Yerli imalat olta makinesi

Konu, 'Makineler' kısmında rockbaba tarafından paylaşıldı.

1. rockbaba

rockbaba ali kursat erol

Arkadaşlar merhaba. bu olta makinelerini yerli olarak imalatını yapan firma varmıdır. biz küçük bi ekibiz ve bu işin türkiyede imalatına başlamayı düşünüyoruz. En uygun kaliteyi en iyi fiyatla %100 yerli olarak imal etmek istiyoruz. bize bu konuda verebileceğiniz tavsiyeler varmı ? varsa lütfen bizimle paylaşın. size iyi günler.

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    bence kalkışmayın bunca çeşitli ve ucuz makine varken yarışta geride kalırsınız.. maliyet yüksek olur.. blmem hesap yaptınızmı.. bildiğim kadarı ilede yerli imalat yok

3. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Hevesinizi kırmak istemem ama küçük bir ekiple bu işin olacağını pek sanmıyorum...

Piyasada kendini kanıtlamış bir çok marka bu işin uzmanı mühendislerle ürün tasarımı ve üretimi yapıyor...

Rotorların dengelerinden tutunda, sarım düzeni, dişliler ve rulmanların yerleştirileceği yerler bile mühendislik hesapları yapılarak üretime geçiliyor..

Teknoloji artık çok gelişti, makineler artık eskisi gibi metal gövde, makara, pinyon dişlisi ve ana dişliden oluşmuyor...

En önemlisi maliyet konusunda çok büyük bir talihsizlik yaşarsınız...

İllaki balık malzemeleri için üretim yapmak istiyorsanız seçtiğiniz kategori kesinlikle makine ve kamış olmamalı...

4. greenfish

greenfish q

çok büyük çabalarla üretilebilir belki ama üreteceğiniz bu makinalar "türk malı" olur, ki cabası yüksek maliyeti buda fiyata yansıyacaktır. türkiyedeki hiçkimsenin türk malı kullanacak kadar zengin olduğunu da sanmıyorum :D

5. ahtapot2

ahtapot2 Deniz

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Telesurf 4,50 , Okuma Vsystem Spin 270 cm. 20-60 gr.
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV65 - Okuma PL865 - Daiwa Emcast Plus 5500 - Cabelas Tournament ZX4000A
    Türk Malı üretiminde çok karamsar olmak doğru değil.. Dünyaca ünlü av tüfeği firmalarından bazıları Ümraniyedeki İmes Sanayi Sitesinden direk kendi markası basılarak ürün alıyor.. Av Tüfeği üretiminde potansiyel varsa ciddi girişimler yapıldığı takdirde Bir kamış ya makina markası niye çıkmasın?

6. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    girişiminizi sahte balık ve slikon üzerine yaparsanız daha iyi olur bence başarılar dilerim..

7. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    teknede 40 metreden spin kamış makine set:) valla:)
    Böyle birşey yapabilseniz ne iyi olur ama bencede fiyat konusunda çok büyük sorun yaşarsınız

8. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Aynen katılıyorum. Makinayı yaptıktan sonra-ki hatasız yaptığınızı varsayıyorumm- bu piyasada isim yapmış kaliteli ve kalitesiz birçok markanın pazar payında yer elde etmek için iyi bir pazrlama ve reklam ekibinizde olmalı. kendi adıma Her n kadar duygusal olarak olmasını istesemde iş satın alma aşamasına gelince önyargısız bakmam zor olur gibi geliyor.
    Ama silikon veya plastik sahte işi çok daha kolay ve sonuçta tüketilen bişey. bencede bu konuda daha başarılı olabiliriniz..
    bol şans..

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Valla görüs yazan abiler kardesler bi devrim arabalari filmini izleyin.. Mesajlari okurken tak diye o film geldi aklima. Önce güven sonra inanç. Vestel beko dunyaya beyaz esya satiyor kendi mühendislerimize bu kadar karamsar bakmayalim. Tabi ki ufak merdiven alti atölyelerde yapilabilecek bi is degil fakat yeterli arastirma ve ciddiyetle neden olmasin. Yilmaz zipkin senelerdir var çogu kisi kullanmistir , ha en iyisi degildir belki ama yillardir var. Simanosu okumasi daiwasi rulmani kendi basmiyoki dünyada belli basli birkaç rulman üreticisi var zaten. Lazer tornalar çok gelismis durumda. Yeterli sermaye ile yapilir

10. levrekcan

levrekcan Kürşat

Favori Kamış:
    Savagear Troutizimo 6,3 1,90 cm 0-5 gr Spin
    Favori Makine:
    shimano technium 2500 fc
    En İyi Avı:
    levrek 2,5 kg 67 cm 3 kg+ domuz balığı
    yapacak arkadaşları bende destekliyorum.işleri zor tabi ama piyasaya çıksın ilk ben alacagım.elin çekik gözlüsü bu işi yapıyorda bizim aslan gibi TÜRKLER neden yapmasın.
    NE MUTLU TÜKÜM DİYENE

11. sosi

sosi Bülent YILMAZ

Favori Kamış:
    shimano - browning
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    O da olur
    İlk sipariş benden. 3,60 lık üç parçalı kamış. Atarı 150 olsun. Halkaları seramik ve geniş olsun. Sapı biraz uzunca olsun. Karbondan olsun. Ağırlığı en fazla 350 gr olsun. Fiyat mühim değil olsun :D . Bence mümkün, seri imalat biraz zor ancak sipariş üzerine özel çalışmalar çıkartabilirseniz güzel birşey olur.(Mesela kamışa müşterinizin lakabını veya tuttuğu takımın şekli şemalini lazerlen yazar çizersiniz gibi). Şu siparişe göre motor yapanlar nasıl yapıyorsa öyle yapmalısınız. Şimdiden başarılar

12. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Niyetine girmiş iseniz, allah utandırmasın.

Tabii ki olta makinası derken bunun fizibilite çalışmasınıda yapmış olmanız, bununda en azından 80 - 100 çeşit, hatta ve hatta 150 - 200 çeşidi kapsayacak boyutlarda olması gerektiğini hesaplamalısınız. bir model demek, 1000 lilten 10000 liğine kadar 6 çeşit, onden, arkadan kalamalı dersen 10 çeşit makina demek. Tabii ki herbiri için ayrı bir kalıp v.s şeylerden bahsetmeye gerek duymuyorum.

Ben bir set düzeceksem, kalitesine güvendiğim markanın, ihtiyaclarım doğrultusunda bana hitap eden makinalarını alırım. Seri olarak düşünür ve birisini A marka diğerini, B marka olarak tercih etmem.

Girişim yaparsanız, şimdiden hayırlı olsun, Allah yolunuzu daim olarak açık etsin.

Son düzenleme: 9 Eylül 2011
  13. rockbaba

rockbaba ali kursat erol

destek veren vermeyen herkeze çok teşekkür ederim. ekibimiz zaten mühendis arkadaşları da içeriyor bu düşünce şu an ortaya çıkmış bi düşünce değil bir takım hesaplar çizimler yapıldı bir takım projeler çıktı bile. bırakın istanbul u, konya'nın huğlu ilçesinde bile (ki biz bu firmalara fason çalıştık) amerikan polis teşkilatı ve CIA gibi kurumlara silah ve tüfek imal edilip satılabiliyorken(silah ve tüfek işi gerçekten ciddi mühendislik gerektiren bir iştir) bazı arkadaşların türk malı kullanacak kadar zengin değiliz demesi ve böyle söylenirken de bu sektörde en çok uzakdoğu ürünlerinin satılıyor olması gerçekten bizi üzmüştür. tabi tavsiye tavsiyedir. ben gözüm kapalı aynı kapasitedeki iki ürünün uzakdoğu fiyatı 25.00 tl ve yerli imalatı 40.00 tl ise gerçekten gözüm kapalı türk malını tercih ederim. hani burda kör bi milliyetçiymiş gibi görünmek istemem ama yerli malına bu kadar da kötü gözle bakılıyor olması üzücü bir durum. biz ilk defa ürün yapmıyoruz. sadece belirli bir sektöre yönelmek istedik. şunu çok da iddialı şekilde söyleyebilirim ki bir çok ithalatçı firma garanti kapsamında ürününü tamir için en az iki hafta bekletirken ben yerl imalatçısı olarak garanti kapsamında bire bir ürünleri değiştirebilirim. yedek parça sorunu kesinlikle yaşanmaz. tamir sorunu kesinlikle yaşanmaz.

tekrar teşekkür ederim.

14. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    teknede 40 metreden spin kamış makine set:) valla:)
    Bu tür yeniliklere de bu fiyat farkı değer zaten inşallah başarılı olursunuz:)

15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    sevgili roy, shimano önce kendi ülkesinde tanındı daha sonra saga sola makine yaptırmaya başladı.. diger verdiğin örneklerde çok büyük sermaye dış destek vs var. bilemiyorum başlıktaki müteşebbis bu desteği ve sermayeyi bulacakmı. zıpkın dersen çok önemli bir şey değil.. av tüfeklerine gelince ülkede belli bir sanatçı potansiyeli ve malzeme var.. bu çok önemli silah farklı olay ahşap ve desen işçiligi varki önemli yer tutyor sırf desen için özel siparişler veriliyor olta makinesi tamamen makine-hammadde-işçi ve teknik resime bakıyor..bilmem başka da eksik söylediğim maddde varmı.. bunların hesabı önemli..

16. greenfish

greenfish q

25 tl lık çin malı bir ürün ve bana aynı kaliteyi sunan 40 tl lık Türk malı bir ürünü onlarca defa almaktansa, bana 150 tl'na çok daha üstün bir teknoloji ve kaliteyi sunan ithal bir ürünü Bir defa almayı tercih ederim.

Türk malı kullanmanın kendi ülke ekonomimizin canlanması açısından ne derece büyük bir öneme sahip olduğunu biliyorum ama benim serbest pisyasa koşullarında beklentilerime cevap veremeyen düşük kalitedeki bir ürüne sadece türk malı olduğu için para ödemem belki ülke ekonomisine katkı sağlamak adına olumlu bir hareket gibi görünsede, üreticinin cebini doldurmaktan ve bireysel ekonomime zarar vermekten başka hiçbir işe yaramayacaktır.
    Tabiki Türk malının da kaliteli olduğu sektörler elbet vardır, kesinlikle türkmalına karşı önyargı beslemiyorum.Bana gerçek kalite sunulduğu vakit Fiyatını düşünmeden Türk malını tercih edeceğimden şüpheniz olmasın, ama herşeyden önce kalite.

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Haklisiniz muvaffak bey ( artik abi yazacagim affiniza siginarak ) tekstil sektöründe makina çizim-tasarim ve isçilik 1numarali faktör. Türkiye bu sektörde ciddi anlamda pozitif ilerliyor. Yani potansiyel mevcut istenirse kaliteli üretim yapilabiliyor. Bu mütesebbüs arkadasamizda sektörünün en iyi teczizatiyla ve en kaliteli hammaddeyi kaliteli bir isçilikle birlestirebilirse basarili olabilir. Örnek simano skf rulman mi kullaniyor, sen fag kullanma sende skf kullan. Iç aksam malzemesi ayni kalitede hatta daha iyisi olsun. Geriye dis tasarimda sanatsal unsurlar kalirki türkiyede bu konuda ciddi potansiyel var. Bunlari arkadasin ilk mesajinda yazdigi ' kaliteli ürün ' hedefine istinaden yazdim. Herkez ferrariye binmek ister ama kimimiz mercedesten öte gidemeyiz. Bilmem anlatabildim mi.. Hedef ferrari olsun , ortaya mercedes çikarsa is yapar ama ford olmasin.. :)

18. berk_guren

berk_guren Berk

eger gözleriniz çekikse neden olmasın. biz japonuz dersiniz fiyatları yüksek tutarsınız kapış kapış gider makineler :D işin şakası tabi .

19. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Allah yolunuzu açık etsin,İnşallah başarırsınız.Kendim kullanmak için almayı ve dükkanımda satmayı taahhüt ediyorum :)

Rastgelsin.

20. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Konya'dasınız, Av tüfekleri için ilgili firmalara fason çalıştık diyorsunuz.

Bildiğim kadarıyla gerek Huğlu, gerek Sarsılmaz ve gerekse Üzümlü bölgelerinde kooperatifleşmiş ve yurt genelinde oldukca geniş bir av bayii ağına sahiptirler. Kaliteleri kesinlikle ve kesinlikle tartışılmaz. Sizlerde bu kooperatif altında, Huğlu, Sarsılmaz veya Üzümlü olta makinaları adıyla üretim yapabilirseniz, hazır bayii ağı portföyüne, bilindik ve kara avcılığında güvenilir bir markayla pazara çok rahatlıkla girebilir, 3-5 sene emekleme dönemini 3-5 ay gibi kısa sürede atlatabilirsiniz. Tabii ki önce kalite, fiyat ve ürün çeşitliliğinin yanı sıra, güvenilir garanti şartları. Umarım 10 sene sonra Avrupa'da isim yapan ve ısrarla aranan ürün kataloğuna sahip olursunuz.

İyi dileklerimle.