Yüksek devirli, drag kuvveti 5-6 olan makine tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında ERKAN DÖNER tarafından paylaşıldı.

1. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    bende at-çek için bir makina düşünüyorum elimde alivio bx 210cm 10-30 atarlı kamış var ona uygun bir makina düşünüyorum bütçe 400-500 tl ye kadar vermeyi düşünüyorum makina kafama yatarsa. vedat abayoglu amcamızın bir yazısında at-çek için shımano yu diğerleriyle kıyaslamam bile demesi beni shımanoya biraz daha yaklaştırıyor ama yinede her türlü tavsiye ve deneyimleri dinlemek isterim. takip edecem bu başlığı

2. furunotr

furunotr Haluk

Şahsi fikirleri aktarırken biraz daha üsluba dikkat edilirse çok yerinde olur; herhangibir markayı özellikle dünya devi bir markanın ürününü böylesine karalamadan şöyle derin bir nefes alıp düşünmek gerek... Mesela bende 25 yıllık bir makinası var alt seviye ve hala şakır şakır çalışıyor bu Shimano denen markanın...

Parça ile ilgili bir sorununuz var ise uygun bir şekilde belirtmek makuldür; ama doğrudan alma tarzı yaklaşımlar pek sağlıklı kaçmıyor...

3. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Polemiğe dönüşen bu konuyu bir şekilde kapattık yazılanlar orada dursada çöplük kurcalar gibi kurcalayıp açığa getirtmekte ne amacın amacın ne ? konuya yazılan yorumların tamamını oku ondan sonra çöplüğü kurcala bari değsin

4. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Şakır şakır vitrinde pekte iyi çalışır:) ver elime onu teknede sırtıda 1 kez kullanırım ancak elimde parçalanır vitrinde süs olsun diye makina almam ben 3 kg 11 kg arası lahozda getir kullanalımda görelim kuru gürültü

5. Sago

Sago M.Sagıp KOÇ

Parça ile ilgili sorunumu uygun bir şekilde belirttim ve konu açtım insanlar yardımcı olmaya çalıştılar http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=54260 doğrudan alma tarzı yaklaşımım tamda öyle değildi konuya hakim olmadan okumadan yazıp çizmek kolay bu sadece önyargıdır ben yedek parça sıkıntısından dolayı ve şu anki piskolojimden dolayı evet alma yedek parçasını temin edebileceğin bir makinaya yönelki sıkıntı yaşama diye seçenek sundum neden art niyet arıyorsunuz sanki shimanoya ortaksınız babanızın malı gibi savunuyorsunuz ve üstelik beni kendinize düşşman gibi görüyorsunuz ve üstüne üstelik ortalığı karıştırmaya ve konunun dağılmasına daha çok katkınız oluyor amacınızın cevabı ortada aslında ama gelde kabullen işte pehhh

6. furunotr

furunotr Haluk

Yazılanı okumak yeterli olmuyor; anlamak da gerekiyor; tekrar okuyup anlamaya çalışın ve ondan sonra cevap vermeye... Bu arada üslup da bozmayın; 3 kere alıntı yapıp cevap vermeye gerek de yok...

Shimano babamın malı değil; dünya markası... Oturup gereksiz yere savunacak bir durumum yok; herhangibir kazancım da yok... Burada Laos falan da yok... Burada farklı koşullarda kullanıyoruz makinaları ve polemik yapmaya gerek de yok...

Benim ne tutup ne tutmadığım seni ilgilendirmez; sen önce kendi tuttuğuna bakıp polemiğe girmeyeceksin...

Burası bir forum ortamı; konular kişiye özel değil genele açık ve herkez uygun gördüğünce ve üslubunca birşeyler yazmaya çalışır; onun için konu açınca gelen cevaplara da hazır olacaksın; ister kabul edersin; isterse etmez; yok böyle bir durumu kabullenemiyor isen genele konu açmayacak; özel mesajlar ile veya başka bir yöntemle sorununu çözmeye çalışacaksın...

Markayı da gereksiz yere karalamayacaksın; sen daha dünyada değil iken ben Shimano Markasının ürünlerini kullanıyordum... Ne olup ne olmadığını bilirim...

7. furunotr

furunotr Haluk

Yardım konusuna da akşama bakar cevap veririm; şu an vaktim yok...

8. fisher33

fisher33 Levent

Favori Kamış:
    BG 30 DAİWA(rat)-Balzer kamış
    En İyi Avı:
    120cm sapan,96cm levrek
    3 rulmanlı, 1.4:8 devir, 510 gr, 0.35/250mt misina kapasiteli, önden kalama, Daiwa'nın efsane modeli, evladiyelik makine isteyenlere

BG 20 1.4:8 3 bilyeli 510gr 0.30-320M / 0.35-250M
    BG 30 bende 21 yıldır kullanıyorum

BANAX SX 4000C MAKİNE

Ryobi ECUSIMA 4000Vi makine
    Bu üç makina çok güçlüdür.
    reeling

9. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Spro Passion ecusimadan daha sağlam diyebilirim. Bende ecusima 4000 ve 6000 passionunda 740(ecusima 4000le aynı boyda) ve 720si var. Dış tasarımları neredeyse aynı yalnızca passionlarınkoları metal ve daha sağlam. Ayrıca aynı boydaki passion ecusimaya göre biraz daa hafif.

10. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Adam bir soru sormuş sorduğuna soracağına pişman olmuş hihi

Bir karara varılmıştır umarım Exage yada Aernos işinizi görür diye düşünüyorum :)

Ne okuma ne daiwa ne de shimano Allah belanı versin abu garcia hihi hihi

Volkanım son cümle herşeyi anlatıyor umarım :)

Şaka bir yana dikkatli kullanıldığında makina hoş 2-3 tane lüfer çekti ama levrekte görücez esas makineyi her ne hikmetse kuş gözü çok çabuk oluyor dikkat etmezsen shimono mono bile aynı şekil şaştım kaldım idk hihi .

Bana göre sarım çok iyi Çağrının exsenden iyi sarıyor Çağrıda kabul ediyor bunu ama çok dikkat etmek gerekiyor sahte değişimlerinde genelde sorun oluyor.

Bu arada Çağrı sabrına hayranım dostum :laughing:

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Beddua çok kafiyeli olmuş hocam. :D Şu kalabalıktan bunaldığım yoğun günde güldürdün sağol. Makina hakkında bir fikir oluştu kafamda.
    Sen o makinayı neden aldın ki, yokmuydu makinan? :p

Neyse artık yapacak bişey yok. :)

Makina demişken bir makina bayağı güzel, yeni ilgimi çekti. Belki makina alacaklara da bir faydam dokunur. :D

Shimano Symetre 3000 diye bir makina gördüm ebayda. :D
    Allah'tan tövbeliyim ebaya. hihi hihi hihi Daha Spro'yla tek balık tutmadan neredeyse almaya kalkacaktım da zor zapdettim kendimi.:p

Birde İbrahim abi için eskiden "deli mi bu adam, napacak 11 tane makinayı diye düşünmüştüm" :p :eek: :eek: hihi
    Hastalık bu hakikaten, en iyisi balık tutacak zaman yaratmak. Bu zamanı bulamadıkça sitelerde gezerken ihtiyaç fazlası alışverişler yapmak işten bile değil. hihi

Rastgelsin sizlere... :)

12. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    bende drag gücü yüksek en az 6 devirli çok bilyalı kaliteli ip misinaya uygun bir shımano araştırıyorum bütçe olarak makina kafama yatarsa 400-500 tl ye kadar verecem shımanonun hangi serisini tavsiye ediyorsunuz kullananlar yazarsa daha iyi olur ve kamış olarakta okuma v system nasıl olur bu özelliklerde aradığım makinaya uygun olmazsa kamışta tavsiye edebilirsiniz şimdiden teşekkürler herkese...

13. furunotr

furunotr Haluk

14. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :9 Haketti onu o makina :laughing:

Bende 2 yıldır safina var abi biliyosun tüm balıkları onla çektim ama niyadını doldurdu bende biraz hor kullandım ama ona rağmen iyi dayandı.

Stradicten beni dark(Mehmet abi vazgeçirmişti) symetre yi tavsiye etmişti o da. Sonra ben daldım bir sephia sevdasına alıcaktım fakat şu sıra ekonomim çöktü gibi bir şey nişan yaptım beni bitirdi düğünü düşünemiyorum bile :)

O yüzden biraz daha uygun bir makine alım dedim basiretim bağlandı herhalde o an nasıl olduysa exage değilde bunu aldım kırmızı renk hastalığı var bende biliyosun kahretsinhihi :laughing:

Anadolu av marketide al iyi deyince alıverdik makine Allah için iyi ama işte kız gibi çok nazlı çok dikkat edicen bakım yapıcan vs vs son 7-8 avda 1 kere ufak düğüm yaptı okadar onun dışında maşallahı var.

Genele vurursak olayı aslında ilk misinayı sardığında Çağrının exence ile power pro daha çok düğüm olmuştur o ayrı mesele hihi :laughing:

İpi biraz kullanıp çok sarmayınca düğüm olayı kendiliğinden azalıyor.

E bay değilde eğer yurt dışından alacaksan uygun fiyatlı başka bir site var bir incele istersen "rakuten"

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Öncelikle nişan hayırlı olsun Hocam. :)
    Nişanda ekonomin; düğünde, hem ekonomin ve hem psikolojin çökecek. Bu iyi ve mutlu günlerin. :D
    Konuya dönersek, ben ip sorunu olanlara şaşırıyorum. :confused:
    Nasıl bu kadar çok düğüm ve bu kadar sorun yaşanır. Ben okuma safina proyla koca sezonda 1 kez düğüm yaptırdım. Safina 50 TL'lik makine birde. Sarması berbat ama hafif. :D:D:D
    Penn Fierce'de de ip var onda da en ufak bir şikayetim yok. Spro Red arc'a da ip sardım birkez denedim bir sorun çıkarmayacak gibi. Kullandığım iplarin en fiyatlısı 100 metresi 25 tl. :)
    İpten o kadar memnun oldum ki, misinalı makinam kalmadı. Yedek kafalara hadi ayıp olmasın diye sarıyorum. :)

Diğer yandan bu site şimdi verilir mi? :eek:
    Tam alacağımı almışım. Şimdi dolanırken sitede gene dürtecek bişeyler. :D

16. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Sen de mi o cehalete düştün agacım, birisi 130 lira diğeri 600 lira:D

Hep böyle oluyor, kedi uzanamadığı ciğere mundar diyor :D Kamışı kırılsa benden bilecek diyeceğim de onu da kırdı:laughing: :laughing:

17. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

Teşekkür ederim Volkan abi bakma yeniyeni geliyorum kendime :)

Çok mu şanslısın abi bilmiyorum ama ip çok güzelde meşakatleri var gülü seven dikenine katlanır misali katlanıyoruz.

Sen o siteye bir gir bakalım çıkabilecekmisin :)

18. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lafını bil de konuş o ABU GARCİA bikere hemde 130 değil 140 lira hihi :laughing:

Shimano kamış kırılıyomu denedim ben kırılıyomuş hihi Kırılmaz demişlerdi :eek: :laughing:

Forumda bi abu garcia cı eksikti o da geldi tam oldu işte FORZA ABU GARCİA :laughing: :laughing: