yozgat gelingülü barajında sazan avı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında harmandali tarafından paylaşıldı.

1. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    8 tane kamış ve kasnaklı dip oltası
    En İyi Avı:
    1999 yılında ankara kurtboğazında 10kg civarında sazan
    merhaba arkadaşlar

4 adet 1er kilolık yakaladık...hiç ağaç yok...bilginiz olsun...ankarada dikilitaş neyse orası da öyle...

12 gibi ankaradan çıktık saat 3 gibi avlağa ulaştık...3 kişiydik. oğlum eniştem ben...üçümüzde amatör avcılık kimlik belgesi sahibiyiz. 250km ankara-baraj

saat 4:30 olduğun yemleme yapılmış oltalar atılmıştı. 4 kasnak 4 kamış attık.

kamışlar 4no tek iğneli kasnaklar 4 iğneli yine 4 numara olarak hazırladık.

yemleme olarka küspe makarna mısır köpek maması hamur kullandık. oltaya ise mısır , boili, mısır hamuru ,makarna taktık. yemleme akşam saat 8e kadar 30dk da bir devam etti.

hava çok sıcaktı 37 derece idi.

akşam saat 6:30 da ilk zilimiz çaldı. ama ne çalma. sesini zor duyduk. aksi gibi bize en uzaktaki kasnakdı.

kasnağın yanına vardığımızda yerde kasnağı arıyorduk ama ters giden bir şey vardı kasnak yerinde yoktu. sopaya baktık yavaş yavaş suyun üstünde gidiyor kasnakda kıyıda fırıl fırıl dönüyor. oğlum 1-2 adım suya girdi kasnağı kaptı başladı çekmeye. ağır ağır geldi. 1kg aynalı sazan çektik.

sevindik moralimiz düzeldi. öyle ya o sıcakta 250 km yol git.

derken 1 saat sonra...olan oldu...

ucuna mısır taktığımız bir kamış çaldı. hani bilirsiniz zilleri farkılıdır ve tırrrrr...diye ses çıkar.

kamışa baktık çalıyor hafifde eğildi. sonra tekrar eski konumuna geldi. gözümüz kamışta. derken bu kez hiç çalmadan kamış yavaş yavaş öne doğru eğildi ve tekrar yavaş yavaş doğruldu.

o anda ben bağırdım anıl koş oğlum kamışı tut. kamışların kilitleri kapalı idi. oğlum koşmaya başladı ve aynı anda kamış hızlı bir şekilde öne doğru tekrar eğilmeye başladı. allahtan zemin yumuşaktı ve kamış kazıkla beraber yere yatmaya başladı oğlum koşuyor ancak bu arada kamış yere iyice yaklaştı az daha yatarsa kazıktan kurtulacak ve kamış suya girecek.

tam son anda oğlum tek eliyle kamışı sapından yakaladı. bende arkasından koşmuştum ve oğlumdan kamışı aldım ancak ne mümkün makara dönmüyordu. kamışı sıkıca tutmuştum. o esnada yandaki kasnak da çaldı. ancak misinaların dolaştığını gördük. balık kıyaya doğru gelmeye başlayınca ben da başladım çekmeye. sonra yine durdu. sonra yine başladı öne doğru gelmeye...

ve balığın bir kısmını bir an suyun yüzeyinde gördüm. suyun üstünde vurdu ve daldı.

işte ne olduysa o an oldu

makara çok rahat dönüyordu. çektiğimizde gördük ki...oltanın ucunda başka bir oltaya ait bir hamur iğne takımı vardı ama balık yoktu...

balık suya vurduğundan sanırım iğneden kurtuldu ve kaçtı...

hani derler ya kaçan balık büyük olur diye...aynen öyle...ben hayatımda ilk defa bir kamışın yere yattığına şahit oldum...kamışı yere yatıran balık kaç kg olur bilmiyorum...

ama tahminim 5 kg fazla olsa gerek...

bu arada oranın balıkları çok güçlü...nereden biliyorsun dersen abi 2-3 defa zili sopayı suyu çektiler...ve gelirken daha büyük bir balık hissi veriyor. ama 1kg balık olduğunu görünce şaşırıyorsunuz...

keyifli bir gündü...
    bir de sıcak olmasa...

bu arada dipnot olarak

orada gece gelen 2 köylü ile konuştuğumuzda bize buraya oranın yerli halkının ağ attığını söylediler. geçim kaynakları imiş.

hatta bize eğer balık çekemezseniz evden ağ getirelim atalım çıkanları size verelim balıksız dönmeyin diye teklifte bulundular. bizde kabul etmeyince o halde köyde satılıyor oradan alın bari dediler ama onuda kabul etmedik. bizim canımız balık yemek istiyorsa 250km yol tepmem gider ankarada bir lokantada balık yerim.

aslında jandarmaya ihbar etmek istiyordum ancak biz orada iken ağ atanı görmedik. bilginiz olsun. giderde boş gelirseniz bilinki yakında ağ var. yada ağ atıldığını çekildiğini görürseniz lütfen ihbar edin. bakın barajlara göllere ağ atanlar yüzünden balık kalmadı.

suyumuz bitti bir de balığımız bitmesin....

2. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Yazdıklarınızı okurken bende bir an sizinle aynı heyecanı yaşar oldum.Tebrik ederim güzel av olmuş.Devamını ve resimleri bekleriz.

3. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cemal Bey cok guzel anlatmissiniz. Uzuldum burada o baligi cikaramayisiniza.
    Ancak o baligin hayali size o yolu gene cektirir, daha yuzlerce boyle guzel aniya ve belki de oylesi bir baliga kavusturur.
    Mukemmel paylasim.Kalin saglicakla.. Bir daha ki sefere dev baliklara...Rastgele...

4. R DENİZ

R DENİZ R DENİZ

Favori Kamış:
    lineaeffe,Alba Star
    Favori Makine:
    Shakespeare, BALZER CDI 850
    En İyi Avı:
    Sazan 6 kg, yayın 15 kg
    tebrikler

balık avının en güzel yanı oltanın ucunda balığı hissetmek sizde bunu doyasıya yaşamışsınız anladığım kadarıyla. keyfinizi almışsınız darısı bir dahaki sefere tabi dolu çekmek koşuluyla .

bir öneri : biz büyük balıklar için 5 mm çapında 70 cm uzunluyunda çubuklar yaptırdık uc kısmına 3-4 mm çapında 5 cm lik bir parçayı çatal olacak şekilde kaynak yaptık. kasnakları buna bağlayınca benim diyen balık çıkartamıyor.
    ayrıca gittiğiniz yerde ağaç kesmek veya sopa aramak zorunda kalmıyorsunuz. tüm arkadaşlara tavsiye ederim.

5. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Tebrikler güzel bir gün geçirmişsiniz .Valla olta elde beklemeyeli 3.hafta içim içimi yedi bu hafta oy kullan neyse c.tesi giderim belki ne bileyim:)

6. Kelanj

Kelanj

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7.5 kg.Sazan.
    Cemal kardeşim iyi güzel av yapmışsın.Fakat bir şey varki sazan da unutmaman gereken bir şey.Kasnak zaten bildiğimiz düzen ama sen makinanın frenini niye açmadın.Oltaya vuran sazan emin olki 8-10 kilo arası dediğine göre.Kısmet değilmiş belki başka sefere eğer gidersen.2 hafta içinde oraya gideceğim kısmet olursa gerekli raporları veririm sitede.Bu arada sazan düzeneğinde oltalar arası en az 5 metre olmalıdır.Saygılar.

Son düzenleme: 18 Temmuz 2007
  7. ertan_06

ertan_06

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    7 kg aynalı sazan, 68 cm turna
    Avınız güzel olmuş bizlerle paylaştığınız için teşekkürler

8. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    güzel bir av günü olmuş birde resimleri görsek daha iyi olacak

9. tiptirivsi

tiptirivsi

tebrikler çok heyacan dolu bir av yaşamışsınız gerçi duyumlarıma göre eskisi gibi verimli değilmiş siz yine de çok şanslısınız... bir de fotoğraflarla süsleyebilseydiniz çok daha keyifli olurdu...

10. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    8 tane kamış ve kasnaklı dip oltası
    En İyi Avı:
    1999 yılında ankara kurtboğazında 10kg civarında sazan
    değerli arkadaşlarım
    hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim
    emin olun bu yazıyı yazarken o anı tekrar yaşadım ve heyecanlandım. yazım peki güzel olmadı aslında daha güzel heyecanlı akıcı yazabilirdim ama Allah sizi inandırsın çok heyecanlandım ve tekrar yaşadım o anı.

aslında resim makinesi yanımızda idi...bölgenin resmini çektik ancak nedense çektiğimiz balıkların resmini almak aklımıza gelmedi.

oltaların arası 5 mt idi...buna dikkat ederim.

daha öncede bahsettiğim gibi daha önce bu denli güçlü bu denli büyük bir balığa şahit olmuş değilim. şimdiye kadar freni hiç açmadım çünkü hiç ihitiyacım olmadı. taaa ki o güne kadar

hatta 1 saat önce oğluma dedim ki eğer bir daha oraya gidersek frenleri aç öyle bırak.

bu bana sıkı bir ders oldu.

ve en kısa zamanda tekrar gideceğim. bu hafta sonu olmasada önümüzdeki hafta içi ve sonu mutlaka gideceğim...

ah bir de ağ atanlar olmasa...

11. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    cemal abi avınız güzel geçmiş buna sevindim ama o büyü balığı kaçırmanıza üzüldüm. umarım birdahaki gidişinizde kaçırdığınız balığı çekersiniz sağlıcakla kalın rast gele :)

12. köroğlu

köroğlu ZAFER HASAN

Favori Kamış:
    270cm DAM Effzett Spin
    Favori Makine:
    Shımano Gatana
    En İyi Avı:
    Turna 5.350 kğ
    cemal çok güzel av olmuş bu arada sanırım komşuyuz bende etlikte oturuyorum

13. Çankırılı Ali

Çankırılı Ali Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kg, turna 60 cm.
    Cemal Bey tebrikler güzel av güzel anlatım. Devamını diliyorum. Umarım kaçırdığınızdan daha büyüğünü yakalarsınız...

14. muallimbalıkçı

muallimbalıkçı Tahsin GEDİK

çok güzel paylaşım sağolaın

15. Metehan_66

Metehan_66 Metehan

Evet sazan ve sudak var ama esenli ve gelingüllü su ürunleri kooparatifi hunharca ağ arıyor belli dönemlerde olta atacak yer bile bulmak mümkün olmuyor.
    Kısaca artık o eski balıklar yok ve suyun tabani eskiye nazaran otlu
    Yozgatta bilinçli balık avcılığı yok denetim hele hele hiç yok
    Bende bir Yozgatlı olarak denetimsiz ve sömürgeci balıkçılıktan muzdaribim
    30 tane olta atanımı ararsın,10bin metre ağ atan sadece bir kooparatif üyesimi yoksa balık boyutlarını hiçe sayan alıkoyanlarımı
    Tez vakitte inş dur derler yoksa gelingüllü barajı ve çevredeki baraj ve göletlerde soykırım devam edip gidecek