Fiber tekne, buna uygun motor ve balık bulucu seçimi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında fishman07 tarafından paylaşıldı.

1. fishman07

fishman07 Fevzi

Bu yönüyle düşünmemiştim. uyarınız için teşekkürler:thumb:

2. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Ykıta gelince merak etmeyin 4 zamanlılar 30-40 beygir fazla yakmaz.Beygir başına 1 saatte devamlı max hızda gidersen 0.200 gr yakıt yakarsın.0.200x30=6 lt yakıt eder ...6x5=30 tl dir.

3. fishman07

fishman07 Fevzi

Bu tekne için uygun motorda tamam ama. balık bulucu aynasına :( bir öneri bulamadık gibiidk

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Düşük beygir motor hatasını ben ilk teknemde yaptım.Kayıcı teknelerde yüksek beygir kulanmak gerekir.Aksi takdirde suya gömülüp teknenin yanlarından su fışkırtarak ilerlersin ve fazla yakıt kullanmak zorunda kalırsın.Blık bulucu konusuyla ilginmedim.Çünkü ucuz sistemlerin pek bir işe yaramadığını duydum ama zamanla gelişeceklerine eminim.:)

5. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Ben mercury almayı düşünüyorum.Zaten ilk motorumda aynı markaydı .Çok memnun kaldım üstelik fiyatıda hesaplı...Sezon sonlarında boş bir bidona tatlı su doldurup çalıştır.Bakımını kendin yap.

6. fishman07

fishman07 Fevzi

Yarın sabahtan interneti açıp görüşleri tek tek okuyacağım. Şimdilik hayırlı geceler diliyorum.
    Balık bulucular konusunda benim pratiğim yok ancak intenet üzerinden çok araştırma yaptım. profesyonel yada yarı profesyonel cihazlar iş görüyormuş. özellikle benim gibi amacı dip ve derinsu balıklarını avlamak olanlar için. Furunoyu o yüzden seçtim marka olarak.
    Bir yerde okumuştum. ( Deniz fakir adamı sevmez ) :) sanırım haklılar. ucuz malzeme ile yapılmaya kalkışılan her şey yeni bir masraf doğuruyor gibi ;)

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili kardeşim,yıllarca tekne kullandım,arkadaşlarımın teknelerinde de epeyce yer aldım.Halende bir fiberim birde 3.40 botum var.tekneyi limanda tutacaksan o baktığın tekneler uygun.her tarafı livar,dolap dolu geniş ve ağır tekneler.Limanda duracağı için bol miktarda dolap yapılıp,malzeme taşıma derdinden,livarları geniş tutulup,zaman zaman teknede canlı yem bulundurmayı sağlayan konfora sahipler.
    Ancak,römorkla taşıyacağım,kafam estiğinde denize götürüp,gerektiğinde tek başıma kullanacağım bir tekne almayı düşünsem asla o teknelerden almam.
    teknenin ağır olması sağlam olduğunun göstergesi değildir.Fiberin ana maddesi polyester ve elyaf ,o kadar ağırlık yapmaz.Ağırlık dolgu maddelerinin fazlalığından,dolapların,aksesuarların fazlalığından kaynaklanır.
    4.60-80 m tekne 280-390 kg olması bence gereksiz ve uygunsuz bir durum.Neticede açıksu teknesi değil bunlar,bildiğin sandal.yat değilki 40-50 km lik yada daha uzun yolculuklar yapılsın.Binersin 3 km gider çapa atar balık avlarsın,yada kıyı boyunca 10 km sağa sola gezer dönersin.
    motorla beraber yarım ton artı römorku arabayla çek,hafif yumuşak bi kumul alana girdimi bat,yeri geldimi römorku çıkarıp elle kaldır ittir,sudan çıkarırken,römorkun yuvasından çıktımı beli orda sakatla say say bitmeyecek bir sürü sıkıntı.Adamı balıktan tekneden herşeyden soğutur.(bunları bu yıl en az beş kere yaşadım)
    bana göre 4.50 tekne maksimum 160 kg olmalı,iki kişi zaptedebilmeli.Fiber hafif olduğu,bakım isteği az olduğu için tercih edilir,4.80 tekneyi 390 kg yapmanın mantığını hiç bir imalatçı bana izah edemez.
    Benim tavsiyem nemi,mursan 4.40 clasic modelidir( http://www.mursan.com.tr/tr/boats_fishing_440.asp) 120 kg.takarsın 9.9 motor 17 mil garanti ediyorum.20 takarsan uçarsın.tek başına suya indirip çekebilirsin.3 kişi çok rahat avlanır dört-beş kişi gezebilirsin.390 KİLOLUK gavur ölüsü gibi teknenin yakacağı benzinin yarısını yakar,bel fıtığı olup doktor doktor gezip dünyanın parasını harcamazsın.
    sağlamlık,denge falan diyorsan,bu ağır teknelerin her yeri macun,çatladımı nerden su aldığını anlayana kadar canın çıkar.verdiğim firma 30 senedir bu işi yapıyor,sağlamlığına kefilim.
    Uyarılarıma kulak vermeni dilerim,iş alana kadar,aldıktan sonra zamanla neyin ne olduğunu yaşayarak anlayacaksın:)
    Her ne türde sandal alırsan,şimdiden güzel günlerde kullanmanı dilerim:)

8. fishman07

fishman07 Fevzi

Fatih bey bahsettiğiniz tekneyi sitesinden inceledim. Ben çok iyiyim bunda tecrubem var diyemiyorum. sadece gözlemlerimden yola çıkarak. her hangi bir sitede tekne ile balık avı videosu izlendiği zaman bakın her şeyler teknenin bir yerinde. malzemeler ayak altında oluyor, bahsettiğiniz teknede sanırım çok fazla dolap yok:confused: ağırlık konusu benimde canımı sıktığı için danışmak ve tercihlerimde doğru karar almak için bu konuyu açtım.
    Sizin belirtiğiniz konular sanırım benim bunlar hakkında neden internette yada gerçek hayatta etrafımda yorum bulamadığımı açıklıyor. Ağır tekne seçen pek yok, saydığınız ve haklı olduğunuz konulardan dolayı galiba.

Sanırım biraz daha araştırmam gerekecek bu işin mantığı ve doğrusunu bulmak açısından. Kolay taşınmak getirirken götürürken rahat etmek elbetteki çok avantaj ama ben teknenin asıl bana denizde güven vermesini istiyorum.
    Bir laf vardır. Boşa koysam dolmuyor,doluya koysam almıyor diye öyle oldum şimdi.
    Ağır tekne bende sıcak değilim bu kadar ağırlığına ama biraz hafif tekne. :confused:
    Zamanla doğrusunu bulacağımı ümit ediyorum. saygılar.......

9. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Fatih beyin tavsiyeside doğrudur.Eğer bağlama yerin yoksa ve römorkle taşıyacaksan bizim tavsiye ettiğimiz tekneler tercihe şayan değildir.Ben de fatih beyin söylediklerine katılıyorum.Ama tercih meselesi o tip tekneleri çok denizin çok sakin olduğu zamanda kullanacaksın,ayrıca boardası kısa olduğu için muhtemelen su serpntilerini giderken içine alır.Fazla ağırlığı kabul etmezler.Gezi amaçlı dan çok sadece balık tutma amaçlıdır.Eni dar olduğu için denge çok önemlidir.Vs Vs ...:) :) Ama fatih beyin dediği gibi çok pratiklerdir anında karaya çekersiniz gittiğiniz yere götürürsünüz ha birde kalabalık binmecekseniz o da bir tercihtir...:) :) :) :) :) :) :) :) :)

10. fishman07

fishman07 Fevzi

Suat bey, bu iş git gide karmaşıklaşıyor :)
    benim balık avı planım maksimum 4 kişi. eee bide bunların balık malzemeleri, ekipmanlar ( can yeleği,kürek,yangın söndürücü gibi ) ne kadar zormuş seçim yapmak :(

11. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Kafanı karıştıracak bir şey yok bu bilgileri kimse bize söylemdi,:) Biz 3 tekne eskittikten sonra tecrübe edindik.Ne alırsan al :) :) :) Bağlama ve karaya çekme yeri ve emniyeti bence çok çok önemlidir.Kışın limanda bile bağlıyken batan tekneleri bilirim.Bence o kısım çok önemlidir.Eğer bağlama veya karaya çekme yerin yoksa hiç bu işlere kalkışma .Öbür türlü teknen orda burda heba olur gider.:) :) :)

12. fishman07

fishman07 Fevzi

Suat bey, bende hata yapacağım illaki, bunu en aza indirmek benim amacım. Tekne emniyeti konusunda sorunum sanırım yok. 2004 yılından bu yana yer problemi yüzünden bu hevesten vazgeçiyordum. Şu an kısmetse yakında bitecek bir binamız var. 3 kat ve alt kısmı 120m2 lik bir garaj. Bu konu yani emniyet ve titizlik konusunda biraz hassasım. :rolleyes:

13. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Deniz kabarıksa,denizden karaya dalga varsa,ağır tekneyi karaya yada römorka almak çok daha büyük kabustur.Böyle bir havada zaten çıkılmaz ama,varsayalım hava denizdeyken patladı,ağır tekneyi kıyıya çıkarma teşebbüsü (arkadan yiyeceği ilk dalgada içi su ile dolar ve....) tekneyi batırır.Hafif olursa dalganın kıyıya vurduğu yerden az geride suya atlayıp,zaptederek bir şekilde seri şekilde karaya atma ihtimalimiz olurki zordur o da ,tecrübe ister.En iyisi kuytu bir yere yada mendireğe atmaktır kendini.
    Antalya sahilleri genelde dalga almaz (alanya hariç),dalga aldığında da zaten kimse denize çıkmaz,berbattır. Daha yüksek ama hafif teknelerde mevcut piyasada örneğin yine bursa yapımı ÇAVSA 4.25 140 KG-4.50 190 KG MODELLERİ incelenebilir (http://www.cavsaboat.com/).

14. fishman07

fishman07 Fevzi

fatih bey vermiş olduğunuz siteye daha öncede bakmıştım. gerçekten güzel tekneler kullanışlı da görünüyor. Anlayamadığım bir şey var. Firmaların amacı piyasada daha kolay ürün satmaksa amacı. Günümüzde de müşteriye ulaşmanın en kolay yolu internet. Eskiden bir teknemi alacaksın, etrafına sorar bulunduğun yerdeki model ve teknelerin dışına çıkamazdın. Şimdi aklında bu tür bir düşünce oluşuyorsa, otur evinde tüm dünyada imal edilen istediğin boyutta istediğin şekilde tekne modellerine bak. ama biz müşterileri ikna edebilmek için önce vitrinini ( yani intenet sayfalarını güzelleştirmeleri gerekir ) diye düşünüyorum.
    Bir tekne modeli dıştan tamam 10 numara ama beni dışı kadar içi livarı dolabıda ilgilendiriyor ama maalesef onunla ilgili hiç resim yok :( burda bu markayı satan bir yerde yokki gidip bakıp bu olur tamam, yada bu şu sebebten olmaz diyebileyim :(
    Burdan çıkarttığım bir sonuç aslında var. Fikir oluşturdum gibi. Yanlışta olabilirim.
    Yerliyurt 4.60B modeli. İç dizaynı ve hakkında duyduklarıma bakılırsa uygun bir tekne.
    Defalarca baktığım ama çekindiğim Anılmarin 460 tekne ( sitesinde havuz kısmını gösteren tek fotoğrafı yok )
    bu böyle uzayıp gidiyor.
    En iyisi birazda etrafta büyük firmaların burda satış yaptığı mağazaları gezinmek. Burda safter' i gezdim 4.80 modeli güzel ve oturaklı görünüyor. 4.65 modeli var konsullu olduğu için bana pek kullanışlı gelmedi ( balık avı açısından)
    artık birazda eski usul etrafıma bakayım :)

15. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Fevzi kardeşim,elimden geldiğince tecrübelerimden yola çıkarak bir şeyler anlatmaya çalıştım.Sanırım sen ilk teknem,almışken her şeyi olsun,eş dost görsün imrensin diye bir bakış açısına sahipsin.O Tekneler güzel tekneler,senin niyetine uygun modeller.Ama senin amacına uygun teknelermi o sorunun cevabını yaz sonu bulacaksın mutlaka.YAZ SONU ya senin tekne alemine vedanla sonuçlanacaktır,yada bir limanda yer ayarlanıp,7-8 m üstü tekne arayışına sokacaktır.Üçüncü ihtimalde ,garajda kullanmadığın ama ,önceleri ikide bir sildiğin,parlattığın ,bir iki sene sonra da kapladığı yer gözüne batan,inen römork lastiğini şişirmekten bıktığın,verdiğin parayı göz önüne alıp satmaya kıyamadığın bir oyuncağın olmasıdır.Onun yerini tutacak ilk hevesin onu o garajdan defetmeni sağlayacaktır.
    Başlarda söylediğim gibi,yaşaman gerek ,biz ne desek boş...

16. fishman07

fishman07 Fevzi

Fatih bey, öncelikle tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
    Ama bir insan hakkında ön yargılı davranmanızı yadırgadım doğrusu. Benim amacımda eş dost görsün imrensin gibi bir bakış açısı olmadı olamazda. Bu tür şeyleri eş dost görsün imrensin şeklinde düşünerek almanın nasıl olduğunu bile kavramış değilim.
    Buraya yazdım sanırım dikkatinizden kaçtı, Tamam sizin söylediğiniz teknelerden alalım kolay taşınsın, rahat karadan suya, sudan karaya alalım. Ya denizde
    ne kadar güvendesiniz ?
    Karada römork battı, en fazla o günü heba eder bir yerlerden yardım bulur çıkartırsınız. Ya denizde ?
    Ben küçük yaştan bu yana balık avı ile uğraşıyorum, daha ilginç bir şey söyleyeyim, bu balık avcılığının ne kadar bende özel olduğunu göstermesi açısından. Olta balıkçılığı meraklısıyım bunu çevremdeki arkadaşlarım bilir, ama şu var ailem çevremdekiler yer ama ben balık yemiyorum.
    Bu tekne konusu da yıllardır aklımda olan ama tekneyi koyacak yerim olmadığından dolayı hep ertelediğim bir konuydu.
    Neyse zaman her şeyi gösterir zaten. ilginiz için teşekkür ederim.

17. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    tekneyi alırken her ay açılırım sanırsın ama deniz ve havayı göz önüne alınca 6 ay açılman imkansız çünkü çok riskli.. nisan-ekim arası mümkün..

her hafta açılırım sanırsın ama hastalık, misafir, iş-güç derken ayda en çok 2 kez açılırsın..

yani her yıl yaklaşık 10 kez açılacaksın, emekli olsan neyse ama 39 yaşında emekli olman zor :)

kiralık tekneyle açılma ücreti kişi başı 30 TL, yılda 10 kere açılsan 300 TL

yani sen bu zevki başkasının teknesinde yaşasan sana yıllık maliyeti 300 TL.

ama tekne + motor + çapa + balık bulucu + yakıt + bakım + liman kirası + diğer ekipmanlar yıllık ortalama kaç liraya mal olacak ?

( belki ilk yıllarda garaja getirip götürecek ve liman kirası vermeyeceksin ama ağır bi tekne alırsan bi süre sonra usanıp bi limana bağlama gereği duyacaksın )

teknenin yıllık maliyetini ise kullanım ömrüne bölerek hesaplarsın..

mesela 4.000 liralık 10 yıl kullanım ömrü olan bi teknenin yıllık maliyeti ;

4.000 / 10 = 400 TL.

yani SIRF teknenin yıllık maliyeti kiralık teknenin yıllık masrafını geçer.

tiyneti düzgün insanlarla açılmazsan "bütün masrafları arkadaş göğüslüyo, bari yakıtı ve bazı ıvır zıvırları biz karşılayım" demezler.. yağnıçtan, yol azığına kadar sana yıkınca bunca masrafa kim için, ne için katlanıyorum diye sorgulamaya başlarsın..

işim gereği olaya maddi yaklaştım ama Antalya'da tekne alıp sonra illallah diyen bikaç tanıdığım oldu..

haa "durumum iyi sayılır ve o kadarcık lüksüm olsun aga" diyosan şimdiden teknen hayırlı olsun ;)

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Eş dost imrensin konusunu yanlış anlamışsın,bu cümleyi eşe dosta hava atmak anlamında kullanmam.İmrenmek ,aa pek güzelmiş,bak hayalini kuruyordun,sonunda güzel bir tercih yapmışsın ,güle güle kullan,e bizide gezdirirsin artık vs. gibi diyologların kısaltılmışıdır.Bu tür övgüler herkesin duymaktan hoşlanacağı şeylerdir.Şu da olabilir yahu ne zamandır hayalini kuruyordun,ala ala bunumu aldın,ne doğru dürüst dolabı var ne de livarı,bi sürüde masraf etmişin yazık olmuş,falan beyin teknesi ne güzeldi soraydın ya ona vs. gibi şeyler duymak ,bundanda hoşlanmayız değilmi.Bu örnekler her insana uyan genel duygulardır.Alınmanıza gerek yok,yinede kırıldıysanız özür dilerim.
    Sağlamlık ve denizcilik konusunda ağırlıktan ziyade malzeme kalitesinin önemini bir daha vurgulayım yanlış bir mesaj verilmesin konuyu inceleyecek katılımcılara.Dünya ,malzemeyi hafifletme derdinde biz fiberin orta göbeğine beton dökme peşindeyiz.Alüminyum teknelerle okyanusta fink atıyor amerikalı,arkasında 150-200 hp motorlarla.Bizim tekneleri oransız,hesapsız kitapsız yapıp sonrada suda nasıl düzgün gider diye orasına burasına ağırlık döküyoruz.
    Senin o beğendiğin tekneyi kullanıyorum hali hazırda,ön dolaba iki çapa ve zincirini koydum, ağır devir yol yaparken önde kimseyi oturtamıyorum çünkü su alacak gibi oluyor tekne dalgaya karşı.4.60 330 kiloluk bir leş. bu da fotosu

koltuklu olan,arkası ne kadar havada duruyor,önde toplam 40 kilo ağırlık var.
    Onu betondan iki defa sağa sola götürmek için römorka koyduk,iki gün bel ağrısından yatamadım.

19. fishman07

fishman07 Fevzi

Fatih bey bende özür dilerim sanırım bende yanlış yorumladım.
    Amerikalı yada Avrupalı insanların kullanmış olduğu teknelere kadar inanın bende çok araştırdım ve haklısınız gerçekten bizde tersine gitme huyu maalesef var.
    Bu tekne benim hayalim belkide üzerine bu kadar titriyor olmam bu yüzden. uzun zamandır koyacak yer sıkıntısı yüzünden vazgeçtiğim. Ve şartları oluşturunca da imkanlarımın el verdiği ölçüde iyisini ve kalitelisini almak istiyorum.
    Sizin tavsiye ettiğiniz teknelere buraya üye olmadan önce çok baktım. bir sürü form sayfası okudum. inanın sabahladım bu yüzden. Ağır tekne kalitelidir anlamı çıkartmadım ama okuduğum formların bir kaçında şu cümle hep aklımda kaldı. Aynısın yazamayabilirim ama şöyleydi sanırım " 4.50 boyunda bir tekne 250kg altında ise dikkatli olun uygulanan elyaf v.s. (tam hatırlamıyorum içeriğini) zaten bu kg' ın altında olamaz. oluyorsa bilin ki ............. böyle devam ediyordu.
    Genişlik konusunda; geniş tekne suda daha dengeli olur, eni dar olan teknelere dikkat edin.
    su kesimi : su kesimi 20 veya 25 üzeri olsun .....
    İç havuz için ; livar ve dolapları ortada malzeme kalmayacak kadar çok olursa kullanışlı olur.

Bunlar okuduklarımın içinden süzüp arkadaşların teknesinde giderken, veya bir İnternet sayfasında teknede balık avı videosu izlerken baktığım ve doğru bulduğum şeyler.

tekne modellerini seçip forma ekleyip siz değerli üstatlardan bilgi istirham etme sebebim de. Bu doğru bulduğum konuların acaba ne kadar doğru olduğunu öğrenmekti.
    Fatih beyin sayenizde bir şeyi öğrendim. Tercih ettiğim ve hakkında hiç yorum bulamadığım teknelerin ağırlıkları yüzünden denizciler tarafından hiç tercih edilmediğiydi.
    Avrupa ülkelerinde olan fiber teknelere hatta alüminyum teknelere baktım inceledim ve bana çıkacak maliyetine kadar üstünkörü de olsa hesabını yaptım.
    Türkiye'de distribütörlüğü olan firmaların sitelerine kadar girdim. Beğenmedim mi ? aksine beğendim amaaaaaaa ben paramı yabancıya vermek istemiyorum. Ülkemin kalkınması için ülkemde üretilen ürünleri tercih etmek istiyorum.
    Çok yazıyorum mazur görün ama yıllardır içimde olan bir heves. Daha teknem yokken gidip ADB almak için uğraştım. Hani büyük motorlu bir tekne alırsam sorun olmasın diye :)
    Neyse bunlar konumuz dışında tekrardan özür dilerim kusuruma bakmayın nolur.idk

20. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Fatih bey resimdeki teknenizin markasını ve yılını öğrenebilirmiyim...selamlar:)