Yüksek devirli makina

Konu, 'Makineler' kısmında yilmaztaha tarafından paylaşıldı.

1. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    yücelusta, önerdiğiniz makina Remixon rainbow 150 yoksa 50 mi.Birde remixion un kardinal modeli var 50 lik 7 bilyalı, bu makina hakkında bilginiz varmı?

2. Merhabalar..

Cüneyt abi öncelikle Surf makineler sizin istediğiniz 1/6 devir ve üzerinde olmazlar Genelikle 1/4-14,8 arasında olurlar..Fakat makara çapları sayesinde yazdığınız 40 lık yada 50 lik olan ve 1/6 gibi devri olan makinelerden kolun her turunda sarılan misina oranı olarak fazla sararlar..Genellikle kolun her turunda 90-110cm arasında bir misina sararlar..

İstediğiniz yüksek değerde devre sahip makineler çoğunlukla At-Çek makinelerinin özelliğidir..Bildiğiniz gibi at-çek makinelerinde ağırlık önemli olduğundan sahtenin hızlı çekilmesi için devir yüksek tutulmuştur..Surf makinelerde ise hedef av çoğunlukla büyük balık olduğundan devir "orta" tutulurken makara büyüklüğü ilede süratli sarım sağlanmıştır..;)

İstediğiniz devirdeki makinelere örnek vermek gerekirse "Shimano stella fa 10000" 1/6 devri ile yüksek devirli ve kaliteli makinelerin başında gelir..Ancak dediğim gibi Surf özelliklerini taşımayan bir makinedir..

3. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.

EVT dogru hatırlıyorsun kamışı::) Turna cok guzel yem ise kacınılmaz beyaz kırmızı..Model ne acaba.derin dalıcı bır model sanki.Birde sırtıdamı aldınız bottan atçektemi.Bu arada butce 60 tan 150 ye kadar olabılır belki bıraz daha fazla.

Son düzenleme: 17 Nisan 2008
  4. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Erdal arkadaşım yardımları için teşekkür ederim, bahsettiğin makinanın fiyatını biliyormusun?

5. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam :)

Aradığınız makine konusunda bir öneri de benden olsun. Erdal bey ( surffishing ) devir ve sarım konusundaki yanlış anlamayı ortadan kaldırmış. Yine de anlıyamadığım bir şey var, surf makina istiyorsunuz ama avlanmanız atçek tarzında. Standart bir surf makine işinize yaramaz zira ağır ve hantal olur ( atçek için ), eyer takımı daha uzağa atmak konusunda surf kafaların becerisini atçek bir makinede yaşamak istiyorsanız, ki benim de en çok aradığım makine türü olmuştur ama henüz öyle bir makineye en azından ben raslamadım. Ha şimdilerde bu işe en uygun olduğunu düşündüğüm makineyi shimano üretti ( new stella ) ki fiyatları üç aşağı beş yukarı ortada...:(

http://images.google.com.tr/imgres?...=/images?q=shimano+new+stella&um=1&hl=tr&sa=N

Benim size önerim büyük kafalı bir atçek makine olacaktır ki şimdilik size önerebileceğim, bilinen bir marka olarak cormoran var, sonuçta atçek te ben de kullanıyorum ve oldukça memnunum...

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-16-1500

Bunun bir de 7 bilyalısı var ( 8Pi ) onu bulursanız daha iyidir....
    Rasgelsin:)

6. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Sevgili Burak,kamışına uygun olarak,şu anki fiyatı 60 ytl civarlarında takım olsun diye hemen hemen aynı fiyatlarda Cormoran rodeo 3000 gti-8 pi yi tavsiye ederim.Ben 2 yıl 4000 ni kullandım bir sorun yaşamadım.
    Turnayı bottan at-çek yaparak yakaladık,evet derin daldırıcı yem, balık sular daha tamamen ısınmadığı için derinlerde.Kıyılarda sığlıklarda ise küçük balıklar dolaşmakta.Bottan atçek takımı olarakta 1.98 cm Shakespeare ugly stick,medium action 2 parça kullanıyorum,makine ise Shimano alivio 4000 rb.Bu sene tüm makineleri ip sararak kullanıyorum.Alivio larada bakabilirsin fiyatlarıda Coırmorandan 15-20 ytl gibi farklıdır.Selamlar.

7. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Ersan bey merhaba, cormoran tavsiyeniz nokta vuruşu gibi oldu. Teşekkür ederim. Simano makinalar çok kaliteli Erdal arkadaşımızda tavsiye ediyor.Fakat fiyatları malum. 45 veya 50 lik makinaların sörf tipi makinalar olmadığı konusunda sağolsunlar yazan arkadaşlar uyardılar. Benim merak ettiğim sörf makinların kafa kısmının geniş olması ve atış esnasında bir devirde daha fazla misina yı az bir sürtünmeyle göndermek. Yani sörf makinalar sürtünmeyi azaltarak uzağa atış yapıyorlar. Aynı kafa yapısında küçük makinalara at çek için uygulanamazmı? Veya bu tip makina varmı?Örneğin Remixon cardınal modeli av marketinde sörf makina olarak pazarlanıyor.

8. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam, :)

İtiraf edeyim ben de bir zamanlar sırf bu ihtiyaçtan dolayı surf makine ile çok atçek yaptım... Farklı kafa ve makinalar arasında melezlemeler de denedim...
    Teflon bloktan spin makinalara isteğime uygun konik kafalar da yaptım,:D ( siz ne kadar uğraşırsınız bilemem ) Sonuç alınıyor tabiiki fakat tornaydı, teflondu vs. derken hiçte azımsanamayacak rakamlar sözkonusu olabiliyor...:eek:

Tam surf olmamasına rağmen ince bir misina veya dynema ile uzun atış yaptırabileceğiniz, örneğin mitchell armada pro 6500-7000 ler var ucuz değil, hele bu sene fiyatları uçtu. Remixon cardinal ( kullanmadım )agırlık olarak en hafiflerinden birisi sayılabilir ( surfler için ), her hafta remixon istoç a uğrarım, bir dostluğumuz var, kardinal denen makine showroom daki haliyle bana hiçbir zaman tercih edilecek bir izlenim vermedi açıkçası... Kullananların yorumu da itiraf etmem gerekirse benim için o kadar önemli olmamıştır zira benim makineden beklentilerimle kullananın beklentileri hiçbir zaman örtüşmemiştir.. Bu makineyi iyice bir incelemek, uygun görürseniz alıp kullanmanızdan başka yapacak birşey yok, ya da araştırmaya devam....
    Rasgelsin:)

Son düzenleme: 17 Nisan 2008
  9. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Ersan bey, galiba balıkçılıkta en iyi tecrübe deneme yanılma yoluyla oluyor.Rastgele.

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yılmaz
    Bu denli yüksek devirli makaraların, en verimli kullanma alanı olarak,su üstü kandırıcılarının(damaksız)sahilden atcek levrek avında WTD hareketinde etkin olduğunu söyleyebilirim.Şayet böylesine bir avda kullanacaksanız bu konuda bazı önerilerim daha olacaktır.
    Sevgiler

11. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Vedat bey önerilerinizi merkla bekliyorum.WTD hareketinin ne olduğu konusunda bilgim yok. Bahsederseniz sevinirim. Bu arada hemşeriyiz galiba.Ben Çanakkaleliyim.

12. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Cevat bey merhaba, genelikle İstanbul ve çanakkalde sınırlı zamanlarda balığa çıkabiliyorum. 5- 25 gr atarlı 270 cm lik iki parçalı kamışla kullanabileceğim bir makina arıyorum. Rapala ile at çek yapacağım. Tahmininiz tam norta vuruşu oldu, ekseriyetle istanbulda sezonunda kıyıdan çinekop, lüfer, temmuz ve ağustos gibide çanakkalede hem kıyıdan hemde tekneden levrek için düşünüyorum. Tekneden mazmuz yaptıktan sonra motorla gezmeden sabit bir alanda at çek yapmayı denemeyi düşünüyorum. Çanakkale akıntılı olduğu için dar bir merada yemleme yapsanız bile akıntı etkisiyle mazmuzun pek etkisi olmuyor. Bu yüzden kısa süreli denemeler yapmayı düşündüm. Tabbiki tekneyle gezerekte rapala ve kaşık deneyeceğim. Ama bir dere ağızında motorla dolaşmak sığ ve taşlık alanda biraz riskte doğurabiliyor.

........................................

Sayin Yilmaz ,

Bahsettiginiz kamisin atarindaki rakamlar ve yapisi geregi , "Spinn yahut Jig" tipi oldugunu zannediyorum ki , 200 grama (+-) yakin tam parabolik esnek yapisiyla ,, hem kasik , hem rapala tipi hemde plastik yemlerle yapilmasi düsünülen cabuk ve hareketli calismalari , büyük yüzeyler üzerinde uygulayabilme avantajlarina sahip ! Fakat ,, Böylesine bir kamisinda , kiloluk bir baligin yakalanmasi durumunda , hemen hemen makine önünden baslayabilecek bir kivrilmayla ters bir U pozisyonununa gelme olasaligida yüksek ! Iste burada , hem kisisel hemde birbiri ardinda gelen kamistaki reflexlerin kontrölünde , lûzumsuz bir saldiriyla freni önden kapamaya / acmaya calismak , problem yaratabilir düsüncesindeyim . Bu nedenlerle arka freni olan bir makine kisisel tercihimdir . ( ABU GARCIA Freerunner 305FR , 505FR yahut Daiwa - Okuma - PENN - Ryobi – Shimano markalarinin 40 veya 4000 serilerinden RD - RB olanlari gibi )

Zira , bu tip avlanmalarda ister skipping metoduyla ister orta sulardan ister dipten toplama uygulansin, su yüzeyine yakin gelebilecek iri bir baliktaki beklenmeyen hareketler, yahutta avlayan kiside olusan ani heyecani gizleyememe ve fren irtibatiyla ilgili kararsizliklar sonucu , kacirmalar olabiliyor ! Bu yanlisliklarda ,, makinenin arka frenine sol elle (Kamisi Sag elde tutanlar icin) daha kolay ve daha seri sekillerde müdahale etmek suretiyle , cekme yükünün esneyen kamis üzerine daha rahat ve daha contröllü sekillerde dagitilmasiyla önlenebiliyor.

Netice olarak ,, her türlü kamisa ve her türlü ava uygun tek tip bir makine daha yapilmadigi icin kamisiniza uygun bir makine bulmak zorundasiniz . Hafifini alirsaniz , makineyi once siz yorarsiniz ! Agirini alirsaniz , bu sefer makine sizi yorar ! Cünkü bilindigi gibi rapala , plastik yem ve kasikla yapilan at - cekler , saatlerce yapilan egzersizlerdir . Bu nedenle makine - kamis arasindaki denge önemlidir . Bana gore uygun olan , kamisi beraberinizde götürüp size burada veya diger sekillerde tavsiye edilenlerle 1e - 1 denemeniz olacaktir ! Yapmaniz gereken ,, makineyi taktiktan sonra kamisi normal avlaniyormus gibi tutmak ve kamisin burun tarafini ne cok asagida tutan Nede cok yukari kaldiran makinelerden birini tercih etmenizdir . Tabii bu test Markaya göre 20 - 30 / 200 - 300 / 2000 - 3000 tipleri icin gecerlidir . Sayet, 4 veya 5 serilerine girerseniz , bazi marka mamulleriyle bu testi yapmaniz bir sey ifade etmeyebilir . Zira makine 400 gr ma yaklasmis yahut gecmistir ! Sahsen ,, Baitrunner Aero 6000 ( 560 gr.) ile at cek yapan biriyim . 110 - 140 - 250 gr. atarli parcali kamislarla hem denizde hem göllerde kullaniyorum . Arka frenle calisir, kavga ve bosaltmayi bas ve isaret parmaklariyla idare ederim . Söylemek istedigim bu tip makinelerdeki full kontrol olayidir ! Tamam , herkezin bir yogurt yeme sekli vardir amma , Bu yogurt yeme sekli,, baliga sans veren makinemidir yoksa kullananimidir sorusunu da beraberinde getiriyorsa ?

