Zalt-Kendi imalatim

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Merhaba Hakan bey
    İlk önce belirtmek isterimki,benim şu an bulunmuş olduğum ülke Almanya,ben çoğu ürünü bu ülkeden temin ediyorum..
    1. Sorunuzun cevabı olarak,ben sahtenin büyüklüğüne göre tahtadan kalıp çıkartıyorum ve içine özel bir alçı ile sahteyi sabitliyorum..

2.Döküm işleri için kullanmış olduğum malzeme,RenCast FC A/B diye bir resin,iki komponentli bir malzeme..

3. Sahtenin yüzebilmesi için 2. Kısımdaki anlatmış olduğum resinin içine bir miktar Microballon denen toz bir maddeyi ekliyorum..

2. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    4. Ben genelde jerkbait yaptığım için,sahtenin içini makkapla oyarak bilya yerleştiriyorum..
    5. Evet ben sadece su bazlı boya kullanıyorum,airbrush için özel,pigmenti bol olan boyalardan kullanıyorum..
    6. Benim kompresör 8bar basınçlı küçük bir alet,airbrush tabancaları ise fazla pahalı olmayan ucuz çeşitlerinden...

3. sencerveben

sencerveben hakan

Selim bey öncelikle sorularıma cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

internette ' RenCast FC A/B ' diye araştırma yaptığımda karşıma birden fazla ürün çıktı.RENCAST FC 50 A/B , RENCAST FC 51 A/B , RENCAST FC 52 A/B , RENCAST FC 53 A/B , RENCAST FC 54 A/B gibi çeşitleri ile karşılaştım.
    aralarındaki fark nedir bilmiyorum.sizin kullandığınız ürün bunlardan hangisidir.

yine internette ' Microballon ' diye araştırma yaptığımda karşıma şunlar çıktı ;
    http://slashboards.fr/index.php/charges/microballon-1-litre.html
    http://www.cmbmodelisme.fr/boutique/fp3050/MICRO,BALLON,500ML.html
    http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/WTI0001P?I=LXHZ15&P=8
    bahsettiğiniz ürün bunlardan birisimidir.
    bu konudada yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    SAYGILARIMLA.

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Microballon doğru,bende buna benzer,başka bir markanın microballonundan kullanıyorum ama işlevi aynı..
    .http://www.faber-modellbau.de/index...o/14095-1-show-super_finish-microballons.html

Ben RenCast 52/53 FC AB olarak kullanıyorum..
    http://www.obo-werke.de/fileadmin/t...blaetter/de/rencast-fc-52-fc-53-dt-082-td.pdf
    Yanlız dikkat edin çok zehirli bir maddedir,eldivensiz çalışmayın ve mümkünse maske,maske yoksa temiz havada çalışın...

5. sencerveben

sencerveben hakan

Selim bey paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
    bu değerli bilgiler benim ve benim gibi maket balık yapımına meraklı bir çok kişinin işine yarayacaktır.

anladığm kadarı ile kullandığınız ürün şu ürün.
    http://www.mouldlife.net/rencast-fc-53-1264-p.asp

size bir şey daha sormak isterim.kusuruma bakmayın yabancı dil olmayınca bayağı bir sıkıntı yaşıyoruz.google çeviri ilede ancak bu kadar anlayabiliyoruz.aşağıda linkini verdiğim sitede döküm reçinelerinin çeşitlerini ve özelliklerini vermiş.
    http://www.obo-werke.de/en/products/rencastr-pu-fast-cast-resins.html

kullandığınız ürün '' RenCast® FC 52/53 Isocyanat / FC 53 Polyol '' bu ise eğer , benzer özelliklere sahip '' RenCast® FC 52/53 Isocyanat / FC 52 Polyol '' bu üründe kullanılabilirmi aralarındaki fark nedir.google çeviriden anladığım kadarı ile bu iki ürün arasında sadece kap ömrü farkı var.
    birde buradaki açıklamada '' DT 082 '' diye bişeyden bahsedilmiş.bu ürün sertleşme zamanınamı etki ediyor.

ayrıca şunuda sormak isterim.bu malzemelerden elde ettiğimiz ürün bej renginde oluyor.bu ürünün işlendiğinde şeffaf maket yapabileceğimiz bir ürünü varmıdır.

SAYGILARIMLA.

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Benimde bu ürün Hakkı'nda öyle çok bir bilgim yok aslında,ben yapmak istediğim maket balığın özelliklerinin Nasıl olması gerektiğini satıcıya söylüyorum oda bana uygun olan malzemeyi veriyor ama bildiğim kadarı ile bu 52/53 numaraları malzemenin sertleşme süresi ile ilgili..

Evet şeffaf olan bir malzeme kullanmıştım Zaman'ında ama ismini tam olarak bilmiyorum,bu şeffaf olan malzemelerden kırılmayacak olan çeşitlerini döküm olarak değilde kalıba baskı ile yapılanları duydum,ayrıca bir arkadaşım plexiglas ile çalışıyor onunda bazı bilgileri benimle paylaşıyor ama bende halen kırılmayacak şeffaf bir maddenin peşindeyim..

Benim Almancam var İngilizce bana uzak bir lisan,çok az İngilizce kelime biliyorum,bende İngilizce olan bir siteden alışverişlerimde Google çeviricisini kullanıyorum...

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Gene tekrarlıyorum,bu Isocyanat denen madde son derece zehirli kanserojen bir maddedir,çalışırken havadar ve eldivenle çalışmak gerekiyor mümkünse maske takıp çalışılmalı,kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerek..

Çocuklar uzak tutulmalı,bu malzemenin kullanıldığı alan çok havadar olmalı,içinde bu Isocyanat olan her malzeme zehirlidir mesela epoxylerin hepsinde bu malzeme vardır,iki komponentli malzemelerin hepsinde bu Isocyanat denen zehirli malzeme bulunur onun için..

DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT DİKKAT,,, ZEHİRLİ MADDE..

8. sencerveben

sencerveben hakan

Selim bey buraya kadar vermiş olduğunuz bilgileri şu şekilde toparlıyabilirmiyiz.lütfen yanlışım varsa düzeltin.

1 - KALIP HAZIRLANMASI

İnternette bu konda yaptığım araştırmalar sonucunda şu bilgilere ulaşabildim.cam rapala yapanların ve gemi modelciliği ile uğraşanların kalıp yapmak için kullandıkları malzeme ENSİL 620 veya ENSİL 625 adlı kalıp silikonu.
    Bu ürünlerin linkleride şunlar

https://www.rtv2.com/Urunler/Kalip-Silikonu-Ensil-625-1-1-10.html
    https://www.rtv2.com/Urunler/Kalip-Silikonu-Ensil-620-1-1-7.html

kalıpların çıkarılması işini Burç Karadeniz bey çeşitli platformlarda defalarca anlatmıştı.istendiğinde youtubeden bulunup izlenebilir.Burç Karadeniz beyin diğer videolarınıda izlemek konumuz açısından faydalı olacaktır.

2 – SAHTE BALIK DÖKÜM İŞLEMİ

Paylaştığınız değerli bilgilerden yola çıkarak burada kullandığımız malzeme

RENCAST® FC 52/53 ISOCYANAT
    FC 53 POLYOL

İsimli , iki bileşenli döküm reçinesi ile yapıyoruz.

Linkinide paylaşırsak : http://www.mouldlife.net/rencast-fc-53-1264-p.asp

Yalnız burada unutmamamız gereken sizin ısrarla üzerine basa basa tekrarladığınız önemli bir durum var.bu malzeme ZEHİRLİ bir malzeme ve gereken tedbirleri almamız gerekiyor.

3 – SAHTELERİN YÜZEN VEYA BATAN YAPILIŞI

Sahte dökümünde kullandığımız malzeme tek başına kullanılırsa yaptığımız sahteler batan özellikli oluyor.
    Buradada sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda MİCROBALLON isimli malzemeyi kullanarak sahteleri yüzen özellikte yapabiliyoruz.tam ismi SUPER FINISH-MICROBALLONS.linkinide eklersek
    http://www.faber-modellbau.de/index...o/14095-1-show-super_finish-microballons.html

Bu kısım için bilmediğimiz tek şey karıştırılma oranları.bu konudada bizi bilgilendirirseniz bu hobiye meraklı olan arkadaşlar için oldukça faydalı olacaktır.

4 – SAHTELERDE ATIŞ TRANSFER SİSTEMİ

Sanırın bu konu için biraz daha araştırma yapmamız gerekecek , yada deneme yanılma yöntemiyle sonuca ulaşmaya çalışacağız.tanınmış markalarda olduğu gibi atış transfer sistemlerini uygulayabilirmiyiz bilemiyorum.

5 – BOYA AŞAMASI

Emin olmamakla birlikte kullandığınız boyalar su bazlı akrilik boyalar.
    Selim bey boyama işinde hangi boyaları kullanmaktasınız , boyamayı hangi teknikle yapmaktasınız.
    Bu konudada daha detaylı bir anlatım yapabilirseniz sevinirim.yaptığınız maketlerin resimlerine baktığımda boyama konusunda sizin ustalığınızı yakalamanın çok zor olduğunu düşünüyorum.mükemmel işler çıkarmışsınız.

6 – SON İŞLEM EPOXY

Aslında bu konudada hiç konuşmadık.maket balıkta son işlem olarak epoxy uygulamasını nasıl yapmaktasınız ve hangi ürünü kullanmaktasınız.bu işlemi hangi teknikle uygulamaktasınız.epoxy’nin boya işlemine faydaları nelerdir.

Sanırım 6 maddede maket balık yapımını tamamlamış oluyoruz.umarım benim sorularımın ve sizin değerli cevaplarınızın bu hobiye meraklı olan ancak bu bilgilere ulaşmakta güçlük çeken arkadaşlara çok faydası olacaktır.
    SAYGILARIMLA.

