Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    bence canlı veya cansız uygun yemdir.uygun büyüklükte zargana tuta bilirsiniz

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=7621

Utku bey yukarıda vermiş olduğum linkten, akya avı ile ilgili bilgilerin tamamına ulaşabilirsiniz.
    Yine yemlik olarak kullanılacak zarganalar ile ilgili detaylı bilgilerde vermiş olduğum linkte bulunmaktadır. Şimdiden rast gelsin. Keyifli paylaşımlar;)

3. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
    Tekrar sağolun. Ne güzel insanlarsiniz hepiniz. Deniz boyle birsey iste :)

kaslangs bunu beğendi.
  4. mustafa_sami

mustafa_sami mustafa sami

En İyi Avı:
    cipura
    mrb
    aslan çok güzel anlatmışsın azına sağlık deniyelim bakalım yeni tekneyle :)

5. fuatsarikaya

fuatsarikaya FUAT SARIKAYA

Favori Kamış:
    7+1 dam makine 4,20 alba star suf kamış
    En İyi Avı:
    2,3 kg Turna
    merhaba

arkadaşlar yazılarınız bilgileriniz gerçekten çok hoş. ben yeşilköyde yaz aylarında ipekle, silikonla, gümüş balığı ile çok denedim ama en verimli yem olarak kaya kurdu diyebilirim. kaya kurdu hem dayanıklıdır hem ufak bir parçayla 5 zargana aldığımı bilirim. (ara sıra kefalde gelmektedir) bir keresinde kaya kurdu çıkaramamıştım geceden gelen balıkçıların taze denilebilecek karideslerini bulmuştum oltanın ucuna karidesi temizledim ve zargana topuyla suya attım. kayalıklara yatıp hem güneşlenip hem müzik dinlemeye başladım.olta bir anda gerildi ve kesin yine kayalıklara taktım topta gitti diye üzülürken oltaya çekmeye başladım baya ağır geliyordu. o an suda o zargananın çırpınması nı gördüm yeşilköyde tuttuğum en büyük zarganaydı ölçmedim ama 60 cm vardı herhalde buda ayrı bir tecrübeydi gününde tek balığıydı. sorarsanız yine gitsen kurt mu karidesmi yine kurt derim.
    saygılar,

6. sulhi yücel

sulhi yücel sulhi yücel

Favori Kamış:
    RODER/ST/4204
    En İyi Avı:
    2/kilo turna.
    bütün arkadaşlarıma bu hararetli nefis paylaşımları için allah razı olsun.

7. alpdoruk

alpdoruk alp doruk

zargananın en kolay avalanma teknigi bence ipekle avlanmadır

8. memsteak

memsteak Mehmet yıldırım

Favori Makine:
    Line Capacity
    En İyi Avı:
    Akya 9 kilo .
    Zargana için önerilen her şeyi yapıyorum fakat zargana yerine her zaman kefal rastgeliyor bunun sebebi ne.

9. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    340 hafif kamış Gama 50 makina 0.35 misina
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Arkadaşlar İstanbul'da zargana yakalamak istiyorsanız toptan sonra misineyi biraz uzun tutmalısınız. Ben ortalama2 metre uzun tutuyorum ucunada arka arakaya 2 adet düz gelecek şekilde 10 numara iğne takın yem olarak istavrit gövdesinin beyazını kurt şekilde olacak şekilde kesip kullanın ama bulabilirseniz kaya kurdu kullanın emin olun çok işe yarayacaktır.

10. xbluex897

xbluex897

Favori Kamış:
    alba star RR50 makina ve albastar carbostar kamış
    En İyi Avı:
    istavrit 5,5 kg
    walla bu yöntemlerle elimden hiçbir zargana kaçamaz :D

Selam arkadaşlar.

Öncelikler bilgileriniz için teşekkürler bence çok faydalı bilgiler.Zargana avlaması en zevkli balıklardan birtanesi bence birçok yöntem var ama kıyıdan tutmak için benim kullandığım yöntemi söylemek isterim.Öncelikle top şeklinde şamandıralar var.. onların ucuna yaklaşık bir buçuk metre kadar misina bağlıyorum ve misinanın ucuna altlı üstlü 2 tane kanca takıyorum ama kancalar küçük olması daha iyi oluyor bazıları ipek kullanıyor kanca yerine fakat herzaman kandıramıyorsun kapalı havalarda işe yarıyor fakat açık havada olmuyor .Ben midyenin kenar kısımlarını çıkarıyorum o böle solucan gibi oluyor ve onu birinci ve ikinci kancalara takıyorum ama ucu yine sarkıyor sonra topun agırlığı ile kamış ve misinan güzel yeterince uzağa atayorum tabi ne kadar uzağa atarsam o kadar iyi bence sonra başlıyorum ağır ağır sarmaya topun arkasında gelen midye çekim hızıyla suyun yüzeyine çıkıyor ya sağ sol yaparak suda yarıklar oluşturuyor bence bu hayvanı kışkırtan bu hareket ve sonra hayvan peşine düşüyor görülüyor tek tek darbeler vuruyor ve sonra işte o müthiş an bir sağa bir sola bir yukarı bir aşağı insanın hiç sudan çıkarası gelmiyor ama hayvan işte bizde yaradılana saygı göstermemiz lazım ben böyle yapıyorum genellikle kartal ve atalar sahilinde avlanıyorum tekrar teşekkürler herkese bol balıklı bir av sezonu diliyorum tabi rabbim nasip ederse ve insanlarımız bu av konusunda biraz daha duyarlı davranırsa sevinirim yani bu işi zevk için yaparken bir anda ticarete dönüştüren insanlardan bahsediyorum kovalarını doldurduğu halde hala tutmaya devam eden veya el kadar balıkları tutup birde marifet gibi fotograf çektiren insanlardan inşallah dogruyu görürler.Kusura bakmayın konuyu biraz saptırdım herkese rastgele .. iyi günler

11. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    bu konuda ozan resim eklemekten bıktı artık konu bile açmıyor

12. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Arkadaşlar ben bu sene zarganaya hiç çıkmadım. Eğer çıkan varsa zargana durumu nasıldır, çıkıyormu çıkmıyormu bilgi verirmisiniz ?

13. ozan

ozan Ozan

:D :D :D :D :D :D
    abi bu sabah bitane kaçırdım sudan kuma çıkardım kesti ve geri döndü. rekorum olacaktı olamadı:( .

14. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    hehe :D bi tanemi ben geçen sene en kötü günümde 20 tane yakalıyordum. Rekorum 48 tane :D

15. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Temmuzda zarganalar irileşmş olurlar Temmuz tam zamanı

16. ozan

ozan Ozan

raporları okumadığını görüyorum. zargana konusunda bişey söylemeden önce raporlara bakmanı tavsiye ederim. 1 tane kaçırdım 8 tane aldım 5 kg civarı gelir 8i.;)

30-40 balık limiti 5 kere aşar benim avladığım boylarda

bunlar gibi
    [​IMG][/QUOTE]

Son düzenleme: 13 Haziran 2008
  17. dronur

dronur onur

Favori Kamış:
    senenin modasına en uygun olanı
    En İyi Avı:
    üj bej çapak
    Ozan bey,size sormak istediğim,canlı yemi yeme zarar vermeden kıyıdan o kadar uzağa nasıl fırlatıyorsunuz ve yemi neresinden takıyorsunuz.Bu arada canlı isparoz kullansak zargana avlayabilirmiyiz:)

18. ozan

ozan Ozan

canlı balık olsun ne olursa olsun farketmez. yemi yere koyarak atarsanız mutlaka darbeden hasar görür onun için yemi yere koymadan atmalısınız. ayrıca 20-50 m arası atışlarda okadar uzak sayılmaz. genellikle 40 m civarına atıyoruz. yemi gözlerinden takıyorum. gözlerinde derken gözleririn hemen önündeki boşluktan gözlere zarar vermeden takıyorum.

19. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    anlat anlat forum zarganacı dolacak haberin yok
    bak ben bugün tuttuğum mercanlardan bahsediyormuyum

20. ozan

ozan Ozan

zargana işi çok profesyonel kolay kolay öğrenemezler çıraklıkları 2 sene sürer:D