balon balığı ile ilgili sorular

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında berk75 tarafından paylaşıldı.

1. berk75

berk75 berk

Favori Kamış:
    veangce 210
    Favori Makine:
    catana 2500fc
    En İyi Avı:
    Çupra 600gr ve 450gr levrek
    meerhabalar,
    benim merak ettiğim soru bu balığa dokunmak zehirli tam net bir cevap bulamadım..
    ve artık sularmızda ola bu balık çok byük boyutlara ulaşmıyor acaba bu balık levrek,çupra,lüfer veya akya balıklarını yer mi yada öldürebilirmi? çok merak ettiğim bir sorudur
    teşşekkürler:eek:

2. haldunsevincel

haldunsevincel Haldun

Balon balığına dokunmak zehirli değildir.İç organlarında zehirli birşey var.Araştırdığım kadarı ile dişilerde hamilelik döneminde bu zehir artıyor.Geçen sene Anamur da mercan avlarken balon yakaladık kaptan aldı balığı temizledi derisini de çıkarttı etini mercana yem yaptık inanılmaz balık yakaladık.Sonra balon gelsin de yem yapalım diye bekledik hiç gelmedi :)))))

3. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Balon Balığı

Bu balığa dokunmakla insanın zara gördüğü konusunda hiç bir bilgiye ve duyuma ulaşmadım.Akdeniz de çok yakalıyoruz.Balık avında yem olarak kullanan da var.Hatta yiyenleri de biliyorum.Fakat ben böyle bir risk alamam.Uzak doğuda bu balığı temizleme videoları izledim.İç organ ve çıkan atıkları kilit altında tutuyorlar.Kedini önüne atıyoruz kedi yemiyor.
    Sorunuza gelecek olursak.Kişisel gözlemlerime göre balon balığı levrek ve kum sokarı (trakonya) bizim bölgemiz de yok olasına neden oldu desem yeridir.Çünki kum sokarı(trakonya) ve levrek tehlike karşısında kaçamayacağını hissederse kendini kuma gömer.Balon da kumda yakalayıp yiyor.Çok büyüklü küçüklü sürüler halinde geziyorlar,muhtemelen diğer balıkları da yiyorlardır.Bir tanesini yakalarsanız onu yanında ve peşinde bir sürü balon yakalanan ile geliyor.Yakalar isem av yapabilmek için kafasının arkasından kuyruğa kadar iç organlarına zarar vermeden iki taraflı yarıyorum ,beyaz eti dışa taşacak şekilde.Suya salıyorum.Diğerleri yaralı balığı yemek için peşine düşüyor uzun bir sür rahat av yapıyorum.

4. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    taktik harika :D

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Balon balığı, zehrini aslen içindeki bakterilerden alır. O bakteriler de, hasbel kader bizim sularımızda pek fazla yok.

Ama bu, bizim sularımızdaki balon balıkları zehirsizdir anlamına gelmez. Pek fazla yok demek, hiç yok demek değil. Bir şekilde, balon balığının bakteriyi bulup zehrini biriktirebilmesi mümkün.

Bu durumda, balon balığını yiyen şey, büyük ihtimalle kendi sonunu hazırlamış olacaktır. Buna insan da dahil. Balon balığına benzer şekilde, tetrodoxin'e bağışıklı hayvanların dışında, balon balığını yiyen, bedelini canıyla öder. Ki, o bakterilerin az olması demek, bizim sularımızdaki balıkların o zehre zaten bağışıklı olamayacağı demek.

Gelelim dokunmak tehlikeli mi? İğnenin deldiği iç organlarından akacak bir damla kanın, bir kova suyla birlikte balığın derisine yayıldığını düşünelim. Bu balığa dokunur ve o elinizle bir şey yerseniz mesela, zombi olmanız kaçınılmaz, ölecek kadar zehir almanızda gayet mümkün.

Kısaca, sularımızdaki balon balıklarının pek zehirli olmayışı vs. vs. yüzünden dokunmak çok çok az riskli. Ama böyle bir risk söz konusu, açık ve kesin bir tehlike. En azından dokunduktan sonra, ellerinizi vs. sağlam yıkayıp riski bertaraf etmeniz faydanıza olacaktır.

6. Erenomio

Erenomio Eren

En İyi Avı:
    ........
  7. canergkts

canergkts Caner

O kadar balık geliyor mu yem olarak kullanılınca ya :D Bilmiyordum ben bunu bak.