Caddis Fly Yapımı

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    CADDIS FLY Yapımı

Bölüm - 1

Malzeme:

İğne: 12 - 16 arası standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Siyah
    Kanat: Geyik kılları
    Gövde: Gri tavşan kılı
    Gövde saçağı: Kırçıllı horoz yaka tüyü

1. Adım:
    Ben bu fly için 12 ile 16 numara standart dry fly iğnesi kullanıyorum. Karar sizin.
    Kuru = Canlı böcek yapımında kullanılan, yani olabildiğince hafif bir yapıda olan iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım. İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.
    (Bkz. Adams Dry Fly yapımı.)

Makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda olacaktır.

2. Adım:
    İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.

Her böceği bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. İlk hareketimizde temel sarım halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz. Ben mümkün olduğunca başladığım sabitleme ip ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum. Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.

3. Adım:
    Bu yemde gövde için kullanılacak ilk malzememiz gri renkte tavşan baş ve ense kılları olacak. Bu tüyler için özellikle tavşanın kulaklarının gerisinde kalan kılları öneririm. Daha sonra gövde üzerine uygulayacağımız saçaklar için ise kırçıllı horoz yaka tüyü kullanacağız.

Tavşan tüyü

Horoz yaka tüyü ​

Öncelikle montaj ipimiz ile aşağıdaki gibi horoz yaka tüyünü iğne palasına sabitleyelim. Yalnız burada bir ayrıntı var.
    Horoz yaka tüyünü her zaman ki gibi dip kısımdan değil, uç kısımdan sabitleyin.

Fazlasını makasımız ile keselim.

Daha sonra iğneye sabitlenmiş horoz yaka tüyünü bir yana bırakıp gri tavşan kıllarını montaj ipimize dolayalım.

Bir fitil özelliğine kavuşan kılları sıralı ve sık adımlarla iğne palasına saralım, kanat ve baş için pay bırakarak, iğne halkasına yakın bölgede sarım işine son verip, montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Daha sonra sabitlenmiş olan horoz yaka tüyünü aşağıda da göreceğiniz gibi takriben ikişer milimetre aralıklarla tavşan tüyünden oluşturduğumuz gövde üzerine saralım.

Baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip, montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Sardığımız horoz yaka tüyünün fazlasını makasımız ile keselim.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=227

.

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Bölüm - 2

4. Adım:
    Bu örnekte kanadı geyik kıllarından elde edeceğiz.

Geyik kıllarından 30-35 kılı bir arada tutarak makasımız ile dipten keselim.

Bu kılların uç kısımlarını mümkün olduğunca aynı hizaya getirelim ve aşağıdaki fotoğraftan da görüldüğü gibi iğne başındaki halkayı kapatmamaya özen göstererek montaj ipimiz ile iğneye sarımlar yaparak bağlayalım.

Geyik kıllarının fazlasını makasımız ile keselim.

5. Adım:
    Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.
    Fly Yapımında Düğüm videolarını görüntülemek için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39944 tıklayınız.

Bu düğümü ister düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta iki veya üç kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış bir düğümler, kementler dizisine ihtiyacınız olacak.

Ben 12-18 numaralar arası Dry Fly yapımında birçok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.

Bu fly türünde olması gereken baş kısmını oluşturmak için montaj ipimiz ile baş kısmına 10-12 sarım yaparak belirgin bir baş oluşturalım ve son kez bir veya iki düğüm daha attıktan sonra makasımız ile montaj ipini keserek işlemi bitirelim.

Caddis Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık. ​

RASTGELSİN.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=227

.