Konu acilmisken , surf casting olayinda kullanilan makinelerede deginmek neredeyse farz oldu . Düsünün , 500 ile 750 gr arasinda 4 ila - 5 m arasinda 3 gruptan birine ait bir kamisimiz var ! (Daiwa Jet Sport Surf diyelim). Bununla belirli bir agirligi , belirli bir stille 80 ila 120 metre arasi bir uzakliga atmayi hedefledik .. Buraya kadar güzelde , pekiii, o kadar uzaklara giden misinayi hangi makineden bosaltacagiz ?
    Arkadaslar , 60 - 70 , 80 - 100 hatta 120 tipi makinemiz yoksa inaniniz cok zor ! Onlarinda belirli markalar icinden secilmis belirli modelleri ! Abu' nun 6000 -7000 tipi cikriklari ,Shimanonun Ultegra serisinden XSA - XTA SI , SPHEROS'un yine 12000 - 14000 i , AERO Tipleri , Daiwa'nin Tournement tiplerinden bazilari hemde ayri ayri ciddi faturalarla !
    Simdi, Spinn makinelerden birini tercih ettigimizi düsünelim....
    500 gr. Kamis , 700 gr lik ULTEGRA 10000 makine 100 gr 0,35 300M Berkley misina + 120 gr Kursun. ! Y ani , 1,420 Kg. ! Olsun ... Ama birbirini tamamlayan ! konulari bir araya getirdigimiziden eminiz !

Iyi ama ben , yine ayni agirliktaki bir kamisa 5000 tipi bir makine koyarda atarim diyorsak, Kimsede cikip bize hayir kardesim atamazsin diyemiyecegine göre atariz . Atarizda ,, Cebimize , kafamiza , zevkimize göre verdigimiz kararlarla atmis oluruz . Ama ,, Kararlarada biraz bilgi eklemek gerekmiyor mu ?

Tekrar konumuza dönecek olursak ,
    Temennim fiyat konusunun , kararlarinizda ciddi bir etkilenmeye sebeb olmamasi . Zira yapmak istediginiz av sekline uygun olacak makine fedakârlik isteyecektir . Buradada verilene göre alinan prensibi düsünülecekse yukarida sayilan markalar arasindan tercih yapmak bana göre en dogru olanidir. Bahsedilen diger markalari tanima firsatim olmadigi icin yorum yapamiyorum . Ama bizzat kullanan ve test etmis kisilerce yapilan degerlendirmeleri hesaba katmak gerekir ! Fakat diger taraftanda ,, makinelerin kücüldükce fren deki cabukluk ve tutma güclerinin zayiflayacagi unutulmamalidir !! Bu nedenle secimin birde bu acidan düsünülerek yapilmasi , daha itimat edilir , denenmis markalara yönelme mecburiyetinide beraberinde getirmektedir !

Verdiginiz bilgilere göre tuzaga düsmeden cevap verebilidiysem ne mutlu bana .

Saygilar ,

13. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Boran Bey, aktardığınız bilgiler benim için bayağı ışık tuttu. Teşekkür ederim. Benim amacım rapala olarak tabir edilen sunni yemleri ( ki ağırlıkları 7 ile 20 gr civarı) Kıyıdan ekstra bir ağırlık kullanmadan mümkün olan en uzak mesafeye atabilmek. Bunun için kamış+makina+misina kombinasyonunu en verimili şekilde bir araya getirebilmekti.