Yeni Surf takımı

Konu, 'Makineler' kısmında BassBariton tarafından paylaşıldı.

1. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 3.90m / Okuma V-System 2.40m Spin
    Favori Makine:
    Okuma Powerliner PL-865 / Okuma Safina Noir 65 / Okuma Trio-30S
    En İyi Avı:
    Limit dahilinde ısparoz :D
    Merhaba, forum da uzun süren araştırmalarımız ve bugün gidip yakından görmemiz sonucunda arkadaşımla birlikte bir takım yapmaya karar verdik imkanlarımız doğrultusunda...

Kamış olarak,

Lineaeffe spirit surf 3.90m

Makine olarak da

OKUMA POWER LINER PL-865

almaya karar verdik. Kısmetse ocağın ilk haftası almayı istiyoruz. Kamış ve makineyi toplam 190 TL olarak son fiyat aldık.... amacımız 50-60 gr ağırlıkla at bekle şeklinde çipura,levrek,mırmır, ileride de biraz daha büyük ve zorlu avlar yakalayabilmek :) bu takımın kullanımına ne gibi önerileriniz olur takım hakkında yorumlarınızı da bilmek isterim tabiki...

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Barış Bey,

Spirit surf 3,90 almıştım geçen sene, özellikle hafif olması dolayısıyla tercih etmiştim. Ucu çok hassas, hatta hafif olan 10-20gr sahteleri bile kurşun olmadan spin takım gibi atabiliyorsunuz. Tabi ben boğazda 60-100gr arası istavrit avı için almıştım. Genelde 100gr ile uzak atmak gerekiyor boğazda. Daha 10 kere atış yapmadan kamışın orta bölümünden atış sırasında sesler gelmeye başladı. 10 gün sonra kamış ikiye ayrıldı 100gr atarken. Cengiz Balıkçılığa götürdüm, yenisini verdiler. Fabrikasyon hata olmuş olabilir dediler. Fakat yeni verdikleri kamıştada aynı sorunu yaşamaya başlayınca, ciddi bir fabrikasyon hata olduğunu anladım ve kamışı farklı bir model ile değiştirdim. Neden fabrikasyon hata diyeceksiniz, çünkü bu kamışın sağlam çıkanları ile 150gr kurşun ile tüm gün çalışanlar var. Bize kısmet değilmiş:)

3. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ceyhun bey teşekkür ederim bu bilgi için... Bende ucu çok hassas olmasa da sağır olmayan bir kamış almayı istiyorum. Fiyatının da çok yüksek olmaması tercihim... Dediğim gibi çok araştırdım Lineaeffe kamışların kalitesinden her yerde övgüyle bahsetmişler, spirit surf almaya da fiyatı ve hassas bir kamış olmasından dolayı karar vermiştim... Kamış olarak önerebileceğiniz sağır olmayan başka hangi modeller var acaba..?

4. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    bende de spirit surf 3.60 var, 75 grama kadar istediğin şekilde, 100 gramıda fazla abartmadan atabilirsiniz. 100 gramın üstünde kuvvetli bir atış yapılabileceğine pek inanmıyorum bu kamışla. hele ki 150 gramla bölünmesi an meselesidir bence :) fakat bu kamışın güzel tarafı ufak gramajları çok rahat kontrol edebilmeniz, hafif ve hassas olması. 40 gramla bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. ben en çok 50-75 gram arasında keyif alıyorum atarken.

5. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    3.90 bende 1 yıldır kullanıyorum bogazda istavrit için 100gram 130 gram arası hiç bir sorun yapmadı çok da memnunum

6. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Benimde istediğim zaten hafif (40-50-60 gr) kurşunlarla dengeli ve uzun mesafeli atış yapabilmek..

Sanırım kamış doğru bir seçim olmuş beklentime göre...

7. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Peki makine hakkında ve kamışla uyumları konusunda yorumlarınız nasıl olur acaba, fiyat konusunda olsun uyumları konusunda olsun düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

8. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    kamış için sözüm yok istavritde 50100 gram arası muhteşem ama makina konusuna gelince bu genelde sazan makinası ve bu kamışa agır gelir 45 veya 55 lik kafa tercih et derim okuma avenger 55 lik tavsiye edebilirim

9. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler murat bey ama arkadaşım aldı ben de kapora verdim 1-2 güne benimde elimde olacak... Dediğiniz çok doğru ağırlık konusunda fakat özellikle makinayı kamışa takıp ağırlığını ve dengesini kontrol ettim çok ağır değil birde 55 lik almak istemedim surf amaçlı kullanacağımdan büyük kafa istedim :) inşallah ilk denemeden sonra gözlemlerimi burada paylaşacağım ocak ayında 2012'nin ilk avına gitmeyi düşünüyoruz arkadaşımla birlikte bakalım uğurlu gelecekmi yeni takımlar :)

10. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Başka yorumu olan yok mu ?? :)

11. academisyum

academisyum taner kozdağkardeşler

Favori Kamış:
    okuma salina surf kamış
    Favori Makine:
    okuma power liner pl860
    En İyi Avı:
    mırmır 600 gr
    powerliner 860 ve865 kullandığım makinalar ve çok memnunum avenger powerlinerle kıyas bile edilemez gibi geliyor bana hem işçilik hem özellik bakımından özellikle beklemeli avlarda kullandığım bir makina mırmır ve çipura gibi balıklarda kullanıyorum okuma epix pro da önerebilirim. bu makinalar tam surf makinalar olmasa da benim amacım doğrultusunda işimi gören makinalar tek veya çok iğneli ama mutlaka gezer kurşunlu takımlarla beklemeli avlarda kullanıyorum debriyaj sistemi sayesinde balık huylanmadan yemi alıp gidebiliyor almak istediğin kamış için bir yorum yapamıyacağım bilmiyorum ama parçalı salina surf olabilir tabiki hepsi bütçeye bağlı.

12. BassBariton

BassBariton Barış Yener

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Taner bey hayırlısıyla arkadaşımla birlikte aldık kamış ve makineyi... bizimde aynen söylediğiniz gibi kullanım şeklimiz beklemeli av olacak. balık olarak çipura hedefimiz allah inşallah emeğimizin karşılığı olarak güzel çipuralar yakalamamızı nasip eder :) yine aynı şekilde söylediğiniz gibi gezer kurşunlu tekli ya da ikili iğneli olarak kullanacağız... izmir çevresinde direk nokta olarak avlak belki söylemek istemeyebilirsiniz ama iki arkadaş gidip verim alabileceğimiz nereleri tavsiye edebilirsiniz özelden yazabilirsiniz... Debriyaj sisteminin faydalı olacağını bende düşünüyorum inşallah balıklar rast gelir artık çok uzun zamandır uğraşıyoruz denemediğimiz şey kalmadı :) size de keyifli bereketli avlar diliyorum :)

13. inanilmaz

inanilmaz onur

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit surf kamış 3.90m
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir 55
    Aynı kamıştan bende almayı düşünüyorum bu ortadan ayrılma falan konusu sonuca bağlandımı acaba :(