerden..civara haber saldım,tavuk horoz,ördek,kuş tüyü,,tavşan derisi,domuz derisi..birikimi yapacaklar..

az önce terzi den geldim..müşteri için pantolon kestirmiştim..
    orda ipler gözüme ilişti..

normal pamuk olanı varmış..ipek ten olanı varmış..polyester olanı varmış..
    renkli simli ve parlak renkte ipler var abi..altın renginde,gümüş renginde vs bir kaç renk daha saydı var dedi..
    ipek olanları,simli ve parlak renkte olanları dikkatimi çekti..bunlardan temin edeceğim..

ben epoxy kaplaması yapacağım için abi sahtelere..buda sahtenin darbelere karşı korumasını az buçuk sağlar diye düşünüyorum..

bu yapmak istediğim modeller arasında..daha farklı modeller var..onları yapınca göstereceğim:)
    bu fly uçsuz buçaksız birşeymiş abi:D sahte yapımında limit yok..beyini çalıştırınca sonsuz sahteler imal edilebilinirmiş bunu gördüm..

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Kardeş, aynen yazdığın gibi bu fly konusu dipsiz bir kuyu. :)

Hem av keyfi, hem avını en az hasar ile ele geçirme sonucu, hem de o yemleri imal ederken kendiliğinden gelişen terapi. :thumb:

Ne yazık ki ben denizde fly konusunda hiç bilgi sahibi değilim.

Ama sana bu aşamada önereceğim önemli 3 tavsiyem olacak.

1- Mutlaka amacına uygun üretilmiş, orijinal iğneler kullan. İğnenin ağırlık ve formu çok şeyi değiştirir, etkiler.
    2- Yapacağın yemlerde (form olarak) yaratıcılığına bir süre gem vur. Öncelikle neyi nasıl yapman gerektiğini kavradığın zaman tabii ki özgün, sana özel yemler de üretip, denersin.
    3- Her ürettiğin yemi avlakta mutlaka dene. Hem de üşenmeden tekrar tekrar dene.

Yani öncelikle bu alanda denenmiş ve başarı sağlamış olan yemleri bağlamaya çalış.
    İnternet bu konuda sana oldukça fazla örnek sunacaktır. Eminim.
    Formları aynı olmak kaydıyla hedefin olan yemlerin denge, ağırlık, aksiyon gibi önemli ayrıntılarını araştırıp, tatbik etmen başarıyı getirecektir.

Kısaca BENCE yapacağın önce kopya, sonra özgün çalışma. ;)

Kolaylıklar diliyorum.
    RASTGELSİN.

7. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    aynen abi,önce mevcut yapılmış tipleri kopyalamam gerek:) oldukca güzel sahteler var..sonrasında kendimize has birşeyler yaparız...

teşekkür ederim Tarık abi sağolasın,

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bir ibadet telakkisiyle olayı ele alışınıza ancak saygı duyulur Tarık abi.

Eline, fikrine sağlık ve de yüreğine.;)

9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İlk örneklerini görme şerefine nail olmuş birisiyim,doğrumuudur.

10. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Nuri kardeş,

Bu teknik ile avcılığın ülkemizde de alabildiğine artması ve sinek bağlayanların olabildiğince çoğalması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

İnce mesajın için teşekkür ediyorum.

RASTGELSİN.

11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Estağfurullah.
    Doğrudur Vedat bey. 2002 ya da 2003 yılıydı sanırım.

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    Böcek bağlamak isteyen arkadaşlar için vaktiyle hazırlamış olduğum adım adım anlatım bilgilerine ve diğer önemli bilgilere aşağıda yer alan linkler tıklanarak ulaşılabilir.

Kendi böceğini bağlayıp, onlarla avlanan, balık avcılarının olabildiğince artması dileğimle.

RASTGELSİN.

Adams Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39948

Prince Nymph Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39953

Wullf Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39952

Humpy Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39951

May Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39950

Caddis Fly Yapımı:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39949

Diğer Önemli Bilgiler:
    Fly Fishing - Fly İle Balık Avı (Yeni başlayanlar için)
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39947

Balıklar Flyı Nasıl Görür?
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39945

Casting - Atış Tüyoları:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39946

Fly Yapımında Düğüm:
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39944