Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu bölümü daiwa makinalarından tavsiye almak isteyenler için açtım,Daiwa makina almak isteyenler buradan sorabilirler...

2. der wish

der wish Ferhan

Merhaba,

DAIWA EMBLEM XT 5000 surf makina almayı düşünüyorum:
    http://www.spotbalik.com.tr/EMBLEM-XT-5000-SURF-MAKINA,PR-25173.html

Sizce İstanbul boğazda rapalacılık için bu makina uygun mudur? Yoksa çok da fiyatı uçurmadan başka tavsiyeleriniz olabilir mi?

Bir de bu makina ile beraber tavsiye edebileceğiniz surf kamış da varsa, söyleyebilirseniz sevinirim.

Çok teşekkürler şimdiden.
    Sevgiler.

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne yalan söyliyeyim,ben İstanbul boğazında hiç rapala ile balık avlamadım.Yanlız şunu diyebilirim,bence her makina ve her kamışla denizde balık avlanabilir,burada önemli olan malzemelerden verim alabilmektir.

Benim fikrimi sorarsanız,gayet uygun bir makinaya benziyor...

4. Burak_A.

Burak_A. Burak Akıncıoğlu

Favori Kamış:
    Lineaeffe Fury Caster, 4.20 / Daiwa CrossFire 2.70
    Favori Makine:
    Daiwa EmblemPro 6000 A / Penn Affinity 7000 / Daiwa Regal 3000 5iA
    Merhaba,
    Ben de yeni yeni boğazda rapala yapmaya başladım. İlk izlenimlerimi paylaşayım inşallah yardımcı olur size. Öncelikle hemen her makine ile rapala yapabilirsiniz. Yaparsınız ama... Ben 7 senelik bir Shimano kullanıyorum şu anda, 170-180 gr kurşunu boğaz akıntısına salınca bir de hızlı çekmeye başlarken, heleki yolda balıkta binerse offfffff... Koluma ve sırtıma bir yük biniyorki anlatamam. Her 3-5 atıştan sonra bir sigara molası vermek zorunda kalıyorum. Dediğim gibi azmetttikten sonra her makinenin oluru var. Ama konfor çok önemli, bu yüzden güçlü ve sağlam makine herşeyden önemli oluyor. Seçtiğiniz makineyi ben de düşünüyordum, teknik olarak baktığınızda özellikleri iyi görünüyor, kullanmadığım için kesin yorum yapamayacağım. Gene Daiwa'nın Windcast modelleri var onlar da iyi diye biliyorum ama tuzlu suda performansı nasıl olur bilemiyorum. Tuzlu suda kullananlar varmış, memnunlarmış diye duydum. Yurtdışından sipariş verme şansınız varsa daha iyi bir makineyi bu fiyata alabirsiniz.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Boğaz için Emblem Pro'dan şaşmayın derim. Ya ucuz bir şey alın (Okuma, Alba, Shimano, Ryobi vs.), yada paraya kıyıp Emblem Pro ve üstü alın. Ucuz etin suyu elbette kara olacaktır, bunu aklınızda tutun tabi ki.

Eski emblemler de, (XT, X vs.) aynı kullanım rahatlığını verir ama, ip misina kullanımında aynı randımanı veremeyebilir.

6. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Bu ara üsküdarda bir kaç büyüyüğüme sordum ne tavsiye edersiniz diye. Onlarda surf makinelerin genel olarak kafa vurduğunu söylediler(rapala yaparken). Bu kafa vurma olayı nedir?

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Emblem x xt ve windcast serisi makineler agir sartlara hafif gelen makinelerdir. Is görmeye görür lakin yorgunlugu göze almak lazim.

8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne diyosunnn,bana ucuz bir stella bulsana serdar,hadi o biraz tuzlu kaçar bir twin power bul,şöyle ucuz yollu,ucuz olsun ama ha,shimano ucuz ya,(senin deyiminden yola çıkyorum)...

9. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Öncelikle almayı düşündüğünüz makinaları bir listeleyin.

Bu listenin içerisinde, öylesine ucuz ( ! ) yollu makinalardan olan, Ultegra 10000 - 14000 XSB, XTB, Okuma, Ryobi, v.s. türünden makinalarda olsun. Hepsini ayrı ayrı Google amcana yazarak bir sor. Orada yazılı o kadar çok kullanıcı yorumları var ki, bu sizin çizeceğiniz rotaya ışık tutacak ve en sağlıklı değerlendirme yapmanızı sağlayacaktır.

Sonra, netleştiğiniz 2 - 3 kaliteli makinayı, giderek yerinde görüp inceleyin, canlı canlı test edin. Koluna, göbeğine, dudağına falan orada bakarsınız. Marşa basıp, motor sesini güzelce bir dinleyin. Sonra bir anda nelerin değiştiğini, nasıl netleştiğinizi kendi kendinize görerek yaşayacaksınız.

400-500 lira verip de, sonra '' Eyvah '' demeyin.

'' Eyvah '' derseniz, size gelecek cevap, '' O zaman gidip başka bir Daiwa alın '':cool: :rolleyes: olacaktır. Şimdiden ben yazayım size de, '' ŞOK '' olmayın.:confused: :confused: :D

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ucuz işte selim abi. 100 - 150 - 200, hadi olsun 300 TL gibi şeyler. Daiwa almaya çıkınca, 300 TL'den filan başlıyor olay. Ama Shimano'nun böyle ucuz şeyleri var, elbette performansıda fiyatı gibi ehven.

