Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    340 hafif kamış Gama 50 makina 0.35 misina
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    ozan zargana geliyormu birazdan çıkacam eğer zargana gelmeye başlamadıysa boşuna gitmiyimm. Bu sene ilk defa gitcem

2. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    Usta Hani Sahte Solucanlar Oluyor Ya Snipper Felan Ben Turuncusunu Kullandim Yem Yoktu Yanimda 22 Nisan Da 70 Cm Lik 8 Tane Aldim Ama Bi Daha Iş Yapmadi Neden Acaba

3. dronur

dronur onur

Favori Kamış:
    senenin modasına en uygun olanı
    En İyi Avı:
    üj bej çapak
    teşekkürler ozan bey.Bu yaz anlattıklarınızı zarganada deniycem

4. ozan

ozan Ozan

en son 14 haziranda gittim vardı antalyada

5. ozan

ozan Ozan

birden kestiyse ya balık bölgeyi terk etmiştir (avcılar falan sütmüştür) yada hava durumu o yemi alması için aratık uygun değildir

6. Laedri

Laedri Ahmet

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla zargananın en iyi tutulma zamanı sabahın erken saatleri. Zargana avı sabah kaçta başlar ve nezamana kadar devam eder? Öğle saatlerine kadar devam eder öğleden sonra keser ve akşama doğru yenidenmi başlar? Sarayburnundan zarganaya atıcamve bu konuda bilgilendirinizi rica ediyorum...

7. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Valla arkadaşlar dün çıktım balığa zargana traş bırak tutmayı vurma yok. İstanbul sahilinden zarganaya çıkacaklara duyurulur Temmuz 15 ten önce zargana çıkacak gibi değil.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Haziran 2008
  8. ozan

ozan Ozan

istanbulda zargana gün boyu avlanır. su üstünden çekeceğiniz şerit kesilmiş hırsızlı iğneli her türlü etle avlamak mümkün. ancak büyük zargana sabah erken saat 9 a kadar çıkıyor burda sabah saat 5-530 da başlıyor

9. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Benim deneyimlerimde hava / su durgun olursa günüğ her saati geziyor ama sabah erken gün dogarken ve akşam üstü gün batmadan / hava kararmadan önce daha iyi..
    kısacası hareket eden her şeye saldırıyor..
    denemelerimde kullandıgım yem+malzeme:
    -kırmızı kurt+
    -istavrit veya beyaz bir balıgın ince şerit halinda kesilmiş derisi eti+
    -ince şeit sülünes
    -beyaz floş
    -çapari tekli
    -yaldızlı çapari
    -en ufak bok çinekop kaşıgı
    -1/2 cm lik silikon yemler
    -boş ignenin sapına aluminyum folyo sardım 1/2 cm boyunda gele atladı..

-

10. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Ben zarganayı mevsiminde boru kurdu ile avlıyorum sağıma doğru 35-40 derece dönüyorum akıntıya doğru atıyorum çekerken akıntının tersine geliyor tabi eğer avlanılan bölgedeki akıntının ne yöne doğru olduğunu saptarsanız o tarafa doğru atın ve tersine doğru çekin emin olun çok verimli olacaktır.

11. Laedri

Laedri Ahmet

zarganada ipek kullanacak olursak rengin önemi varmıdır? sabah için şu renk akşam içinde şu renk iyidir denebilirmi? ipek alıcam renk olarak sarı, turuncu ve kırmızı renkler var. acaba bunlardan hangisi daha iyi iş görür?

12. avantgarde

avantgarde onur

Valla biz daha ziyade sarı tercih ediyoruz izmirde. iş de yapıyor. ama değişkenlik gösterirmi bilmiyorum üstadlar daha iyi bilir.

13. Suatreis

Suatreis

Sarı ve turuncu her zaman işini görür ancak kırmızı hakkında endişeliyim. O renk ipek ile zargana bolluğu olduğu zaman dahi avlandım ve verimi ciddi şekilde düşürdüğünü tespit ettim. Bir kaç zaman denedikten sonra ipeklerim eskimişti. Günün farklı saatlerinde olsun diye ısrarla denemek için yenisini almaya gittiğimde malzemecim, "tercih edilmiyor o nedenle firmadan sarı renk ile değiştirdim" şeklinde bir yanıt ta almıştım.

14. Suatreis

Suatreis

Sana beyaz ipek gönderebilirim. Bildiğim bir yerde var, Ancak halkayı el yordamı ile kendin yapacaksın. Bu sene ilk defa bende deneyeceğim.

15. Laedri

Laedri Ahmet

Bilgi için teşekkür ederim. Bu akşam Sarayburnuna gittim. Fenerin önünde balık tutan arkadaşlara zargananın durumunu sordum. Hiç çıkmadığından bahsettiler bu sene yüzü göstermedi ne hikmetse dediler. İstanbul'un genelinde durum böylemi acaba?

16. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Ben geçen pazar gittim zargana için ozan çıkıyor dedi diye bi bakiim durum nedir diye gittim tık yok. Oradaki devamlı balıkçı arkadaşlarımda zargananın Ağustostan önce çıkmasına pek ihtimal vermiyorlar Temmuzda gelse bile tek tük alırsın diyorlar.

17. ozan

ozan Ozan

burda mayıs 15 haziran 15 zargana tutulur onun dışında ancak yemlik boylar oda tek tük çıkar;)

18. ali1856

ali1856 ali

Favori Kamış:
    banax sx4000 makina 3 mt 100 gr atarlı kamış
    En İyi Avı:
    8 kilo sazan
    22.06.2008 avcılar sahil zargana avı

22.06.2008 tarihinde Avcılar Ambarlı sahilde zargana avı yaptım. Oradaki arkadaşlar daha mevsimi değil çıkmaz derken 38 cm boyunda 1 adet zargana çektim. Yem olarak midye kullandım.Zevkini anlatmaya gerek yok tutanlar zaten biliyorlardır. Ama 1 tane ile kaldı sonra da balık yapmadı. Yanımda makina olmadığından resmini çekemedim. Ama arkadaş telefona çekti. Becerebilirsem resmini koyacağım. Bu avımda avlanma teknikleriyle ilgili bilgiler çok yardımcı oldu. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

19. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Aslında zamanı degil çıkmaz diyenler haklı. bizim sularda 'Zeytinburnu,Bakırköy,yeşilköy,k çekmece,avcılar) zargana zamanı ağustos sonuna doğru başlar ama bu sene tek tük te olsa dolaşıyorlar bu sularda. burdada yakalandı o boyda...

20. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Size küçük bir tavsiye. ipek bulamadınız elinizde de yem yok, zaten yeme de gerek yok, bildiğiniz örgü ipini yem niyetine kullanın renk olarak sarı,turuncu,açıkmavi ve yeşil, beyaz kulanabilirsiniz. Normal hırsızlı takıma taktığınız yem kadar ipe takımınızı dolayın aynı işi her daim görür.