Fly balıkçılığı kursu

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
  2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Olta balikcikiginin ilgimi cekmeyen tek disiplini bu fly olayi :)

3. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Harika bir paylaşım olmuş. Teşekkürler abi :)

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Evet zor bir disiplin,her balıkcının ilgisini Çekmez...

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Beğendiğine sevindim Ahmet,daha değişik fly avı ile ilgili konuları bu bölüme eklemeye çalışacağım...

6. Querorz

Querorz Fatih

Roy Usta , senin, benim kullandığımız yöntemler de Flycıların ilgisini çekmiyor zaten :)) .

Dersler için çok teşekkürler.

7. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Fatih bir ara fly yapıyordun. Bıraktınmı fly ile avlanmayı.?

8. Querorz

Querorz Fatih

Ahmet Abi, Gaziantep gibi balıkçılık açısından lanetlenmiş bir şehirde yaşarsan anlarsın fly ile avlanamayacağını :) . Her sene bir kaç kere heves edip, yeni avlakta fly deneyeyim diyorum. Takımları çıkarıyor , bir kaç tane fly bağlıyorum. Ama her seferinde hüsran.

Fly için hem gittiğin bölgenin hem de hava şartlarının belli koşullarda olması gerekiyor biliyorsun. Bu da gittiğim çoğu yerde Fly'ı devre dışı bırakıyor.

Hani balık konusunda seçici de değilimdir hiç. 5 cm'lik , eti bile yenmeyecek bir balık türünü flyla avlamayı becersem , herhalde o avlaktan ayrılmam bir daha ama öyle bir şansım bile olmadı.

Geçenlerde deniz kefali için bir kaç tane fly bağladım. Hayvanlar yüzüne bile bakmadı. Şabutta deneyeyim dedim. Hava patladı, balıklar dibe kaçtı.

Olmuyor, olmuyor , olmuyor :) .

Mayıs'ta Amerika yolcusuyum. Orada fly konusunda yardımcı olacak arkadaşlarım da var. Belki bir kaç av yapmayı beceririm orada.

9. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    İlk başlarda bende çok bocaladım, haklısın ama vazgeçme :) Oralarda kefalin olduğu çay yada dere gibi bir mera bulsan bulabilsen tadından yenmez fly. Kefal yada alabalık tutarsın. Amerikada da kesinlikle avlan ve paylaş lütfen. Sabırsızlıkla bekliyor olacağım..

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ben her zaman söylerim Fatih,bu hobi sadece balık tutmak değildir,balıkcılığın birde sanatsal boyutu vardır,normal bir avda balığı en güzel şekilde resimlemek ve sunmak,bir balığı resimlere çizmek veyahutta bu fly avcılığında bir sahteyi kendin Bağlama,değişik amfibyen canlılarını Bağlama,fly avcılığında sanatsaldır,bu bir sanattır yapmış olduğun sahteye bakarak bir haz almadır,bunları anlamak lazımdır tabikide ama bu disiplinden hoşlanmayanda olacaktır,buda gayet normaldir...

11. Denemek istiyorum. Bulsam bir usta....

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ustaya gerek yok,başlamak başarmanın yarısıdır,yani siz şimdi yüzde elli fly avcısısınız,hayırlı olsun:) ...

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ellerinize sağlık sevgili Selim ağabey, arşiv niteliğinde bir paylaşım.:)

Fly ile aranız nasıldır, varsa 1-2 örnek görmek isterim doğrusu.

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Beyendiğine sevindim Nuri kardeş..

Fly kulanırım ama profesyonel değilim,kendimce amatörce fly bağlarım ama fly işini emekli olduğum zamana bıraktım,vaktim bol olacağı zamanlarda fly avcılığına başlayacağım gene,şimdilik sadece fly malzemesi toplamakla yetiniyorum,gerçi hepsi bolca mevcut ama fazla malzeme göz çıkarmaz...

15. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bana göre fly oltacıları,kıyı balıkçılarının en tepesindedir.Onlar oltacıdan avcıdan daha çok geneli itibariyle sanatçıdır.Çok iyi gözlemler ve adeta doğanın bir parçası haline gelirler.Hedefledikleri balığın avlandıkları bölgede o balığın ne ile beslendiğini önce inceler sonra o yeme en uygun imitasyonu KENDİLERİ yaparlar.Yıllardır kıyı balıkçılığı yaparım ve bence kıyı balıkçılığı içinde en zor avcılık yöntemi ve en etkili avcılık yöntemi el oltacılığıdır.Rüzgarlı ya da rüzgarsız hiç fark etmez o incecik misinayı yanlarında düzenli biçimde istiflerler ve atarken asla karıştırmazlar.Her atışta da takım taktırmaz taktırsa da kolaylıkla çıkarırlar.Hemen hemen hepimiz el oltası kullana biliriz ama salt el oltacığı yapmasını bilenimiz çok çok azdır ve oltaya en iyi oyunu aksiyonu el oltacılığı ile vere bilirsiniz.İşte fly oltacıları da böyledir...Kamış ve makineyi sadece ipi sermek için ya da toplamak için kullanırlar gerisi tamamen el hassasiyeti ve oyun becerisine kalmış.İpi el ile toplarlar toplarken el oltacısı gibi el bilek hareketleri yaparlar.İşte bu sayede fly oltacıları karno tok balıkların bile olduğu meradan kolay kolay boş dönmezler.Kasna,kefal ne olursa olsun bişeyler yakalarlar.Ben bir zamanlar fly oltacılığına ciddi ciddi merak sarmıştım ve eğer başaraq bilseydim elimdeki bütünnn spin ekipmanımı muhtemelen rafa kaldıracaktım lakin işin içine girdiğimde karşılaştığım manzara beni çok şaşırtmış ve ziyadesiyle de üzmüştü.Bu disiplini uygulamak için gerekli ekipmanların en önemli kısımları haaaala türkiyede yok...Fly çeşitlerine göre iğne,ip çeşitlerine göre lider misina imitasyona uygun tüyler rüzgar gülü vs vs say say bitmez.Ve ne yazıkki alman harikası tatlı su avcılarının almanya da öncelik verdiği marka olan DAM dan aldığım fly kamış makine ve ip den öteye geçememiş,kamışın uç iki parçasını spinn kamışımda kullanmak ile değerlendirmiş makineyi çekmeceye ipi yanına koymuş ve üzülere bu muhteşem asil ve aristokrat teknikten vaz geçmek zorunda kalmıştım :( umudum o ki bir gün fly avcılık ile ilgili ihtiyaç malzemelerinin tamamı ülkemde de MAKUL fiyatlarda satılırsa bu fırsatı asla ve asla kaçırmam.Sevgiler saygılar :)

16. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Başlığı okumuş, ama videoları izlemeye zaman bulamamıştım. :rolleyes:
    Harika görüntüler aktarmışsınız.
    Daha çok faydalanmak isterdim. Keşke Türkçe olsalardı.

"Ustaya gerek yok,başlamak başarmanın yarısıdır. "
    Hele de bu söze bayıldım. Tüm kalbimle katılıyorum. :thumb:

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sizin gibi alabalık avına Gönül vermiş balıkcı dostların beğenmeleri benim için önemli..
    Evet Haklısınız keşke Türkcede böyle öğretici görsellerimiz olsa ama malesef yok,ileriki zamanlarda,benim niyetim var bu ve buna benzer görseller çekmeye,balıkcılıkla ilgili daha bir çok proje var aklımda ama bunları hayata geçirecek Zaman'ım şu anda malesef yok...

18. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Selim bey tekrar merhaba,

Ülkemizde ve Türkçe olarak Doğal Alabalıklarımız ile onların yaşam alanlarının korunarak avlanmaları, yakala&bırak kültürünün yaygınlaşması, fly fishing tekniği ve araç, gereçleri konusunda ne yazık ki çok az kaynak mevcut.
    Bilinçli ve giderek bilinçlenen Amatör balıkçılarımız gün geçtikçe artsa da ne yazık ki yukarıda saydığım ögeleri yaygınlaştıracak kadar doyurucu kaynak az.
    Bildiklerimizi kendimize saklayan bir toplumuz ne yazık ki.

Umarım siz ve sizin gibi bilginin paylaşım değerine inananlar bilgi/başvuru kaynaklarımızı hızla arttıracaklardır. Projelerinizi gerçekleştirecek zamanı bulmanızı dilerim.

Doğal alabalık avlakları haricinde :) doğal alabalık avcılığına dair ne biliyorsam paylaşmayı benimsemiş bir Amatör olarak derlediğimiz ve bizzat emek vererek oluşturduğumuz yazılı ve görsel kaynakları da bu başlık altında linkleyerek bu vesile ile aktarayım ki bilgi arayan için yarar sağlasın.

Fly Balıkçılığına yeni başlayanlar için Don Mac PERSON tarafından kaleme alınıp, İlhami TOKER kardeşim tarafından yapılan çeviriler.
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=194

Tipik Fly çeşitleri ve Fly bağlama malzemeleri konulu Birol BABADAĞLI kardeşim tarafından hazırlanan ve yukarıda verdiğim http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=194 linkin en alt kısmındaki çalışma.

Nacizane benim hazırladığım Fly - Böcek Bağlama bilgileri ve tipik türlerin yapımı;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=213
    Fly da düğüm;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=225
    Adams Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=226
    Caddis Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=227
    May Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=228
    Humpy Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=229
    Wullf Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=230
    Prince Fly;
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=231

Ve bence bir başka güzel kaynak olup, (tamamı okunsa iyi de :) ) özellikle SONUÇ bölümünü tüm alabalık avcılarının ve hatta kural koyup, bizleri yöneten kurumların çalışanlarının okuması gerektiğine inandığım, arkadaşlarım olan Burak KALAÇ, Teoman SANALAN, Şenol EŞİYOK ve benim hazırladığımız TÜRKİYE’NİN DOĞAL ALABALIK AVCILIĞINDA BARINDIRDIĞI SOSYO-EKONOMİK POTANSİYEL başlıklı bildiri çalışmamız.
    http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=268

Umarım okunurlar ve amaca fayda sağlar.

RASTGELSİN.

19. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Pilot Bölge için Pratik Öneriler

• Fly balıkçılığı yakala bırak felsefesi ile tüm yıl yapılabilen bir aktivitedir. Böylesi bir turizmin bölgede yapılması ile ölü sezonlarda da turizm aktivitesini arttıracaktır. Tek olumsuzluk kış aylarında derelerin bulanmasıdır, ancak söz konusu dönemler kısa sürmektedir.
    denilerek SONUÇ bölümünde tam bir faciaya davetiye çıkarılmış bana göre.

Ekim ayından Mart başına kadar doğal alabalık avında sezon kapalı biliyorsunuz. (yani kış ayları) Yakala bırak avcılığı da olsa bu zaman diliminde hele de turizm adına doğal alabalık avcılığını önermeniz doğru değil. Bu avcılığın fly ile yapılacak olması da sonucu değiştirmez. Sezon açıkken bile doğal alabalığın yakala bırak yapılmasına gönlüm razı olmazken, yumurta döneminde hiç razı olmaz. İlle de fly avcılığı önerilecek ise başka türler hedeflenebilir açık sezonda.

Bilmiyorum “fly ile alabalık sevdalısı” böyle mi olunuyor sayın abim? RASTGELE-DER düşünmeden taşınmadan rastgele bir öneri sunmuş, haksız mıyım?:)

20. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Ballı Nuri kardeşim,

Yine eleştirmek adına emek vermiş, bula bula RASTGELE-DER'in düşünmeden önerdiğini tesbit etmiş. Bir okumada bu başarı. Müthiş!!! :thumb:

Alkış.

İyi oku Nuri kardeşim. Bir daha oku. İyice oku ve bize önerdiğini yap. Düşün, taşın, araştır.

Sana bir de ip ucu vereyim.
    Takılıp, kalmak adına okuduğun için takılıp, kalıverdiğin o paragrafın ilk cümlesi ne diyor bak.

Sportif balıkçılık turizmi için bir pilot bölge seçilmelidir.

Sportif balıkçılığın ne olduğunu araştır.
    Dünya'daki örneklerini bul ve oku.

Hele de bu çalışmaya FACİAYA DAVETİYE ÇIKARTMIŞSINIZ derken haddini takınıp, saygılı ol.