Amatörce kendim yaptığım rapala

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında gurhanxx tarafından paylaşıldı.

1. gurhanxx

gurhanxx Gürhan

Favori Kamış:
    Okuma V System Spin Kamış 240Cm 10-40 Gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    Alabalık, 200 gram
    Herkese merhaba. Bu aralar biraz işsizim ve uğraş arıyordum kendime. Malum şu okumuş işssizler kısmından. :) Ben de rapala yapmaya karar verdim. Çok amatörce oldu ama iş yapar mı nolur henüz test etmedim, bilemeyeceğim de. Kısaca nasıl yaptığımı anlatayım ve fotoğraflar ardından gelsin.

Malzemeler ve yapılışı :
    - İnşaatlık kereste, 18x36x3000 mm, 9 lira
    - Bison süper ahşap tutkalı 75 ml, 15 lira
    - İzole Bant Beyaz 1.5 lira
    - Zımpara kağıdı seti, 2 adet 40 Kum, 3 adet 80 Kum, 3 adet 120 Kum, boy 1/2 15 lira
    - Mini el testeresi 15 lira
    - İskarpela 8 mm 12 lira
    - Ucuz 12 parça oyma seti 18 lira
    - Kullanılmayan eski ojeler
    - Halkalar ve 3 lü kanca, iş yapmayan eski 1.5 liralık rapaladan söküldü
    - Yapışkanlı hologram folyolar kullanıldı
    - Rapala halkası ise 2 li fırdöndüden sökülerek elde edildi

- Ağırlık ise kereste şekil aldıktan sonra tam ortadan eşit iki parçaya bölündü, kurşun için eşit ölçüde oyuk açıldı ve eritilerek içine döküldü. Sonra halkalar yerleştirilerek tutkal ile birleştirildi ve izole bant ile sıkıcı sabitlendi.

Rapala özellikleri:
    - Kancalar hariç boy: 9 mm uzunluk
    - Kancalar dahil ağırlık: 24 gram
    - Renk: Sırt turkuaz, yanlar karın ve alt kısım sarı, gözler beyaz üzerine lacivert. Şeffaf hologram ile kaplandığı için ışığa göre bu tonlar yeşilimsi ve kırmızımsı renkler arasında hafif bir şekilde geçiş yapıyor.
    - Kuyrukta ise kırmızı şekilde yara izine benzer kan kırmızı oje ile 2 tane iz var.

Bu ilk denemeydi. Akrilik boyalar, spreyler ve vernik ile daha da özenli şekilde yapılmışını da ekleyeceğim. Amaç elim alışsın. :)

2. bearing

bearing erdal demir

işsizlik konusunda hepimiz o dönemleri geçirdik, pek kafana takma, umarım en kısa zamanda iyi bir iş bulursun..

başlangıç için gayet güzel olmuş, sudaki dengesini ve aksiyonunu da test etmek lazım, eksiklik varsa bir sonraki çalışmada bunu dikkate almak gerekir.

aliexpresste her boy çeşit çeşit balık gözleri var, onları deneyebilirsin. vernik yerine epoxy de deneyebilirsin daha sağlam ve kalıcı bir kaplama olur. tebrikler :)

balli bunu beğendi.
  3. gurhanxx

gurhanxx Gürhan

Favori Kamış:
    Okuma V System Spin Kamış 240Cm 10-40 Gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    Alabalık, 200 gram
    çok teşekkür ederim :)

4. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    İlk deneme için gerçekten oldukça güzel olmuş tebrikler. Boy ve ağırlık da gayet güzel. Aksiyonu test etmek lazım. Sonrasında çok daha iyi işler çıkaracağına eminim.