Zokayla Çipura Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında arda tarafından paylaşıldı.

1. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    FIRDÖNDÜLÜ ZOKA TAKIMI: Çıplak zoka takımında anlattıklarımın hepsi bu takım için de geçerlidir. Bu takımın tek farkı, misinanın gam yapmasını önlemek için zokanın bir metre önüne küçük bir fırdöndü konulmuş olmasıdır. Balığın seyrek ve isteksiz olduğu zamanlarda bu fırdöndü bana göre bir dezavantajdır. Balığın çok ve aç olduğu zamanda ise avantaj.
    Rastgele.
    Bu bilgiler Foçalı balıkçı dünya tatlısı Şevki Reis'ten alınmıştır.

2. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Ben de aşağıdaki örneği koyayım dedim. İşinize yarayabilir.

Bu zoka ile 30 m ye kadar avlanılabiliyor rahatlıkla.. Eğer bir karış kadar dipten yukarıda tutarsanız av daha mükemmel oluyor..
    Rastgelsin..

3. Evet Cihangir Abi çok güzel bir örnek...

Yanlız Hüseyin Abimizin ki gibi zokata hırsız takmak daha Mantıklı geliyor .

Bu şekilde her zaman avcıdır .

Hüseyin abimiz müsait olunca yayınlarsa dediklerim daha bir netlik kazanacaktır.

Rastgele..

4. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    bende genede zokalı iyneyi hırsız olarak takarım daha verimli olyor

5. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Tekneden zoka atarsanız dibe inmesi cokguctur.tekneden zoka uskumru avında kullanılır ve cok etkilidir.daha cok orta su balıkları takılacaktır.Biz tekneyle avlanırken kayalık dalgakırana 5 m kadar yaklasıp kursun kullanmadan avlanıyoruz ve neticede alıyoruz.simdi ne gerek var tekneye kıyıdan at diyenler olacaktır..zokaya yem olarak yengec taktıysanız kucuk balıklar onu parcalayamaz ve kayada yatan cipura diger kucuk balıkların hamlesini takip ederek bir hamlede yeme atlar ve geri donmek ister.siz teknedeyseniz geri donemez ama kıyıdan atıyorsanız(dalgakıran gibi kayalık yerden) mutlaka yon alır ve biryerlere oltanız takılır.bu arada sabırla cekmekgerekir ve mutlaka yanınızda kepce olmalıdır yoksa kayıga cıkarırken buyuk ihtimalle kacacaktır..rast gelsin

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Zokalı iğne hiç kullanmadım.
    Çok temel giricem olaya
    Sanırım bunda amaç kurşun kullanmadan takımı aşağıya indirmek ve orda tutmak, peki buna yem takarken neye dikkat etmeliyiz ?
    Mesela zokalı takımda tek iğneye hamsi veya istavritin yaprağımı takılır ne takılır
    (marmarada)

7. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    umitcim cihangir abinin yayınladıgı resimdeki zokaların iğneleri kaygan oldugu için hırsız baglanmıyor, 1 boy buyugu mat olanlara hırsız takılıyor mat zokalar konakta yok focada varmıs

8. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Kıymetli Emre zoka ile avcılık bambaşka.Sitede yazılmamış,eskiden gezer şamandıra-fırdöndü-şamandıranın çekebileceği ağırlıkta zoka ile Harem Mendireğinde çok lüfer çekerdik.Hatta Edip isimli amcamız kısmete kalkan bile tutmuştu.Şamandıra çıkarılıp ileriye atarak,dipten kırlangıça yatardık. Şaman-
    dıralı metodla Marmara Adasında sabah çok erken sabah çok erken(yazın) çup
    ra tutulurdu.Sanırım Reis çok daha fazla bilgi verecektir.eskiden lüfer zoka ile
    tutulurdu.Hele kalıba kurşun döküp kendi zokalarınızı arkadaşlarınızı kızdırıp kul-
    lanmanın zevki çok başkaydı.

9. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    bilgiler için teşekkürler

10. zemheri

zemheri onur selçuk çiftçi

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Torik 2,5 kg
    Slm Arda Ben Onur Ben Favori Baliğim Cipura Cok Seviyorum Cok Lezzetli Bir Balik Bana Anlatirmsin Nasil Avladiğini Avlanirken Ne Kullandğini Iğne Numarasi Kaçlik Misine Kullaniyorsun Kullandğin Takimin Ne Olduğunu Bedenin Yapilişini Nerelerde Ciktiğini Anlatirsan Sevinirim Sana Bol şanslar Rast Gele.....

11. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    3 sene önce yazın hanımıda alıp inciraltına gittik yurdun orda o zamanlar duvar vardı.o duvardan 2 köstekli olta atıyoz yem sülines.tık yok.neyse hemen yanımıza 2 adam ve bir çocuk geldi.yemleri sülines oltaları da misinanın en ucunda 1 adet zoka ve sürekli çekiyorlar çipuraları.içimden de kızıyom yada kıskanıyom:mad: neyse sonra başka bir gün güzelyalı köprünün orda da cümbür cemaat herkes zoka yengeç götürüyo çipuları.hemmen gittim hisarın oray aldım bir sürü zoka işte o günden sonra bol bol çipura avlamaya başladım.hatta hiç unutmam bir sabah inciraltına gittim yalnız başıma.hafta içiydi ve kimse yok başladım avlamaya.2 saatte 11 parça çipura kendi rekorum.zoka iyidir güzeldir.

12. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Müjdat üç sene önceki bir av için bilirkişiliğe gerek olmadığı kanaatindeyim. Arkadaşımız güzel bir anısını paylaşmış bizlerle. Ve zokanın etkili olduğunu anlatıyor. Gayette güzel yapmış.

13. yılmaz09

yılmaz09 yılmaz

herkese selamlar
    ben genelde 70 ila 100 metre arasında çapa atan turlarla avlanıyorum.Şu malzemeler ilgimi çekti.Herbiri 100'er gram, kurşundan sahteler.Sorum şu; bu sahtelerin altındaki üçlü çarpmaları çıkartıp, uygun iğneler kullanarak, derin suda zoka olarak kullanabilir miyiz ? sizce çalışır mı ?