BaitCasting Sistemi ve TANITIMI (video)

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında achilleus52 tarafından paylaşıldı.

1. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
  2. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    değerli kardesim bilgilerini en ince noktasına kadar inceledim öncelikle böyle güzel paylaşımlar yaptıgın için ALLAH razı olsun benim sana bir sorum daha olacak kusura bakmazsan makinanın bakımlarını nasıl yapıyorsun nerelerini yaglıyorsun bendeki balzer metallica

saygılarımla

3. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Murat abi öncelikle güzel yorumun ve dileklerin için çok çok teşekkür ederim. Bakım konusuna gelince, makine bakımı konusunda neredeyse hiç bir bilgim yok, ki zaten bu makinelerin uzun yıllar bakıma ihtiyacı yokmuş, en azından ben bu şekilde okudum. Yabancı bir forumda birisi baitcasting sistem makineyi tek tek söküp yağlama yapmış ve bunun her fotosunu çekmişte koymuş, bir çok kişi "gereksiz " diye eleştiri yapmış, ben bukadarını biliyorum ama yanlışta olabilir.

4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar Erkin ,,

Bu isin en güzel tarafi , arastirmaci olman. Bilgi akisinda ,, bilhassa mantik ve görsel destekli calismalari tercih etmen. Kalici olmayi hedeflemen.

Zira bize ait olmayan bir kültürü sevdirmek , en önemlisi sahibine ait oldugu sekilde ve "Arsimed gibi bagirmadan " tanitmak cok önemli ! Bir bilgi ,, sahibini honore ederek ve olur olmaz zekâ degisiklikleriyle rahatsiz edilmeden aktarildiginda , cok daha degerli ve verimli olur ! O'nun inkisafi hatta dahada ileriye götürülmeside belli bir AR-GE olayina dayanir.. Bu sayginla birgün, o'nuda basaracagina inaniyorum.

Tesekkürler Evlât ,

5. ironman

ironman Hamdi Beypazar

Favori Kamış:
    shimano force master 2.70
    Favori Makine:
    shimano exage 4000,peen battle 3000
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg.
    Baitcasting makinede ip kullandığım için backnash olaylarında bu çözümü kullanıyorum.İp misinada oldukça başarılı,ancak mono misinada aynı başarıyı gösteremiyor bu sistem.

6. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Ne diyeceğimi bilemedim Boran abi, çok teşekkür ederim güzel yorumun için, insanın birşeyler yapabildiğini yada yapacağını hissetmesi kadar güzel birşey yok, Ellerinden öpüyorum
    Saygılarımla

Hamdi abi öncelikle selamlar. Mono misina için düğüm sorununu nasıl çözeceğimizi birkaç sayfa önce bir video ile paylaşmıştım, aslında moderatodan rica edip bu videoları ilk sayfaya koymasını isteyeceğim
    Buda mono misina için çözüm
    http://www.youtube.com/watch?v=TDI5kwR5zjc

7. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Hamdi abi bu sistemle yaptığın yeni avlar varmı ? nasıl gidiyor baitcasting.

8. Rüzgarınoğlu

Rüzgarınoğlu Murat

Selam erkin kardeşim.Ben balık tutma sevdasına yeni başlamış biri olarak internet ortamında senin göldeki videonu izleyerek aklıma giren Baithcasting makina sevdasına başladım.Ancak tabiki İstanbulda yaşıyor olmam boğaz balıkçılığında kullanılan surf takımlarıda beraberinde getirdi bana.
    Aldığım baithcasting makinalar Abugarcia revo sx ve türkiyede pek bulunmayan Abugarcia Abumatic kapalı makina oldu.Surf makinaları saymayacağı.
    Ben dediğim gibi yeni başladığımdan bu sevdaya ancak teorik olarak sizlerin aktardığınız bilgiler doğrultusunda çalışmalar yaptım ve 50 kadar atışta sadece 4-5 kuş gözü tabir edilen misina karışıklıgı olduki zaten sorunuda izlediğim videolardan bulduğum cevapla çözdüm.
    Açıkcası surf atışlarda rezaletim ancak baitcasting atışlarda isabet oranı oldukça yüksek.Gerçi halihazırda tutabildiğim bir avda yok.
    Şimdi asıl sormak istediğim bu yazı blogunda diğer bir kaç arkadaşın da aktardığı gibi bu sistem sadece tatlısu balıkları yani durgun su lardamı etkili yoksa bu sistemi istanbul veya herhangi bir kıyı şeridindede verimli kullanabiliyormuyuz?
    Senin tavsiyenle videoda 1,98 cm remixon funedan kamış aldım ve isabetli atışlar yapabildim.
    Üzerinde sarılı misina 0,28 sufix Tritanium.

Verdiğin bu güzel bilgiler için emeğine ve yüreğine sağlık ayrıca.

9. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Öncelikle güzel dilekerin için çok teşekkürler Murat Abi, Baitcasting sisteme geçişin ayrıca hayırlı olsun... Funeden 1.98'lik başlagıç için çok çok iyi bir kamış, medium özellikli ve kontrolün tamamen sizde olduğunu hissettiren bir kamış, ayrıca orta sertlikte olması av aksiyonunu kat kat arttırıyor, 30 cm'lik kasnada bile keyif veren bir kamıştır.
    Gelelim sorunuza
    Tuzlu suda tamamen çıkrık denilen üstü açık sistemle jig avları çok gördüm. Surf olarakta niye olmasın , ağır sahtelere uygun kamışlarla ,surf bile yapılabilir, Eğer önceki sayfaları incelerseniz hamza abimizin baitcasting ile trofe kalamarını ve diğer avlarını görebilirsiniz.
    Ben sadece şunu söylüyorum ağır sahteler ve-veya misinaya bağlanan takımlar olduğu sürece NEDEN OLMASIN ? :)
    Saygılarımla Murat Abi

10. Rüzgarınoğlu

Rüzgarınoğlu Murat

Teşekkür ederim kardeşim bilmukabele saygılar.:)

11. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    sevgili kardeşi erkin mono misinadan sonra ip misinaya geçtim ama benim nacizane denemelerim 12 14 ip misinalar sıkıntı yaratıyor gibi benim kendi görüşüm
    20 24 arası olması gibi belkide ben tam alışamadım:rolleyes:

12. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Örgü misinada karışma sıkıntısı olmadı fakat çok fazla kopmalar olmaya başladı, o yüzden şuan 24'lük mono misinaya geçtim , ama örgü misina için 0.12-0.14 mm tam idealdir Murat abi... Örgü misinada göbek ayarını çok hassas yapmak lazım. ne çok ağır inecek ne çok hızlı ortadan biraz ağır inebilir, onu göz kararı ayarlamak lazım

13. Rüzgarınoğlu

Rüzgarınoğlu Murat

Örgü ip misina için ne tavsiye edersiniz?

14. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Bu konu ile ilgili araştırmam malesef yok, ben herhangi bir misina diye mitchell örgü misina aldım kullandım, 0.08'lik olmasına rağmen biraz ağır bir misina çıktı menzil olarak memnun kalmadım ama sağlamlık olarak hiç laf söyletmem :) gölde temizlik yapabilirsiniz, çuval, araba lastiği, poşet, bidon, ağaçların büyük dalları vs... hepsini kopartıp getiriyor 0.08'liği... ki 0.12'liğini veya 0.20'liğini siz düşünün :)

15. Rüzgarınoğlu

Rüzgarınoğlu Murat

Teşekkür ederim.Bir merak ettiğim konuda Erkinciğim göldeki videonda 18 gr su dolu kurbağa sahteni atıyordun.Bu sahte nasıl gölde iş yapıyor mu ve aramama rağmen satın alabileceğim bir yer bulamadım standart kurbağalar kaşık olan tiplerde.
    Cevap verirsen mutlu olurum sevgiler.

16. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Geçen pazar Gölköye avlanmaya gittim su çok yükselmiş ve ağaçların dalları sazlık gibi olmuş, baitcastingle nokta atışı yapabildiğim için hemen sistemi elime aldım ve atışlar yapmaya başladım 2-3 saat sonra çok güyük bir kasna kurbağaya zıpladı fakat ısıramadı, sahteyi yukarı doğru fırlattı çok heyecan verici bir durumdu ama olmadı :), sığ bölgelerde turna avcısı olacağınıda düşünüyorum. Tr'de malesef bu sahte yok, en azından ben bulamadım

17. Rüzgarınoğlu

Rüzgarınoğlu Murat

Teşekkürler :)

18. ambrosia

ambrosia bulut

Öncelikle merhaba...

Uzun zamandır foruma giremiyordum. Velhasıl baitcasting ile ilgili bu konuyu görünce bende katkıda bulunmak istedim. Yazıların geneline baktığımızda bana göre hem doğru, hemde yanlış bilgiler mevcut.

Örneğin ;

Baitcasting ile WTD yapılır hatta hada bile güzel yapılabilir.

Baitcastingde gördüğüm kadarı ile ağır sahteler ile tavsiye ediliyor. Durgun
    havalarda hafif sahtelerde gayet güzel fırlatlıyor.

Makinade ben hem manyetik hemde santurfuj sistemi kullanıyorum. Bu kişilerin tercihidir.

Kamış seçimi (atar-aksiyon-boy) aralığı çok önemlidir.

Birde baitcasting ile Tuzlu Su (Levrek) avımı paylaşmak istedim..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=1114935#post1114935

19. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Öncelikle aramıza tekrar hoşgeldiniz :)

Kişisel tercih olarak katılmadığınız yerler olabilir, fakat neyin ne olduğu konusunda bir hata yaptığımı düşünmüyorum çünkü bu işin erbaplarının önemli fikirlerini ve bilgilerini alarak bu konuyu açma cesaretinde bulundum.

1-2 yerde paylaştım burada da paylaşayım bari :)
    Siz tuzlu su ben tatlı su hadi bakalım :) :)

20. Pastelrenk

Pastelrenk M. Bülent YILDIZ

Favori Kamış:
    SHIMANO Vengeance / 240m C.w 10-30g
    Favori Makine:
    SHIMANO Nexave 3000SFC
    En İyi Avı:
    Lepistes 3cm :)