Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Doruk bey bendeki makinada japon malı.
    Sade ebay de değil Amerikadaki başka balık malzemesi satan dükkanlardada
    makina bu fiatlarda.
    Daha önce bendeki makinalar ile ilgili bir konu açmıştım.Makinanın resmini görebilirsiniz.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=46134

TRABYA FİSHİNG TEAM gurubunun yapacağı bir organizasyona katılır ve bana bildirirseniz makinayı size gösterebilirim.Kullanma imkanınızda olur

2. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Makineleriniz güzelmiş,iyi günlerde ve bol trofeli avlarda kulanın,hayırlı olsun...

3. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Sağolun Selim bey.Teşekür ederim.

4. furunotr

furunotr Haluk

Saltiga Surf'un 4500 ile 5000 olanın 4,1 devir olması gerek; sanıyorum 80-85 cm. civarında sarım yapıyor bir turda; bir arkadaşta var 4500 olanı; denedim ve genel olarak çok beğendiğimi; dengeli ve güçlü bir makina olduğunu söyleyebilirim; bence alınacak makinalar sınıfında... Eğer fotoğraflarda görülenden başka makina göndermeyecekler ise çakması yok zaten; makina magnezyum; 500 gr. civarında bir ağırlığı var; 510-520 gram olabilir... Kutu içeriğini tam olarak bilemiyorum ancak içinden statik bir bant çıkması gerek; makina ile kamış arasına konuyor; yoksa makina statik elektrik biriktiriyor... Fiyatlar ise 400-500 USD arası değişmekte Ebay'da... Bir ara 250 USD.ye görmüştüm ancak hem şu an bulamıyorum; hem şaibeli...
    5500-6000 olan ise 3,6 devre sahip; sarım miktarını bilemiyorum; ağırlığını da... Ancak 4500 ila 5000 bana göre Boğaz kullanımına çok uygun...

Hepsi Japon üretimidir...

5. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Daiwa saltiga surf 5500 ve 6000 515 gr ve 72 cm.sarımı var.
    Dediğiniz gibi paketten statik bantta çıkıyor.
    Halük bey DAİWA SALTIST 4500 H Makinanın boğaz kullanımı için
    ne dersiniz?

6. furunotr

furunotr Haluk

Saltist'in hangisi; bildiğimiz lacivert olan ise genel anlamda ben beğenmiyorum; ancak devri 4,7 ila 5,1 arası ise iş görebilir denemek gerek; bir tane var Kısıkta; sanıyorum 10 bilyalı ve bu Saltist'i çok beğeniyorum; denemedim ancak iş göreceğine de inanıyorum...

7. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Lacivert olanı.devri 6.2:1 122 cm sarıyor.
    Kısıkta olan bir tek orda var.
    Son gittiğimde satılmıştı herhalde.E bayda bulsa idim bir tanede ondan alırdım.
    Burada fiat uçuktu.

8. furunotr

furunotr Haluk

Devir 6,2 olunca bana sorarsanız Boğaz'da at-çek avcılığı için ideal bir makina değil derim; farklı alternatiflere yönelmek daha mantıklı görünüyor...

9. Since1453

Since1453 NoYaN

6.2 bogaz ıcın yuksek devir kıyıdan avlanmak ıcın tekne vs.. avlara uygun bır devırrrr

10. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

@Mehmet bey bilgiler ve ilgiler için teşekkür ederim. :)

Yeniköy'de komşumuz olan ve sizin kadar balıkçılığa meraklı bir abim var. Onunda evinde hobi odası balıkçılık takım ve malzemeleri ile dolu. Hatta çevrede onu tanıyanlar bu merakından ötürü balıkçılığın Ali Ağaoğlusu diye takılırlar. :) Şakanın yanısıra bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz biridir ama yurtdışı-yurtiçi çok dolaşan biri olduğundan onu yakalayıp bilgi almak zor oluyor. Kasım ayında bir ara onu bahçesinde görüp yakaladım, sohbet ederken surf makinası olarak bana Daiwa Tournament Basia 45 QDX önerdi ve hatta evinden bu makinayı getirip bahçesinde birkaç kere denize olta sallayıp denemiştim. Ayak üstü bir deneme oldu ama son derece keyifli ve rahat bir makina idi. 490 gram ağırlık ve 4.1:1 devir oranı ile kaliteli surf makinalarında zor bulabildiğim iki şartı da sağlıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=8Xmr7XidiWQ