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Daiwanında ucuz makinaları bolca,hatta shimanodan daha fazla..Seninde dediğin gibi,ne kadar ekmek,o kadar köfte.Çoğu insan az miktar parayla iyi makina ister,ister istemesinede böyle bir şey yok.Ha var aslında ama bu iki markanın yok.bu iki marka şu anki piyasaya hakim oldukları için,daha yüksek fiyatla satıyorlar makinalarını.piyasalarda bayağı pahalı günümüzde,demin 2006 senesine ait bir kataloğa bakıyordum,twin power mgs 170 euroya satılıyormuş,bu gün alsana bu makinayı bu fiyata,imkansız gibi bir şey.onun için alternatıf makinalara yönelmeli balıkcılar.
    Seninde makinaya filan ihtiyacın varsa abu 707 lx modelini tavsiye ederim,çok güçlü makina,sen köpekbalığı filan tutuyorsun tam sana uyacak makina,demedi deme,yabancı dilinde var,yurt dışından getirme imkanıda var,bu fiyata kaçırılmayacak bir makine,neyse konu daiwa bu yöne eğilelim.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yok abi, sağol, bilyası sıyırdı. Hiç olacak şey mi, ama sıyırdı işte Abu LX770'in. Dişli filan sıyırır genelde makine, ama bunun basbaya bilyası bir acayip oldu, iç duvarına sıvaşıp kaldı. Fakat kötü makine diyemem, boğaz için değil, surf için değil, ama genel olarak iyi bir alet.

13. deePblue

deePblue na

bence rapala için jig makineleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.
    rapalada ben spheros 8000 pg kullanıyorum ve canavar..

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Hayret edilecek bir olay,makinada HPCR bilya var(High Performance Corrosion Resistant)yanlız makinanın kitapcığında,bakımının düzenli bir şekilde yapılmasını öneriyorlar...

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    HPCR bilya,Yüksek Performans Korozyona Dayanıklı bilya oluyor...

16. der wish

der wish Ferhan

Yorumlarınız için teşekkürler.

Ben şu an Shimano Alivio makara kullanıyorum; yemli avlarda beni tatmin ediyor ama rapalada/kaşıkda aynı durum söz konusu değil maalesef.

E ben de genelde Kandilli'ye gittiğim için rapala'ya uygun bir makarının şart olduğuna karar verdim bu sebeple arayışındayım.

Ucuz etin yahnisi konusunda Serdar Bey'e katılıyorum ama ne kadar çok para o kadar iyi yemek olmadığını da düşünüyorum.

Herneyse, soruma tekrar dönecek olursak, ben balık avı malzemesi satan çeşitli Türk internet istelerinde Daiwa Emblem Pro satıldığını göremedim.

Acaba benim baktığım internet sitelerinde mi yok? Ya da bir şekilde yeni modeller çıktı da Emblem Pro'nun adı mı değişti? Fikriniz var mı?

Tabii ki gidip kendim de inceleyeceğim makaraları ama yine de öncesinde araştırma yapıpı sonrasında alış veriş yapma derdindeyim.

Yardım ve önerileriniz için tekrar teşekkürler.

17. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Daiwa emblem proyu ancak yurtdışında bulursun

http://www.ebay.com/itm/NEW-DAIWA-E...923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d0720adb3

Yukarıdaki linkteki satıcı amerikadaki en ucuz fiat.
    Satıcıya bir mail atıp kargo değerini 75 doların altında değer yazıp yazamayacağını sorun.Eğer menfi cevap verirse 40 dolarlık takipli kargoyu seçip malı ısmarlayın.
    Eğer satıcı yapamayacağını söylerse e bayde başka satıcı bulun.
    Tabi bu makinayı getirtmenin başka yollarıda var.ama anlatmak uzun

18. janberk

janberk serdar

Favori Kamış:
    Amundson Kudos Surf, Lineaffe Surf mill, Shakespeare Cypry Carp
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem Pro 6000, Ryobi ECUSIMA, Proskyer Nose
    En İyi Avı:
    8 Kg Baba Torik Mısır Libya açıkları, 25 Kg çekiçbaş Köpekbalığı Endonezya
    Merhaba
    Bende bu daiwanın emblem pro 6000a serisi makinanın peşine düştüm fakat gerek istanbul'da gerekte izmir'deki balık malzemeleri satan yerlerde ne yazıkki bulamadım ama amerikadaki ebay'den aradığımda bir çok satıcı görüyorum hemde çok uygun fiyata. Fakat gümrükte sıkıntı yaşamamak için satıcı ile görüşüp fatura 100 usd'den düşük göstermek gerekiyormuş Ceyhun arkadaşımız beni bilgilendirmişti.
    http://www.ebay.com/itm/Daiwa-EMP60...370?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1cf4e9f2

Eğer bu siteden alırsam bilgilendiririm.

19. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Benimde aklıma bu aralar birkaç model spin makina takıldı ama kararsız kaldım.

1-Daiwa Crossfire 2550 X
    2-Shimano Exage 2500 fb
    3-Spro passion 740

Bunların arasında acaba hangisi desem bana ne dersiniz.:confused:

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna