Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. birkan

birkan

Favori Kamış:
    .2.40 remixon & 4.50 alba star
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    onur bu topu direk kopcasından klipsli fırdöndüye taksak da olurmu :confused:

2. FOX

FOX Onur

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 420..albastar 300
    Favori Makine:
    lineaeffe 4.20 okuma travertine 65..daiwa sweepfire 35 silverstar 3.50
    En İyi Avı:
    16 çinekop..5 kg istavrit
    olur ama ne biliyim hocam ben öyle yapıyom iyide uzağa gidiyo walla :)

3. zargana_avcisi_03

zargana_avcisi_03

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    Zargana,kefal,istavrit,izmarit,mezgit...
    SeLam AbiLerim,
    Ben 7 senedir tuzlu suda avlanıyorum.kocaeli/darıcadan burada zargana tutmaktan çok zevk aLıyorum.
    yem olarak,
    yemler:İstavrit,karides,midye kuLLanmaktayım...

Ve özellikLe istavrit de baya bi randıman alıyorum istavritim oLmayınca isemidyeyi açtıgımızda en kıyıdakji uzun bölümünü kesim iğneye siyah kısmını biras batırıp doladıktan sonra atıyorum...
    takım:
    takım olarak 40 gr lık zargana topu,2.5 metre uzunlugunda 20 cm kalınlıgında misina ve tek iğne olarakda 7-8 numara iğne kullanıyorum...

burada şuan zargananın tam mevsimi günde 1-2 saatde yaklaşık 15-20 tane zargana tutuyorum..

Herkeze boL şans

RaStGeLe !!!

4. lathander

lathander Levend Turgay

Favori Kamış:
    silikonlu çaparinin hastasıyım
    En İyi Avı:
    bi sürü istarvit
    oh maşalah amma bolmuş zargana orda :)

zargana gece ipekle tutulabiliyormu karanlıkta acaba diye yeni merak etme konusu buldum kendime :D

5. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Ben zarganada hırsızlı takım kullanıyorum. iğne no 10,hırsız iğne (uçtaki iğne) no 7 beyaz iğne.Misina 0.10 (iki kg çekerli kaliteli bir misina) bir kulaç. bu takıma yem olarak ta tavuk göğsü. tavuk göğsünü ince fletolar halinde kesip,bu filetolardanda ince kurt şeklinde keserek baş tarafını no10 iğneye ve art tarafınıno 7 hırzız iğneye takıyorum. bu yem gelirken bir kurt gibi kuyruk sallayarak geliyor ve zargana buna asla hayır diyemiyor. denemenizi tavsiye ederim.

6. AMCA

AMCA

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ...
    peki zargana topunu kulelideki kayalığın orda kullanabilirmiyiz.malum orası akıntı burnu.orda deneyen yada kullanıldığını gören varmı? misal ben dün tuzla sahilindeydim.yanımdaki iki kişi hatrı sayılır büyüklükte zargana aldılar ama orda akıntı pek yoktu.

7. BB1750

BB1750

Favori Kamış:
    Çatal Bıçak
    En İyi Avı:
    Balıkçıdan Çupra.Kilo 10 ytl =)
    bunlarıda can sıkıntısından iş yerimde yaptım.

şamandırası yaklaşık 27 gr. resimde görüldüğü gibi beden fırdöndüye bağlı.diğer tarafı da kamıştaki klipsli fırdöndüye bağlanacak.

beden 0,21 mm viking optiflex 4.5 kg çekerli bir misinadan oluşuyor.uzunluğu 1 mt.
    turuncu takımın uç kısmında ufak klipsli fırdöndü koydum ipek takmak için.
    sarı takım ise önde sinek 8 arkada sinek 6 siyah çapraz iğneden oluşuyor.yemli artmak için.

umarım avcı olurlar henüz denemedim zaten mevsimde geçti :)

8. simendifer

simendifer Sennur

Bunların ikisi de iş yapar, eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Ama bence balığı ürkütmemek için, ipeği fırdöndü yerine direk misinaya bağlasan daha iyi olurdu. İki iğneli takımın, ipek olana göre daha fazla iş yapar, eğer bütün bir kurdu takar ve biraz da alttan mesafe bırakırsan. Ben bunu 3 iğne ile yapıp, bir bütün kurdu bu üç iğneye doluyorum ve altından pay bırakıyorum. İpeğe göre daha verimli olduğunu söyleyebilirim. Hatta civarda başka balıklar varsa, dayanamayıp onlar da atlıyorlar. En azından başka neler var diye kurtla nabız da yoklayabilirsin. ;)

Bir de, iğnelerin bence biraz daha küçük olabilir. Ben 10 noyu tercih ediyorum. Zargananın gagasını düşünürsen, 10 no iğneyi alması ve bu iğnenin batması daha kolay olacaktır. Rast gelsin. :)

Son düzenleme: 4 Ekim 2007
  9. AMCA

AMCA

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ...
    bu zargana topunu akıntılı bölgelerde kullanıp verim alabilirmiyiz yoksa sadece az akıntılı bölgelerdemi çalışır sistem.

10. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    zarganacılara bir sorum olacak.üsküdar cengiz balıkçılıktan zargana için bir silikon içinden zoka geçen bir minik mavimsi fransız malı olduğu söylenen bir sahte balık aldım.bunlarla avlanan oldu mu hiç?ya da bilgisi olan var mı?resim de koyacağım.av tekniğini belirtirseniz sevinirim...mesela sürekli sürütmemi yapacağız yoksa balık görünce bekleyecek miyiz?gibi..

11. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Dediğin sistemi anlamadım belki resim olsa daha anlaşlır olurdu.Ama zargana topu ile çok fazla sürtme yapmana gerek yok.BEkleyim arada sırada yerini değiştiriyorum hareket vermek için.Ama ipek de devamlı at çek yapman gerekiyor.