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Birinci soruyu,doğru olduğu için geçiyorum,bir çok kalıp çıkarma işlemi rahatlıkla YouTube'dan bulunup izlenebilir...

2. Aslında benim kullanmış olduğum bir karışım daha var,Biresin G26 / G27 diye,bu karışımdanda gayet iyi netice alabilirsiniz...

3.Evet yüzen sahte yapabilmek için Microballon kullanıyorum,bunun ayarını sizin bulmanız gerekecek,malzeme içine fazla eklenirse oluşan sahte balık kırılgan oluyor...

4.Ben kendimce halediyorum ama dediğim gibi ben jerkbait yapıyorum onun için fazla sorun olmuyor..Şayet içinde mıknatıslı bir sistem isteniyorsa O Zaman iki parça döküm işlemi yaparak sonrada bu parçaları yapıştırarak sonuç alınabilir..

5.Aslında boya işi tecrübe,el alışkanlığı başka birşey değil,Tabiki boyama aşamasında bir çok şablon kullanılmakta ya kendiniz bu şablonları çıkartacaksınız(çok zor bir işlem)yada hazır satın alacaksınız.
    Evet ben su bazında boyaları kullanıyorum...

6.Bu epoxy işlemi çok eneteresan bir konu,başlıbaşına bir konu aslında bir çok epoxy çeşidi var ve hepsinin kullanım alanları farklı,en çok kullanılan en çok rağbet gören Envirotex lite denen bir epoxy çeşidi bu epoxyi bile kullanılırken bir çok detaya dikkat edilmesi gerekiyor ama YouTube'da var kullanılma yöntemi..

7.Siz belirtmemişsiniz ama karusel olmadan epoxylerin işlemi olmaz,epoxynin doğru düzgün yayılması için karusel şart...

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    kışın hazırlamış olduğum maket balıklardan bazıları...

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bunlarda bitmiş olan bazı sahteler...

12. sencerveben

sencerveben hakan

Selim bey tekrar merhaba.

2 - döküm için kullandığınız ' RenCast 52/53 FC AB ' ve ' Biresin G26 / G27 ' ürünlerinin kullanım amaçları birbirinden farklımı.bu ürünler farklı özellikleremi sahip.bu konuda bizi aydınlatabilirmisiniz.

3 - yüzen sahte yapmak için kullanacağımız Microballon 'nun karışım oranını bizim bulmamız gerekeceğini söylemişsiniz.bu ürünün nasıl kullanılacağını açıklayan bir kullanım kılavuzu falan yokmu.siz yüzen sahte yaptığınızda yüzde kaç oranında kullanıyorsunuz.yada şöyle sorayım ; rencast içine kattığınızda farklı , biresin içine kattığınızda farklı oranlardamı kullanıyorsunuz.

6 - epoxy kullanımının çok detayları olduğundan bahsetmişsiniz.youtubedeki linkini ekleyebilirmisiniz.kısaca dikkat edilmesi gereken noktalarından bahsedebilirseniz daha iyi olur.

7 - karusel nasıl bir şeydir hiç bilmiyorum.internettede araştırdığımda atlı karınca veya döner sistem gibi bilgilerle karşılaştım.mümkünse kullandığınız karusel'in resmini ekleyebilirmisiniz.birde kullanım şeklini anlatabilirmisiniz.

SAYGILAR.

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
  14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
  15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    3.Ben kahve ölçen kaşıklarla, 30 gr polyola bir kaşık ekliyorum ve karıştırıp içinde eritiyorum veya polyol ile birleştiriyorum,sonrada isocyanatı ekliyorum,benim ölçüm böyle..
    Bu ölçümü sizin deneyerek bulmanız gerekecek,kısaca yüzde 7/15 arası diyebiliriz...

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    İki malzemeyide kulanabilirsiniz,ben RenCast'a daha rahat ulaşabildiğim için bu malzemeyi kullanıyorum,ilk Zamanlar Biresin kulanıyordum,daha sonra diğer malzemeyi kullanmaya başladım...

17. sencerveben

sencerveben hakan

cevaplar için teşekkürler

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Birşey değil,size şimdiden kolay gelsin,ne Zaman başlayacaksınız?...

19. sencerveben

sencerveben hakan

umarım bu hobi ile uğraşmak isteyen kişilere güzel bir kaynak oluşmuştur.

denemelerime başladığımda ; vermiş olduğunuz bilgiler çok işime yarayacak.

muhakkakki bu işin daha birçok püf noktası vardır.bunlarıda zaman içerisinde tecrübe kazandıkça öğrenicez.

Selim bey , şu ana kadar sorduğum tüm soruları samimiyetle yanıtladığınız ve buna zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

SAYGILAR.

20. sencerveben

sencerveben hakan

zaman için şu an bişey söyleyemiyorum.işlerim çok yoğun.ama ilk fırsatta denemeleri yapmak istiyorum.