Yeşil Ruhsat Fiyatı?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar

6m. tekne için yeşil ruhsat fiyatı hakkında bilgisi veya satan bir tanıdığı olan var mı?
    Teşekkürler.

2. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    Mahir abi tekne tr de vardı 6,80 tekne 4000 ytl istiyordu sen tekneyi al yeşil ruhsatı üstüne geçir kalanını ben 3.000 ealırım
    bende 8,5 metre vardı uzatma hakkı kullanılmamış 3000 ytl ye sattım

not- yeşil ruhsat alırsanız siteyede veda yazmanız gerekiyor:D :D

3. simendifer

simendifer Sennur

Mahir amca, ben geçen sene artık yeşil ruhsat verilmediğine dair bir duyum almıştım. Ancak ruhsatını satan balıkçılardan alınabilirse alınır deniliyordu. Bu yanlış bir duyum mu? Yeşil ruhsat veriliyor mu? Senin sorunla alakasız oldu Mahir amca ama sen yazınca bu konu aklıma geldi sormak istedim, kusura bakma. :eek:

(Ruhsat alacağım zannedilmesin, benimkisi duyduğumun doğruluğunu araştırmak sadece :p)

4. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    evet sennur hn 15 yıldır yeşil ruhsat verilmiyor bizdeki sayısı avrupa birliğinden fazlaymış geçen yıl çıkan kanunla 2 tekne birleştirilebiliyor yani 2 küçük tekne satılıp boy toplamı kadar yeni tekne yapılıyor amaç küçüklerin ortadan kalması yıllık mtv den muaf oldukları için 12 m ye kadar olan motor yatlar için cazip uygulama taksi plakası gibi

5. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Evet Sennur, yeşil ruhsat verilmiyor. Yalnız eski ruhsatını satanlar var. En son Ordu' da bir balıkçı 5000 ytl ye yeşil kartını satıyordu. Yani eskisini bulmak da kolay değil! Sanırım teknesi 13-14 m boyutundaydı.

6. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    batan yada hurdaya çıkanlar yeni tekne yaptıracak gücü olmayanlar satıyor boyuna göre 2000 (6 metre) başlayıp 5000 e kadar çıkıyor
    sanırım 12 metreden fazlası cazip değil

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Dostlar

Sağolun.
    Ruhsatı kendim için istemiyorum, ayrıca, yeşil ruhsatım olsa neden siteye veda edeyim?:p
    Sitenin adı amatör balıkçılar.net değil ki, balikavi.net.:)
    Hem aranızda profesyonel biri olup bilgilerini aktarsa fena mı olur?:)

Sennur
    Denizde ruhsat verilmiyor, onun için satılıyor zaten, taksi plakası gibi.

İlk çıktığında vergiden muaf diye pek çok yat, kotra sahibi gidip, yeşil ruhsat aldı, hiç sormadan verdiler.
    Şimdi de sayıları çok oldu diye azaltmaya çalışıyorlar, yat sahipleri yine balıkçı diye gezecek, fiyatı 3-5 bin lira etmeyen tekneleri olan gerçek balıkçılar ruhsatsız kalacak. :(

Ramazan, senin teklif de kulağa hoş geliyor, o tekne sana yakın bir yerde mi?:)

8. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    mahir abi galiba tekne tr de görmüştüm izmit gibi hatırlıyorum

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Teşekkürler. Ben de bakayım.

10. recocum

recocum recep

selam arkadaşlar ben 7 mt boyunda tekne yaptırdım ve ona yeşil ruhsat almayı duşunuyorum sahibinden.com da yeşil ruhsat satıyolar almak istedığim bılgı her ruhsatı tekneme kayıt ettırebılırmıyım ve bunlarda dıkkat etmem gereken nelerdir bu konularda çok bilgisizim yardımcı olursanız çok sevinirim teknem rize/pazar ilçesindedir

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Recep

Yeşil ruhsat satın alıp teknene uygulatabilirsin.
    Ancaaak, dikkat etmen gereken, bazı ruhsatları karşılık gösterip ipotekle para alanlar olduğunu duydum.

Bu bakımdan, Tarım İl Müdürlüğünden o ruhsata dair bir yazı almak gerekli, bu yazıda ruhsatın kaç metrelik olduğu, uzatma hakkının kullanılıp kullanılmadığı, en önemlisi de borcunun olup olmadığı belirtilmeli.
    Bu yazıyla Liman BAşkanlığına gidip kendi tekneni balıkçı teknesi yapabilirsin.
    Ruhsatın önceden ait olduğu teknenin de ya terkin edilmiş ya da özel ruhsata geçmiş olması gerekli.

Bilmem anlatabildim mi, benim bildiğim böyle.

Daha doğrusunu Tarım İl müdürlüğü Su ürünleri biriminden öğrenebilirin.

Hayırlı olsun.

12. recocum

recocum recep

yeşil ruhsat

öncelıkle çok teşekkür ederim MAHİR abi söyle bir duyum aldım ruhsat satan kişi teknesı hurda veya battı gibi sebepleri olması lazımmış şimdi işlerimden dolayı pek ilgilenemedim ama biryerden başlamam gerekıyo hayata geçırebılmek için ama nerden başlıcam çok bilgisizim tekne suanda koruyucusu sürülmüs tahta daha kalafatı kamarası motoru çok işi var arkadaşlar önerilerinizi beklıyorum TEŞEKKÜRLER

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İŞte terkin dediğim, teknenin, batmış, yanmış, yok olmuş, tamiri ekonomik olmayacak kadar yıpranmış olması hallerinde kayıttan düşürülmesi demek.
    Özel ruhsata geçme de balıkçılığı bırakmış özel tekneye çevirmiş demek.
    Bu, ruhsatı satanın yapacağı işler. Senin de gönlünün rahat olması için takip etmen gerek.

En doğru bilgiyi ve ne yapman gerektiğini, bulunduğun yerdeki liman başkanlığından ve TArım İl müdürlüğü su ürünleri biriminden öğrenebilirsin.

Tekne hayırlı olsun, yeni tekne kaydı için mutlaka tekne ve motor faturası(CE belgesi ile birlikte) istiyorlar.
    Tekneyi yapan ustaya sor, CE belgesi veriyorsun değil mi diye.
    Sonra keyfin kaçmasın.