Yurdumuz Sularındaki Alabalıklar

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    :) Çok yaşayın. Amatör bilim adamı diyorum ya, artık bu işin amatörlüğü kalmadı.
    Özelden gönderdiğniz fotograflar tipik abanticus. Buraya ilave ederseniz yararlı olacağı inancındayım.
    Muvaffak abinin eklediği fotoğrafların hemen hemen hepsinde sıkıntı var.
    Fakat bir başlangıç kaynağı olarak güzel bir giriş oldu. Konu diğer dostların katkısıyla gayet zenginleşti.
    Katkısı olan herkese teşekkürler.

2. simendifer

simendifer Sennur

Hocam o zaman Hakan Başar arkadaşımıza ait olan fotoğrafı yayınlayayım. Diğer balığın sahibi olan arkadaşımızı tanımıyorum çünkü. Hakan daha önce bu fotoğrafı kullanabileceğimi söylemişti, işe yarar bir yerde kullanmış olayım. Bir önceki mesajımda bahsettiğim o siyah beyaz güzelliği siz de görün arkadaşlar, gerçekten çok güzel. Ben ilk kez böyle bir alabalık gördüm. :)

Bu fotoğraf için de izin aldım. :) Balığı tutan kişi bir başkası ama fotoğraf Hakan Başar arkadaşımıza aittir...
    Muvaffak ağabeyin Abant alası tarifinde renklerinden falan bahsedilen de bu zannediyorum.

Son düzenleme: 18 Haziran 2008
  3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Hocam
    Zannederim bugün muhtelif alabalık cinslerini iceren avlarımdamn görüntüleri yollamayı başarabileceğim.Gerci önemli bir kısmı güncel değildir ve ne kadar yararlı olabilir bilemiyorum.
    Bu vesile ile problem yaşadığımız Ahmet Yazcı bey beni telefonla aramış,gayet net ve inandırıcı bir ifadeyle kendisinin asla serpme avcısı olmadığını anlatmıştır.
    Bu konuda ileri tarihlerde kendisi ile yüzyüze görüşeceğiz.
    Bu bakımdan kendisi hakkında yazdığım yazımı askıya alıyorum.Zira ifadesi beni inandırıcı niteliktedir.
    Şayet tam olarak tatmin olursam bu konuda forumlara ayrıntılı mahiyette yazacağım.
    Sevgiyle kalınız.

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Vedat usta, tâki Tahir beyin geçen sene yakaladığı Abant alasını görünceye kadar benim gördüğüm en büyük abanticus sizin eski avlarınızdan biriydi.
    Halen pek çok yazılı kaynakda trofe abanticus olarak sizin fotografınız kayıtlıdır.

Diğer konuyu bence kapatsanız iyi olur. 650 adet alabalığı bir günde öldüren bir kişi ne söylerse söylesin sizin dostluğunuzu ve taktirinizi haketmiyor.

10 kilo kolorida ve lipari için defalarca hesap vermek zorunda kalmış, yıllarca alabalık için ölüm tehlikesinin (doğal yada diğer nedenlerle) %80 in üzerinde olduğu yerlerde alabalık sevdası peşinde sürüklenmiş biri olarak bunu siz anlamazsanız kimse anlamaz.

5. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Hocam
    Tahir kardeşim,bugünde görüştük,evvelinde Abantta hic avlanmamıştı.O kadar sazan avlar gibi yüzlerce bıraakma yemli oltacının arasından o inanılmaz alabalığı yakalayabilmesi her türlü takdirin üzerindedir.İştişarelerimizde vardığımız nokta şu olmuştu.Avatarımdada yer alan abnticusum,bence agız büyüklüğü ve sair belirtilere istinaden(beneklerinin silikliği gibi)yaşca onunkinden büyüktü.Ancak son zamanlarda sıkca kendini gösteren kadifenin yavrularıyla beslendiğini sanmaktaydım.Tahire rice ettim,balığının karnından 3 tane kadife yavrusu cıktı.Ayrıca o sezon Tahirinkinden az kücük ve bir tanede 8 cm büyük balıklarda alındı.Bu son balık sevgili Kamilin dergisinde yer almıştır.
    Bütün bu balıklar renkli,cleo ve kastmaster ağır kaşıklarla alınmıştır.Oysa benin günlerimde 3 No meppsler etkindi.(özellikle vibrax)Tahir ise D.A.M.renkli kaşıkla tuttu.
    Sevgili dostumuz Sinan Işıldak kardeşimizde yakın irilikte gecmişte bu güzellerden yakalamıştı.
    Tahir kardeşime bu arada Mustafa Ünalan ve sair kardeşlerime genellikle hem son ve hemde gecmişte trofe ala aldığım yerleri güzelce tarif ettim.Sevgili Tahir dediklerimi harfiyen değerlendirmiş ve tamda son trofemi yakaladığım yerden abanticusunu almıştır.
    Sevindirici bir haber ise bu sezon gözleme icin rica ettiğim bir arkadaşımın anlattıklarıdır.Kendisi tarif ettiğim bölgede neşe ile yumurta döken iri dişi ve erkek alaları gözlemlemş ve bana bildirmiştir.Kadife konusunda ise ciddi bir calışma yaplılamamıştır.Göl bence birkac yıl daha dinlendirilmelidir.Malumunuz Abant ayrıca iri Bekirleride barındırmaktadır.Hernekadar su kalitesini bozan bu menfi unsular olsada,göl Abanticusu barındırmaya genelde sıhhatli bir şekilde devam etmektedir.Öyleki gölün batı kısmı su samurlarının üreme ve barınma bölgesi olarak ayrılmışsada,bunun pekde menfi bir etki göstermediği kanısındayım.Yoğun ve usulsuzce avlanan insan faktörünün baskısının kalkması
    bence cok önemlidir.Ayrıca nşallah pek yakında göndermeye muaffak olabileceğim resimdede görüldüğü gibi sair yakın cevredeki göllerdede abnticus
    lar pek sihhatli ve gürbüz görünmektedir.
    Diğer konuyu kapatmak elbetteki yerindedir.Ancak üzüntüm sizle ilgilidir.Zira Ahmet beyde sizin ne değerli biri olduğunuzu bana ifade etmiştir.
    Kendisi ile gidipo yüzyüze görüşme amacındayım.
    Sair konuya gelince,acı patlıcanı kırağı calmaz diyelim.
    Sevgiyle kalınız ve lütfen beni muhabbetizden mahrum bırakmayınız.

6. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Vedat abi Tahir Beyin yakalamış olduğu o muhteşem abanticusun bulunduğu link uzun zamandır benim sık kullanılanlarımda yer alır ve alabalığa hassasiyetimi bilen arkadaşlarıma gösterir onlarla da paylaşırım. Tanışmışlığım yok ancak sizin vesileniz ile geçte olsa kendisine selam ederim. Bu arada yazmaktan bahsettiğiniz meppsle avlanma yöntemleri ile ilgili yazınızda özellikle spinner tarzı kaşıkların yanısıra cleo ve kastmaster kaşıkların kullanımlarınıda dahil eder bizi aydınlatırsanız çok sevinirim.

7. Çok yararlı bir paylaşım teşekkürler..