çay balığı nasıl-neyle yakalanır??

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ugur35 tarafından paylaşıldı.

1. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    yenisini tutunca tekrar yazacam bu eskidi :)))

Teşekkür ederim kardeşim.Şükürler olsun sorun yok. Bir dönem net işine zaman ayıramadım.Göllerde balık bırakmadılar biz ne kadar yazıp çizersek çizelim değişmiyor.Hani derler ya imam bildiğini okuyor diye aynen öyle..:mad: Yumurtlama dönemlerinde kıyıya yanaşması gereken balıklara fırsat verilmiyor ki. Burada her metrekare balık ağı dolu inanın o dönemde.Tüm uyarılarımıza ve yetkisi olan yerlere yapılan şikayetlere rağmen değişen hiç bir şey yok.Tırıvırı denen illet sözde yasaklı :D ya o kadar gayrı ciddi olay ki kullanımı yasak deniliyor ama adamlar durmadan tırıvırı imal edip satıyorlar tam komedi. Avlanmayı denetleyen yok. Bir defasında üreme döneminde görülen ağ'lar ilgili yerlere bildirildi inanın aralarında bir metre boşluk yoktu ama kimse birşey yapmadı. Böyle vurdum duymazlıklar olunca insanda zevk denen şey bırakmıyorlar. Balık iyice azaldı bu sene hepsi iki tane balık getirebildim eve forumlara yazacak bir konu bile olmuyor av raporları sadece içeriğinde balık olmayan doğa resimlerinden ibaret kalıyor. Ya da biz soğuduk belki bu işlerden kimbilir..?:cool:

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ne demeli bilmemki sevgili abim, yerden göğe haklısınız. Malesef yurdum insanının akılları zorlayan işleri işte böylesi sonuçları doğuruyor.:eek:

Hamdi abi eski avatarının bir başka tadı vardı. Hani şu Oğuz Aral üstadın Avni karakteri.:)

3. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    yenisini tutunca tekrar yazacam bu eskidi :)))
    Avni karakteri özellikle bizim kuşağımız için bir fenomendi. Hala öyle benim için..

4. huvajyusuf

huvajyusuf YUSUF ZİYA YILMAZ

Tatlisuda Yemleme

Yem Olarak Tavuk Ciğeri Kullanilabilir. Ancak Baliklari Doyurur Yem Takmaya Bikarsiniz.tavuk Yüreği Veye Toprok Solucani Kullanmaniz Daha Iyi.avlanacağiniz Yere Vardiğiniz Gibi Zahireci Veya Tahil Satan Mekanlardan Palet Hayvan Yemi Veya Tavuk Bici Yemi Alin Ve Oltayi Atacağiniz Bölgeye Serpin.ayrica Misir Tanelerini Kalin Bir Poşet Içinde Ezerek Ufalayin. Ayrica Yarim Bardak Buğday Unu Içerine Yumurtanin Sarisi Kirarak Kariştirip Avcunuzun Içinde Kuçuk Bilye Kadar şekil Verip Kancaniza Takabilirsiniz. Iyi Avlar

5. Nallıhanlı

Nallıhanlı b

Bir kere 20 cm yasağı her balık için değildir ben 5 yıldır çayda avlanıyorum. Büyük bir ihtimal o gördüklerinin çoğu gümüştür. Çaylar da kefal çok bulunur ama açıklarda yüzene pek sık rastlanmaz. Çayda bekir kefal siraz gümüş görülür genelde.

6. Astalavista

Astalavista Furkan

Bu cay baligi dediginiz benim memlekette tutdugum balik ise ben baliklari kurumus agac govdesinin icindeki kirmizi bocek ile tutuyordum

7. Astalavista

Astalavista Furkan

Unutmusum bu baliklari tutarken oltayi hareketsiz birakma.

8. Altan016

Altan016 Altan Altan

Bu balıkların adı yörelere göre değişebilir.
    Bizim buralarda 1.olan üstteki balığa imron derler.
    bazı yerlerde bıyıklı - bekir balığı da deniyor.

Alttakilere ise bir arkadaş yazmış, sarı balık diye,
    bizim burada da genel olarak sarı balık deniyor ama,
    bu balıklar "deli balık" adı ile anılıyor.

Biz bunları göksu- kocasu deresinde çok yakalardık, çevre katliamı olup, İnegöl sanayisi dereyi kullanamaz hale getirdikten sonra, Avcılığa Sakarya nehrinde
    devam ettik. Sakarya nehrinde de bu balıklardan bol miktarda vardır.

Resimdekiler ufak ebatta olanlar. üstteki balığın 90 -100 cm.uzunluğunda olanlarından gördüm.
    Yaklaşık 3 kg.lığını kendim yakaladım.

Eğer pişirmesini anlayan olurda, güzelce pişirirse, tadı çok güzel olur.
    Bu balıkların Kılçığı çok olduğundan , odun ateşinde çok ve kızgın yağ içerisinde
    kızartması yapılır. Ancak kızartma yapılmadan önce balıkların yarım cm. ara ile gövdesinin dikine, omurga kılçığına kadar derin derin çizilmesi kızgın yağda ince kılçıklarının erimesine sebep olur, daha kolay yenir.

9. Altan016

Altan016 Altan Altan

Tercihe göre domates sosu ile kızartılan balıklar biraz yumuşatılabilir,
    Böyleside çok leziz olur. Adınada BANAK derler.

10. umurbeyli17

umurbeyli17 ümit odabaş

bence çayda büyük balık yakalamak istiyorsanız oltanızın ucuna VİŞNE takın.genelde çok büyük boylar yakalanıyor.ben 14 yaşımdayım arkadaşlarla çayda bunu yapıypruz gerçekten büyük balıklar takılıtor oltamıza.EĞER YARDIMCI OLABİLDİYSEM NE MUTLU BANA

11. MELİH BOYACI

MELİH BOYACI MELİH

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 420
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Ümit foruma hoşgeldin.Vişneyle yakalanır doğrudur.Ama bu yöreden yöreye değişir.Mesela ben Uşalıyım.Bizim orada dut ve incirle de yakalanıyor:)genel bir bilgi olsun ;)

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    resimdeki balıklardan üstteki benekli olan balık, bıyıklı(barbus plebejus ve sp.) alttakiler siraz(capoeta capoeta ve sp.) balıklarıdır

yenişehir yöresinde siraz balığına imran derler,sakarya nehrine dökülen göksu çayında 90 lı yıllara kadar imran,yayın,t.su kefali,bıyıklı balıklarının muhteşem boyları olurdu,iki sene içinde iki fabrikayla o çay katledildi,önce balıklar gaz koktu,sonrada nesli kurudu.
    İMRAN(siraz) otçul ağırlıklı beslenir,oltaya su içindeki yosun filizleri takılırsa bir şansımız olabilir.Kış aylarında proteinli yemlere (hamsi,solucan vs.) ilgi gösterdikleri olur.
    Bıyıklı balığına imran denmez.
    Göksu çayı gibi bursa yöresinde orhaneli kocasu çayında ve nilüfer ve deliçaylarda da imran yaşar,Bursa merkezde bu balığın adı cibrin diye geçer.

13. MELİH BOYACI

MELİH BOYACI MELİH

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 420
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Sayenizde bir türlü öğrenemediğim veya bilmediğim balık türlerini öğrenmeye başladım:) saygılar

14. smt

smt smt

10-15 cm değil

bizim köyde çalışma vardı özün içinden paletli bi eder geçti küreğini suya daldırdı 2-3 kg e kadar çay balığı yakaladı hihi

15. smt

smt smt

çay balığı bizim köyde kara çekirge ile çok kolay tutuluyo