Daiwa Tournament Basia 45 QDX için ebay'dan fiyatına baktım. Avusturyalı bir satıcıda 680$, shipping cost 20-55$. Satıcının yakın yerde olması teslim süresi açısından da bir avantaj ancak sezonu kapattık bunun pek bir önemi kalmadı. :)

Daiwa Saltiga Surf 6000 modeline 450$ vermek mi? yoksa Daiwa Tournament Basia 45 QDX modeline 680$ vermek mi evliyadır? Ya da hangisi parasını daha fazla hak ediyor? (daha ucuza satan yerler var ise bunları da öğrenmek isterim)

İlave: Ebay'da 675$'a satılan Shimano XT Bullseye 9120 var. Aynı fiyat seviyesinde. Tavsiye edilen bir makina olduğundan alternatifler arasında değerlendirebiliriz. Bu makinayı da karşılaştırmaya dahil edebiliriz.

Elbette bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan bütün arkadaşlardan görüş ve yorumlarını rica ediyorum. Bu iki makinayı detaylıca varsa artı ve eksi yönleri ile eleştirebilirsek çok memnun olacağım.

Teşekkürler.

NOT: Sizleri sadece bu iki makinaya yönlendirmiş olmak istemem, zaten bu konu altındaki ilk mesajımda da bu endişem vardı, daha rahat öneri getirmenizi arzu ediyorum. Bu üç marka/model dışında benzer özellikleri sağlayan farklı alternatifler de olabilir.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tam tersine boğaz için ideal bir makine. Atarsın 150 gr kurşun, tek parmağınla çabucak sarar bitirsin. Kaşık kaçırmak içinde çok iyi netice verir, lüfere misina kaptırmadan toplamak içinde.

Ezbere bakıyorsunuz. Bahsettiğiniz aletler Daiwa. Devri yüksek diye zor sarılacak filan diye bir şey yok.

12. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Serdar Dostum :) Shimano Ultegra 4500 CI4 kullanıyorum,hurda murda çok şükür tıkır tıkır işliyor 3 yıla yakındır :)

Senden ricam bana Bu hurda gibi 490 gr ağırlığında ve 400 tl civarında bir daiwa tavsiyesinde bulunman :)

Hem bütçemi aşmayacak,hem de omuzlarımı yormayacak,biliyorsun rahatsızlığım var,fazla ağır takım kullanamıyorum.

Rastgelsin.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İyide, tıkır tıkır işlemiyor işte o dediğin alet. Eline alıp boğazda bir gün kaşık sallayınca anlıyorsun aradaki farkı.

14. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Serdar Dostum :) tamam tıkır tıkır işlemiyor olsun,sen yinede tıkır tıkır işlemeyen bu makine ağırlığın da ve bu fiyatta bir daiwa tavsiyesinde bulunabilirmisin ?

Tavsiye edeceğin Daiwa 400 tl civarı olacak ve ağırlık 500 gr ı geçmeyecek,

Rastgelsin.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Senden fiyatı 100 TL'den olacak ve ağırlığı 150'gr'ı geçmeyecek bir makine istesem, sen bana gösterebilir misim üstadım? Evde var bir tane, bana soruyorsan eğer.

Tekne alıyorsun, ucuz ve hafif diye fiber mi tercih edersin, denizci ve sağlam diye, ahşap tekne mi?

Adam tıkır tıkır çalışmayı önplan koymuş, bunu da yapmış, fiyatı yüksek olmuş, ağır olmuş, bu onun meselesi değil ki? biz burada işi görüp az yoacak kaliteli bir şey bakıyoruz. Hafif ve ucuz ama bel ağırısıyla bolca ızdıraptan başka bir şey vermeyen makineyi nedne tercih edelim?

16. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Serdar dostum :) kullandığım bir makinenin özelliklerin de bir daiwa tavsiyesi istiyorum hepsi bu,ha bulunamıyorsan ya da bu özellikler de bir daiwa makine yok ise,o zaman neden benim kullandığım makineye hurda dersin ?

Benim tercihimdir ve tercihimden memnunum ha bu özelliklerde tavsiye edebileceğin bir makine söyle seve seve onuda deneyeyim ;) yoksa senden ricam benim tercihlerime saygılı olman,

Rastgelsin Dostum :)

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Senin tercihin gibi bir Daiwa yok, evet.

Sanırım araba almaya gidersen, hafif ve ucuz olmasına bakıp, gazyağı tenekesinden bir şey alıp dönmeyi tavsiye edeceksin bize.

Eğer kriterin hafif olmaksa, ucuz olmaksa, hay hay. Ama konfor, daha az yorgunluk, daha çok rahatlık, daha sağlam olmak vs. ise, o zaman adres belli.

18. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )

Serdar Dostum :) şükür '' Daha '' kelimesini kullanabildin ;)

Daha seri
    Daha Hafif
    Daha estetik olmak ise de adres belli ;)

Senin örnek verdiğin daiwa makinenin,Shimano'dan daha güçlü olması,diğer makinenin hurda olduğu anlamına gelmez,Aynı şekilde Shimano'nun daha ucuz olması,Daiwanın çok pahalı olduğu anlamına gelmediği gibi :rolleyes:

Senin araba tavsiyende muhtelemen eski model Pontiac,chevrolet filan olurdu :D

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek öyle değil.

Biri Mercedes, diğeri Kia. Bir Land Rover diğer lada niva. Aralarındaki fark böyle aslen. Aynen fiyat ve diğer şeyler açısından.

Ne aradığın önemli. Avda anlamsız olan bir takım nicelikler aranıyor genellikle. Örneğin, lüfer sahtesinin rengi. İyide bu balık renk körü, ne görecek o rengi?

Benzer şekilde, hafiflik vs. aranacak şey değil. Aranacak şey ne? Kolay zaptedilebilirlik, dengeyi bozmama, yormama vs. iken, insanlar kendi fikirlerince bunları sağlayacak şeylerin hafiflik, şu bu gibi bileşenlerde olduğunu düşünüyor. Sonra da elbette aradığını bulamamış oluyor.

İnsanlarda genel bir trip var. Bilhassa bilgi açısından pek iyi durumda olmayan kişilerde. Bir malı, bir markayı, bu yüksek teknoloji, bu iyisi vs. diye düşünerek aldıkları zaman, başka bir moda giriyorlar. O satın aldıkları şeye dair bir eleştiri vs. sanki kendilerine yapılmış gibi alıyorlar. Sanırım düşünce şu şekilde. Eğer benim iyi dediğim mal kötüyse, demekki ben iyiyi bilmiyorum, aman, sakınnn, takka düşüp kel görünmesin..

Bu yaklaşımla da, o malı/ürünü göklere çıkarıyorlar. Herkes böyle değil ama, pek çoğunda var bu. Özellikle bu makine tartışmalarında çok yaşanıyor. Bu şekilde, senin derdin ağırlık değil, başka şey filan derseniz, aynı tribe girip ortalığı velveleye veriyor.

Olay şu, bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Bu hepimiz içinde geçerli, ama pek çokları bu prensibi kavrayamamış oluyor.

Makineden sitediğiniz nedir? Benim kzın, 2 yaşında hediye olarak aldığımız 15 TL'lik oyuncak, plastik bir makinesi var. 25gr gelmez bile. Eğer mesele ağırlıksa, işte makine, madem öyle?

Demekki mesele ağırlık filan değil. Mesele, balık tutarken yormaması, yolda bırakmaması vs. Yani nitel durumlar önemli, biz ise nicel durumlara takılıp kalıyoruz. Bunu da maalesef pek çok üretici feci şekilde sömürüyor.

Karbon fiber kasa olunca, hafif olunca iş bitmiş olmuyor. Bu "heavy spin" denen klasmanda çok önemli bir kriter değil. Fakat nedense bu hep öne çıkarılıp duruyor. Ağır, ağrı... Olabilir, ağır mı, evet, ama bu önemli mi? ama fizik denen bir şey var...

Evet, o da var. Fizik derki, daha ağır olan şey, daha çok merkezkaç kuvveti ve eylemsizliğe sahiptir. Demekki daha ağır olan şey daha zor yavaşlar ve hızlanır, virajda daha çok savurur.

O zaman BMW 335i 1630 kg, Hyundai Accent blue 1200 kg, hangisi virajda daha çok savurur, daha hızlı gider, daha kısa mesafede fren yapar?

Olay böyle bir olay. Bu gibi nicelikler çoğu zaman aletin bize vereceklerini göstermiyor. Bu daah nitel, daha kullanıma özgün şeyler. Üreticiler bunu ölçebilir, ama yapmıyor. Rotor yükü başına sürtünem katsayısını ölçmek çok mu zor mesela? Ama hiçbiri yapmıyor, yazmıyor bunu. Çünkü bu ciddi bir perfromans göstergesi, doğrudan rahatlığı ifade ediyor.

20. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Açıkçası hepsini okumadım ama lada niva hepsini döver..:))