12. blubber

blubber

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast Kamış 4.20 / Remixon Magnum 6000 Surf Makine
    En İyi Avı:
    27Kg Yayın
    Herhangi bir yerde zargana varsa zaten floş ipekle yakalamak olası ve bu yöntemle yakalandıktan sonra kaçması da neredeyse imkansız. Buna rağmen nedense insan farklı yöntemler denemek isteyebiliyor. Ben de aşağıdaki silikonu en kısa zamanda yine toplu bedene bağlayarak deniyeceğim. Ve fakat görece dalgalı deniz durumunda at/çek yöntemiyle zargana yakalamak daha zor olabiliyor. Öyle durumlarda en iyisi canlı yem ya da parça et.

Görebileceğin mesafede silikonun yüzüşünü ve nasıl göründüğünü kontrol et. Sonuca göre de at/çek yap. Ama dediğim gibi silikonla yakalanacaksa zaten ipekle de yakalanabilir. Neden silikon denemek istiyoruz anlayabilmiş değilim. :) Sanırım balığın kaçma şansı olmadığı bir yöntem içimize sinmiyor.

Son düzenleme: 29 Ekim 2007
  13. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.

Sarı takım (hırsızlı takım) kesinlikle avcı bir takımdır ama büyük iğneyi öne olirsan (yani hırsız iğne) çok daha iyi randıman verecektir. Zira nırsızlı takimlarda balığı tutan öndeki hırsızlı iğnedir. Ben arkada 10 önde hırsız olarak 7 no iğne kullanırım ve denemeni tavsiye ederim.

14. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Ben silikon balık denedim ama randıman alamadım. Silikonun peşinden geliyor ama atlamıyor. Klasik takımım hırsıklı tk ve tavuk göğsüne dönünce zargana toplamaya başladım. Tabii ki bu benim deneyimim belki sizin orda farklı olur bir denemek lazım.

15. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Zargana,durgun güneşli sakin havaları sever ve o tür havalarda çok av verir.Bununla birlikte orta ve kaba dalgalı akıntılı havalarda da (hatta güneşsiz kapalı havalarda da) zargana aldım.

16. Balıkçı Amatör

Balıkçı Amatör

Favori Kamış:
    Olta
    Merhabalar,

Burada Kızıldeniz'de bayağı bir zargana var. Yukarıda bahsedilen türde oltalarla biz de avlanıyoruz. En son dün en az 5 tane zargana misinayla birlikte iğneyi de kesip götürdü. Kullandığım misina krokodil 0,25'lik. Sorun misinada diye düşünüyorum. Ama yine bu misinayla aşağıda resmi olan zarganayı da yakaladım. Boyu tahminen 50 cm. Sorun misinada mı sizce?

Bir de zargana ipeği kullanacağım burada. Yumurtadan az daha büyük oval bir zargana topum var. Bununla atttığımızda bir olumsuzluk yaratır mı ve düşünce geri çekiş hızı nasıl olması gerekir?
    (Kusura bakmayın resni direk buraya kopya edemedim. Linkini verdim sadece.)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=14630&page=2

17. blubber

blubber

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast Kamış 4.20 / Remixon Magnum 6000 Surf Makine
    En İyi Avı:
    27Kg Yayın
    Zargana topu, çok önemlimi bilmiyorum ama, kırmızı renk, çekerken birkaç cm de olsa suyun altından gelen toplardan seçilirse daha randımanlı oluyormuş gibime geliyor.

Çekiş hızına gelince takımın ucundaki ipek açılmayacak şekilde minumum hızda çekebilirsiniz. (Anlık ivmelerle de zarganayı kandırmak için ipeğe canlıymış havası katabilirsiniz.) Hızlı çeksenizde olur aslında ama ipeğin suda kalma süresini arttırmak adına yavaş çekmekte fayda var.

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bizim buralarda ipek yerine yemli takım daha iyi iş yapıyor.Yemli de çok fazla at çek yapmazsanız daha iyi oluyor.Ama ipek kullacaksanız kısa hareketle çekersen daha verimli olur.

19. getlan

getlan erman yılmaz

öncelikle merhaba arkadaşlar.ben yeni bir üyeyim. sinopta yaşıyorum.burda zarganayı gece denizden toplarız biz desem yanılmış olmam herhalde. bir kişi küreğe geçer bir kişide alır eline koca ağızlı bir kepçe başlarız dolaşmaya.tabi kayığın baş kısmınına bir lüks veya başka bir aydınlatma cihazı ilave ederiz. ne kadar çok aydınlık olursa o kadar iyi olur. çünkü bazen balığı çok geç farkedebiliyorsunuz buda onu kaçırmanıza neden oluyo. tek yapmanız gereken balığı görünce kepçeyi daldırıp onu almak. çok kolay bir av gibi görünsede aslında çok zahmetli ve beceri isteyen bir av tekniğidir.ama bi kaç denemede başarılı olursunuz. bizim burda zarganayı yemek için tutmayız tabiki. tek bir amaç vardır oda lüfer. zarganan varsa lüferinde olacak demektir. hatta ne kadar zarganan varsa ondan biraz daha fazla lüferin olcak demektir. bişey daha eklemek isterim. biliyorum çok fazla bizim buralardan bahsettim ama son bişey daha, bizim buralarda zarganaya sarkan deriz...

yanlış bişey söylediysem affola...

20. kursatozbey

kursatozbey kürşat

Zargana

Arkadaşlar herkese selamlar.Benim sizlerden öğrenmek istediğim zargana balığını nasıl yakalayabilirim ve yakaladıktan sonra nasıl pişirebilirim :) teşekkür ederim